PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : علی(ع) شناسی

عبدالله91
30th January 2013, 12:19 AM
شخصیت عظیم و گسترده ی امیرمومنان، وسیع تر و متنوع تر از آن است که کسی بتواند به تمامی ابعاد آن دست یابد اما هر فردی که دنبال حقیقت است و می خواهد به حقیقت زندگی به تمام معنا و درتمام ابعاد برسد وراه حقیقت در پیش گیرد باید با زندگی ابرمرد و مرد تکرار نشدنی تاریخ هرچند در حد توان خود آشنا شود.
دوران زندگی امیرمومنان را می توان به سه دوره تقسیم نمود:
الف)- بیست و سه سال مبارزه در راه گسترش عقیده
ب)- بیست و پنج سال سکوت برای حفظ وحدت
ج)- پنج سال حکومت برای برقراری عدالت
در این میان، از بین همه ی آموزه های مولا علی(ع)، از همه فصیح تر و بلیغ تر و اثربخش تر، دوران بیست و پنج سال سکوت ایشان می باشد. تنهایی امیرمومنان در این دوران، قابل تأمل و سکوت و سخنانشان پیام آور است. هرچند تنهایی برای او زاییده ی عشق است وبا بیگانگی نامتجانس، اما تشنه بودن در کنار رودی که عوام از آن سیراب می شوند خود، درد دیگری است.او در میان آن همه اصحاب پیامبرصلی الله علیه و آله تنهاست . نیمه شب مدینه را ترک می کند، در نخلستانهای بیرون شهر، در دل تاریکی، سر در چاه می کند و پهلوان خیبر می گرید و چه معمای بزرگی است راز گریه های امیرمومنان در دل شب.
امیرمومنان(ع) و یقین:
درمورد یقین مولا همین بس که می فرمایند اگر پرده ها از جلوی چشمها کنار رود به یقین من چیزی اضافه نمی شود
عاطفه ی امیر مومنان(ع):
ابوطفیل می گوید:علی(ع)را دیدم که یتیمان را فرا میخواند و به آنان عسل می خورانید تا جائیکه بعضی ازیارانش می گفتند ای کاش من هم یتیم بودم.
امیرالمومنین وحق:
ابوذر می فرمایند:من از رسول خدا(ص) شنیدم که میفرمود«علی باحق است وحق باعلی وبر زبان او است، هرجا که علی بچرخد حق به همان سو دور میزند»
علم و حکمت امیرمومنان(ع):

رسول خدا(ص) فرمودند:«من شهرعلم هستم و علی در آن است و هرکس خواستارعلم وحکمت است باید از در وارد شود» و درجای دیگر فرمودند:«حکمت به 10 قسمت تقسیم شده است،به علی(ع)9 جزء از آن و به تمام مردم یک جزء دیگرش داده شده است.»
غزالی از پیامبر(ص) روایت نموده است که فرمودند:« من میزان حکمتم و علی زبانه و شاخص آن است.»
زهد امیرمومنان:
مولا امام محمدباقر(ع) درباره ی زهد امیرمومنان میفرمایند:«علی(ع) در ایام خلافت پنج سال زمام امور را در دست گرفت ولی در تمام این مدت (برای خودش) نه آجری روی هم گذاشت، نه گله ی گوسفندی فراهم ساخت و نه درهم و دیناری به ارث گذاشت.»
فروتنی و خانواده دوستی امیرمومنان(ع):
از مولا امام صادق(ع)روایت شده است که فرمودند:«امیرمومنین(ع) خودش هیزم می کشید و آب می آورد و منزل را هم جاروب می کرد، و حضرت زهرا "سلام الله علیها" آرد تهیه میفرمود، خمیر می کرد و نان می پخت.»
حضرت می فرمودند:« چیزهایی که برای عیال انسان سودمند است بردن آن برای افراد باکمال موجب نقصان نخواهد بود.»
خیلی نکات موند تا متن زیاد نشود
برگرفته از کتابهای:
1- علی(ع) از ولادت تا شهادت (نویسنده:سید محمد کاظم قزوینی با ترجمه:علی کاظمی)
2- امام علی(ع) عقلانیت و حکومت(نویسنده:علی اصغر عین القضاة)

z.000
30th January 2013, 03:36 PM
خيلي خيلي خوب بود.از متن هاي قبلي تون خيلي خوشم نيومده بود.ولي اين يكي واقعا خوب بود.زحمت كشيدين.[tashvigh]
كاش كاملش مي كردين.[labkhand]

- - - به روز رسانی شده - - -

خيلي خيلي خوب بود.از متن هاي قبلي تون خيلي خوشم نيومده بود.ولي اين يكي واقعا خوب بود.زحمت كشيدين.[tashvigh]
كاش كاملش مي كردين.[labkhand]

somayehfaridi
30th January 2013, 04:45 PM
عالی بود بسیار ممنون

آناهيتاع
30th January 2013, 10:23 PM
فارغ از هر دو جهانم به گل روی علی
از خم دوست جوانم به خم موی علی
طی کنم عرصه ملک و ملکوت از پی دوست
یاد آرم به خرابات چو ابروی علی

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد