PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث تولید برق به روش اسمز و اسمز معکوس

عرفان سلیم زاده
15th September 2012, 12:33 PM
سلام
اگر تحقیق کنین، ایده و طرح تولید برق با روش اسمز معکوس یه 40 سالی میشه که داده شده چون روش خیلی ساده ای هستش.
در این روش از اختلاف غلظت نمک بین اب شور و اب شیرین یک جریان اب به وجود میارند و بعد با توربین ابی به برق تبدیلش می کنند.
ببینید مسئله اختلاف چگالی نیست و ما اصلا به خصوصیات اولیه اب شور کاری نداریم.
در یک ظرف اب خالص که توسط نمک اشپز خانه(سدیم کلرید) یونیزه شده ، ما یون های کلر و سدیم داریم.
این یون ها به صورت ذاتی دوست دارند تو کل محلول به صورت متعادلی پخش بشن عین گاز که دوست داره تو محیط به صورت یکسان پخش بشه.
موضوع همین جاست.
اگر ما تو این ظرف اب نمک کمی اب خالص بریزیم این تعادل یون ها بهم می خوره و یون های سدیم و کلر سعی می کنند خودشون رو طوری تو ظرف پخش کنند که باز تعادل ایجاد بشه.
درست مثل این می مونه که تو ظرف گاز یک لیوان خلا بریزیم.(که این کار با افزایش حجم ظرف قابل انجامه و خلا لیوانی نیست عزیز دلم)
خب تا این جا یک جریان از یون های سدیم و کلر یونیزه شده داشتیم که با سرعت در محلول حرکت می کردند.
حالا اگه بشه این سرعت رو به خود مولکولهای اب منتقل کنیم یه جریان از اب خواهیم داشت که میشه ذخیره اش کرد.
چطوری؟ اگر یه فیلتر داشته باشیم که فقط مولکول های اب ازش بگذرند میتونیم این کارو انجام بدیم.
در یک طرف این فیلتر اب شور قرار میگیره و در طرف دیگه اب شیرین.
از اونجایی که از این فیلتر فقط اب می گذره یون های اب شور با خبر میشن که در اون طرف یک ظرف اب شیرین وجود داره و سعی به مهاجرت می کنند.
وقتی به فیلتر می رسند مجبورند به ایست اند،ولی همچنان مایلند که ازش عبور کنند.
در اینجا جریان یون های نمک به اختلاف فشار تبدیل میشه یعنی از سمت اب شور یه فشاری به فیلتر وارد میشه که با غلظت نمک اب شور رابطه مستقیم داره.
به این فشار میگن "فشار اسمزی".
از اونجایی که اب شور یک مخلوط از اب و نمک هست و یون های نمک عامل به وجود اومدن فشار اسمزی هستند و فیلتر هم فقط اب رو عبور میده، از دیدن مولکول های اب هیچ مانعی برای عبور از فیلتر وجود نداره.
یون ها نیروی خودشون رو به مولکول های اب میدن و درست عین این که یک اسفنج خیس (اب گیر افتاده در اسفنج) رو با دست(فشار اسمزی) فشار بدن جریان اب از فیلتر عبور می کنند.
این روش به صورت کلی بر پایه تبدیل حرکت یون های نمک به جریان اب استواره.
و با این که عجیبه ولی ساده است.

mehrab123
15th September 2012, 01:16 PM
حالا ایه که گفتی ایی یعنی چه؟؟

mehrab123
15th September 2012, 01:18 PM
میشه کوتاهترش کنی فقط ایدتو بگی

عرفان سلیم زاده
15th September 2012, 01:52 PM
ایده ام تولید پیشرانه به این روشه.
برای حرکت دادن یخ های قطبی به سمت جاهایی که نیاز داریم.
از اب شدن خود یخ برای پیشرانه اش استفاده کنیم.

حسین متقی
15th September 2012, 02:34 PM
خب مثلا چطوری؟
من 1فکری کردم در این مورد ولی فکر کنم اینکار نتیجه ی خوبی نداره!!
یخ رو چرا باید جابه جا کنیم با کلی هزینه؟[soal]

shiny7
15th September 2012, 02:41 PM
می شه یکم بیشتر راجع به ایدتون بگین؟به نظرم جالب اومد ولی کاملا اون چیزی که تو ذهنتونه رو درک نکردم.

عرفان سلیم زاده
15th September 2012, 06:05 PM
خب مثلا چطوری؟ من 1فکری کردم در این مورد ولی فکر کنم اینکار نتیجه ی خوبی نداره!! یخ رو چرا باید جابه جا کنیم با کلی هزینه؟[soal] قطب شمال و قطب جنوب راکتور طبیعی تولید اب شیرین اند چرا نباید ازشون استفاده کنیم؟ ببینید ما اینجا هم اب شیرین داریم و هم اب شور. اب شیرین از اب شدن یخ ها در هنگام حرکت شون در اب های گرم بدست میاد. اب شور هم که تو اقیانوس هست. با مکانیسم بالا میشه از این اختلاف غلظت کار استخراج کرد. این کار استخراج شده صرف حرکت خود یخ قطبی می کنیم. دوست دارم این ایده حداقل به سازمان ملل فرستاده بشه تا مورد توجه قرار بگیره. مهم نیست به اسم چه کسی. فقط فرستاده بشه. 100 بار 1000 بار!

mehrab123
15th September 2012, 06:07 PM
کاملا مطمئنی؟

عرفان سلیم زاده
16th September 2012, 01:05 PM
کاملا مطمئنی؟

نه باید بیشتر تحقیق کنم.
کلا مکانیسم خاصی داره لامذهب.
کاملا غیر مکانیکیه.
شما هم تحقیق کنین بزارید اینجا لینک هاشو.

حسین متقی
16th September 2012, 01:09 PM
نه باید بیشتر تحقیق کنم.
کلا مکانیسم خاصی داره لامذهب.
کاملا غیر مکانیکیه.
شما هم تحقیق کنین بزارید اینجا لینک هاشو.

مکانیک سیالات نیست ینی؟؟[sootzadan]

عرفان سلیم زاده
16th September 2012, 03:31 PM
مکانیک سیالات نیست ینی؟؟[sootzadan]

خیر ترمودینامیک خالصه.
منبع این انرژی انتروپی سیستمه.
به خصوصیات ذاتی سیال هم وابسته نیست مگر به دما و فشارش.

right.kimber
16th September 2012, 04:08 PM
خیر ترمودینامیک خالصه.
منبع این انرژی انتروپی سیستمه.
به خصوصیات ذاتی سیال هم وابسته نیست مگر به دما و فشارش.

آقا یه سوال: این یخ قراره تو همون آب باشه یا بیاریمیش تو کشتی؟ اگه تو خود آب اقیانوس بخوایم اینکارو انجام بدیم یه مشکلی هست، دور تا دور این یخ رو آب شور گرفته پس از همه طرف بهش فشار میارن، الان این کجاش شد پیشرانه؟
حالا اگه بیاریمیش تو کشتی باز باید آب شور رو از یه طرف بهش بدیم، اول اینکه این یخه نه آب مایع؛ به نظرت قدرت پیشرانه اینقدر هست که بتونه یخ رو جابجا کنه؟ این یخی که قراره جابجا بشه که 1 کیلو یا 100 کیلو که نیست، حداقل باید 1000 تن باشه که ارزش داشته باشه اینقدر سرمایه گذاشت تا رفت اونجا. به نظرت قدرت پیشرانه اینقدر هست که بتونه یخ به اون عظمت رو جابجا کنه؟ حالا سرعتش اینقدر هست که تا قبل از آب شدن کامل اون یخ، اون رو به هدف از پیش تعیین شده برسونه؟ (کمترین مسافتی که این یخ باید طی کنه، حداقل به 2000 کیلومتر میرسه)

حالا همه اینا به کنار، یه سوال دیگه: مگه نگفتین فیلتر میزان تا شوری آب رو بگیرن و از اون طرف فیلتر، آب شیرین میگیرن؟ خب چه کاریه بریم قطب یخ رو با این روش جابجا کنیم، تو همون کنار ساحل خدا بده برکت آب شور، همین آب شور رو از این فیلتر رد میکنیم از اون طرفش آب شیرین تحویل میگیریم اشتباه گفتم؟ حالا اگه سایز فیلتر کمه، یک دهم اون سرمایه ای رو که قراره باهاش بریم قطب یخ بیاریم میدیم یه فیلتر به طول یک کیلیومتر در یک کیلومتر میسازیم. این بهتر نیست؟ (مگر اینکه اون فیلتر قدرت تصفیه نداشته باشه)

عرفان سلیم زاده
16th September 2012, 05:02 PM
آقا یه سوال: این یخ قراره تو همون آب باشه یا بیاریمیش تو کشتی؟ اگه تو خود آب اقیانوس بخوایم اینکارو انجام بدیم یه مشکلی هست، دور تا دور این یخ رو آب شور گرفته پس از همه طرف بهش فشار میارن، الان این کجاش شد پیشرانه؟
حالا اگه بیاریمیش تو کشتی باز باید آب شور رو از یه طرف بهش بدیم، اول اینکه این یخه نه آب مایع؛ به نظرت قدرت پیشرانه اینقدر هست که بتونه یخ رو جابجا کنه؟ این یخی که قراره جابجا بشه که 1 کیلو یا 100 کیلو که نیست، حداقل باید 1000 تن باشه که ارزش داشته باشه اینقدر سرمایه گذاشت تا رفت اونجا. به نظرت قدرت پیشرانه اینقدر هست که بتونه یخ به اون عظمت رو جابجا کنه؟ حالا سرعتش اینقدر هست که تا قبل از آب شدن کامل اون یخ، اون رو به هدف از پیش تعیین شده برسونه؟ (کمترین مسافتی که این یخ باید طی کنه، حداقل به 2000 کیلومتر میرسه)

حالا همه اینا به کنار، یه سوال دیگه: مگه نگفتین فیلتر میزان تا شوری آب رو بگیرن و از اون طرف فیلتر، آب شیرین میگیرن؟ خب چه کاریه بریم قطب یخ رو با این روش جابجا کنیم، تو همون کنار ساحل خدا بده برکت آب شور، همین آب شور رو از این فیلتر رد میکنیم از اون طرفش آب شیرین تحویل میگیریم اشتباه گفتم؟ حالا اگه سایز فیلتر کمه، یک دهم اون سرمایه ای رو که قراره باهاش بریم قطب یخ بیاریم میدیم یه فیلتر به طول یک کیلیومتر در یک کیلومتر میسازیم. این بهتر نیست؟ (مگر اینکه اون فیلتر قدرت تصفیه نداشته باشه)
سلام عزیزم.
هیچ سازه ای نمیتونه وزن 20 میلیون تن رو تحمل کنه.
90 درصد از کوه یخ زیر سطح ابه.
منم اول ایده ام این بود که بشه مستقیما با فشار اسمزی هلش بدیم ولی بعد دیدم نمیشه.
تنها کاری که باید بکنیم اینه که یه فیلتر نیمه تراوا درست کنیم که عین کیسه سرتا سر کوه یخ رو بپوشونه.
اتفاقی که میوفته اینه که سطح اب درون کیسه یعنی اب شیرین افزایش پیدا می کنه. اب اضافه رو با لوله ها به توربین میدیم.
یا این که مستقیما به عنوان جت ابی ازش پیشرانه تولید می کنیم.
شبیه به یه کره ابی پر فشار میشه .

همین حالا هم از همین روش برای تولید اب از اب شور استفاده میشه.
من نمی گم این روش بده اما روش من هم شدنیه.
اره روش های ساده تری هم هست مثلا نصب یه توربو فن و یه تانک سوخت و یه کامپیوتر روی همین تکه یخ.
ولی هزینه سوخت رو هم باید بهش اضافه کنی.
در ضمن ما قرار نیست اون تکه یخ رو بخریم؟ قراره عین یه میوه از درخت بچینیم و منتقلش کنیم میدان بار.

right.kimber
16th September 2012, 07:19 PM
سلام عزیزم.
هیچ سازه ای نمیتونه وزن 20 میلیون تن رو تحمل کنه.
90 درصد از کوه یخ زیر سطح ابه.
منم اول ایده ام این بود که بشه مستقیما با فشار اسمزی هلش بدیم ولی بعد دیدم نمیشه.
تنها کاری که باید بکنیم اینه که یه فیلتر نیمه تراوا درست کنیم که عین کیسه سرتا سر کوه یخ رو بپوشونه.
اتفاقی که میوفته اینه که سطح اب درون کیسه یعنی اب شیرین افزایش پیدا می کنه. اب اضافه رو با لوله ها به توربین میدیم.
یا این که مستقیما به عنوان جت ابی ازش پیشرانه تولید می کنیم.
شبیه به یه کره ابی پر فشار میشه .

همین حالا هم از همین روش برای تولید اب از اب شور استفاده میشه.
من نمی گم این روش بده اما روش من هم شدنیه.
اره روش های ساده تری هم هست مثلا نصب یه توربو فن و یه تانک سوخت و یه کامپیوتر روی همین تکه یخ.
ولی هزینه سوخت رو هم باید بهش اضافه کنی.
در ضمن ما قرار نیست اون تکه یخ رو بخریم؟ قراره عین یه میوه از درخت بچینیم و منتقلش کنیم میدان بار.
موفق باشی

ab.bb
28th October 2012, 12:59 PM
سلام اگر تحقیق کنین، ایده و طرح تولید برق با روش اسمز معکوس یه 40 سالی میشه که داده شده چون روش خیلی ساده ای هستش. در این روش از اختلاف غلظت نمک بین اب شور و اب شیرین یک جریان اب به وجود میارند و بعد با توربین ابی به برق تبدیلش می کنند. ببینید مسئله اختلاف چگالی نیست و ما اصلا به خصوصیات اولیه اب شور کاری نداریم. در یک ظرف اب خالص که توسط نمک اشپز خانه(سدیم کلرید) یونیزه شده ، ما یون های کلر و سدیم داریم. این یون ها به صورت ذاتی دوست دارند تو کل محلول به صورت متعادلی پخش بشن عین گاز که دوست داره تو محیط به صورت یکسان پخش بشه. موضوع همین جاست. اگر ما تو این ظرف اب نمک کمی اب خالص بریزیم این تعادل یون ها بهم می خوره و یون های سدیم و کلر سعی می کنند خودشون رو طوری تو ظرف پخش کنند که باز تعادل ایجاد بشه. درست مثل این می مونه که تو ظرف گاز یک لیوان خلا بریزیم.(که این کار با افزایش حجم ظرف قابل انجامه و خلا لیوانی نیست عزیز دلم) خب تا این جا یک جریان از یون های سدیم و کلر یونیزه شده داشتیم که با سرعت در محلول حرکت می کردند. حالا اگه بشه این سرعت رو به خود مولکولهای اب منتقل کنیم یه جریان از اب خواهیم داشت که میشه ذخیره اش کرد. چطوری؟ اگر یه فیلتر داشته باشیم که فقط مولکول های اب ازش بگذرند میتونیم این کارو انجام بدیم. در یک طرف این فیلتر اب شور قرار میگیره و در طرف دیگه اب شیرین. از اونجایی که از این فیلتر فقط اب می گذره یون های اب شور با خبر میشن که در اون طرف یک ظرف اب شیرین وجود داره و سعی به مهاجرت می کنند. وقتی به فیلتر می رسند مجبورند به ایست اند،ولی همچنان مایلند که ازش عبور کنند. در اینجا جریان یون های نمک به اختلاف فشار تبدیل میشه یعنی از سمت اب شور یه فشاری به فیلتر وارد میشه که با غلظت نمک اب شور رابطه مستقیم داره. به این فشار میگن "فشار اسمزی". از اونجایی که اب شور یک مخلوط از اب و نمک هست و یون های نمک عامل به وجود اومدن فشار اسمزی هستند و فیلتر هم فقط اب رو عبور میده، از دیدن مولکول های اب هیچ مانعی برای عبور از فیلتر وجود نداره. یون ها نیروی خودشون رو به مولکول های اب میدن و درست عین این که یک اسفنج خیس (اب گیر افتاده در اسفنج) رو با دست(فشار اسمزی) فشار بدن جریان اب از فیلتر عبور می کنند. این روش به صورت کلی بر پایه تبدیل حرکت یون های نمک به جریان اب استواره. و با این که عجیبه ولی ساده است.

دوران کاردانی یه کنفرانسی درباره روشها پاک تبدیل انرژی داشتم، یکی از روش هایی که موقع تحقیق بهش برخوردم ،تولید الکتریسیته با استفاده از اختلاف نمک محلول بود، یه باتری که با آب شور دریا کار میکرد، و با آب کم نمک رود شارژ میشد. یه فایل متحرک از طرز کارش رو براتون میزارم.
http://uplod.ir/cx2ctj0pqpo6/Presentation1.pps.htm

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد