PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال متفرقه

tehamtan
23rd October 2012, 10:21 PM
عرض سلام و خسته نباشید چند سوال در مورد مفاهیم دارم خواهشمند است راهنمایی بفرمایید:

1-آیا اگر یک محلول نسبت به یک حل شونده سیر شده باشد نسبت به حل شونده های دیگر هم سیر شده است؟مثلا در محلول سیر شده آب قند می توانیم حل شونده دیگری مانند نمک یا الکل حل کنیم؟

2-با توجه به اینکه مایع ظرفشویی و صابون کشش سطحی آب را کم می کنند چرا در محلول آب و صابون کف و حباب تولید می شود ولی در آب معمولی وخالص نمی توانیم حباب تشکیل دهیم؟

3- آیا فشار گاز درون لوله پرتو کاتدی روی شدت رنگ تاثیر دارد؟

4-آیا اگر درون لوله پرتو کاتدی خلا مطلق باشد باز هم پرتو کاتدی تشکیل می شود؟در این صورت چه رنگی خواهد داشت؟

با تشکر

1=1+1
29th October 2012, 12:27 AM
عرض سلام و خسته نباشید چند سوال در مورد مفاهیم دارم خواهشمند است راهنمایی بفرمایید:

1-آیا اگر یک محلول نسبت به یک حل شونده سیر شده باشد نسبت به حل شونده های دیگر هم سیر شده است؟مثلا در محلول سیر شده آب قند می توانیم حل شونده دیگری مانند نمک یا الکل حل کنیم؟

2-با توجه به اینکه مایع ظرفشویی و صابون کشش سطحی آب را کم می کنند چرا در محلول آب و صابون کف و حباب تولید می شود ولی در آب معمولی وخالص نمی توانیم حباب تشکیل دهیم؟

با تشکر

سلام

من جواب میدم ولی اساتید بیان درسشو بگن

1.نه نمیشه

3. خب اگه قشار گاز زیاد بشه دیگه گاز درون لوله از حرکت الکترون ها جلوگیری میکنه و معلومه که کمرنگ تر یا اصن شدت رنگی نیس

4.خب ببین باید الکترون به فشار کم یه گاری برخورد کنه تا واکنش بده و پرتو دیده بشه وقتی خلا باشه که .............

*مینا*
10th November 2012, 10:51 PM
4-آیا اگر درون لوله پرتو کاتدی خلا مطلق باشد باز هم پرتو کاتدی تشکیل می شود؟در این صورت چه رنگی خواهد داشت؟
با تشکر

سلام
سایت خفتگان نیس زیادی سر بچه ها شلوغه نمیتونن بیان
من جواب میدم ولی اساتید بیان درسشو بگن
1.نه نمیشه
3. خب اگه قشار گاز زیاد بشه دیگه گاز درون لوله از حرکت الکترون ها جلوگیری میکنه و معلومه که کمرنگ تر یا اصن شدت رنگی نیس
4.خب ببین باید الکترون به فشار کم یه گاری برخورد کنه تا واکنش بده و پرتو دیده بشه وقتی خلا باشه که .............

سلام
0=1+1 عزیزم خیلی ممنون از وقتی که گذاشتی و جواب برای این سوالا نوشتی [golrooz]
منم پیرو جواب های درست شما یه سری توضیحات اضافه می کنم ...

جواب این سوال مشخصه میشه اگه بتونید کشش سطحی بین مولکول هارو توی ذهنتون تصور کنید . این که وقتی کشش سطحی بالاست چه اتفاقی بین مولکول ها می افته ...
تو محلول آب و صابون کشش سطحی کم هست و اتفاقا همین کاهش کشش سطحی هست که باعث تشکیل حباب می شه! (اون سطح نازک و وسیع که داخلش پر از هواست) پیوند بین مولکول ها از حالتی که تنها آب داریم ضعیف تر شده!! و قابل توجه هست که پایداری این نقاطِ ضعیف به دلیل کاهش کشش سطحیه.(در واقع کشش سطحیِ بالا نیرویی هست که با ضعفِ پیوند هایِ بینِ مولکول های آب مقابله می کنه ) یعنی هرچی کشش سطحی بالا تر پیوند ها قوی تر و بر عکس! وقتی که حباب رو بیشتر پر از هوا می کنیم در یک لحظه حباب می ترکه دلیل این ترکیدن افزایش کشش سطحی هست !

می دونید چرا کشش سطحی یکهو زیاد می شه و حباب می ترکه ؟

تا اون جایی که من اطلاع داشتم لوله پرتو کاتودی خلا هست ! تو نت هم یه سرچی کردم چیزی غیر این ندیدم ، در هر حال بهتره این منبع رو مطالعه کنید بهتون کمک می کنه --> Cathode ray tube (http://en.wikipedia.org/wiki/Cathode_ray_tube) مال ویکیپدیا هست.

برای این سوال به نظر من هم جواب صحیح همون طور که 0=1+ گفتن1 "نه" هست ، توضیحشم ساده اس، محلول سیر شده فقط نسبت به یه حل شونده سیر شده هست ، دلیل این رو هم می تونید توی پیوندهای مولکولی حل شونده و حلال و اینتراکشن های بین این دو پیدا کنید ، اگه نیاز به توضیح بیشتر دارید همینجا بگید تا من یا دوستای دیگه ی شیمی دان توضیح بدیم

tehamtan
11th November 2012, 09:16 PM
برای این سوال به نظر من هم جواب صحیح همون طور که 0=1+ گفتن1 "نه" هست ، توضیحشم ساده اس، محلول سیر شده فقط نسبت به یه حل شونده سیر شده هست ، دلیل این رو هم می تونید توی پیوندهای مولکولی حل شونده و حلال و اینتراکشن های بین این دو پیدا کنید ، اگه نیاز به توضیح بیشتر دارید همینجا بگید تا من یا دوستای دیگه ی شیمی دان توضیح بدیم

[/quote]

سلام ......این جواب نه شما مربوط به قسمت اول سواله یا قسمت دوم؟ با عرض معذرت اگر امکان داره بیشتر توضیح بفرمایید.

- - - به روز رسانی شده - - -

*مینا*
3rd December 2012, 09:42 PM

سلام ......این جواب نه شما مربوط به قسمت اول سواله یا قسمت دوم؟ با عرض معذرت اگر امکان داره بیشتر توضیح بفرمایید.

"نه"برای قسمت اول سوال شما [golrooz]
در شیمی محلول اشباع اشاره به یک ترکیب در محلول داره . محلول آب و قند با قند اشباع شده نه چیز دیگه ای . درجه اشباعیت ترکیبات مختلف متفاوت هست .
شما مولکول های آب رو در فضای درون بشر (به حالت 3بعدی) تصور کنید که مولکول های قند رو به دام انداخته ، تا زمانی که بین مولکول ها ی آب جا هست مولکول های قند رو درون خودش جای میده (حل می کنه) تا این که دیگه جایی برای مولکول های قند نباشه ، اون وقت هست که محلول به درجه اشباعیت خودش رسیده . حالا بیایم یه ترکیب دیگه ای به محلولِ اشباعمون اضافه کنیم ،یه ترکیب دیگه با شکل مولکولی دیگه، نیروهای پیوندی بین مولکولهای خودش و آب که با نیروهایی که از قبل تو محلول هست (آب-قند) متفاوت هست و درجه اشباعیت دیگه ...

قسمت دوم سوال شمارو با تجربه باید جواب داد.ولی به نظر من که می شه ...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد