PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال

ایلین1366
11th December 2012, 08:02 PM
سلام دوستان چندتا سوال در مورد ازمایشگاه شیمی معدنی دارم ممنون میشم جواب بدین 1-چرا فنول فتالیین در محیط اسیدی بی رنگ و در محیط بازی ارغوانی است دلیل اصلی؟

2-کدامیک از اسیدها قویتره؟hio4,hio3وhio2وhioوhi,kio4

3-چرا محصول نهایی ki3نباید در ovenخشک کرد؟

ممنون متشکرم

محمد کارزار
1st March 2013, 02:55 PM
در مورد سوال اولتون .فک کنم تغییرات رنگ مربوط به جهشهای الکترونی تو مولکول فنل فتالئین باشه.مخصوصا که تو این مولکول گروه فنل هم(3جفت الکترون غیر پیوندی داره)والکترونهای پای عامل اصلی این تغییر رنگن.(البته گفتم فک کنم ها!!!)
2تا سواله دیگه تون مفهوم نبود!!!!!!!

yasmary
3rd March 2013, 11:53 AM
سلام بچه ها
منم چند تا سوال دارم
ترتیب قوی بودن اسیدها چه جوریه؟ از بین سولفوریک اسید و هیدروکلریک اسید و نیتریک اسید
فرق رادیکال آزادی که بار منفی گرفته باشه با اتم همون ماده که بار منفی داره چیه؟ کلا در مورد رادیکال و یون یه سری اطلاعات اولیه میخوام
در مورد الکترولیز نمک طعام و بخصوص انواع سل ها اطلاعات میخوام: بخصوص شکل های خوبی برای سل جیوه ای و دیافراگمی و غشایی
ممنون

genius1
3rd March 2013, 04:36 PM
از نظر من سوالتان کمی ناقص است.قوی بودن اسید ها معیاری است که به طور عمده :1-دارای غلظت بیشتری باشد.2-مهم تر از همه باید در محیط آبی(محلول در آب) بهتر بتواند تفکیک شود ویا به اصطلاح علمی تر پروتون بدهد(+H).با این که مشخص نکردید که در چه غلظتی.در مورد یون ها و رادیکال های آزاد باید گفت که رادیکال های آزاد به یون هایی گفته می شود که الکترون جفت نشده دارند.اگر با ساختار لوویس آشنایی داشته باشید و آرایش هشتایی(اوکتت)آشنا باشید،منظورم را متوجه می شوید.البته رادیکال های آزاد معمولا به اکثرا نمک ساز هایی اتلاق می شود که به دلیل الکترونگاتیوی بالا تمایل دارند به قول معلم شیمی ما (( چون زورشان زیاد است،زور گویی کنند!! و الکترون را از اتم ها یا با میل اتم یا بدون میل او بگیرند تا پایدار شوند!!)).از این رو رادیکال های آزاد را مضر می دانند چون به محض ورود به بدن تعاملات یونی بدن را بر هم زده و روند اعصاب را مختل می کنند.حال کلا یون ها را معرفی می کنیم:اگر اختلاف الکترونگاتیوی دو اتم شرکت کننده در پیوند یونی بیش از 1.7 باشد آن کسی (اتمی!!)که الکترونگاتیوی بیشتری دارد می تواند و می خواهد الکترون را به خود جذب کرده و آنیون شود و طرف مقابل کاتیون می شود(البته تمایلات اتم ها ذاتی نیست بلکه به علت الکترون آن هاست که با توجه به وابستگی که هسته بر آن می گذارد(قیادت هسته)و با توجه به این که در مدل کوانتمی اتم با افزایش لایه ها بار موثر هسته بر الکترون های پیوندی کاهش می یابد(Zeff=s+Z))در جدول تناوبی از بالا به پایین اتم های نافلز زیاد تمایلی به گرفتن الکترون کاتیون ندارند و اکثرا انرجی شبکه ی کمی نسبت به اتم های الکترو نگاتیو تر دارند که بالای جدول می باشند و بالعکس فلزات از بالا به پایین بیشتر دوست دارند کاتیون شوند و به علت افزایش لایه های اتمی در دوره ی ششم اتم سزیم کمترین الکترونگاتیوی(0.7) و اتم فلوئور به علت بیشترین تعداد پروتون در دوره و داشتن تک الکترون جفت نشده و کمترین تعداد لایه بیشترین الکترونگاتیوی را دارد(4).البته هر ترکیب فلزو نا فلز یونی نیست بلکه در مواردی فلزات ضعیف و شبه فلزات پیوند اشتراکی(کووالانسی و گاهی داتیو )می دهند مانند BF3,Alcl3,BeCl2 که به علت داشتن اوربیتال خالی گیرنده ی داتیو می شوند.البته بحث درباره ی پیوند های کووالانسی بسیار بیشتر از پیوند های یونی است.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد