PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی سوالات مربوط به ارث

sadaf jon
7th December 2012, 03:02 PM
لطفا مواد مربوط به ارث
و سوالات و نکات مربوط به این مقوله رو در این تاپیک بنویسید

اگر عمو، عمه، دايى، خاله خود ميّت، اولاد آنان و فرزندان اولاد آنان نباشند، عمو، عمّه، دايى و خاله پدر و مادر ميّت ارث مى برند

و اگر اينها نباشند، اولادشان ارث مى برند

و اگر اينها نيز نباشند، عمو، عمّه، دايى و خاله جدّ و جدّه ميّت ارث مى برند

و اگر اينها نباشند، اولادشان ارث مى برند.

و در غیر این موارد همون طور که خودتون میدونید
به دولت میرسه

sadaf jon
7th December 2012, 03:05 PM
اگر مرد بميرد و فرزند نداشته باشد، يك چهارم مال او به زن و بقيّه به ورثه مى رسد

اگر زن بميرد و اولاد نداشته باشد، نصف همه مال به شوهر او و بقيّه به ورثه ديگر مى رسد

VATAN2012
7th December 2012, 03:13 PM
به اندازه کافی اکثرخوانواده ها ارث خور دارن
خیلی کم میشه به دولت برسد
درسته؟

sadaf jon
7th December 2012, 03:18 PM
به اندازه کافی اکثرخوانواده ها ارث خور دارن
خیلی کم میشه به دولت برسد
درسته؟
واقعا
حالا یه چیزی رو میدونستید
اگر پسری پدرشو بکشه چی میشه

sadaf jon
7th December 2012, 03:44 PM
قتل مانع ارثه
اگه پسری پدرشو بکشه ازش ارث نمیبره

موازنه
7th December 2012, 04:53 PM
خیلی جالب بود عزیزم...
البته یه خورده تکراری بود آخه بابای منم وکیله ،اونقدر از این بحثا داریم ک...
اگه میخوای درباره ی مطالب حقوقی بحث بذاری از موضوع های یه کم جنجالی تر استفاده کن...مثلأ بحثهای جنایی و جزا..(آخه بابام هیچ وقت دربارش حرف نمیزنه)
مییییییسی

sadaf jon
8th December 2012, 01:42 PM
خیلی جالب بود عزیزم...
البته یه خورده تکراری بود آخه بابای منم وکیله ،اونقدر از این بحثا داریم ک...
اگه میخوای درباره ی مطالب حقوقی بحث بذاری از موضوع های یه کم جنجالی تر استفاده کن...مثلأ بحثهای جنایی و جزا..(آخه بابام هیچ وقت دربارش حرف نمیزنه)
مییییییسی
همه که مثل شما مطالب ارث و بلد نیستن
یکیش خود من
ما میپرسیم نو بیا سوالامونو جواب بده [labkhand]

sadaf jon
8th December 2012, 01:48 PM
زن با یک پسر و یک دختر چقد ارث میبره ؟

زن بدون فرزند چقد ارث میبره؟

ایا فرقی بین ارث بردن زن صیغه موقتی دایم وجود داره؟

Alpha110
8th December 2012, 01:49 PM
با سلام اگر پدر کسی یه منزلی دارد و این منزل رل به یکی از پسر خود بدهد که این پسر در بالای آن منزل منزل دیگری بسازد
و بعد از مرگ این پدر آیا آن خانه طبقه دو نیز جزو ارث قرار دارد یا نه؟

sadaf jon
8th December 2012, 01:50 PM
ایا پسر حرام زاده از پدرش ارث میبره ؟
اگر مرد در زمان طلاق با همسرش رابطه داشته باشه و زن باردار بشه
ایا این فرزند حرام زاده ارث میبره؟

Alpha110
8th December 2012, 01:56 PM
آیا پدر نیز از پسر خود در شرایطی ارث میبر یا اصلا همچین ارثی وجود ندارد؟

Alpha110
8th December 2012, 01:58 PM
آیا مادر میتواند در ارث فرزندان خود دستی ببرد و برای خود آنها خرج کند یا باید منتظر شود تا آن فرزند به سن قانونی برسد و از آن استفاده کند

Alpha110
8th December 2012, 01:59 PM
یک زنی که شوهرش مرده است و 4 تا پسر داشته چقدر ارث میبرد؟

Alpha110
8th December 2012, 02:04 PM
علت اینکه مرد 2 برابر از زن ارث میگیرد چیست و طبق چه مبنایی این قانون را گذاشته اند؟

Alpha110
8th December 2012, 02:14 PM
ببخشی میشه بگید من جواب این سوالات رو کی میتونم بگیرم ممنون میشم؟

golden3
8th December 2012, 06:54 PM
یک زنی که شوهرش مرده است و 4 تا پسر داشته چقدر ارث میبرد؟

ببخشید که دوستان دیر جواب میدن سعی میکنیم تاجایی که فرصت میشه بیایم جواب سوالات شمارو بدیم[golrooz]

زوجه یا زوجه ها یک هشتم ارث میبرن مابقی چون هر4تاپسر هستن بین پسرا بطور مساوی تقسیم میشه

golden3
8th December 2012, 07:10 PM
آیا پدر نیز از پسر خود در شرایطی ارث میبر یا اصلا همچین ارثی وجود ندارد؟

پدر و مادر و اولاد و اولاداولاد جزو طبقه اول هستن و مسلما ارث برهستند ضمن اینکه پدر هم فرض بر هست هم قرابت بر
قرابت بر کسی هست که تو قانون سهمی براش مشخص نشده زمانی سهمشون مشخص میشه که ماترکه تقسیم بشه و هرچی باقی موند به قرابت (خویشاوندی) ببرن
فرض برها هم کسایی هستن که سهمشون تو قانون مشخص شده مثل زوج و زوجه

golden3
8th December 2012, 07:24 PM
علت اینکه مرد 2 برابر از زن ارث میگیرد چیست و طبق چه مبنایی این قانون را گذاشته اند؟

قانون ما از عرف جامعه گرفت شده تو عرف هم زن ومرد میگن برابر هستن ولی چون مسایل اقتصادی به دوش مرد هست قانون ارث مرد رو 2برابر زن قرار داده
به نظر من جای بحث داره چون تو قدیم مردا کار میکردن تمام مسئولیت به دوش مردا بود ولی دوره زمونه فرق کرده الان خانوما پابه پای مردا کار میکنن

golden3
8th December 2012, 07:36 PM
با سلام اگر پدر کسی یه منزلی دارد و این منزل رل به یکی از پسر خود بدهد که این پسر در بالای آن منزل منزل دیگری بسازد

اگر باسند رسمی بنام پسر زده بشه فکر نکم جزو ارث قرار بگیره و چیزی که ارزش داره زمیته نه خونه

موازنه
9th December 2012, 09:36 PM
کلأ زن اگه بچه داشته باشه یک هشتم مال رو ارث میبره.

اگه بچه نداشته باشه یک چهارم میبره.

من این سوالو کامل متوجه نشدم،اما طوری که من فهمیدم اینجوریه:زن داِيم از مردش ارث میبره ولی زن صیغه ای اصلأ ارث نمیبره....در کل زن دایم از اموال منقول و غیر منقول همچنین از ماترک ارث میبرد،اما سایر ثمن توافق بین طرفین را داراست...

صدف جون شرمنده،به اندازه ی شما وارد نیستم،جوابشونو سرسری از بابا پرسیدم،نمیدونم درست متوجه سوالا شدم یا نه،همینقدر بلد شدم...
پاینده باشی

sadaf jon
18th December 2012, 01:21 PM
مثال : ارث از مادر
ارثیه یا مال بجامانده از زن (مادر )پس از فوت
بین فرزندان (1دختر و 3 پسر )و پدر و مادر ایشان چگونه باید تقسیم گردد

اول مال آن مرحومه را شش قسمت می کنند
و به هر یک از پدر و مادر یک ششم مال را می دهند
و چهار قسم باقی مانده را هفت قسمت می کنند
یک قسم از هفت قسم را دختر می برد
و دوقسم از شش قسم باقی مانده به هر پسر می رسد.
مثلا اگر باقی مانده هفت میلیون باشد یک میلیون به دختر
و به هر پسر دو میلیون می رسد.

aming
20th January 2015, 05:49 PM
لطفا اول بفرمایید که چه نوع طلاقی از هم گرفتن ...؟

بائن است یا رجعی.............[tafakor] یعنی زن طلاق داده مردشو یا مرد ...؟

aming
20th January 2015, 06:18 PM

همسری که به عقد موقت مردی در آمده باشد از شوهر ارث نمیبرد مگراینکه در عقد موقت شرط شده باشد اما زن دائم از شوهر ارث بر است که میزان آن هم بسته به نوع روابط با همسر خود فرق میکند

مثلا در زمان نامزدی که هنوز دوشیزه میباشد نصف مهریه و زمانی که به خانه شوهر میرود و از دوشیزگی می افتد تمام مهریه به او تعلق میگیرد

aming
20th January 2015, 06:28 PM
به همه دوستان خسته نباشید عرض میکنم ....

خدا قوت

aming
20th January 2015, 06:34 PM
این یه بحث فقهی است

اما این را هم متذکر شوم که همانطور که پسر در ارث دو برابر دختر ارث میبرد همانطور هم در ادای دین پدر مرحوم خود باید دو برابر دختر پرداخت کند...

شما جنبه خوبشو دیدید حال جنبه منفی اون رو هم در نظر بگیرید ...

[shaad]

aming
20th January 2015, 06:36 PM
بنده اصلاح میکنم

خانوم ها یک هشتم از اعیان ارث میبرن ...

aming
20th January 2015, 06:43 PM
اگر خانه را به پسر عاریه (امانت به شرط استفاده از منفعت)داده است که با فوت پدر باید منزل را برگرداند اما اگر پدر به اسم پسر خودش سند بزند دیگر آن خانه جزو ماترک مرحوم تلقی نمیشود زیرا در مان حیات خود مالکیت خانه را به پسر انتقال داده است و پسر هر آنچه در زمین خود عملی انجام دهد آثارش مربوط به خودش است

حال اگر پسر خانه را به عاریت گرفته در مورد ساخته شدن طبقه دوم دو مسئله وجود دارد آیا با رضایه صاحب ملک (پدر) است یا خیر ؟

پاسخ بدهید تا الباقیشو عرض کنم خدمتتون

aming
20th January 2015, 06:44 PM

اگر خانه را به پسر عاریه (امانت به شرط استفاده از منفعت)داده است که با فوت پدر باید منزل را برگرداند اما اگر پدر به اسم پسر خودش سند بزند دیگر آن خانه جزو ماترک مرحوم تلقی نمیشود زیرا در زمان حیات خود مالکیت خانه را به پسر انتقال داده است و پسر هر آنچه در زمین خود عملی انجام دهد آثارش مربوط به خودش است

حال اگر پسر خانه را به عاریت گرفته در مورد ساخته شدن طبقه دوم دو مسئله وجود دارد آیا با رضایت صاحب ملک (پدر) است یا خیر ؟

پاسخ بدهید تا الباقیشو عرض کنم خدمتتون

aming
20th January 2015, 06:47 PM
قانون ما از عرف جامعه گرفت شده تو عرف هم زن ومرد میگن برابر هستن ولی چون مسایل اقتصادی به دوش مرد هست قانون ارث مرد رو 2برابر زن قرار داده
به نظر من جای بحث داره چون تو قدیم مردا کار میکردن تمام مسئولیت به دوش مردا بود ولی دوره زمونه فرق کرده الان خانوما پابه پای مردا کار میکنن

این یه بحث فقهی است

اما این را هم متذکر شوم که همانطور که پسر در ارث دو برابر دختر ارث میبرد همانطور هم در ادای دین پدر مرحوم خود باید دو برابر دختر پرداخت کند...

شما جنبه خوبشو دیدید حال جنبه منفی اون رو هم در نظر بگیرید ...

[shaad]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد