PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزشی آموزش کامل Dos

SOURCE MOBILE
19th February 2009, 06:29 PM
با سلام خدمت تمام بچه های تازه کار امروز می خوام آموزش داس رو بدم امیدوارم این تایپیک یک تایپیک مرجع باشه چون از ساده ترین دستورات داس شروع می کنم تا پیشرفته چون همانطور که می دانید در هک هم داس به کار می آید هر دو روز یک بار تایپیک رو به روز میکنم هر کی هم هر سوالی داشت بپرسه مطمئن باشید بی پاسخ نمی ماند پس شروع می کنیم .
امیدوارم کسی پارازیت نده که داس قدیمی است چون داس از نظر یکی جزء یکی از نرم افزارهای پایه .

خوب تاريخچه و اين جور بازي ها رو مي زارم کنار ميرم سراغ کاربرد براي اجرا شدن يا RUN شدن برنامه 2 روش معمول وجود دارد يکي در کادر run در نوار stsrt کليک کنيد و بنويسيد cmd برنامه dos اجرا مي شه cmd هم مخفف Command Prompt است نه چيز عجيبي راه ديگه باز از منوي start گزينه All programs و گزينه Accessories و
Command Prompt راه انتخاب کنيدکه آيکون سياه رنگي دارد که روي آن نوشته \:c خوب اي از اجراي برنامه فکر نکنم هيج جاي دنيا اين طوري اجرا شدن برنامه را توضيح بدن حالا وقني که برنامه اجرا شد براي کار مي تونيد از کليد HTML کد:

Ctrl+Enter با هم فشار بدبن تا صحفه Full شود و بهتر کار کنيم و حالا شکل اعلان داس به اين شکل است:
HTML کد:

C:\Documents and Settings\iman_oss>

SOURCE MOBILE
19th February 2009, 06:31 PM
خوب براي شروع دستورات را دونه به دونه مي گم :
HTML کد:

cd\ اين دستور را بنويسيدکار اين دستور اين است که شما را به ريشه مي رسوند وبعد از اجراي اين دستور شکل اعلان dos به اين شکل مي شود:
<\:c
يعني شما در درايو c هستيد.
HTML کد:

cls
اين دستور صحفه نمايش را پاک مي کند.

SOURCE MOBILE
19th February 2009, 06:32 PM
نکته:بعضي دستورات هست که تابلو من فقط يکيشو مي گم بقيه را خودتون تست کنيد تا الکي تايپيک رو پر نکنيم مثل:
HTML کد:

time
کار اين دستور اين است که ساعت سيستم را نشون مي دهد و بعد مي پرسد آيا ساعت جديدي مي خواين وارد کنيد.
يا مثلا دستور HTML کد:

date
که اون هم به همين منوال است.

SaNbOy
19th February 2009, 06:32 PM
عبید جان عالیه ادامه بده من هم به شاگردی خودت قبول کن{big green};)@};-

SOURCE MOBILE
19th February 2009, 06:34 PM
خوب خوب می ریم سر درس :
دوستان اگر می خواهید کامل یاد بگبربد مطالب هر درس رو تکرار کنید تا به دستورات مسلط شوید.
یکی از دستورات مهم Dir است که چند پارامتر هم دارد:
dir استفاده از این دستور محتویات یک درایو رو نشان می دهد برای مثال :
c:/>dir رو اگر وارد کنید محتویات درایو c شما را نمایش می دهد:

HTML کد:

C:\>dir
Volume in drive C has no label.
Volume Serial Number is F441-8B91

Directory of C:\

02/11/2009 11:10 AM 1,024 .rnd
02/11/2009 09:30 AM 0 AUTOEXEC.BAT
02/11/2009 09:30 AM 0 CONFIG.SYS
02/11/2009 09:33 AM <DIR> Documents and Settings
02/11/2009 05:15 PM <DIR> Plugins
02/11/2009 02:48 PM <DIR> Program Files
02/11/2009 05:09 PM <DIR> WINDOWS
3 File(s) 1,024 bytes
4 Dir(s) 20,716,527,616 bytes free
حالا محتویات درایو خود را دیدین پارامتر بعدی این دستور :
HTML کد:

dir/a
این دستور عین دستور قبلی است با این تغیر که این دستور محتویات درایو رو که مخفی است هم نمایش می دهد یعنی آن پوشه هایی که کاربر hiden کرده را نمایش می دهد.

این دو دستور برای dir بس است که شما بگیرید به چه کاری می آید
ولی برای کار بیشتر می تونید از این پارامتر استفاده کنید و خودتان ببینید:
HTML کد:

dir/?
که help خود سیستم را می بینید راستی تا یادم نرفته در dos هر جا گیر کردید کافی یا help بنویسید یا اگه در دستوری مشکل دارین در انتها آن یک دستور help یا شکل ? که معادل help است در dos رو بنوبسید .
خوب سوال شاید بگین ما با دستور dir فقط محتویات درایو c را میبینیم برای درایو های دیگر چی:
جواب:برای درایو ها ی دیگر ما باید به داخل آن درایو برین یعنی فقتی که اعلان dos به این شکل است :
</:c یعنی ما در درایو c هستیم حالا برای رفتن به درایو دیگر کافی است ما نام آن درایو را به همراه : بنویسیم برای مثال:
HTML کد:

E:
ما به درایو E می رویم و اعلان dos به این شکل می شود:
</:e که ما در درایو E هستیم و حالا با دستور Dir می تونیم محتویات این درایو رو ببینیم حالا برای درایو های دیگر خودتان امتحان کنید.

SOURCE MOBILE
19th February 2009, 06:36 PM
1- وقتی اموزش میدی سعی کن کامل هر نکته ای رو برای کاربر توضیح بدی

2-مطالب رو از ابتدا فهرست بندی کن و طبق اون جلو برو تا کاربر رو از لحاظ روحیه تقویت کنی

3- وقتی اموزش میدی , دستورات و ورودی /خروجی ها رو در تگ کد قرار بده تا کاربر اذیت نشه

مثلا برای نمایش گروه های کاربری در ویندوز از دستور کد:

net localgroup
به صورت زیر استفاده میکنیم:

کد:

C:\>net localgroup

Aliases for \\Ashiyane

------------------------------------
*__vmware__
*Administrators
*Backup Operators
*Guests
*HelpServicesGroup
*Network Configuration Operators
*Power Users
*Remote Desktop Users
*Replicator
*Users
The command completed successfully.
البته این یه مثال بود و در کل قبل از اموزش این جور دستورات باید مقدمات و حساب ها و

گروه های کاربری رو توضیح بدی....

SOURCE MOBILE
19th February 2009, 06:37 PM
امروز می خوام آموزش ساخت پوشه رو بگم و چند دستور دیگه:

دستور: HTML کد:

MD
از این دستور برای ساخت فولدر یا پوشه استفاده می شود طرز کار به این شکل است: HTML کد:

md name
برای مثال: HTML کد:

md iman
حالا ما یک پوشه در درایو c به اسم iman ایجاد کردیم که می تونید از ویندوز به درایو c رفته و پوشه را مشاهده کنید یا از دستور dir استفاده کنید من این کار را می کنم:
HTML کد:

C:\>md iman

C:\>dir

02/11/2009 09:30 AM 0 AUTOEXEC.BAT
02/11/2009 09:30 AM 0 CONFIG.SYS
02/11/2009 09:33 AM <DIR> Documents and Settings
02/12/2009 02:19 PM <DIR> iman
02/11/2009 05:15 PM <DIR> Plugins
02/12/2009 12:57 PM <DIR> Program Files
02/12/2009 12:54 PM <DIR> WINDOWS
2 File(s) 0 bytes
5 Dir(s) 20,312,469,504 bytes free
همانطور که در خط 4 مشاهده می کنید یک فایل به اسم iman تولید شده است.
خوب همین جا می گم برای پاک کردن این پوشه از دستور : HTML کد:

rd
میتونید استفاده کنید که طرز کار به این شکل است: HTML کد:

rd name
مثال:rd iman که باعث می شه فایل پاک شود بعد با dir تست کنید ببینید که فایل حذف شده.
البته این دستورات زیاد به کار نمی آید ولی خالی از لطف نیست

SOURCE MOBILE
19th February 2009, 06:39 PM
دستور بعدی : HTML کد:

CD
است از این دستور برای رفتن یه درون یک فایل استفاده می شود مثلا همانطور که گفتیم ما یک فایل به اسم iman می سازیم وحالا می خواهیم به درون آن فایل برویم طرز کار به این شکل است: HTML کد:

C:\>cd iman
یا cd name file که بعد از اجرای دستور شکل اعلان dos به این شکل می شود: HTML کد:

C:\iman>
یعنی ما درون درایو c و در فایل iman هستیم حالا این جا یک فایل دیگه درست می کنم: HTML کد:

C:\iman>md ali
و از پوشه dir می گیرم : HTML کد:

C:\iman>dir

Directory of C:\iman

02/12/2009 02:31 PM <DIR> .
02/12/2009 02:31 PM <DIR> ..
02/12/2009 02:31 PM <DIR> ali
0 File(s) 0 bytes
3 Dir(s) 20,312,436,736 bytes free
به ما نشان می دهد که داخل فایل iman یک فایل دیگر به اسم ali وجود دارد و ...... برای بیرون امدن هم که اول تایپیک گفتم از دستور: HTML کد:

CD\
استفاده می کنیم.
نکته :الان که دیگه در فایل iman یک فایل دیگه وجود دارد با دستور rd نمی توان فایل iman را پاک کرد باید اول فایل ali و بعد iman را پاک کرد که به 2 صورت امکان پذیر است یا اول درون فیل iman می ریم ali رو پاک می کنیم و بعد بیرون می آییم و iman را پاک می کنیم یا میشود این کار را هم کرد: HTML کد:

C:\>rd iman\ali
و با این دستور از همان درایو c یکجا پاک می کنیم .
نکته برای این کار \ یادتون نره و آدرس ها را با \ از هم جدا کنید.

SOURCE MOBILE
19th February 2009, 06:41 PM
اين دستورات همون*هايي هستند که در سيستم*عامل باستاني!! مايکروسافت يعني MS DOS استفاده مي*شدند. کاربران ويندوز معمولا نيازي به يادگيري اونا احساس نمي*کنند چون همه کارها رو در محيط گرافيکي و معمولا از طريق ماوس انجام مي*دهند. ولي چون shell حالت متني دارد، شما بايد با اين دستورات آشنا بشويد. shell رو باز کنيد. متن زير ظاهر ميشه:
Microsoft Windows 2000 [Version 5.00.2195]
(C) Copyright 1985-1999 Microsoft Corp.

I:\>
دقت کنيد که سيستم*عاملي که من shell رو در اون آوردم، ويندوز ۲۰۰۰ است و درايو پيش*فرض من که معمولا همان درايوي است که ويندوز در اون نصب شده، درايو I است. شما مسلما چيز متفاوتي خواهيد ديد. مي*نويسم:
I:\> C:
تا به درايو C وارد بشم. حالا prompt تغيير مي*کنه و نشون ميده که الان در درايو C هستم:
C:\>
مي*نويسم:
C:\> dir
و ليست زير ظاهر ميشه:
Volume in drive C is FREE-START
Volume Serial Number is 3623-07E6

09/06/2003 06:29a <DIR> GAMES
08/15/2003 06:20p 1,806,727 phpMyAdmin-2.5.3-rc1-php.zip
06/17/2002 07:06p <DIR> upload
06/19/2002 07:02p <DIR> mailserver
09/13/2002 03:59a 8,053 port-tcp-c.c
02/27/2003 10:28p <DIR> mp3
04/18/2003 07:38a 1,152 araz.pl
3 File(s) 1,815,932 bytes
4 Dir(s) 95,502,336 bytes free

اينها در واقع ليست فايل*ها و دايرکتوري*هاي موجود در درايو C کامپيوتر من است. مثلا اينجا GAMES يک فولدر ( دايرکتوري) است چون در در اون سطر کلمه <DIR> اومده که معني دايرکتوري ميده. ولي araz.pl که آخرين سطر از ليست*ه،* فايل*ه. حالا مي*نويسم:
C:\> cd games
و جواب مي*شنوم:
C:\GAMES>
يعني وارد فولدري بع اسم games شده*ام. بازم دستور dir رو مي*نويسم که ببينم در اين فولدر چه فايل يا فولدرهايي هست و جواب مي*شنوم:

Directory of C:\GAMES

09/06/2003 06:29a <DIR> .
09/06/2003 06:29a <DIR> ..
09/06/2003 06:29a <DIR> FORMULA1
09/06/2003 06:35a <DIR> SP
09/06/2003 06:36a <DIR> SUPER
09/06/2003 06:39a <DIR> UF
0 File(s) 0 bytes
6 Dir(s) 95,502,336 bytes free
که مي*گه ۶ دايرکتوري وجود داره. دوتاي اولي دايرکتوري*هاي واقعي نيستند،* چون اگه بنويسم:
C:\GAMES> cd .
جواب مي*گيرم:
C:\GAMES>
يعني هيچ اتفاقي نيفتاد. و اگه بنويسم:
C:\GAMES> cd ..
جواب مي*شنوم:
C:\>
يعني يه فولدر به عقب برگشتم و اومدم به همون ريشه درايو C که قبلا بودم. پس الان در درايو C هستم و چون قبلا ديده*ام که فايلي به اسم araz.pl در اون هست مي*خوام محتويات اين فايل متني رو ببينم. مي*نويسم:
C:\> type araz.pl
و جواب مي*شنوم:
#!/usr/bin/perl
print "Content-type: text/html\n\n";

use Socket;
my ($remote, $port, @thataddr, $that, $them, $proto, $getpage );

$remote = shift || 'www.securitytracker.com';
$port = 80;
@thataddr=gethostbyname($remote) or die "Not Connected";

$that=pack('Sna4x8',AF_INET, $port, $thataddr[4]);
$proto=getprotobyname('tcp');

socket(SOCK, PF_INET, SOCK_STREAM, $proto) or die $!;
connect(SOCK, $that) or die $!;
........
اين محتويات فايل araz.pl است. مي*خوام يک متني فايل جديد بسازم، که محتوياتش فقط يک سطر باشه مثلا salam bar to و نامش هم باشه ali1000.txt براي اين*کار چند راه وجود داره که دو تاشو مي*گم:
۱- مي*تونيد بنويسيد:
C:\> echo salam bar to > ali1000.txt
۲- و مي*تونيد بنويسيد:
C:\> copy con ali1000.txt
و enter زده و جمله!! salam bar to را اونجا تايپ کنيد و وقتي تمام شد، ترکيب: CTRL + Z رو فشار بديد که فايل تموم بشه.
در هر دو حالت چون ما در درايو C و در ريشه ( يعني نه در يک فولدر خاص ) بوديم، فايل همين*جا درست ميشه و اگه دستور dir رو اجرا کنيد،*مي*بينيد که يک فايل جديد به ليست اضافه شده. حالا مي*تونيد با دستور:
C:\> type ali1000.txt
محتويات فايل رو ببينيد، اگرچه الانش*هم مي*دونيد چي هست! مي*خواهيم يک فولدر جديد به اسم tur2 بسازيم. مي*نويسيم:
C:\> md tur2
حالا اگر dir رو بنويسم، مي*بينم که فولدر جديد ايجاد شده. حالا مي*خوام برم تو فولدري که ساختم. مي*نويسم:
C:\> cd tur2
و بعد dir مي*گيرم. مي*بينم فعلا فقط همان دو فولدر . و .. در اينجا وجود داره که قبلا گفتم چي* هستند. اگه بخوام يه فولدر جديد در داخل اين فولدر tur2 به اسم far30 بسازم،* مي*نويسم:
C:\tur2> md far30
و اگر dir بگيرم، مي*بينم اينها وجود دارند:

Directory of C:\tur2

10/04/2003 07:17p <DIR> .
10/04/2003 07:17p <DIR> ..
10/04/2003 07:18p <DIR> far30
0 File(s) 0 bytes
3 Dir(s) 95,477,760 bytes free
يعني فولدر far30 هم اضافه شده. مي*خوام فايل ali1000.txt رو از ريشه به فولدر far30 که خودش در فولدر tur2 است، کپي کنم. مي*نويسم:
C:\tur2> copy c:\ali1000.txt c:\tur2\far30
ساختارش خيلي ساده است، حتما فهميدين که اول دستور copy رو مي*نويسم. بعد با يک فاصله، مسير و نام فايلي که مي*خوام کپي کنم رو مي*نويسم و در آخر با يک فاصله، مسيري که مي*خوام فايل کپي بشه رو مي*نويسم. دقت کنيد که فايل اصلي دست نخورده باقي مي*مونه و يک کپي جديد در مسير جديد ايجاد ميشه. مي*تونستم همين فايل رو به درايو D کپي کنيم که در اين حالت بايد بنويسم:
C:\tur2> copy c:\ali1000.txt d:
که فايل به درايو D کپي بشه. حالا يه دستور جديد، مي*خوام فايل ali1000.txt رو از درايو C پاک کنم، مي*نويسم:
C:\tur2> del c:\ali1000.txt
دقت کنيد که چون من الان در فولدر tur2 هستم ولي فايلي که قراره پاک کنم در ريشه است، مسير رو بايد بنويسم، ولي اگر فايل همون*جايي که من الان هستم بود، مي*نوشتم:
C:\> del ali1000.txt
نکته مهم اينه که وقتي روي کامپيوتر خودم shell رو باز کردم، مي*تونم ببينم که کجا قرار دارم ( با نگاه به پرامت که مثلا اينجا <c:\tur2 بود*) ولي در shell ي که موقع هک کردن به اون مي*رسيم، معمولا اين پرامت ظاهر نميشه. اونجا چطوري ميشه فهميد کجا هستم؟ خيلي ساده*است با دستور زير:
cd
که جواب ميده:
c:\tur2
چون قبلا فايل ali1000.txt رو به فولدر far30 موجود در فولدر tur2 موجود در درايو C کپي کردم، مي*رم همونجا مي*نويسم:
C:\> cd c:\tur2\far30
اگه dir بگيرم، اينو مي*بينم:

Directory of C:\tur2\far30

10/04/2003 07:18p <DIR> .
10/04/2003 07:18p <DIR> ..
10/04/2003 07:08p 15 ali1000.txt
1 File(s) 15 bytes
2 Dir(s) 95,477,760 bytes free
اگه بخوام اين فايل رو منتقل کنم به فولدر tur2 از درايو C (يعني به يه فولدر پايين تر) از دستور زير استفاده مي*کنم:
C:\tur2\far30> move ali1000.txt c:\tur2
فرق دستور move با copy اينه که فايل اصلي منتقل ميشه نه کپي! يعني از محل قبلي پاک ميشه و به محل جديد مياد!! حالا که فولدر far30 حالي شده (يعني هيچ فايل يا فولدري در اون نيست) مي*تونم پاکش کنم. اول ميام يه فولدر پايين*تر، با دستور:
C:\tur2\far30> cd ..
و با دستور جديد زير که مخصوص پاک کردن فولدر ( نه فايل ) است، فولدر far30 رو پاک مي*کنم:
C:\tur2> rd far30
و فولدر پاک ميشه. حالا مي*خوام اسم فايل ali1000.txt رو به araz.inc تغيير بدم، مي*نويسم:
C:\tur2> ren ali1000.txt araz.inc
يه dir بيريد که مطمئن بشين!! حالا مي*خوام يه کپي از اين فايل که اسمش هست araz.inc بگيرم ولي با اسم ali1000.inc و در همين فولدر. پس مي*نويسم:
C:\tur2> copy araz.inc ali1000.inc
حالا اگه dir بگيريد، ۲ تا فايل مي*بينيد. حالا مي*خوام هر دو تا فايل رو منتقل کنم به درايو C ولي به ريشه، مي*بينم که هر دو فايل حرف اولشون a است و پسوندشون inc مي*تونم به دو شکل بنويسم:
C:\tur2> move a*.inc c:\

ادامه دارد.........

SOURCE MOBILE
19th February 2009, 06:43 PM
گرفتين چي شد؟ حالا يه جديد مي*خوام برم به فولدر و درايوي که فولدر ويندوز باشه. مي*تونم يکي يکي درايو ها رو برم و از همه dir بگيرم تا برسم به اوني که درايو winnt داره، ولي چون اين کامپيوتر خودمه و مي*دونم که فولدر ويندوز من کجاست!! مي*نويسم:
C:\tur2> I:
و بعد
I:\> cd winnt
و يک dir مي*گيرم. مي*بينم که لسيتي از فايل*ها و فولدرهاي زيادي از جلو چشم رد ميشه ولي نمي*تونم همه رو ببينم. اگه بخوام صفحه به صفحه ببينم، مي*نويسم:
I:\winnt> dir /p
که اين سويچ p مخفف page است. اگه بخواين ليست همه سويچ*ها رو ببينيد،* مي*تونيد بنويسيد:
I:\winnt> dir /?
حالا يه چيز جالب! با دستورات زير اول برگرديم به ريشه درايو I و بعد برگرديم درايو C :
I:\winnt> cd ..
I:\> C:
حالا مي*خوام مستقيما از درايو C محتويات فولدر winnt از درايو I رو اون*هم به صورت صفحه به صفحه بخونم:
C:\> dir i:\winnt /p
حالا يه چيز بسيار مهم، مي*خوام بدون دادن مسير! ليست فايل*ها رو در فولدر مربوط به ويندوز ببينم:
C:\> dir %SystemRoot%
اينه... !!! پس در Shell کلمه %SystemRoot% يعني فولدر ويندوز. يه سويچ جديد براي دستور dir رو مي*خوام بگم. فرض کنيد که من يادم رفته فايل اجرايي cmd.exe در کدام فولدر از درايو I ( که در کامپيوتر من فولدر مربوط به ويندوز هست ) قرار داره. چون نمي*تونم برم تک تک فولدر*ها رو ببينم، بايد از سويچي استفاده کنم که وقتي يه مسير بهش مي*دم، بره و تمام سوراخ سنبه*هاي اون فولدر ( يعني همام فولدرهاي داخلي*تر ) رو هم ببينيه. از سويچ s استفاده مي*کنم و مي*نويسم:
C:\> dir i:\cmd.exe /s
و جواب مي*شنوم:
Volume in drive I has no label.
Volume Serial Number is DC24-A09D

Directory of i:\WINNT\system32

12/07/1999 04:00a 236,304 cmd.exe
1 File(s) 236,304 bytes

Directory of i:\WINNT\system32\dllcache

12/07/1999 04:00a 236,304 cmd.exe
1 File(s) 236,304 bytes

Total Files Listed:
2 File(s) 472,608 bytes
0 Dir(s) 1,255,153,664 bytes free
پس اين دستور توانست فايل مربوطه رو در دو تا فولدر پيدا کنه، يعني اينا:
i:\WINNT\system32
i:\WINNT\system32\dllcache
اين cmd.exe همونه که ما در run نوشتيم که shell ويندوز اومد. حالا برمي*گردم به درايو C ( دستورش که يادتون هست! ) و dir مي*گيرم و مي*بينم که فايل ali1000.inc هنوز هم اونجا هست. مي*خوام يه دستور جديد رو بگم. ببينيد گاهي پيش مياد که ما فايلي رو به يک سرور مي*فرستيم ولي مي*خوايم به صورت مخفي يا hidden باشه. دستوري که فايل ali1000.inc رو مخفي مي*کنه، اينه:
C:\> attrib +h ali1000.inc
حالا اگه dir بگيرم، ديگه فايل ali1000.inc رو نمي*بينم. البته هنوز هم هست!! اگه بخوام به کمک دستور dir فايل*هاي مخفي رو ( از جمله ali1000.inc ) ببينم، از سويچ a استفاده مي*کنيم:
C:\> dir ali1000.inc /a
حالا مي*خوام فايل رو از حالت مخفي در بيارم، مي*نويسم:
C:\> attrib -h ali1000.inc
به همين راحتي!
اينا دستورات معمولي dos بود که براتون نوشتم. اين دستورات خيلي زياد هستند و من فقط تعداد کمي*شو براتون گفتم. اگه کتاب داس تو انباري خونتون پيدا کردين، مي*تونين دستورات بيشتري ياد بگيريد!!!

- پسوند فايل*ها و مفاهيم آنها در ويندوز

در سيستم*عامل ويندوز پسوندها مفاهيم خاصي دارند.

۱- فايل*هاي اجرايي پسوند exe يا com يا bat دارند. ( فايل*هاي با پسوند bat رو batch file مي*گن که مجموعه*اي از دستورات داس رو مي*تونني توش بنويسين که به ترتيب اجرا بشوند پس مي*تونين به کمک دستور type محتوياتشو ببينيد). ولي فايل*هاي exe و com فايل*هاي اجرايي هستند که محتوياتش براتون قابل خوندن نيست ولي قابل اجراست. حالا مي*خوام يه فايل اجرايي رو براتون بيارم که ببينيد که در shell چطوري مي*تونيد فايل اجرايي رو اجرا کنيد! مي*خوام فايل tftp.exe رو اجرا کنم. اول يه dir مي*گيرم از فولدر %SyestemRoot% و مي*بينم که اين فايل در فولدر i:\winnt\system32 قرار داره. حالا مي*خوام اجراش کنم. به دو طريق مي*تونم اين کارو انجام بدم، اولي اينکه برم تو فولدر winnt\system32 و بعد بنويسم:
I:\WINNT\system32> tftp.exe
يا اينکه مستقيما از هرجايي که باشم، بنويسم:
C:\> i:\winnt\system32\tftp.exe
و جواب بشنوم:
Transfers files to and from a remote computer running the TFTP service.

TFTP [-i] host [GET | PUT] source [destination]

-i Specifies binary image transfer mode (also called
octet). In binary image mode the file is moved
literally, byte by byte. Use this mode when
transferring binary files.
host Specifies the local or remote host.
GET Transfers the file destination on the remote host to
the file source on the local host.
PUT Transfers the file source on the local host to
the file destination on the remote host.
source Specifies the file to transfer.
destination Specifies where to transfer the file.

پس چون پسوند فايل من exe بود فهميدم که با نوشتن اسم اون مي*تونم اجراش کنم. اگه يادتون باشه واسه ابزارهاي خط*فرماني مثل nc هم، همين کارو مي*کرديم.

۲- فايل*هاي استاندارد:
فايل*هاي اجرايي در ويندوز با ساير سيستم*عامل*ها از نظر پسوند فرق مي*کنه. مثلا در سيستم*هاي مبتني بر يونيکس ممکنه اصلا فايل اجرايي پسوندي نداشته باشه! ولي يه سري فايل*ها هستند که يه*جورايي استاندارد شده*اند. مثلا فايل*هاي تصويري ( که پسوندهاي gif، jpg و... دارند)، فايل*هاي html ( که پسوندهاي html يا htm دارند )، فايل*هاي asp ، php، و ... پس آشنايي با اين فايل*ها و فرمت اونا مي*تونه خيلي کمک کنه. فرض کنيد که شما يه سايت وب رو هک کرديد ولي نمي*تونيد يه فايل html طراحي کنيد که بجاي صفحه اول سايت قرار بديد، نتيجه اين ميشه که نمي*تونيد پز بديد!!!

۳- فايل*هاي نرم*افزارهاي کاربردي:
نرم*افزارهاي کاربردي هرکدوم خروجي*هاشونو با يه پسوند خاص ارائه مي*کنند. مثلا فايل*هاي فتوشاپ پسوند psd دارند. فايل*هاي MS Word پسوند doc دارند و...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد