PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا هنگام عطسه کردن چشم هایمان را می بندیم؟

golden3
1st October 2012, 04:47 PM
عطسه یکی از واکنش‌های بسیار طبیعی، معمول و در عین حال پر رمز و راز بدن است. حتما شما هم مثل همه،‌ بارها و بارها عطسه را تجربه کرده‌اید. تا به حال به واکنش‌های بدنتان در زمان عطسه توجه هم کرده‌اید؟

http://www.1pars.com/images/2012/pezeshki/Sneeze.jpg

مثلا این که وقتی عطسه می‌کنید، ‌ناخودآگاه چشم‌هایتان هم بسته می‌شوند. برای دانشمندان کنجکاو، ‌این همزمانی ‌و دلیل آن یکی از معماهای حل‌نشده به حساب می‌آید. عطسه از مسیرهای تنفسی ما در برابر ذرات خارجی محافظت می‌کند.

عطسه واکنشی است که در آن، جریان هوایی با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت از ریه‌ها به سمت بیرون حرکت می‌کند و بدین ترتیب، با فشار، ذرات را به بیرون از مسیر تنفسی می‌راند. (باورتان نمی‌شود، ولی این عدد کاملا درست است، ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت معادل ۴۴٫۵ متر بر ثانیه) اما عطسه تنها به همین حرکت محدود نمی‌شود و به حرکت‌های بیشتری در بدن نیاز دارد.

http://www.1pars.com/images/2012/pezeshki/Sneeze01.jpg

در واقع، وقتی مرکز عطسه در مغز تحریک می‌شود، فرمان انقباض ماهیچه‌ای به بخش‌های متنوعی در سراسر بدن ارسال می‌شود. ‌ماهیچه‌هایی هم که حرکت پلک‌های چشم را کنترل می‌کنند جزو همین ماهیچه‌هایی هستند که با تحریک این مرکز مغزی منقبض می‌شوند. جالب‌تر این‌که برخی از افراد حتی هنگام عطسه، ‌اشک هم می‌ریزند.

اما در حقیقت هیچ‌کس دلیل آن را دقیقا نمی‌داند. شاید بدن ما این‌طور رشد یافته که محافظت از مسیرهای تنفسی را با محافظت از چشم‌ها مرتبط و همزمان انجام دهد. شاید هم بسته شدن چشم‌ها هنگام عطسه، تنها و تنها نتیجه نوع کشیده شدن عصب‌های سیستم عصبی در بدن ما باشد.

در مورد عطسه هنوز معماهای زیادی وجود دارد. مثلا دانشمندان نمی‌دانند که چرا برخی از مردم در نورهای خیلی روشن عطسه می‌کنند، یا این که چرا عطسه برای برخی لذت‌بخش است و برای برخی نیست. به هر حال دلیل آن هر چه باشد، عطسه تنها واکنشی است که در اغلب فرهنگ‌ها،‌ آرزوی سلامتی و عافیت از سوی دیگران را به همراه می‌آورد!

منبع: خبرآنلاین

milad76
1st October 2012, 05:35 PM
سلام
ممنون مطلب خوبی بود.،ولی فکر کنید چقدر سرعت عصبها زیاده که بلافاصله چشمان ما بسته میشه!![taajob]

golden3
1st October 2012, 05:37 PM
سلام
ممنون مطلب خوبی بود.،ولی فکر کنید چقدر سرعت عصبها زیاده که بلافاصله چشمان ما بسته میشه!![taajob]

آره واقعا برای خودمم جای سوال بود[labkhand]

عرفان سلیم زاده
1st October 2012, 08:06 PM
من میدونم چرا. چون اگه چشم ها مون رو نبندیم از کاسه چشم پرت میشن بیرون.باور کنین! چون عطسه با اون فشار و سرعت از بینی میاد بیرون و بین بینی و چشم یه راه هایی وجود داره. این فشار اونقدر زیاده که میتونه باعث بشه چشم ها از کاسه پرت بشن بیرون...

BaAaroOoN
1st October 2012, 08:22 PM
من میدونم چرا. چون اگه چشم ها مون رو نبندیم از کاسه چشم پرت میشن بیرون.باور کنین! چون عطسه با اون فشار و سرعت از بینی میاد بیرون و بین بینی و چشم یه راه هایی وجود داره. این فشار اونقدر زیاده که میتونه باعث بشه چشم ها از کاسه پرت بشن بیرون...
[taajob]ینی کار پلک وقتی بسته میشه جلوگیری از بیرون پریدن چشمه؟؟؟؟؟
اگه قدرت عطسه اونقد بالاست،خب چشم باید کنده شه....پلک هم فقط مانع بیرون افتادنش میشه....چون من وقتی عطسه میکنم هیچ فشاری از جانب پلک روی چشمم احساس نمیکنم

وحید 0319
1st October 2012, 10:12 PM
سلام ...قلب هنگام عطسه 1 میلیونیوم ثانیه وایمیسته....ودقیقا درسته چون سرعت بالاست ممکنه که چشم دربیاد درسته ....

آسمان آبی2020
1st October 2012, 11:22 PM

من تو تلوزیون دیدم رو این موضوع تحقیق شده و اون را هایی که میگین بین بینی و چشم هست،وجود نداره.این نتیجه ی تحقیق بود.حتی اگه چشم باز باشه هم از کاسه پرت نمیشه بیرون.ولی اگه اون راه هایی که گفتین بین چشم و بینی وجود داشت قطعا همین اتفاق می افتاد.
اینه آفرینش دقیق و حساب شده ی رب...

عرفان سلیم زاده
2nd October 2012, 11:41 AM
به هر حال اگه موقع عطسه کردن جلوی بینی رو بگیرید فشار زیادی به سر میاد و اصطلاحا ورم می کنه. این نشون میده که بسته شدن چشم ها و گرفته شدن عضلات صورت تلاشیه برای جلوگیری از ورم کردن سر ادم. دیگه نمی دونم.

golden3
2nd October 2012, 11:45 AM
به هر حال اگه موقع عطسه کردن جلوی بینی رو بگیرید فشار زیادی به سر میاد و اصطلاحا ورم می کنه. این نشون میده که بسته شدن چشم ها و گرفته شدن عضلات صورت تلاشیه برای جلوگیری از ورم کردن سر ادم. دیگه نمی دونم.

کاملا درسته[tashvigh]

آسمان آبی2020
2nd October 2012, 12:38 PM
بله دقیقا همینه که شما میگین.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد