PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال استادمون برای این سوال نمره میده هر کی میدونه کم نذاره

19110011
12th April 2013, 09:00 PM
چرا اسید سولفوریک تا 98% داریم ولی HCl بیشتر از 37% تو آزمایشگاه کسی ندیده؟[tafakor]

reza-1369
24th April 2013, 10:37 AM
چرا اسید سولفوریک تا 98% داریم ولی HCl بیشتر از 37% تو آزمایشگاه کسی ندیده؟[tafakor]

سلام
سه تا دلیل میتوان برای این شرایط اورد.البته با توجه به این که محیط محیط ازمایشگاه است

1-اسید و بسیاری از مواد شیمیایی درون ظرفهای پلاستیکی و یا شیشه ای قهوه ای رنگ نگه داری میشوند.با توجه به این که هیدروکلریک اسید بیشتر از 37%قدرت خورندگی بیشتری داشته و چنین ظرفهایی درمقابل درصد بیشتر اسیب پذیرند.
2-از لحاظ مالی مقرون به صرفه نیست تولید چنین اسیدهایی با درصد بیشتر و به مساوات مصرف ازمایشگاهی مخصوصا در ازمایشگاههای اموزشی
3-درحال حاظر شرایط تولید و جابجایی این اسید با درصد بیشتر هم ممکن نیست هم مقرون به صرفه چون برا نگه داری و انتقال این اسید با درصد بیشتر باید از ظرفهای مخصوص استفاده کرد که امکان استفاده کم است.
اخرین نکته این که در محیط ازمایشگاه این درصد از اسید تمام کارهای تجزیه و.... را فراهم میکند.

عرفان سلیم زاده
24th April 2013, 12:22 PM
فکر کنم از همون قانون میزان حلالیت مواد مختلف در آب تبعیت می کنند. چون بیشتر از این نمیتونن مواد اولیه رو درون خودشون حل کنند. در این درصد ها سیر شده به حساب میان.

- - - به روز رسانی شده - - -

فکر کنم از همون قانون میزان حلالیت مواد مختلف در آب تبعیت می کنند. چون بیشتر از این نمیتونن مواد اولیه رو درون خودشون حل کنند. در این درصد ها سیر شده به حساب میان.

reza-1369
24th April 2013, 12:30 PM

- - - به روز رسانی شده - - -

سلام
نه این طور نیست ما درصد بیشتر هم داریم ولی کاربردی در ازمایشگاه اموزشی ندارد
ولی در صنعت داره نمونش محلول 38%

aisan.
24th April 2013, 05:32 PM
در داخل آزمایشگاه اگر در ظرف اسید کلردریک 37 درصد را برداریم بلافاصله بخاراتی از ظرف خارج میشود که همان گاز HCl میباشد و با توجه به این موضوع و این که میزان حلالیت گازها در آب به دما و فشار و قطبیت پیوند وابسته است و در شرایط آزمایشگاه با توجه به دما و فشار محیط نمی توان محلولی با بیش از 37 درصد جرمی داشته باشیم و علاوه بر آن در هنگام حل شدن HCl در آب یک واکنش تعادلی هم خواهیم داشت که در تعادل نیز ثابت تعادل یونیزاسیون هیدروکلریک اسید وابسته به دما است و در شرایط آزمایشگاهی نیز تغریبا دما یکسان بوده و احتمالا وقتی بیش از 37 درصد جرمی حل شود واکنش طبق اصل لوشاتلیه در جهت عکس پیش روی کرده و گاز HCl تولید میشود.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد