PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال سوال فیزیک.....س

"مهدی"
2nd December 2012, 09:55 PM
سلام،

برای مجله هوافضا دارم مقاله ای مینویسم که نیاز به کمک در محاسبات دارم:

سوال: اگر موشکی با زاویه تقریبی 60 درجه و با سرعت 850 متر بر ثانیه به سمت هواگردی که در 40 کیلومتری اش قرار دارد و با سرعت 510 متر بر ثانیه به طرفش می آید (در ارتفاع 20 کیلومتری) پرتاب شود، موشک و هواگرد پس از چند ثانیه به یکدیگر به هم می رسند؟ (مقاومت هوا در نظر گرفته نمی شود و حرکت موشک در ساده ترین حالت در خط مستقیم در نظر گرفته شده است)

آقا کسی میتونه کمک کنه؟

ab.bb
2nd December 2012, 11:13 PM
سلام،

سوال: اگر موشکی با زاویه تقریبی 60 درجه و با سرعت 850 متر بر ثانیه به سمت هواگردی که در 40 کیلومتری اش قرار دارد و با سرعت 510 متر بر ثانیه به طرفش می آید (در ارتفاع 20 کیلومتری) پرتاب شود، موشک و هواگرد پس از چند ثانیه به یکدیگر به هم می رسند؟ (مقاومت هوا در نظر گرفته نمی شود و حرکت موشک در ساده ترین حالت در خط مستقیم در نظر گرفته شده است)

آقا کسی میتونه کمک کنه؟

شما مطمئنی، موشک با این زاویه شلیک بشه؛ به هلیکوپتر برخورد میکنه؟

فرگل
2nd December 2012, 11:30 PM
اگه عجله نداری من فردا جوابشو میدم[cheshmak]

"مهدی"
2nd December 2012, 11:32 PM
شما مطمئنی، موشک با این زاویه شلیک بشه؛ به هلیکوپتر برخورد میکنه؟

مهم نیست.......

برای رند در اومدن تانژانت تتا 60 درجه گرفتم ;)

مهم روند محاسباته برام.....اعداد نهایی اهمیت ندارن.

"مهدی"
2nd December 2012, 11:33 PM
اگه عجله نداری من فردا جوابشو میدم[cheshmak]
نه عجله ای نیست.......

لطف میکنید

zabardast
2nd December 2012, 11:47 PM
به هم نمیخورند

ab.bb
3rd December 2012, 12:18 AM
http://8pic.ir/images/7ra512hdjg722usha0w3.jpg

ab.bb
3rd December 2012, 01:04 AM
با ایجاد این اصلاحات موشک به هدف میخوره
http://8pic.ir/images/2yxc16klad79z8s1yplu.jpg

یاسمین5454
3rd December 2012, 06:22 PM
سلام،

(در ارتفاع 20 کیلومتری) پرتاب شود،

آقا کسی میتونه کمک کنه؟
سلام گفتید که هواگرد در 40 کیلومتری موشک قرار گرفته یعنی فاصله هوا گرد تا موشک 40 کیلو متره
ولی منظورتون از جمله موشک در ارتفاع 20 کیلو متری پرتاب شود چیه

kahrupay
3rd December 2012, 08:22 PM
سلام،

آقا کسی میتونه کمک کنه؟
فکر می کنم بتونم
فقط به من بگید این 40 کیلومتر یه بردار موربه یا نه براساس محور x اونقدر فاصله داره!؟
سوال دیگه اینکه هواگرد شتاب داره!؟
و آیا داره در خط افق به طور ثابت حرکت می کنه یا به شکل مورب مستقیما به طرف موشک میاد!؟!؟

kahrupay
3rd December 2012, 08:47 PM
جواب نمیدین دیگه کلا!!!!

"مهدی"
3rd December 2012, 08:49 PM
سلام،

از تمام دوستان متشکرم.......

بزارین یه بار دیگه سوالم رو مطرح کنم چون در نوشته بالا اشتباهاتی بود.

سوال کامل تر:
موشکی با سرعت 850 متر بر ثانیه با زاویه ابتدایی 60 درجه به سمت هواگردی در فاصله 45 کیلومتری که در ارتفاع 20 کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته است و با سرعت 510 متر بر ثانیه به سمت موشک می آید پرتاب می شود. اگر مقاومت هوا در نظر گرفته نشود. و حرکت موشک در خطی صاف در نظر گرفته شود، هواگرد و موشک چه زمانی به یکدیگر می رسند؟

- - - به روز رسانی شده - - -

سلام،

سوال کامل تر:
موشکی با سرعت 850 متر بر ثانیه با زاویه ابتدایی 60 درجه به سمت هواگردی در فاصله 45 کیلومتری که در ارتفاع 20 کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته است و با سرعت 510 متر بر ثانیه به سمت موشک می آید پرتاب می شود. اگر مقاومت هوا در نظر گرفته نشود. و حرکت موشک در خطی صاف در نظر گرفته شود، هواگرد و موشک چه زمانی به یکدیگر می رسند؟

حسین متقی
4th December 2012, 01:38 AM
سلام،

سوال کامل تر:

- - - به روز رسانی شده - - -

سلام،

سوال کامل تر:

حدودی میشه گفت کمتر از50 ثانیه ولی اصلا نمیشه با این اطلاعات گفت!(در شرایطی 60 ثانیه و یا بیشتر طول میکشه!)
آخه نوشتی اگر مقاومت هوا در نظر گرفته نشود!!!
از اونور سرعت موشک و سرعت هواگرد رو نوشتی!!!
از اونور زاویه ی اولیه دادی!!!
از اونور نوشتی حرکتش خطی بوده اون موشک!!!
از اونور زاویه ی حرکتی که دادی ممکنه به بالگرد نخوره مگه اینکه بالگرد به سمت حرکت موشک حرکت کنه و بخواد به موشک بخوره!!!!
جدا از این حرف ها اصلا موشکی که ازش حرف میزنی و اینطوری راجع به حرکتش توضیح میدی بیشتر شبیه توپ ساده بدون پیشرانه!
موشکه یا راکت؟ کنترل میشه بعد از پرتاب یا نه؟
مسیر حرکتش؟
سرعتش ثابته؟؟(که نمیتونه باشه و معمولا تا 1عددی به سرعت زیاد میشه و بعدکاهش پیدا میکنه و سریع کم میشه)

و سوالات دیگه ای که اگر جواب کامل بدین میشه حساب کرد ولی همون حدود 50-60 ثانیه باید بشه (اگر کمی سلیقه ای برخورد کنیم و تخمین بزنیم)

"مهدی"
4th December 2012, 11:41 AM
حدودی میشه گفت کمتر از50 ثانیه ولی اصلا نمیشه با این اطلاعات گفت!(در شرایطی 60 ثانیه و یا بیشتر طول میکشه!)
آخه نوشتی اگر مقاومت هوا در نظر گرفته نشود!!!
از اونور سرعت موشک و سرعت هواگرد رو نوشتی!!!
از اونور زاویه ی اولیه دادی!!!
از اونور نوشتی حرکتش خطی بوده اون موشک!!!
از اونور زاویه ی حرکتی که دادی ممکنه به بالگرد نخوره مگه اینکه بالگرد به سمت حرکت موشک حرکت کنه و بخواد به موشک بخوره!!!!
جدا از این حرف ها اصلا موشکی که ازش حرف میزنی و اینطوری راجع به حرکتش توضیح میدی بیشتر شبیه توپ ساده بدون پیشرانه!
موشکه یا راکت؟ کنترل میشه بعد از پرتاب یا نه؟
مسیر حرکتش؟
سرعتش ثابته؟؟(که نمیتونه باشه و معمولا تا 1عددی به سرعت زیاد میشه و بعدکاهش پیدا میکنه و سریع کم میشه)

و سوالات دیگه ای که اگر جواب کامل بدین میشه حساب کرد ولی همون حدود 50-60 ثانیه باید بشه (اگر کمی سلیقه ای برخورد کنیم و تخمین بزنیم)

سلام،

ازت ممنونم حسین جان،

من خودم توی محاسبات بدون در نظر گرفته درجه پرتاب برای این موشک با در نظر گرفتن سرعت 1.5 ماخی هواگرد و 2.5 ماخی موشک به عدد 25 ثانیه رسیدم.

مشکل اینه که موشک با زاویه 60 درجه پرتاب میشه ولی در طی راه قوس بر می داره که من نمی تونم اون رو محاسبه کنم و به همین خاطر مجبور شدم در خط صاف در نظر بگیرم که اگر همان درجه اعمال بشه موشک به هواگرد نمی خوره.......

سرعت رو ثابت در نظر گرفتم، وگرنه باید بشینم محاسبات شتاب کنم که موقع پرتاب موشک فکر کنم سرعت اولیه v0 برابر 1 ماخ باشه که در طی چند ثانیه به 2.5 ماخ میرسه....

ab.bb
4th December 2012, 10:19 PM
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=166894
اینجا فرمول پرتابه رو نوشته، که باهاش میشه حرکت موشک رو بشکل قوس دار محاسبه کرد.فعلا یه کم کار دارم. تونستم حلش کنم؛ جوابش رو اینجا میزارم.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد