PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : موسیقی مستهجن !!

Rez@ee
19th September 2012, 07:15 AM
http://awalnews.ir/images/docs/000006/n00006988-b.jpg
(http://awalnews.ir/)

به گزارش سرویس فرهنگی اول نیوز، موسیقی و آواز ایرانی در گذشته از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار بود. امروز با گسترش امکانات و تجهیزات تهیه و تنظیم قطعات موسیقی، بسیاری از جوانان وارد عرصه موسیقی شدند.
در این بین برخی جوانان که نمی‌توان نام خواننده را هم روی آن‌ها گذاشت، در ترانه‌های خود از اشعاری با الفاظ رکیک و به دور از شأن خانواده استفاده می‌کنند. البته موضوع فقط به اینجا ختم نمی‌شود؛ این افراد در ترانه‌های خود بسیاری از صحنه‌های مستهجن و زشت جنسی را از طریق موسیقی به تصویر می‌کشند.
جالب اینجاست که این موسیقی‌ها به خانه‌های بسیاری از مردم هم راه پیدا کرده و در مواردی جوانان همراه با خانواده خود در خانه یا ماشین شخصی خود به آن گوش می‌دهند.
در این زمینه به سراغ خوانندگان رفتیم تا نظر آ‌ن‌ها را درباره «چرایی گسترش موسیقی مستهجن» جویا شویم.

«غلامرضا صنعتگر» خواننده پاپ کشورمان از نظر می‌گذرد:
وی در خصوص چرایی گسترش موسیقی مستهجن در میان جوانان و پرداختن به این نوع موسیقی، اظهار داشت: گسترش موسیقی مستهجن می‌تواند به دلایل مختلف باشد که تأمین نبودن خوانندگان از لحاظ مالی و نداشتن مربی و یا استاد راهنما و نبود نظارت بر این‌گونه رفتارها از مهم‌ترین دلایل گسترش این نوع موسیقی است.

* جوانان مستعد موسیقی را هدایت کنیم
وی با اشاره به راه‌های جلوگیری از گسترش این نوع موسیقی، گفت: داشتن کانونی با حضور مربیان و استادان برجسته موسیقی می‌تواند کمک زیادی برای پایان دادن به گرایش جوانان به موسیقی مستهجن باشد تا موسیقی به بیراهه کشیده نشود.
صنعتگر در پاسخ به تأثیرگذاری خانواده بر گرایش جوانان به موسیقی مستهجن یادآور شد: از همان دوران بچگی پدرمان به ما توصیه می‌‌کرد که با دوست ناباب رفاقت نکنیم، موسیقی هم به همین صورت است، اگر یک مقدار این چهارچوب‌ها و حرمت‌ها رعایت شود، مشکلی پیش نخواهد آمد.
وی ادامه داد: هدایت این نوع افراد می‌تواند حتی به موسیقی ما هم کمک کند. استعدادهای نهفته‌ای در میان جوانان وجود دارد که متأسفانه این افراد با الفاظ بد موسیقی خودشان را هم خراب می‌کنند.
این خواننده پاپ کشورمان تصریح کرد: اگر خانواده‌ای در کنار فرزندش به این نوع موسیقی گوش کند، حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند. اگر فرزند خودم این موسیقی را گوش کند او را راهنمایی می‌کنم ولی اگر به حرفم گوش نکرد و راهش را ادامه داد، نه او را تحمل می‌کنم، نه موسیقی را.

* موسیقی مستهجن همانند طوفانی زودگذر است
وی در پاسخ به این سوال که آیا موسیقی مستهجن گسترش می‌یابد یا خیر، خاطرنشان کرد: قطعا موسیقی مستهجن گسترش نخواهد یافت، به دلیل اینکه ما در کشوری زندگی می‌کنیم که مردم خیلی فهیمی دارد و این نوع موسیقی را گوش نمی‌کنند. فکر می‌کنم خود این افراد هم به جایی می‌رسند که متوجه می‌‌شوند موسیقی مستهجن، موسیقی خوبی نیست. موسیقی مستهجن همانند طوفانی زودگذر است و نمی‌تواند در جامعه ماندگار باشد، چون این نوع ترانه‌ها را نه خانواده و نه جامعه نمی‌پسندد.

* لج و لجبازی و فضای نامناسب خانواده به گسترش موسیقی مستهجن کمک می‌کند
صتعتگر در پاسخ به این سوأل که چرا این نوع ترانه‌ها توسط برخی خوانندگان خوانده می‌شود، ‌گفت: من بارها و بارها پای صحبت این طور خواننده‌ها نشستم و این طور متوجه شدم که خواندن این ترانه‌ها می‌تواند به خاطر لج و لجبازی، احاطه برخی چیزها (مواد مخدر) بر مغز و فکر انسان و نداشتن فضای مناسب خانواده و دوستان ناباب باشد.
غلامرضا صنعتگر خواننده پاپ کشورمان است و آلبوم امام رضا (ع) به خوانندگی وی با استقبال فراوان مخاطبان روبه‌رو شده است.

فارس

یاسمین5454
19th September 2012, 10:21 AM
ممنون جالب بود
توصیه میکنم یکی از سخنرانی های استادرائفی پور که در مورد برگردان موسیقی واین که پیامی شیطانی در بعضی موسیقی ها گنجانده می شوندرا در نت دنبال کنید

باستان شناس
19th September 2012, 12:46 PM
ممنون جالب بود
توصیه میکنم یکی از سخنرانی های استادرائفی پور که در مورد برگردان موسیقی واین که پیامی شیطانی در بعضی موسیقی ها گنجانده می شوندرا در نت دنبال کنید

حرفتون صحیحی هست ولی یک نکته هم من اضافه میکنم ....

متاسفانه بعضی از افراد از کودکی در محیط هایی بزرگ می شوند که مناسب پرورش یک کودک نیست و در میان الفاظی یاد میگیرد که مناسب شان یک کودک نیست و همون بعدا نوجوان و جوان میشود که ناشی از تربیت در یک محیط بسته نامناشب هست که بیشتر اونا الگو از مادر و پدرشون و ...میگیرند

ولی من نمیدونم چرا به جای اینکه دنبال ریشه باشیم فوری میگیم بله اهنگ دارای پیام شیطانی هست ....غربگرا هست و یا فلان هست و یا بهمان ....

چرا به خودمون نمیگیم ایا محیط این کودکی که الان یک خواننده جوان شده خوب نبوده و اون الفاظ ناخوداگاه درش وجود دارد و به کلامش هم وارد میشود ...

به نظرتون شیطان باعث این کلمات میشه ؟ لطفا کمی منطقی فکر کنیم ....

مثلا کسی اهنگی با معنی و کلمات مستجهن خونده غرب زده و شیطانی زده هست ؟؟؟

...نخیر اصلا اینطوری نیست بلکه این تربیت غلط مربوط به محیط کودکی وی می باشد که مناسب نبوده و مادر و پدر درست و حسابی نداشته و یا دچار دوستان ناباب شده ...

لطفا ابتدا تفکر کنیم بعد هر سخنی بگییم.....سخت نیست !

shiny7
19th September 2012, 01:35 PM
درسته!ممنون باستان شناس عزیز!!!
همه چیز بر می گرده به فرهنگ و تربیت خانوادگی!!!
پایه هر چیزی اگر درست باشه بقیه درست از آب در میاد.
خشت اول گر نهد معمار کج تاثریا می رود دیوار کج

م.محسن
19th September 2012, 05:04 PM
اینا مگه موسیقی هستن؟!!
من که رو اینا اسمی جز یه سری کلمه پشت سر هم نمیذارم

mehrab123
19th September 2012, 05:45 PM
اینا مگه موسیقی هستن؟!!
من که رو اینا اسمی جز یه سری کلمه پشت سر هم نمیذارم
منظورت رپه؟
اها خوب منم قبولش ندارم ولی متاسفانه
بجای اینکه بیان موسیقی وطنمونو بخورد دیگران بدن میان چرت و پرت اونا رو بخورد مملکتمون میدن اخه چی بگی
منکه خودم طرفدار سرسخت موسیقی ایرانیم والبته منظورم سنتیست
سازی مثل تنبور و دف
و اگه کلاسیک نگاه کنم به ویولن شایدم ساکسیفون توجه داشتم
نه به این مسخره بازیا

mozhgan.z.1368
19th September 2012, 05:57 PM
من فکر میکنم علتای دیگه داره مشکلاتشون زیاده میخوان اینجوری خودشون خالی کنن

mehrab123
19th September 2012, 06:02 PM
من فکر میکنم علتای دیگه داره مشکلاتشون زیاده میخوان اینجوری خودشون خالی کنن
[khande][khande]اینم هست
بهشون فشار اومده بلد نیستن خودشونو خالی کنن به دردسر افتادن[khande][khande]

Rez@ee
19th September 2012, 07:20 PM
به نظرم رپ هم میتونه ی سبک قشنگ باشه اگه شعر سخیفی برای اون انتخاب نشه.
صرف رپ بودن ،نمیشه گفت اون موسیقی مستهجنه.
نمونه اش شعری که چند روز پیش جناب a3emanسروده بودن.رپ (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?132542-%D8%B1%D9%BE&highlight=)

یا اهنگهای محمد اصفهانی.

عرفان سلیم زاده
19th September 2012, 08:06 PM
چیزی که جدیده باید هم متفاوت باشه.
و گرنه میشه تکمیل تر شده نمونه های قبلی.
من نتیجه گرفتم که یکی از عواملی که باعث تفاوت گریزی ما شده ،عدم پویایی زبان و کلماتی هست که هر روزه استفاده می کنیم.
اگر این کلمات همگام با تغییرات نو بشه ما اینقدر واکنش نشان نمیدیم.
مثلا هم ارز نام "رپ" چیه؟

elinaaa
19th September 2012, 10:25 PM
به نظرم رپ هم میتونه ی سبک قشنگ باشه اگه شعر سخیفی برای اون انتخاب نشه.
صرف رپ بودن ،نمیشه گفت اون موسیقی مستهجنه.
نمونه اش شعری که چند روز پیش جناب a3emanسروده بودن.رپ (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?132542-%D8%B1%D9%BE&highlight=)

یا اهنگهای محمد اصفهانی.

منم با حرف شما کاملا موافقم...به نظرم هر سبکی در جایگاه درستش میتونه زیبا باشه حالا فرقی نمیکنه رپ باشه یا راک یا هر چیزی...این ما هستیم که یا یه شعر و آهنگ خوب باعث زیبایی یه سبک موسیقی میشیم...

shiny7
19th September 2012, 10:44 PM
بله.هر شعر رپی بد و مستهجن نیست.اگر محتوا داشته باشه اونم ی نوع سبکه!!

twins-26
19th September 2012, 10:57 PM
ما که کلا رپ گوش میدیم !!!

به نظرم خیلی میتونه مفید باشه البته واسه ما چون به نظرم زبونش به زبون ما و روزمرگیه ما نزدیکه به خاطر همین بهتر لمسش میکنیم و واسمون ملموستره!!!
البته قبول دارم الان بعضی از این رپرا شورشو در آوردن. ما بیشتر رپای اجتماعی گوش میکنیم و خیلی هم دوستشون داریم و به نظر ما اصلا مستهجن نیستن!!!

shiny7
19th September 2012, 11:16 PM
رپ اجتماعی تازه چند سالیه که بین جوونا جاشو پیدا کرده و خیلی هم طرفدار داره!
مثلا یاس که به نظر من فوق العاده و تو خواننده های ایرانی تکه!!!

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد