PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اطفاي حريق در مكان‌هاي سخت با «ربات آتش‌نشان» ايراني

yasaman hedayati
10th September 2012, 12:35 AM
محققان دانشگاه خليج فارس بوشهر موفق به طراحي و ساخت ربات آتش‌نشان كاربردي شدند كه مي‌تواند با حمل لوله‌هاي آتش‌نشاني به محل‌هاي صعب‌العبور، آتش را در نزديك‌ترين محل ممكن خاموش كند.
http://media.isna.ir/content/IMG_0834.JPG/6

عليرضا علي‌خاني از مجريان طرح در گفت‌وگو با خبرنگار «فناوري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌اظهار كرد: اين ربات مي‌تواند در مكان‌هايي كه با دشواري‌هايي مانند كم بودن ارتفاع، دماي بالا، وجود دود و گازهاي سمي زياد در محيط‌هاي آتش گرفته همراه بوده و امكان حضور آتشنشان به دليل اين محدوديت‌ها وجود ندارد، ورود پيدا كرده و آتش را خاموش كند.

وي افزود: ربات آتش‌نشان كاربردي با بهره‌گيري از دوربين‌هاي خود مي‌تواند تمامي وضعيت محل آتش گرفته را رصد كرده، دماي محيط را اندازه‌گيري كند و به وسيله بازوهاي مخصوص به محل مورد نظر نفوذ كرده و آتش را خاموش مي‌كند.

علي‌خاني با بيان اين كه ارزيابي محل آتش گرفته براي حضور يا عدم حضور آتش‌نشان‌ها يكي از ويژگي‌هاي ربات آتش‌نشان به عنوان يك امدادگر كوچك است، گفت: اين ربات مي‌تواند با خارج از محل دچار حريق شده، از فاصله هزارمتري ارتباط برقرار كرده و تمامي اطلاعات لازم را در اختيار آتش‌نشان قرار دهد. همچنين مي‌توانيم از اين طريق دستوراتي به اين ربات دهيم تا بتواند سريع‌تر و دقيق‌تر نسبت به اطفاي حريق اقدام كند.

وي ادامه داد: اين امدادگر كوچك نخستين ربات آتش‌نشاني است كه در كشور ساخته شده و با توانمندي كه دارد نخستين آتش‌نشاني است كه مي‌تواند آتش را از درون محل گرفتار شده به حريق خاموش كند. همچنين يكي از ويژگي‌هاي اين ربات آن است كه لوله آتش‌نشاني را كه يك آتش‌نشان با خود به محل حريق مي‌برد حمل كرده و فشار مورد نياز براي اطفاء حريق را نيز به آتش‌نشان اطلاع مي‌دهد.

علي‌خاني در خصوص ديگر ويژگي‌هاي اين ربات عنوان كرد: اين ربات آتش‌نشان توانايي ارسال تصوير و صدا با كيفيت بالا به كاربر را دارد و با همين وسيله مي‌توان مصدومين را سريع‌تر كشف كرده و نجات داد. اين ربات داراي دوربين‌هاي ديد در شب با كيفيت و فركانس 2.4 است كه وضوح تصوير بالايي را به اپراتور مي‌دهد.

وي در پايان با اشاره به اين كه اين ربات آتش‌نشان توسط معاونت پژوهشي دانشگاه خليج فارس و آتش‌نشاني استان بوشهر مورد آزمايش قرار گرفته و به تاييد رسيده است، خاطرنشان كرد: ربات آتش‌نشان كاربردي داراي موتورهاي بسيار قوي است كه مي‌تواند از سطح شيب‌دار حركت كند و همچنين به وسيله تسمه و زنجيري كه دارد از سطوح مملو از شن و ماسه يا مسيرهاي ناهموار عبور مي‌كند.

حسین متقی
10th September 2012, 01:15 AM
من این ربات رو در نمایشگاه علم تا عمل در مصلی دیدم

الان هم که عکسشو میبینم بازم فرقی نکرد

این نظر شخصی منه و شاید به نظر کس دیگه ای این بهترین باشه
و نظر من فقط برای خودمه
این ربات به هیچ دردی نمیخوره
حتی برای ویترین هم کاربرد نداره
کلا خواستن دور همی 1چیزی سرهم کنن و بگن 1کاری کردن
شایدم خیلی خوب خواستن ولی نتونستن

بگم که اینا نظر شخصیم بوده و براساس دانسته های قبلی
و اصلا نمیشناسم کسانی رو که اینو ساختن دانشجو بودن یا دکترای فلان رشته!!
پس به دل نگیرید چون اگه میشناختم کیا اینو ساختن حتما چند کلمه ی..... هم به کار میبردم
آخه آبرو داریم ما توی مجامع بین الملل
با این عکس.............[tafakor]

حسین متقی
10th September 2012, 01:24 AM
این ربات بره توی محل حادثه دیگه از کار میفته
چون دوربینش قاب پلاستیکی داره و موتورش و همه ی تجهیزاتش روی بدنه رها شدن
من نمیدونم پس اون ورق فلزی سنگین رو برای محافظت از چی گذاشتن!!!

mamadshumakher
10th September 2012, 01:29 AM
من این ربات رو در نمایشگاه علم تا عمل در مصلی دیدم

الان هم که عکسشو میبینم بازم فرقی نکرد

این نظر شخصی منه و شاید به نظر کس دیگه ای این بهترین باشه
و نظر من فقط برای خودمه
این ربات به هیچ دردی نمیخوره
حتی برای ویترین هم کاربرد نداره
کلا خواستن دور همی 1چیزی سرهم کنن و بگن 1کاری کردن
شایدم خیلی خوب خواستن ولی نتونستن

بگم که اینا نظر شخصیم بوده و براساس دانسته های قبلی
و اصلا نمیشناسم کسانی رو که اینو ساختن دانشجو بودن یا دکترای فلان رشته!!
پس به دل نگیرید چون اگه میشناختم کیا اینو ساختن حتما چند کلمه ی..... هم به کار میبردم
آخه آبرو داریم ما توی مجامع بین الملل
با این عکس.............[tafakor]

چطور مگه؟البته من ندیدمش.منظورت اینه که توانایی رفتن به محل هایی که اتش نشان نمیتونه بره رو نداره؟
ولی اون جک پرایدش خیلی باحاله

حسین متقی
10th September 2012, 01:53 AM
چطور مگه؟البته من ندیدمش.منظورت اینه که توانایی رفتن به محل هایی که اتش نشان نمیتونه بره رو نداره؟
ولی اون جک پرایدش خیلی باحاله

عکس داره توی متن خبر

باید به اطلاعتون برسونم جایی که بچه ی 1ساله نتونه بره این رباتهم نمیتونه بره
به عنوان مثال
پله
مانع ستونی با ارتفاع بیشتر از 5سانت
حرارت بالای 100درجه (دوربین خراب میشه-موتور احتمال داره بسوزه و...)
فاصله ی بیشتر از 10متر از مبدا شیلنگ آتشنشانی
کنجهای دایره ای شکل رو نمیتونه ببینه و کلا زاویه ی دید خیلی کمی داره
زیر آوار سریع گیر میکنه

کلا شک دارم شیلنگ آتشنشانی رو بتونه در واقعیت حمل کنه و ازش استفاده کنه چون فشار آب انقدر بالاست که شیلنگ رو 2نفری نگه میدارند!!

و...........
از جمله اینکه توی سنگریزه و شن و ماسه و ماسه بادی و خاک نرم و جایی که از آتیش شعله ور باشه نمیتونه بره

حالا اینکارارو نمیتونه بکنه دیگه اسمشو بازم میشه گذاشت ربات آتشنشان؟؟؟

حسین متقی
10th September 2012, 01:56 AM
من دارم تحقیق میکنم روی ساخت 1کاربردیه واقعیش که بتونن ازش استفاده کنن
ایده ی اولیه از ابعاد و شکل و شیوه های حفاظت و مقاومت در برابر آتش و حرکت و عبور از پله و موانع و فرار از آوارش تکمیل شده

شیوه ی خاموش کردن آتشش هنوز نیمه کارست
ولی بازم بهش میگن ایده
طراحی 20-30میلیون تومن خرج داره !!!

s.e.z
14th October 2012, 12:58 AM
هههههههه
واقعا متاسفم
اینا که عمه منم میتونه طراحی کنه
ما تو فکر طراحی چی هستیم و اینا چی طراحی میکنند واقعا که برای ایران تمدن علم و دانش باعث تاسفه

مَشکلات ربات :
1- محدود بودن زاوبه بازو در محور y کمتر از 90 درجه
2- نبود پوشش برای چرخ ها
3- افتادن نویز قوی روی تصویر در یافتی به دلیل رعایت نکردن نکات رفع NIOSE به خصوص توی گرما
4- طراحی بسیار ناشیانه آیرودینامیک بدنه واحتما 99% گیر کردن بین آوار و آسیب به مدارات داخلی از ططریق القای گرما
5- شل شدن تسمه ها در اثر حرارت
و....

هبف که پارتی نداریم مگر نه بهشون هوش و خلاقیت و ظرافت یک ایرانی اصفهانی رو نشون میدادیم

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد