PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله microRNA و سرطان پستان

پیمان هادی فرکوش
22nd March 2013, 11:29 PM
microRNA و سرطان پستان

نويسندگان: شيرين فريور ، ليلی خاکپور

نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي

چکيده مقاله:

microRNA ها (miRNAها) گروهي از RNAهاي غير كد كننده كوچك هستند كه روي بيان ژن اثر مي‌گذارند. آنها اين عمل را از طريق جفت شدن با توالي مكمل در mRNA هدف كه معمولا در ´UTR3 آن واقع شده است انجام مي‌دهند. اين دسته از RNA ها در سال 1993 كشف شدندو نقش‌هاي بسيار مهم و وسيعي را در موجودات مختلف ايفا مي‌نمايند. ابتدا تصور بر اين بود كه ژن‌هاي كدكننده‌ي miRNAها در نواحي بين ژني واقع شده‌اند اما مطالعات اخير نشان مي دهد كه در پستانداران اغلب اين ژن ها در واحدهاي خاص نسخه برداري (TUs) واقع هستند و توسط RNA pol II رونويسي مي‌شوند. محصول رونويسي بايد پردازش شود تا به miRNA بالغ تبديل شود و در نهايت اثر خود را روي بيان ژن اعمال نمايد. در سال 2005 اولين گزارش در مورد نقش آن‌ها در سرطان پستان منتشر و نشان داده شد كه miRNAهاي متعددي در اين سرطان به طور نامناسب بيان مي‌شوند. از ميان مكانيسم‌هايي كه مي-تواند باعث اين عدم بيان مناسب گردد اپي‌ژنتيك، تغييرات كروموزومي، پلي‌مورفيسم‌ها و يا نقص در پروتئين‌هاي پردازش كننده را مي‌توان برشمرد. در واقع اين RNAها مي‌توانند به عنوان انكوژن و يا سركوبگر تومور عمل كنند. اكنون تلاش دانشمندان بر اين است كه بتوانند از miRNA علاوه بر تشخيص و طبقه‌بندي سرطان‌ها، در درمان آن‌ها نيز استفاده كنند كه در اين زمينه به موفقيت‌هايي نيز دست يافته‌اند.

واژه‌هاي كليدي: microRNA ؛mRNA هدف؛ سرطان پستان.،

متن كامل [PDF 433 kb] (http://www.g3m.ir/browse.php?a_id=586&slc_lang=fa&sid=1&ftxt=1)

ماه نو
25th July 2013, 06:48 PM
من چطوری میتونم متن کامل مقاله رو دانلود کنم

سونای69
25th July 2013, 11:40 PM
من چطوری میتونم متن کامل مقاله رو دانلود کنم

دوست عزیز در زیر مطلب عبارت متن كامل [PDF 433 kb] (http://www.g3m.ir/browse.php?a_id=586&slc_lang=fa&sid=1&ftxt=1) وجود داره که وقتی کلیک کردین یه صفحه دیگه میاد که اونجا به قسمت دوره 10 شماره 4 برین ...مقاله هفتم مقاله مورد نظر هست...
باز اگه مشکلی دارین بگین توضیح بدم...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد