PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال برای جلوگیری از گوژ پشت و آرتروز گردن و افتادگی شانه ها

soham 313
14th December 2012, 08:13 AM
باسلام خدمت دوستان عزیز[golrooz]

من یه سوال دارم راجع به اینکه زاويه ي یک صندلي باید چند درجه باشه و در حالت کلی یک صندلی چه ویژگی هایی داشته باشه که باعث جلوگیری از موارد زیر بشه

1)گوژ پشت
2)دیسک کمر
3)آرتروز گردن
4)افتادگی شانه ها
5) زانو درد
6) ایجاد خستگی

لطفا در صورت دانستن پاسخ تو این تاپیک جواب بدین

باتشکر[golrooz]

A.L.I
14th December 2012, 10:49 AM

من یه سوال دارم راجع به اینکه زاويه ي یک صندلي باید چند درجه باشه و در حالت کلی یک صندلی چه ویژگی هایی داشته باشه که باعث جلوگیری از موارد زیر بشه

1)گوژ پشت
2)دیسک کمر
3)آرتروز گردن
4)افتادگی شانه ها
5) زانو درد
6) ایجاد خستگی

باتشکر[golrooz]

دوست گرامی سلام و مرسی از طرح سوال خوبتون
بهترین استیل صندلی مناسب را می توان در صندلی های خودروهای معروف مانند مرسدس بنز دید. البته این سوال شما جنبه کلی داره و باید دقیقاً مشخص بشه برای چه فضاهایی می خواهیم چنین صندلی هایی قرار دهیم. صندلی راحتی برای اتاق نشیمن، مطب و ... یک حالت داره و برای خودرو حالتی دیگر و برای کامپیوتر و پشت میز هم به نوعی دیگر طراحی می شود.
با این حال از زاویه ای که ایجاد ثقل می کند که حد نهایی تعادل صندلی است با کم کردن مقادیر زاویه درجه به درجه و مشاهده واکنش عصبی و ماهیچه ای بدن که توسط دستگاههای مخصوص مشخص می شود می توان به درجه مطلوب دست یافت.
اگر با کلمه کلیدی Ergonomic chair در گوگل و نیز در قسمت تصاویر گوگل با کلمه کلیدی Ergonomic chair diagram سرچ کنید مطالب مفیدی پیدا خواهید کرد.
موفق باشید.

SaSaMc2
14th December 2012, 09:25 PM
سلام...[golrooz]

به نظر منم بخاطر متفاوت بودن يوزر از لحاظ:

جنسيت، قد، سن، وزن و غيره...

صندلي خوب هست كه در جهات اصلي داراي زاويه هاي قابل تنظيم باشه...

پشتي، پشت گردني، قوس كمر، نشيمنگاه، زيرپايي، ارتفاع، دسته و خيلي چيزاي ديگه...

اما آيا ميشه تموم اين موارد رو با هم رعايت كرد...!

ayda04
15th December 2012, 12:36 AM
ب نظرم صندلی باید طبی و راحت باشه و تکیه گاهشم باید کمی مایل ب عقب باشهاما مهم تر از هم نحوی نشستن خود فرد مهمه تا اینکه صندکی مهم باشهادم اگه همیشه صاف بشینه یا مثلن همیشه ی شیء سنگین رو با یک دست ثابت جابجا نکنه همیشه نورمال و متناسب میمونه

poune
15th December 2012, 04:29 AM

سلام دوست من.

1)گوژ پشت: بهترین زاویه برای نشستن در حالت کلی 100 تا 120 درجه زاویه هست

2)دیسک کمر: دیسک کمر بیرون زدن مایع بین مهره ها به دلیل فشار اومدن به ستون مهره ها ایجاد میشه. از بلند کردن اجسام سنگین به صورت خم شدن پرهیز کنید بلکه باید بشینید و جسم مورد نظر رو بر دارید بعد بلند شید. نشستن هم در صورتی که اول گوژ ایجاد کنه در ادامه ممکنه بتونه دیسک کمر ایجاد کنه.

3)آرتروز گردن: گردن باید کاملا در راستای بدن و صاف باشه و هر چند دقیقه یکبار به گردنتون ورزش بدید و عضلاتش رو نرمش بدید.

4)افتادگی شانه ها: معمولا نوع نسشتن ارتباطی به افتادگی شانه نداره و افتادگی شانه بیشتر به دلیل استفاده از کیف سنگین به خصوص به صورت یک طرفه هست.

5) زانو درد: زانو درد هم بیشتر یکی به دلیل آویزون بودن طولانی مدت پا در هنگام نشستن هست که باید پاها در وضعیتی باشه که کاملا کف پا ها روی زمین قرار بگیره به هیچ عنوان نباید یک پاتون رو در زیر پای دیگه خم کنید و بشینید این به زانو و تاندون های آن فشار میاره و زانو درد میگیرید. البته بالا و پایین رفتن زیاد از پله عامل اصلی زانو درد هست به خصوص پایین اومدن از پله ها.

6) ایجاد خستگی: ایجاد خستگی هم به دنبال فشار به ستون مهره ها و عضلاتی که در پشت وجود داره ایجاد میشه. بهتره هر 1 ساعت از جاتون بلند شید برای 5 دقیقه کمی راه برید و فعالیت کنید بعد دوباره ادامه بدید این کار از ایجاد خستگی جلوگیری میکنه.

باتشکر[golrooz]

حسین متقی
15th December 2012, 08:49 AM
سلام...[golrooz]

به نظر منم بخاطر متفاوت بودن يوزر از لحاظ:

جنسيت، قد، سن، وزن و غيره...

صندلي خوب هست كه در جهات اصلي داراي زاويه هاي قابل تنظيم باشه...

پشتي، پشت گردني، قوس كمر، نشيمنگاه، زيرپايي، ارتفاع، دسته و خيلي چيزاي ديگه...

اما آيا ميشه تموم اين موارد رو با هم رعايت كرد...!

شاید با 1 صندلی جدید چند تکه روی 1 شاسی ثابت با لولا های قابل تنظیم بین هر قسمت از صندلی و شاسی اصلی بشه این صندلی رو ساخت ولی قطعا بحث پیچیده و سختیه!!!
ولی میتونه همه ی یوزرهارو پوشش یده احتمالا

SaSaMc2
15th December 2012, 11:42 AM
شاید با 1 صندلی جدید چند تکه روی 1 شاسی ثابت با لولا های قابل تنظیم بین هر قسمت از صندلی و شاسی اصلی بشه این صندلی رو ساخت ولی قطعا بحث پیچیده و سختیه!!!
ولی میتونه همه ی یوزرهارو پوشش یده احتمالا

سلام عزيزم...[golrooz]

به نظر من زياد پيچيده نيست...

حتما استاندارهايي براي قرار گيري صحيح بدن در هر حالتي وجود داره...

و احتمالا ارتوپدا و كارشناسان حركت درماني اين استانداردها رو بدونن...

و در يك سيستم خوب ميشه با چند محور و لولا و ريل و چند موتور الكتريكي و يه برنامه ساده و يه مدار فرمان...

اين استاندارد ها رو بسته به داده هاي اوليه هر يوزر براي ايجاد يك صندلي مناسب پياده سازي كرد...

همين صندلي هاي اداري جنس خوب الان 300 تومن شده...

اين خيلي بشه ميشه 600 تومن...

و در درازمدت 600 ها تومن به نفع استفاده كننده ها ميشه...

همينطور به نفع بيمه هاي درماني و از كار افتادگي...

ممكنه تا حالا در خارج از ايران طراحي شده باشه...

اگر هم نشده باشه يه ايده بسيار خوب و مفيد براي soham 313 (http://www.njavan.com/forum/member.php?229328-soham-313) به حساب مياد...

حسین متقی
15th December 2012, 07:32 PM
سلام عزيزم...[golrooz]

به نظر من زياد پيچيده نيست...

حتما استاندارهايي براي قرار گيري صحيح بدن در هر حالتي وجود داره...

و احتمالا ارتوپدا و كارشناسان حركت درماني اين استانداردها رو بدونن...

و در يك سيستم خوب ميشه با چند محور و لولا و ريل و چند موتور الكتريكي و يه برنامه ساده و يه مدار فرمان...

اين استاندارد ها رو بسته به داده هاي اوليه هر يوزر براي ايجاد يك صندلي مناسب پياده سازي كرد...

همين صندلي هاي اداري جنس خوب الان 300 تومن شده...

اين خيلي بشه ميشه 600 تومن...

و در درازمدت 600 ها تومن به نفع استفاده كننده ها ميشه...

همينطور به نفع بيمه هاي درماني و از كار افتادگي...

ممكنه تا حالا در خارج از ايران طراحي شده باشه...

اگر هم نشده باشه يه ايده بسيار خوب و مفيد براي soham 313 (http://www.njavan.com/forum/member.php?229328-soham-313) به حساب مياد...
البته قیمتش که خیلی بیشتر از 1میلیون تومان میشه احتمالا

بیمه ها که اصلا به فکر نیستن خودروسازهای داخلی هم همینطور اما روی کارخانه جاتی مثل دایملر بنز که امکانات رفاهیشون خییییییییییلیی زیاده میشه کار کرد!

پیچیدگیش به این مربوطه که من سال قبل 1مقدار کمی در این رابطه تحقیق کردم و بحث متغییر بودن این صندلی خیلی پیچیده میشه چون شکل هندسی خاصی داره و اجراش در عمل کمی مشکله
مشکل از این جهت که امکاناتش برای طراحی و ساخت به صورت خصوصی در ایران به سختی فراهم میشه
لولا ها و ریل ها باید شکل خاص داشته باشند و نمیشه از قطعات از قبل ساخته شده استفاده کرد مگه طراح خیلی خوبی باشی
اما اگه دستت توی انتخاب قطعه و طراحی قطعه جدید باز باشه خیلی بهتر میشه و نرمی بیشتری داره
من حاضرم با هرکسی که بخواد روش کار کنه همکاری کنم- خیلی هم خوشحال میشم[nishkhand]

یکی بیاد کمک[esteghbal][cheshmak][tafakor]

yas-90
15th December 2012, 09:39 PM
یه تصویر از ابعاد استاندارد صندلی دیدم گفتم بذارم در تکمیل سخنان دوستان شاید مفید باشه.

http://up1.in/di-OKUJ.jpg

natanaeal
15th December 2012, 11:22 PM
مطالب که گفته شده از طرف همه دوستان کاملا صحیح و من هم در جایگاه رد اونها نیستم
اما به این مسئله همیشه توجه میکنم همه جا اون صندلی استاندارد و مناسب و راحت قرار ندارد
فرضا کسانی که دانشجو هستند ممکنه 6-8ساعت در دانشگاه به صندلی های چوبی بسنده کنند و امکان نقل و انتقال صندلی های راحتی نیست
مهمترین مسئله و حیاتی ترین برای کسانیست با قد بلند و در همه جا نه موارد خاص باید عادت کنند صاف بشینند و از غوز کردن پرهیز کنند
توضیح تو هر شرایطی سخت و طولانیه
اما تنها چیزی که باعث تلنگر خواهد بود،دقت کردن به اطافیان و تاثیر مثبت گرفتن
عذر میخوام بیشتر از این در این تاپیک توضیح ندادم و توضیحم اجمالی بوده
با تشکر ناتانائیل[golrooz]

AaZaAdeh
16th December 2012, 09:57 AM
یک صندلی خوب در هنگام کار موقعیت راحتی به انسان می دهد و موجب ارتقاء سطح سلامت و افزایش راندمان کار فرد به هنگام کارمیشود . هنگام انتخاب صندلی باید به نوع کار و شغل توجه شود صندلی انتخابی باید دارای خصوصیات زیر باشد.

1- بهترین صندلی باید کمترین فشار استاتیک را ایجاد کرده و کمترین درد و ناراحتی را به همراه داشته باشد. حتی ناراحتی های جزئی در دراز مدت می تواند خستگی در عضلات و ناراحتی های دیسک مهره ها را باعث گردد

- صندلی باید برای وضعیتهای روبه جلو و رو به عقب ، قابل استفاده باشد .

3- دسته های صندلی راحت باشند بطوریکه از نزدیک شدن به سطح کار جلوگیری نکند یا مانع از حرکت طبیعی نشود .

4- پشتی باید به هر زاویه ای ، قابل تغییر بوده و به وضعیت دلخواه درآید.

5- ارتفاع پشتی بین 520-480 میلیمتر بالای کف صندلی مناسب بوده و قسمت بالای پشتی باید کمی مقعر باشد . بهتر است عرض پشتی 360-320میلیمتر بوده و برای افزایش بازدهی آنها در تمام صفحات افقی به شعاع 500-400 میلیمتر مقعر باشد .

6- پشتی باید دارای بالشتک مناسب کمری باشد بطوریکه مهره های کمری سوم تا خاجی پوشانده شود . مثلاٌ ارتفاع 200-100 میلیمتر بالای پایین ترین سطح نشیمنگاه مناسب می باشد

7- سطح نشیمنگاه باید 450-400 میلیمتر عرض داشته و از جلو و عقب 420-380 میلیمتر طول داشته باشد یک تو رفتگی جزیی در کفه به همراه لبه روبه بالا ( زاویه حدود 6-4 درجه ) از لیز خوردن باسن جلوگیری می کند و یک بالشتک سبک دو سانتی متری که غیر قابل نفوذ بوده و از لیز خوردن و عرق کردن جلوگیری کند ، داشته باشد .

8- صندلی اداری باید تمامی نیازهای محیط کاری جدید را برآورده نماید این صندلی ها باید ارتفاعی قابل تنظیم در حدود 540-380 میلیمتر داشته ، دارای مفصل گردان در ناحیه زیر کفه بوده و لبه جلویی آن گرد باشد . 5پایه بوده به راحتی توسط فرد تنظیم گردد.درمجموع این صندلی ها به گونه ای باشد که فرد بتواند هر چند وقت یکبار به سمت عقب تکیه داده و یا به جلو متمایل گردد .

البته باید توجه داشت که در طراحی ایستگاههای کار علاوه بر انتخاب صندلی مناسب باید به انتخاب میز کار و ارتفاع مناسب آن نیز توجه داشت

قابل تنظیم و5%مابقی را برای بلندقدترین وکوتاه قدترین افرادسفارش داد)
صندلی را انتخاب کنیدکه:

قابل تنظیم باشد .
ازلحاظ شیب و همچنین ارتفاع قابل تنظیم باشد.
به پشت ران و زانو فشاروارد ننماید.
منحنی لبه جلویی ان به سمت پایین یاجلوباشد.
روکش آن ازپارچه های قابل تنفس وغیرلغزنده باشد.
شکل پشتی آن برای حمایت ازپایین کمربه حالت قوس کمرباشد.
درپنج نقطه پایداردارای پایه باشد.
چرخ ها ی آن برای نوع کفپوش اتاق مناسب باشند.
یک مکانیسم گردان ویا چرخشی داشته باشد.
دسته های آن ارتفاع آرنج راتنظیم کند هنگامیکه شما اندام فوقانی رابه پایین آویزان می کنید ساعد شما بااندام فوقانی زاویه 90درجه بسازد.
دسته های صندلی مانع انجام حرکات مکرر و آزاد درایستگاه کاری نشود.

درمورد دسته های صندلی چه بحث هایی شده است؟
دسته های صندلی بطورسنتی توصیه نمی شود زیراآنها مانع نزدیک شدن کاربران به میز می شوند بااین حال درحال حاضردسته های صندلی وجوددارندکه طول آنها 25سانتیمترویاکمتراند ودرپشت صندلی قراردارند.مردم بااستفاده ازصندلیهایی که برروی آنها دسته های کوتاه نصب شده است می توانندصندلی خودراتانزدیک ایستگاه کاری خودحرکت دهند.دسته های صندلی به کاربران درحال استراحت کمک می کندمقداری ازبارگردن وشانه های آنها را ازروی بدن برداشته و به دسته صندلی وارد نماید.
چگونگی تنظیم یک صندلی برحسب ابعادبدن کاربر:
نحوه تنظیم ارتفاع صندلی :
درجلوی صندلی بایستید بایستی بالاترین نقطه از کفپوش صندلی درست درزیر کلاهک زانو قرار گیرد.(نوک لبه جلوی صندلی بایدزیر کلاهک زانوقرارگیرد)

برروی صندلی بنشینیدوپاهای خودراصاف برروی کف زمین قراردهید.
بررسی کنید که فاصله بین لبه جلویی صندلی وبخش پایین ترازپاها پشت قوس زانو متناسب بامشت گره کرده باشد(درحدود2اینچ)

چگونگی تنظیم پشتی صندلی :
بایستی متناسب باقسمت توخالی کمرباشد.
[golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد