PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال شفاف کردن سطح فلز

mamadshumakher
12th December 2012, 09:15 PM
سلام دوستان.میخواستم بدونم از چه ماده ای میتونم واسه شفاف کردن سطح فلزات استفاده کرد.من یه صفحه الومینیومی دارم (از کابینت سازی ها گرفتم)که میخوام سطحشو شفاف کنم.
1:با چی؟
2:از کجا تهیه کنم
3:اصلا میشه؟
4:فلز دیگه ای هست که خودش شفاف باشه؟
5:هر توضیحی به ذهنتون میرسه دریغ نکنید.
6:واسه بازتاب نور میخوام.

SaSaMc2
12th December 2012, 09:38 PM
سلام...[golrooz]

شفاف نه براق...[nishkhand]

یه کارگاه کروم پیدا کنی و روش رو روکش کروم بکشی فکر کنم خوب دربیاد...

برای اون آزمایش هات میتونی از خود آینه تخت استفاده کنی...

اون آلومینیوم هم داستان داره واست هم هی کج و کول میشه...

اگر هم سهموی میخوای که مجبوری فلز استفاده کنی...

natanaeal
12th December 2012, 09:39 PM
برای بازتاب چرا از عدسی(اینه ها استفاده نمیکنید؟)

من سیستم داخلی دستگاه کاربردی در عینک سازی ها رو دیدم و در اونجا برای انعکاس نور از چند اینه با سایزها و زاویه های متفاوت به حالتی خاص کنار هم قرار داده بود(ضمنا باید بگم دستگاهی خیلی قدیمی بود)

mamadshumakher
12th December 2012, 10:34 PM
سلام...[golrooz]

شفاف نه براق...[nishkhand]

یه کارگاه کروم پیدا کنی و روش رو روکش کروم بکشی فکر کنم خوب دربیاد...

برای اون آزمایش هات میتونی از خود آینه تخت استفاده کنی...

اون آلومینیوم هم داستان داره واست هم هی کج و کول میشه...

اگر هم سهموی میخوای که مجبوری فلز استفاده کنی...
آخ راست میگییییییییییییییی [khejalat] حواسم نبود.شفاف چیزیه که ازینورش اونورش معلوم شه مثل نردبان [khande][nishkhand]

کارگاه کروم کاری؟؟فکر نکنم تو شهرمون باشه.نمیدونی کارگاهای کروم کاری بیشتر با چه چیزهایی سرو کله میزنن که بتونم پیدا کنم؟مثلا براق کردن بدنه ی سماور هم کار اونهاست؟
اره کج و کوله میشه اما میخوام بدونم کروم بشه قدرتش نسبت به اینه تخت چجوریه؟میخوام قطعه قطعش کنم.(بعد از کروم کشیدن)قطعات حدود 10*10.ولی هیچی اینه تخت نمیشه.اما به خاطر همین قطعه قطعه کردن اینه به کارم نمیاد.

برای بازتاب چرا از عدسی(اینه ها استفاده نمیکنید؟)

من سیستم داخلی دستگاه کاربردی در عینک سازی ها رو دیدم و در اونجا برای انعکاس نور از چند اینه با سایزها و زاویه های متفاوت به حالتی خاص کنار هم قرار داده بود(ضمنا باید بگم دستگاهی خیلی قدیمی بود)
درسته اینه بهتره.اماپیدا کردن نمونه های مقعر و ... سخته.تو کاری که من میخوام انجام بدم اینه خوب نیست.چون اگه خوب در بیاد نتایجم.میخوام رو پشت بوم نصب کنم[nadidan]

natanaeal
13th December 2012, 12:10 AM
مطمئنا کارگاه مکانیک و استاد مکانیک در دانشگاهتون هستند،پیشنهاد میکنم از راهنماییشون استفاده کنید نهایتا میتونید ازشون استفاده کنید با دوستانشون اشنا و از کارگاهشون استفاده کنید ضمن اینکه علم و صنعت بهشهر هم دانشگاه روزانه اساتیدی داره که میتونید استفاده کنید(البته باز اگر اشتباه نکنم...)

مورد زیر رو برای امثال خودم که قبل با این مورد برخورد و سطحی از اون گذشتیم میگذارم:
آبکاری با کرومروکش‌های لایه کروم (http://www.njavan.com/forum/mavara-index.php?page=%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%85) رنگی شبیه نقره٬ سفید مایل به آبی دارند. قدرت انعکاس سطح کروم‌کاری شده و کاملا″ صیقلی شده در حد 65% است (برای نقره 88%و نیکل 55%) در حالی که خاصیت انعکاس نقره و نیکل با گذشت زمان ضایع می‌شود٬ در مورد کروم تغییری حاصل نمی‌شود. لایه‌های کروم قابل جوشکاری نبوده و رنگ‌کاری و نقاشی را نمی‌پذیرند. کروم در مقابل گازها٬ موادقلیایی و نمکها مقاوم است اما اسید سولفوریک واسید کلریدریک وسایر اسیدهای هالوژن‌دار در تمام غلظتها ودر تمام درجه حرارتها بر روی کروم تاثیر می گذارند. به دنبال رویین شدن شیمیایی٬ روکش‌های کروم مقاومت خوبی در اتمسفر از خود نشان می‌دهند و کدر نمی‌شوند. از این رو به تمیز کردن و یا نو نمودن توسط محلولها یا محصولات حل کننده اکسیدها را ندارند. روکش‌های کروم تا 500 درجه سانتیگراد هیچ تغییری از نظر کدر شدن متحمل نمی‌‌شوند. رویین شدن حالتی است که در طی آن در سطح کروم٬ اکسید کروم (3+) تشکیل می شود. این عمل موجب جابه‌جایی پتانسیل کروم از 0.717 به 1.36 ولت می شود و کروم مثل یک فلز نجیب عمل می نماید. لایه های پوششی کروم براق با ضخامت پایین (در حدود 1 میکرومتر)که غالبا در کروم‌کاری تزیینی با آن روبه رو هستیم فولاد را در مقابل خوردگی حفاظت نمی‌کنند کروم کاری ضخیم که در مقابل خوردگی ضمانت کافی داشته باشد فقط از طریق کروم‌کاری سخت امکانپذیر است. با توجه به اینکه پوشش‌های کروم الکترولیتی سطح مورد آبکاری را به طور کامل نمی‌پوشانند از این رو کروم‌کاری تزیینی هرگز به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه همواره آن را به عنوان پوشش نهایی بر روی واکنش‌هایی که حفاظت سطح را در مقابل خوردگی ضمانت می‌نمایند به کار می‌روند.
معمولا به عنوان پایه محافظ از نیکل استفاده می‌شود.

mamadshumakher
13th December 2012, 04:06 AM
ممنون.عالی بود.

- - - به روز رسانی شده - - -

ممنون.عالی بود.

SaSaMc2
13th December 2012, 07:30 AM
سلام عزيزم...[golrooz]

از شير سماور تا جون آدميزاد و اگزوز و پايه ميز و هرچي كه ميبيني خيلي شفاف هست ( غير نردبون هاي چوبي)

70% از آبكاري كروم استفاده شده...

ولي آينه ها رو هم ميشه 10 در 10 بريد...

اون فلزات رو هم ميشه ببري بعد آبكاري كني...

فلز اگه محدب بشه و كروم كاري...

ميشه مثل اين آينه هايي كه سر پيچ هاي خطري و برف گير توي جاده ها ميزارن...

http://epress.ahwaz.ir/UserFiles/Image/picreports/0390/AEYENE%20(3).jpg

ولي تو برعكسش رو لازم داري...

يه ديش بگير ببر آبكاري كن و خلاص...

پايه نگهدارنده هم براي كلكتورت داره...

حسین متقی
13th December 2012, 12:38 PM
به جای اینکارها هم میتونی بری ورقهای چند میکرونی آلومینیوم بخری
اسمشونو یادم رفته!!!
همونایی که واسه ساندویچ زدن هم ازش استفاده میشه!!!
سلفون؟ سفلون؟ یه همچین چیزایی بود اسمش-!! اگه درست یادم باشه البته!!
تا وقتی چماله نشده و صافه خیلی براقه و منعکس کننده ی خوبیه!
برای انعکاس نور خورشید و نیاز به انعکاس دهنده ی امواج نوری غیر مرئی داری که آلومینیوم خیلی هم خوبه برای اینکار
1دیش بخر و روش از همین وقهای الومینیومی بکش و قسمتهای اضافیشو ببر(طوری که ورق آلومینیومیت مچاله نباشه )
کاملا مناسبه واسه کارت!!!
در ضمن من بودم پول میدادم شیشه بری و 1 دیش بهشون میدادم و میگفتم با الماس آیینه رو قطعه قطعه ببره و بچسبونه روی دیش!
اینطوری هم بد نمیشه چون با الماس راحت میشه برید 10 در 10 آیینه رو

با 1 دیش 1متر قطر و الومینیوم روش میتونی راحت 300-400درجه دما ایجاد کنی ولی اینو فقط تو مستند دیدم و ازمایش نکردم
کروم کاری فکر کنم گرونتر از بریدن آیینه با الماس توسط شیشه بری باشه!!! خرج اضافش هم 1 چسبه!

SaSaMc2
13th December 2012, 02:14 PM
آره فویل هم که حسین مت میگه ابزار خوبی هست...[golrooz]

این روشی هم که آینه ببری بچسبونروی دیش هم از همش راحت تره...

شعاع دیشت رو بگو با ضخامت آینه هات...

نقشه برش آینه ها رو به صورت اورلب صفر برات بکشم...

ال اان بی رو هم فول اچ دی بگیر... [bamazegi]

TERRORIST
13th December 2012, 02:22 PM
سلام دوستان.میخواستم بدونم از چه ماده ای میتونم واسه شفاف کردن سطح فلزات استفاده کرد.من یه صفحه الومینیومی دارم (از کابینت سازی ها گرفتم)که میخوام سطحشو شفاف کنم.
1:با چی؟
2:از کجا تهیه کنم
3:اصلا میشه؟
4:فلز دیگه ای هست که خودش شفاف باشه؟
5:هر توضیحی به ذهنتون میرسه دریغ نکنید.
6:واسه بازتاب نور میخوام.

سلام
شما میتونید از لپ کردن استفاده کنید که برای انتقال هرچه بیشتر حرارت در خنک کننده های حرفه ای از این روش استفاده میکنند.

برای لپ کردن احتایج داریم به:
سمباده پوساب شماره 400 (قابل تهیه از لوازم فروشی های نزدیک صافکاری ها)
سمباده پوساب شماره 800
سمباده پوساب شماره 1500
سمباده پوساب شماره 2000
پولیش فلزات جلا سنج (قابل تهیه از رنگ فروشی ها)
استون بدون چربی (قابل تهیه از داروخانه ها)
دستمال کاغذی
پنبه

مراحل انجام کار:
1-شستن سطح مورد نظر با آب و مایع ظرفشویی
2-شروع کار با سمباده شماره 400 و ادامه دادن ساییدن تا زمانی که احساس کردید نمره بالاتر قابلیت خش انداختن روی سطح رو داره به سراغ نمره بالاتر برید
3-زدن براق کننده فلزات (پولیش فلزات) و مالیدن اون بر روی سطح به مدت 5 دقیقه
4-تمیز کردن سطح کار به وسیله پنبه اغشته به استون

نکته:
برای انجام صحیح سمباده کاری و یک نواخت دراوردن سطح کار بهتره که سمباده به کف یک تیکه چوب 5*10 بسته بشه و هر پنج دقیقه زاویه سمباده کاری 90 درجه تغییر داده بشه.

با تشکر
[golrooz]

m.abiyak
10th May 2013, 04:49 PM
سلام
شما باید از آلومینیوم آلیازی که داخلش قلع و سرب به اندازه باشه استفاده کنید.
و بجای روکش از ماشینکاری ظریف روی سطح قطعه استفاده کنید 99% جواب میگیرید.

m.abiyak
10th May 2013, 04:59 PM
سلام

m.abiyak
10th May 2013, 05:03 PM
سلام

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد