PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خبر نیازمندی‌ روزنامه بهانه‌فروش خودرو با حواله مجعول

نسیم بهآر
20th January 2013, 07:44 AM
کارآگاهان پلیس آگاهی تهران‌بزرگ اعضای باندی را که اقدام به خرید و فروش حواله‌های مجعول خودرو می‌کردند را دستگیر کردند.

به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در هشتم آبان ماه سالجاری، شخصی با مراجعه به دادسرای ناحیه 12 تهران اعلام داشت که درهشت روز پیش اقدام به خرید حواله خودرو L90 کرده اما پس از مراجعه به کارخانه برای دریافت خودرو متوجه جعلی‌بودن تمامی مدارک شده است که با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور بازپرس شعبه سیزدهم دادسرای ناحیه 12 تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پایگاه هفتم پلیس آگاهی، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت که روزنامه‌ای را تهیه و برای خرید خودرو در حال مطالعه نیازمندی‌های آن بودم که با شماره تماس 1929××××0930 تماس گرفتم؛ در زمان تماس با شخصی به هویت «محمدی»، درباره خرید اتومبیل به توافق رسیده و قرار شد تا با حواله خرید خودرو که وی به من وکالت می‌دهد، ماشین را از کمپانی تحویل بگیرم و فردای آن روز داخل دفتر اسناد رسمی، پس از دریافت وکالت محضری و نوشتن قولنامه‌دستی، مبلغ 16 میلیون تومان را به فروشنده پرداخت کرده اما در زمان مراجعه به کمپانی برای دریافت ماشین متوجه شدم که تمامی مدارک ارائه شده ( حواله خودرو و ...) مجعول است.

با توجه به اظهارات مالباخته و احتمال وقوع کلاهبرداری‌های مشابه، کارآگاهان با بررسی شکایات مشابه موفق به شناسایی تعدادی دیگر از مالباختگانی شدند که به همین شیوه وشگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند که بنا بر اظهارات سایر مالباختگان، آنان نیز از طریق آگهی نیازمندی روزنامه‌ها و تماس با شماره تلفن ارائه شده در آگهی، با فروشنده‌ حواله قرار ملاقات گذاشته و در دفاتر اسنادرسمی، اقدام به خرید حواله خودرو به قیمت 15 تا 20 میلیون تومان کرده اما پس از مراجعه به نمایندگی رسمی کارخانه خودروسازی متوجه جعلی‌بودن حواله‌ها شدند.

با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده در این نوع از کلاهبرداری، کارآگاهان موضوع را به دفاتر رسمی سطح شهر تهران اطلاع دادند. در ادامه‌ آن پنج تن به اسامی «اشکان»، «بهروز»، «سیامک» و دو برادر به اسامی «مصطفی» و «مجتبی»، در زمان فروش حواله‌های جعلی خودرو شناسایی و دستگیر شدند.

با دستگیری این تعداد از فروشندگان حواله‌های جعلی خودرو، در تحقیقات از آنان مشخص شد که حواله ها توسط افراد دیگری تهیه و به آنان تحویل داده شده و آنان پس از فروش حواله‌ها، مبالغی بین یک نا پنج میلیون تومان دریافت و مابقی پول حاصل از فروش حواله را به دو تن به اسامی «سامان» و «جلال» تحویل دادند.

یکی از فروشندگان حواله در اظهارات خود به کارآگاهان گفت که بیکار بودم تا این که پسرعمویم که در میان بستگان و دوستان، همگی او را به نام سامان می‌شناسند، به من پیشنهاد داد تا کارت ملی خود را در اختیارش بگذارم تا با آن کار کند !! پس از آن هر زمان که سامان حواله‌فروش خودرو تهیه می‌کرد با من تماس می‌گرفت و من نیز حواله‌ها را از یکی از دوستانش به نام جلال تحویل گرفته و داخل دفترخانه اقدام به فروش آن می‌کردم؛ اولین حواله را در دفترخانه‌ای در خیابان فاطمی فروختم و در ازای فروش آن مبلغ پنج میلیون تومان دریافت کردم؛ پس از آن به ازای فروش هر حواله، مبالغ متفاوتی بین یک تا پنج میلیون تومان دریافت کرده و مابقی پول فروش حواله را به سامان تحویل می‌دادم.

با توجه به اظهارات بدست آمده از افراد دستگیرشده، کارآگاهان موفق به شناسایی دو مجرم سابقه‌دار در زمینه «کلاهبرداری» و «جعل اسناد دولتی» به اسامی «محمدرضا» 25 ساله و «جلال» 32 ساله شدند؛ بررسی سوابق متهمان نشان داد که هر دو متهم پس از دستگیری در سال 1389، دوران محکومیت خود را با یکدیگر در یک زندان سپری کرده و پس از آزادی به این شیوه اقدام به کلاهبرداری کرده‌اند.

با شناسایی هویت متهمان اصلی پرونده، کارآگاهان مخفیگاه هر دو متهم در پاسگاه نعمت‌آباد و بازار تهران را شناسایی کردند، با انجام مراقبت‌های پلیسی و پس از اطمینان از حضور متهمان، ابتدا «محمدرضا» را در پاسگاه نعمت‌آباد و پس از آن، «جلال» را در منطقه بازار تهران دستگیر کردند؛ متهمان پس از دستگیری و در اعترافات خود شیوه و شگرد فعالیت خود عنوان کردند با انتشار آگهی‌فروش خودرو در قسمت نیازمندی روزنامه‌ها و ارائه شماره تماس برای تماس خریدار از آنان کلاهبرداری می‌کرده است.
سرهنگ کارآگاه محمدرضا ذاکراستقامتی، رییس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ادامه اعلام این خبر با اشاره به شناسایی تعدادی از مالباختگان گفت: با جمع‌بندی پرونده‌های مشابه و انجام تحقیقات پلیسی تعدادی از دفترخانه‌های رسمی در مناطق مختلف تهران به ویژه در مناطق میدان خراسان، مولوی، چهارراه سیروس، جنت‌آباد و ... که متهمان در آنجا اقدام به فروش حواله‌های مجعول می‌کردند، شناسایی و در ادامه تعداد دیگری از مالباختگان شناسایی و به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ دعوت شدند.
وی گفت: با توجه به اعترافات صریح متهمان و احتمال ارتکاب جرایم مشابه، قرار قانونی برای متهمان به ویژه متهمان اصلی پرونده صادر و در اختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته‌اند.
رییس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ از کلیه مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند خواست تا برای پیگیری شکایات خود به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان پانزدهم خرداد مراجعه کنند.

منبع (http://isna.ir/fa/news/91103018019/%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D9%85%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D9%87)

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد