PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رنگین‌ترین میوه جهان/ انعکاس رنگهای مختلف از هر سلول یک میوه تزئینی

mehrab123
13th September 2012, 06:24 PM
گزارش علمی تصویری/

رنگین‌ترین میوه جهان/ انعکاس رنگهای مختلف از هر سلول یک میوه تزئینی

یک میوه از جنگهای بارانی آفریقا که ظاهر خیره کننده ای دارد، به عنوان رنگین‌ترین گونه بیولوژیکی شناخته شده در علم نامگذاری شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رنگین ترین میوه دنیا دارای دانه های کوچک گرد و رنگ آبی متالیک است که در بالای گیاه نیم متری پولیا کوندنساتا می روید. این گیاه در کشورهای اتیوپی تا انگولا و موزامبیک به عنوان گیاه تزئینی استفاده می شود.
سلولهای این میوه منعکس کننده رنگهای مختلفی است که ظاهری را چون سبک نقطه چینی نقاشی برای آن فراهم کرده است، تکنیک نقطه‌چینی یا پوینتیلیسم توسط نقاشان امپرسیونیست به کار می رود که آن تصویر به‌ وسیله گذاشتن نقطه ‌های کوچکی از رنگ خالص به صورت مجزا ولی در کنار هم شکل می ‌گیرد.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/09/854331_orig.jpgمیوه گیاه نیم متری پولیا کوندنساتا که از اتیوپی تا آنگولا و موزامبیک رشد می کند و دانشمندان آن را رنگین ترین میوه توصیف کرده اند که تاکنون مشاهده شده استمیکروسکوپهای مدرن پوست رنگین کمانی این میوه را بررسی کرده و مشخص شده است که این میوه از زوایای مختلف رنگهای مختلف دارد اما هیچ رنگدانه آبی در آن وجود ندارد.
شدت رنگ این میوه از برخود نور با الیافهای به هم بافته شده ای ناشی می شود که به عنوان لایه های مارپیچ در دیواره های سلولی پوست میوه کنار هم قرار گرفته اند.
فاصله میان این لایه ها هر سلول تا سلول دیگر متفاوت است و رنگ منعکس شده از هر نقطه را تغییر می دهد و ظاهر خیره کننده پیکسلی و روشنی را به نمایش می گذارد.
دکتر سالیوا ویگنولینی و همکارانش اظهار داشتند که نور از سلولهای سمت چپ و یا راست منعکس شده این میوه منعکس می شود که برای یک بافت واحد ویژگی بسیار غیر معمولی است.
محققان که نتایج این تحقیق را در مجله آکادمی ملی علوم منتشر کرده اند اظهار داشتند که کارکرد رنگ این میوه منحرف کردن پراکنده شدن دانه ها است که آنها را بدون ارائه هیچ جایزه مغذی جذب می کند.
از سوی دیگر این میوه می تواند پرندگان و حیواناتی را که آشیانه ها و لانه ها خود را برای جلب توجه جفت خود می آرایند را به خود جذب کند.
دکتر ویگنولینی از دانشگاه کمبریج اظهار داشت: رنگ ساختاری در طبیعت گسترده شده و عمدتا توسط حیوانات برای ارسال سیگنال، استتار و انتخاب جفت به کار می رود، اما نقش آن در گیاهان تا حدی مورد بررسی قرار گرفته است و بیشتر در مورد گلها و برگها مورد مطالعه قرار گرفته است.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/09/854338_orig.jpgاین سلولها رنگهای مختلف را با ظاهری به سبک نقاشیه های نقطه چینی ارائه می دهندبراساس اظهارات این محقق، ارتباط بیولوژیکی توسط ابزارهای رنگ ساختاری طی 500 میلیون سال گذشته وجود داشته است.
وی افزود: این میوه از این جهت منحصر به فرد است که رنگهای بازتابانده شده در هر سلول آن با سلول دیگر متفاوت است.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/09/854334_orig.jpgشدت رنگ این میوه از برخود نور با الیافهای به هم بافته شده ای ناشی می شود که به عنوان لایه ها ی ماریچ در دیواره های سلولی پوست میوه کنار هم قرار گرفته اند

kahrupay
13th September 2012, 06:27 PM
مثه یه تیکه سنگ تراش خورده می مونه!!!
خداوندا شکر.

آسمان آبی2020
13th September 2012, 06:43 PM
خیلی جالب بود.........[taajob]

discover
13th September 2012, 07:24 PM
نمیشه تو گلخونه پرورشش داد؟من واقعا می خوام از نزدیک ببینمش .باید گرون باشه نه؟

mozhgan.z.1368
13th September 2012, 07:32 PM
تیتر که خوندم رنگین تر از این تصور میکردم
از چه خانواده ایه؟

mehrab123
13th September 2012, 07:34 PM
تیتر که خوندم رنگین تر از این تصور میکردم
از چه خانواده ایه؟

از گیاهشناسیش خبر ندارم اگه چیزی پیداکردم همین جا برات میذارم

mehrab123
13th September 2012, 07:36 PM
نمیشه تو گلخونه پرورشش داد؟من واقعا می خوام از نزدیک ببینمش .باید گرون باشه نه؟

دقیقا[nadanestan]ولی چون خیلی جذابه حتما گرونه تازه هرگیاهی رو میشه پرورش داد ولی اینکه الان بدونم نه راستش نمیدونم میگردم اگه بیشتر پیداکردم بهت میگم

maha rezaei
13th September 2012, 08:37 PM
مثل همه ی تاپیک هات جالب بود .ولی ببین میشه تو شرایط آب و هوایی ایران هم پرورشش داد؟

mehrab123
13th September 2012, 08:40 PM
مثل همه ی تاپیک هات جالب بود .ولی ببین میشه تو شرایط آب و هوایی ایران هم پرورشش داد؟
باشه یه سرچی میکنیم

mehrab123
13th September 2012, 08:45 PM
چیزی پیدا نکردم ولی اگه روش ازمایش بشه میتونیم نمونشو داشته باشیم. چینی ها اینو به همه دنیا ثابت کردند

maha rezaei
13th September 2012, 08:47 PM
چیزی پیدا نکردم ولی اگه روش ازمایش بشه میتونیم نمونشو داشته باشیم. چینی ها اینو به همه دنیا ثابت کردند

بابا سرعتووووووو......مرسی. واقعا به داشتن دوستی مثل تو افتخار می کنم.[tashvigh]

سمیه نجفی
13th September 2012, 08:49 PM
salam

khili
jaleb
bod

mehrab123
13th September 2012, 08:52 PM
بابا سرعتووووووو......مرسی. واقعا به داشتن دوستی مثل تو افتخار می کنم.[tashvigh]

خاهش دوست ندارم کسی معتلم کنه واسه همین خودم سعی میکنم تاحد امکان به بقیه پاسخ بدم ولی ببخش دیر شد اینترنت اینجا سرعتش پایینه واسه اینکه بفهمم تو نقل قولی پستی یا چیزی گذاشتی باید هی ریلودش کنم البته سیستمم هم مشکل داره بازم معذرت[golrooz]

maha rezaei
13th September 2012, 09:32 PM
خاهش دوست ندارم کسی معتلم کنه واسه همین خودم سعی میکنم تاحد امکان به بقیه پاسخ بدم ولی ببخش دیر شد اینترنت اینجا سرعتش پایینه واسه اینکه بفهمم تو نقل قولی پستی یا چیزی گذاشتی باید هی ریلودش کنم البته سیستمم هم مشکل داره بازم معذرت[golrooz]

ممنونم دوست خوبم .[golrooz]

نسترن.
14th September 2012, 12:24 AM
کاش میشد لمسش کنم........
خیلی نازه .......
مرسی خدا جون

somayehfaridi
14th September 2012, 06:24 AM
سلام
لطفا بفرمایید این گیاه از نظر گیاهشناسی مربوط به کدام تیره و گونه میباشد.
با تشکر از مطلب جالبتان[golrooz]

sas2007
14th September 2012, 08:55 PM
خیلی زیبا و خارق العاده بود[shaad][shaad][shaad]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد