PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خبر انگليس به كيارستمي ويزا نداد

diamonds55
7th May 2009, 05:01 PM
عباس کيارستمي» به دليل عدم صدور رواديد براي اجراي اپرا به لندن نمي رود. اين کارگردان و هنرمند سرشناس ايراني به علت رفتار پيچيده و دور از انتظار سفارت انگلستان در تهران براي صدور رواديد، قادر به سفر به لندن نيست.
به نوشته «سرمايه»، سفارت انگلستان در تهران از صدور رواديد براي سفر «عباس کيارستمي» به لندن خودداري کرد؛ اقدامي که از سوي رسانه هاي انگلستان همچون «گاردين» و «ديلي تلگراف»، «باعث به حاشيه کشيده شدن فصل اپراي انگلستان شده است و آنها آن را توهين آميز دانسته‌اند.»
طبق گزارش اين رسانه‌ها «مقامات سفارت انگلستان در تهران در اقدامي بي‌جهت زمان‌بر و پيچيده براي صدور رواديد که شامل انگشت نگاري مجدد مي‌شده، باعث شدند «عباس کيارستمي» انصراف خود را براي اجراي اپراي لندن اعلام کند.»
اپراي ملي انگلستان که «کيارستمي» قصد داشت اپراي «همه زن ها مثل هم اند» اثر موتزارت را در آنجا اجرا کند، اعلام کرد: «در فاصله سه هفته تا آغاز فصل اپراي انگلستان، در غياب «کيارستمي» دستيارش «الن تيلر هال» که همکاري نزديکي با اين کارگردان ايراني دارد، اين اپرا را اجرا مي‌کند.»
به گزارش روزنامه ديلي تلگراف، «کيارستمي» درباره اين اتفاق اعلام کرده است: «من از جان بري غکارگردان هنري اپراي ملي انگلستانف و ديگر مسوولان آن براي درک اين شرايط و حمايتي که نشان داده اند تشکر مي‌کنم. آنها با وجود اينکه در يک شرايط ناخوشايند و دشوار قرار گرفتند، به موقعيت و اصول من احترام گذاشتند. بايد اعتراف کنم اين رفتار آنها به من اميدواري بخشيد. با اين وجود، جهان همچنان مکان قابل تحملي است.»

از سوي ديگر، «جان بري» که از اقدام سفارت انگلستان در تهران براي عدم صدور رواديد شديداً متاثر شده، گفته است: «کيارستمي به همراه دستيار و تيم اپراي ملي انگلستان پس از اولين اجرا در پاريس، طي شش ماه اخير براي پيشبرد اين پروژه، نشست هايي داشتند. بسيار ناراحت کننده است که چنين هنرمند تحسين شده اي به لندن نخواهد آمد. من و کيارستمي حتي از راه دور همچنان در ارتباط نزديک باهم خواهيم بود.»
يک مقام آگاه به اين رسانه ها اعلام کرده است: «پروسه صدور رواديد براي کيارستمي طولاني شده بود اگرچه سفير انگليس براي کمک به او در آخرين دقايق وارد کار شده است اما بسيار دير شد. اين درحالي است که کيارستمي در ايتاليا و فرانسه به راحتي کارکرده بود و هرگز مشکل صدور رواديد نداشته است.» در همين حال، آژانس مرزي انگلستان اعلام کرد: « اين قوانين سفت و سخت براي همه متقاضيان دريافت رواديد وجود دارد.»

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد