PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث تاثیر ونقش مکان های مذهبی بر روح و روان

وحید 0319
3rd November 2012, 11:13 AM
موضوع بحث:تاثیر ونقش مکان های مذهبی بر روح وروان

http://www.javanonline.ir/images/docs/000453/n00453138-b.jpg
تندرستي يكي از نعمت هاي بزرگ الهي در زندگي انسان است . در مقابل ، بيماري همواره به عنوان خطري انسان و جامعه را تهديد مي كند و زيان هاي اقتصادي ، خانوادگي و اجتماعي را به دنبال دارد . امروزه از نظر كارشناسان اين حقيقت مسلم است كه براي سازگاري منطقي با خود و محيط ، و رسيدن به تندرستي و آرامش بايد به بهداشت روان توجه كافي مبذول داشت . با وجود پيشرفتهاي علمي چشمگيري كه در زمينه هاي روانپزشكي و روان درماني صورت گرفته، ملاحظه مي شود صاحب نظران بر نياز به دين در زمينه بهداشت رواني تأكيد زياد دارند .
آن ها عقيده دارند كه اعتقادات مذهبي در تسكين آلام روحي بسيار مؤثر است . داشتن ايمان و دلسپردن به خداوند و قرار گرفتن در مسيري كه او براي سعادت بشر تعيين كرده ، در انسان اطميناني مؤثر و نيروي قوي پديد مي آورد . در اين ميان ، شركت در مراسم ديني و حضور در اماكن مذهبي مثل مساجد و زيارت گاهها نقش بسيار مؤثري در تامين بهداشت رواني انسان دارد . حضور در اماكن مقدس و زيارتگاههاي شخصيتهاي معنوي و الهي ، موجب تخليه هيجاني در انسان مي شود و اين تخليه هيجاني با آرامش دروني در آدمي همراه است . مراسمي نظير نذز ، اطعام نيازمندان ، عبادات دسته جمعي و شركت در فعاليت هاي مذهبي در اماكني مانندبقاع متبرکه - مسجدو.... ، اكثراً مي توانند كاركردهاي روان درماني داشته باشند . "حضور در اماكن مقدس و زيارتگاهها و يا شركت در مراسم مذهبي جمعي ، سبب مي شود كه فرد در هماهنگي با محيطي كه در آن قرار گرفته براي دقايق يا ساعاتي كشمكش هاي دروني و تضادهاي رواني خويش را به فراموشي بسپارد . مراسم آئين هاي مذهبي به فرد كمك مي كند كه بتواند بر اختلالات روحي خويش تا حدودي فائق آيد و آن ها را كنترل كند . شركت افراد در مراسم ديني از قبيل زيارت و عبادت ، با كاهش اختلالات رواني آن ها همراه است . همچنين شركت در مناسك ديني و حضور در اماكن زيارتي ، باعث كاهش اضطراب و عصبانيت و اختلالات رواني مي شود . زيرا اطمينان زائرين به ياري و كمك خداوند افزايش مي يابد و لذا به كمك رحمت الهي در حل مشكلات خود اميدوارتر مي شوند . همين پژوهش نشان مي دهد كه نگرش كساني كه در اماكن مذهبي و زيارتگاهها حضور مي يابند ، در برخورد با استرس ها تغيير مي يابد و اين تغيير نگرش به شكلي مثبت ، باعث بهبود اخلاق و تأمين سلامت رواني آنها مي شود .
زيارت يكي از اعمال و مناسك ديني است كه به عنوان يك تجربه شخصي تقريباً در همه اديان ، وجود دارد و انسانها با حضور در اماكن مذهبي احساس آرامش مي كنند . زيارت در اسلام ، جايگاه ويژه اي دارد و نزد مسلمانان به عنوان يك ارزش محسوب مي شود . در چنين تجربه اي فرد خود در محيطي معنوي و سرشار از صفا و يكرنگي قرار مي دهد و شرايط را براي ارتباطي نزديك و خالصانه با خداوند فراهم مي كند .
با اين احساس كه دعايش در اين مكان ، به استجابت نزديك است ، خواسته هاي خود را با خداوند بسيار بخشنده و مهربان مطرح مي كند . برخي از روانشناسان به كاركرد روان درماني ديگري از زيارت اشاره كرده اند و آن اينكه انسان زائر با تأسي به سيره و منش معنوي انسان بزرگي كه به زيارت او رفته ، مي تواند براي زندگي خويش هدف و برنامه اي سعادتمندانه را طراحي كند و آنگونه كه آنها زيسته اند ، زندگي كند . اين احساس در ايجاد بهداشت و امنيت رواني در انسان كمك مي كند .
مساجد از اماكن بسيار مهم مذهبي هستند كه كاركردهاي فردي و اجتماعي متعددي را درارتباط با بهداشت روان برعهده دارند . تحقيقات نشان داده است كه حضور در مسجد مي تواند در از بين بردن مشكلاتي مانند احساس تنهايي ، غم و اندوه و حتي انزوا گرايي بسيار مؤثر باشد . گردهمايي هاي مذهبي در مساجد كه مسلمانان در اجراي آن به طور متحد عمل مي كنند ، پيوندهاي عاطفي آن ها را تقويت مي كند و صميميت بيشتري را در بين آنها وجود مي آورد .
دوري از انزوا ، رهایي از اندوه هاي جانكاه و احساس توانمندي در همراهي و تعاون با ديگران ، همه به طور غيرمستقيم ، در زمره درمانهاي رواني قرار مي گيرند كه با حضور در مسجد و در جمع صميمي انسانهاي با ايمان تحقق مي پذيرد . همان طور كه مي دانيد اصلي ترين برنامه مذهبي در مساجد ، نماز است . نماز شكلي از نيايش با خداست كه با هماهنگي و نظم خاصي در قالب حركات معنا دار فيزيكي و روحي انجام مي شود .

sunnymoon
3rd November 2012, 11:35 AM
به نظر من که این اماکن مذهبی بهشت روی زمین هستند بودن در این مکانها یه احساس خوبی به آدم میده که وصف ناپذیره

وحید 0319
3rd November 2012, 12:01 PM
در مکان های مذهبی میشود خویشتن را جستجو کرد

ابزارهایی هست در اینجا به نام معماری وروانشناسی که توامان باهم برای تاثیر بر روان وفکر ماست

اصل قضیه را میشود اینطور توصیف کرد

نور- صدا-تفکر- باور-خط آسمان -مقرنس ها -گچ بری ها -گچ کاری ها -تزیینات شیشه -در های چوبی-حتی عطر ها

آویزها -گوشه سازی ها -همه و همه دست به دست هم دادند تا این مکان هارا بسازند معمار با استفاده از قدرت روان خود می آفریند این صورت را

و مردم در آنجا به تخلیه روحی -تسکین درد ها و....میپردازند

شما چطور این مکان هارا توصیف میکنید..؟

شده است تاحالا با دیدن این مکان ها به گریه بیافتید ساعت ها در خود فرو بروید ودعا -نماز و ..........را به پیشگاه معصومان وخدا به جای آورید

این مکان ها تا چه حد روان شمارا صاف میکند ؟

با دیدن گنبد ها مناره ها-نورها -ضریح های آبکاری شده چه حسی دارید ؟

و..............

نارون1
3rd November 2012, 12:02 PM
ممنون از ایجاد این بحث مهم.....

اماکن مذهبی نقش بسیار مهمی روی سلامت روان افراد داره ...... چون با حضور در این اماکن حس نزدیکی با خدا و آرامش قلبی و امنیت در افراد به وجود میاد

خیلی جالبــــــه که هرکس به طریقی مخصوص به خودش با خالق خودش در این اماکن راز و نیاز میکنه....

دقیقا سبک معماری که به کار برده میشه هم در انتقال این حس خیلی مهمه .....

همچنین استفاده از زینت هایی که برای اماکن زیارتی به کار برده میشه .......مثل استفاده از طلا برای حرم امام رضا و ...

به نظر شما چه چیزی باعث میشه این حضور و آرامش قلبی به وجود بیاد ؟؟ آیا این حس مختص این اماکنه ؟؟

ab.bb
3rd November 2012, 12:05 PM
مطمئنا داشتن اعتقاد و باور باعث آرامش بیشتر در آدم میشه ، البته این موضوع بیشتر بخاطر اثر پلاسبو هست.

homeyra
3rd November 2012, 12:21 PM
سلام....
مطمئنا این جور اماکن به دلیل انرژیهای مثبت و قوی ای که درش وجود داره،تاثیرات خوبی رو روی روان انسان میذاره...مخصوصا وقتی که فقط به خاطر مشکلات خودمون به این اماکن رجوع نکنیم،بیشتر میتونیم این آرامش رو درک کنیم....اما این حس خوب فقط مختص به کسی که دراین اماکن حضور داره،نیست....من این حس رو حتی با دیدنشون از طریق تلویزیون ویا عکس هم دارم...
معماری مکان هم نقش مهمیو داره....مثلا یک مسجد که معماری جالبی داره،حس خوب رو منتقل میکنه....در مقایسه با مسجدی که دوتا فرش انداختن و آدم دوست داره زودتر از اونجا بره بیرون...

وحید 0319
3rd November 2012, 12:32 PM
سلام....
مطمئنا این جور اماکن به دلیل انرژیهای مثبت و قوی ای که درش وجود داره،تاثیرات خوبی رو روی روان انسان میذاره...مخصوصا وقتی که فقط به خاطر مشکلات خودمون به این اماکن رجوع نکنیم،بیشتر میتونیم این آرامش رو درک کنیم....اما این حس خوب فقط مختص به کسی که دراین اماکن حضور داره،نیست....من این حس رو حتی با دیدنشون از طریق تلویزیون ویا عکس هم دارم...
معماری مکان هم نقش مهمیو داره....مثلا یک مسجد که معماری جالبی داره،حس خوب رو منتقل میکنه....در مقایسه با مسجدی که دوتا فرش انداختن و آدم دوست داره زودتر از اونجا بره بیرون...

سلام
بله دقیقا انرژی هایی در این جور اماکن هست که میشه اون رو به وضوح دید چون با روان وفکر ما سازگاری بیشتری داره

دقیقا به نکته ی خوبی اشاره شد این که ما فقط برای مشکلات وحاجات به این مکان بریم پسندیده نیست

ممنون درسته ....بقولی میگن که دل پر میکشه خودم بادیدن این ها حتی از طریق تلویزیون وعکس و از طریق مجازی احساس خوبی دارم

دلیلش چی میتونه باشه...خود شخصی که در اون مکان هست ...به عنوان پیامبر-امام -امامزاده؟

یا معماری وطرح بیشتر اسلامی -ایرانی اونه ؟یا همه ی اینا دخیلن؟

بله درجایی که معماری اسلامی -ایرانی باشه ..وجلال وعظمت رو ببینی بیشتر حس خوب بهت دست میده

نسیم بهآر
3rd November 2012, 12:35 PM
ممنون ،واقعا درسته .من همیشه دلم که میگیره میرم اینجور جاها تو روحیه ادم خیلی تاثیر داره مخصوصا اگه با اعتقاد کامل بری .
من به همه دوستان همشهری خودم امام زاده حسن رو پیشنهاد میکنم حتما یبار تشریف ببرید...
البته دوستان توجه کنن که رفتن به این جور جاها فقط موقع دلتنگیا ومشکلات نیست چون خیلیا هستن که یکی از مهمترین اتفاقات زندگیشون رو اونجا جشن میگیرن مثل جشن ازدواج ،من خودم یه روز این مراسم رو از نزدیک دیدم خیلی قشنگ بود.

nafise khanom
3rd November 2012, 01:58 PM
ممنونم از همه ی دوستان.من باهمتون موافقم.واقعا این جور موان ها تدصیف شدنی نیستن.من که حرم امام رضا(ع)روخیلی خیلی دوست دارم.ممنون ازهمتون.باهاتوک کاملا موافقم...

- - - به روز رسانی شده - - -

ممنونم از همه ی دوستان.من باهمتون موافقم.واقعا این جور موان ها تدصیف شدنی نیستن.من که حرم امام رضا(ع)روخیلی خیلی دوست دارم.ممنون ازهمتون.باهاتوک کاملا موافقم...

s1364
3rd November 2012, 04:05 PM
ممنون از نوشتتون. واقعا این مکانها حس عجیبی دارند که ادم رو اروم میکنند .انگار توی این مکا ن ها خدا داره نگاهت می کنه ومیگه نگران نباش من هستم .

elinaaa
3rd November 2012, 06:41 PM
جناب وحید قبل از هر چیز به خاطر این تصویر زیبایی که گذاشتید واقعا ممنونم و بعد هم بابت این بحث خیلی خوبتون...

راستش تنها چیزی که میتونم بگم اینه که با وجود اینکه همیشه تو این مکانهای مذهبی اشک تو چشمام جمع میشه و بغض گلومو میگیره ولی تو قلبم یه احساس شادی خاصی دارم و حس میکنم از همه دنیا کنده شدم و فکر میکنم که از ته دل خوشحالم...آدم اینجور جاها کافیه یه نفس عمیق بکشه تا یه بار دیگه احساس زنده بودن کنه...البته گفتن یه همچین حس و حالی سخته ولی اینا همون حسیه که نسبت به این جور مکانها دارم...از نظرات قشنگ دوستان هم ممنونم...

91star
3rd November 2012, 06:43 PM
اصلا این اماکن به حدی آرام بخش و زیبا و پر انرژین ، که هر وقت بری برات تازگی داره و هیچوقت ازشون خسته نمیشی . من دوساله مشهد نرفتم ، یعنی قسمت نشده برم ولی اینقدر دلم براش تنگ شده که حد نداره ، اگه سالی چند بار هم برم باز سیر نمیشم .

جوان ایرانی
3rd November 2012, 06:46 PM
حرم امام رضا اونم نماز صبحا با نسیم خنکی که می وزه بشینی جلوی ایوان طلا و پنجره فولاد فقط دعا کنی
اصلا محشره [golrooz]

homeyra
3rd November 2012, 06:53 PM
سلام
بله دقیقا انرژی هایی در این جور اماکن هست که میشه اون رو به وضوح دید چون با روان وفکر ما سازگاری بیشتری داره

دقیقا به نکته ی خوبی اشاره شد این که ما فقط برای مشکلات وحاجات به این مکان بریم پسندیده نیست

ممنون درسته ....بقولی میگن که دل پر میکشه خودم بادیدن این ها حتی از طریق تلویزیون وعکس و از طریق مجازی احساس خوبی دارم

دلیلش چی میتونه باشه...خود شخصی که در اون مکان هست ...به عنوان پیامبر-امام -امامزاده؟

یا معماری وطرح بیشتر اسلامی -ایرانی اونه ؟یا همه ی اینا دخیلن؟

بله درجایی که معماری اسلامی -ایرانی باشه ..وجلال وعظمت رو ببینی بیشتر حس خوب بهت دست میده

مطمئنا هردوی این موارد...اما به نظر من نقش معماری به مراتب کمتر هست،چون من مطمئنم اگه مثلا حرم امام رضا هر معماری ای غیر از معماری کنونی داشت باز من همین حس رو داشتم....اما این به این معنا نیست که معماری بی تاثیر هست....شاید دلیل این نظری که من دارم این باشه که تابحال توی اماکن مذهبی ای که رفتم با یک معماری بد روبرو نشدم....

وحید 0319
3rd November 2012, 06:59 PM
جناب وحید قبل از هر چیز به خاطر این تصویر زیبایی که گذاشتید واقعا ممنونم و بعد هم بابت این بحث خیلی خوبتون...

راستش تنها چیزی که میتونم بگم اینه که با وجود اینکه همیشه تو این مکانهای مذهبی اشک تو چشمام جمع میشه و بغض گلومو میگیره ولی تو قلبم یه احساس شادی خاصی دارم و حس میکنم از همه دنیا کنده شدم و فکر میکنم که از ته دل خوشحالم...آدم اینجور جاها کافیه یه نفس عمیق بکشه تا یه بار دیگه احساس زنده بودن کنه...البته گفتن یه همچین حس و حالی سخته ولی اینا همون حسیه که نسبت به این جور مکانها دارم...از نظرات قشنگ دوستان هم ممنونم...

سلام به دوست خوبم[golrooz]

خواهش میکنم لطف دارین[golrooz]

بله گریه ی خوشحالی که بیشتر یا هممون محض دیدن این مکانها بهمون دست میده ...ولی بگم قلب پاک وبا صفا میخواد ...که شما دارین

دقیقا ...اینجا بهترین جایی که آدم بتونه خودشو از هرچی هست در زندگیش خالی کنه وبتونه عبادت کنه و...

خیلی سخته موافقم ..خودم بارها وبارها رفتم مشهد ولی هردفه یه حسی دارم جدی میگم...قابل توصیف نیست

منتظر نظرات دوستان هستیم همچنان[golrooz]

محمد ایرانی
3rd November 2012, 07:13 PM
این اماکن به واسطه ی افراد پاکی اونجا دفن شدن آرامش بخش هستن

elinaaa
3rd November 2012, 07:14 PM
سلام به دوست خوبم[golrooz]

خواهش میکنم لطف دارین[golrooz]

بله گریه ی خوشحالی که بیشتر یا هممون محض دیدن این مکانها بهمون دست میده ...ولی بگم قلب پاک وبا صفا میخواد ...که شما دارین

دقیقا ...اینجا بهترین جایی که آدم بتونه خودشو از هرچی هست در زندگیش خالی کنه وبتونه عبادت کنه و...

خیلی سخته موافقم ..خودم بارها وبارها رفتم مشهد ولی هردفه یه حسی دارم جدی میگم...قابل توصیف نیست

منتظر نظرات دوستان هستیم همچنان[golrooz]

ممنونم...بله کاملا درسته...و یه چیزی که این مکانها به آدم میده یه جور حس امیدواریه...امیدواری به بخشش...امیدواری به اجابت دعا...امیدواری به زندگی...انگار ادم غمهارو فراموش میکنه و مطمئن هست که قراره یه اتفاق جدید بیافته...شاید به همین دلیل هست که خیلی وقتا برای اینکه به خواسته هامون برسیم میریم به این جور مکانها چون یه امیدی در دلهامون به وجود میاره و تازه اینجاست که آدم وجود خدارو واقعا حس میکنه و شاید اون احساس شادی به همین دلیل باشه!

heidari1372
3rd November 2012, 08:54 PM
هر چی ایمان قوی تر باشه دریافت تاثیر هم ملموس تره و راحت تر احساس میشه
خدایا مرگم را در جوار این عتبات قرار بده

نارون1
5th November 2012, 12:15 PM
در همایشی سالها قبل این عنوان شده بود و من هنوز که هنوزه این مطلب رو حفظ کردم که :

دکتر تیموری گفت : خداوند متعال نیاز به آراستگی محیطهای مذهبی ندارد بلکه این انسان است که به آن نیاز دارد و با تلاش زیاد آنها را آراسته کرده است تا با دیدن آنها احساس آرامش کند ، همانگونه که وقتی به حرم امام رضا (ع) می رویم احساس آرامش می کنیم . وی تاکید کرد : رنگ معماری و حضور جمعیت در مکانهای مذهبی ، درمیزان آرامش انسان تاثیر فراوان دارد .

این خیلی مهمه ، وقتی به شهر مشهد وارد میشیم و گنبد طلایی حرم امام رضا رو می بینیم ....... اصلا ناخودآگاه یه حسی به ما دست میده

من خیلی دوست دارم ، شما ، همین مطلب بالا رو برای من تحلیل کنین ...... شما چه فکری میکنین ، شما هم اینو قبول دارین ؟؟

منتظر نظراتتون هستیم [golrooz]

elinaaa
5th November 2012, 05:15 PM
در همایشی سالها قبل این عنوان شده بود و من هنوز که هنوزه این مطلب رو حفظ کردم که :

دکتر تیموری گفت : خداوند متعال نیاز به آراستگی محیطهای مذهبی ندارد بلکه این انسان است که به آن نیاز دارد و با تلاش زیاد آنها را آراسته کرده است تا با دیدن آنها احساس آرامش کند ، همانگونه که وقتی به حرم امام رضا (ع) می رویم احساس آرامش می کنیم . وی تاکید کرد : رنگ معماری و حضور جمعیت در مکانهای مذهبی ، درمیزان آرامش انسان تاثیر فراوان دارد .

این خیلی مهمه ، وقتی به شهر مشهد وارد میشیم و گنبد طلایی حرم امام رضا رو می بینیم ....... اصلا ناخودآگاه یه حسی به ما دست میده

من خیلی دوست دارم ، شما ، همین مطلب بالا رو برای من تحلیل کنین ...... شما چه فکری میکنین ، شما هم اینو قبول دارین ؟؟

ممنون از شما نارون عزیز.[golrooz]بله منم با این نظر موافقم...اون کسی که نیازمنده همیشه انسان هست و برای رفع این نیازها تمام سعیشو میکنه مخصوصا برای به دست آوردن آرامش...من فکر میکنم که این تاثیر رنگ و معماری تو روحیه افراد یه امر ثابت شده باشه و اصلا اگه دقت کنیم متوجه میشیم که دیدن یه سری رنگها یا مکانها به آدم آرامش خاصی میده و خیلی ناخودآگاه پیش میاد...و در مورد حضور جمعیت هم به همین صورت هست و من فکر میکنم دلیلش این باشه که وقتی میبینیم همه افراد برای بیان دردها و خواسته هاشون و از همه مهمتر به خاطر یه امر معنوی به این مکانهای مذهبی میان این احساس بهمون دست میده که همه مثل هم هستیم و انگار همه با هم مهربونتر هستن و این مسلما به خاطر آرامشی هست که همه حسش میکنن...

golden girl
6th November 2012, 02:13 PM
واقعا همینه .هیچ وقت نمیتونم احساسم رو وقتی به بارگاه امام رضا نگاه میکنم رو بیان کنم ولی فکر میکنم خیلی هممون به این حس ها نیاز داریم.

وحید 0319
6th November 2012, 07:50 PM

خیلی ممنون ازتون

بله معماری اسلام -ایرانی ما سرشار از روح ولطافت ......هست...

دقیقا وقتی در حرم های مطهر پا میگذاری حس عجیبی به آدم دست میده که قابل توصیف نیست...

مثالی میزنم که قبلا در تایپیکی عرض کردم گنبد ومناره رو وقتی تصور میکنین با اون خلوص زرد طلای رنگ

شبیه به سر ودستان ماست که به سمت آسمام دراز شده شاید حس عجیب از دیدن گنبد این باشد ..البته به شخصیت مذهبی در آن هم هست...

خودم بادیدن این صحنه که برای اولین بار از زمین وهوا گنبد امام رضا رو میبینم ..میگم السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا ضامن آهو..ضامن ماهم بشو آقا جان....

[golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد