PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث یک معمای بسیار سخت برای سنجش هوش

amir s
16th August 2012, 05:55 AM
( این معما در سال 2002 توسط بیل گیتس برای انتخاب یک نفر از میان 100 داوطلب تائید شده طراحی شد)

دو اتاق در مجاورت هم قرار دارند. هر کدام یک در دارند ولی هیچکدام پنجره ندارند. درهایشان که بسته باشد درون اتاقها کاملا تاریک است. در یک اتاق سه چراغ برق به توانهای ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ وات و در اتاق دیگر سه کلید برق مثل هم وجود دارد. ما نمیدانیم کدام کلید کدام چراغ را روشن میکند( مثلا نمیدانیم آیا کلید وسطی مربوط است به چراغ وسطی یا به چراغهای دیگر اما بطور قطع میدانیم که هر کدام از کلید ها یکی از چراغها را روشن میکند. همچنین ترتیب چراغها را هم نمیدانیم ). شما معلوم کنید که هر کلید مربوط به کدام چراغ است. برای اینکار و در شروع، شما باید در اتاق کلیدها باشید و کار را از آنجا شروع کنید. شما میتوانید هر چند مرتبه که بخواهید کلیدها را روشن و خاموش کنید. اما شما تنها هستید و نمیتوانید از کسی کمک بگیرید و هیچگونه وسیله ای هم خواه برقی خواه غیر برقی بهمراه ندارید و مهمتر از همه اینکه شما حق ندارید بیش از یکبار وارد اتاق چراغها شوید و وقتیکه وارد شدید و بیرون آمدید، دیگر نمیتوانید مجددا وارد آن اتاق بشوید.
این معما را بیل گیتس در سال 2002 طراحی کرد تا از بین 100 مهندس یکی را برای شرکتش انتخاب کند.
حال بفرمایید که هر کلید کدام چراغ را روشن می کند؟

لطفا فقط کسانی که نمیدونن جواب بدن

1=1+1
16th August 2012, 09:15 AM
من جوابشو قبلا دیدم[khanderiz]

reza-1369
16th August 2012, 10:29 AM
فکر کنم دیگه تاریخ مصرفش گذشته!!!!دوران دبیرستان بود از هم می پرسیدیم[nishkhand]

...آلوین...
16th August 2012, 03:01 PM
منم بلدم بگم؟؟؟؟

زهرا قربانی
16th August 2012, 03:56 PM
اینو که همه میدونن

amir s
16th August 2012, 05:08 PM
عزیزانه دلم منم میدونم این قضیه خیلی قدیمیه ولی مطمئن باشید خیلی ها ام نمیدونن من این مطلبو برای اونا گزاشتم.
اما برا کسانی که نظر دادن این مسئله خیلی قدیمیه اگه تونستید مسئله زیر رو حل کنید :[khanderiz]

مسأله ای که می خوام طرح کنم در باره سیاهچاله هاست:

همه جرم سیاهچاله درون نقطه مرکزی که singularity یا تکینگی نامیده میشه فشرده شده و این یه نقطه ریاضی و بدون بعده یعنی جرم هیچ حجمی اشغال نکرده و چگالی در اون نقطه بی نهایته. در فاصله ای به اندازه R از سیاهچاله افق رویداد قرار گرفته که مثل کره ای دور تا دور نقطه مرکزی رو گرفته. عبور از افق رویداد به منزله وارد شدن به سیاهچاله است و خروجی برای جسم وارد شده به اون متصور نیست. سرعت گریز از افق رویداد برابر با سرعت نوره (هر چند از این نقطه، نور برای گریز کاهش فرکانسی به اندازه بی نهایت رو تحمل خواهد کرد). همچنین سرعت سقوط اجسام به سیاهچاله در افق رویداد برابر با سرعت نوره. اما اجسام برای رسیدن به نقطه مرکزی باید فاصله ای به اندازه R رو هم طی کنند و همین به منزله افزایش شتاب و سرعته. (در لحظه برخورد جسم با نقطه مرکزی شتاب و سرعت بی نهایت خواهد بود). با توجه به اینکه اینشتین ثابت کرده سرعت نور در فضا حد اکثر سرعته،این مسأله چطور توجیه میشه؟

فیزیکدانهای عزیز لطفاً نظرات خودتون رو اعلام کنین!http://www.pic4ever.com/images/112.gif

jack.bauer
16th August 2012, 05:09 PM
خیلی بروز بود میدونستی؟ [sootzadan]

یاحق
16th August 2012, 11:09 PM
[khande][nadanestan]

زهرا قربانی
18th August 2012, 11:30 AM
ببین من اصلا نفهمیدم که کدوم مساله رو باید توجیه کنیم
اگه میشه یکم بیشتر توضیح بده

mina_bushehr
18th August 2012, 01:37 PM
یکی از کلیدها رو میزنی و چند دقیقه بعد خاموش میکنی و یکی دیگه میزنی میری تو اتاق چراغها لامپی که گرمه کلیدش اولیه لامپ روشن دومی و لامپ خاموش سومیه

[سام]
18th August 2012, 02:21 PM
فكر نميكني كه دانشمندان با تلاش بسيار ديگه اين معما رو حل كردند و الان ديگه اطلاع عمومي شده...![sootzadan]

homeyra
18th August 2012, 02:27 PM
...دوستان لطفا این نکته رو درنظر بگیرید که این دوستمون که این معمارو مطرح کردن میخواستن اطلاعات یک سری از بچه های این سایتو که چیزی از این معما نشنیده بودن بالا ببرن، که این معما برای اونا هم( مثل شما)،تبدیل بشه به یک سوال ساده و قابل حل

[سام]
18th August 2012, 02:29 PM
"مساله ي دومي كه گفتي به ستي اولي نيست ولي باز هم خيلي سخته" ولي اول صبر كن يه فرمولي براي اعداد اول پيدا كنم بعد اگر اين مساله ي ساده رو حل كردم ميام مساله [nishkhand]ي سخت تو رو حل ميكنم

[سام]
18th August 2012, 02:32 PM
"مساله ي دومي كه گفتي به سختي اولي نيست ولي باز هم خيلي سخته" ولي اول صبر كن يه فرمولي براي اعداد اول پيدا كنم بعد اگر اين مساله ي ساده رو حل كردم ميام مساله [nishkhand]ي سخت تو رو حل ميكنم

amir s
24th August 2012, 03:42 AM
...دوستان لطفا این نکته رو درنظر بگیرید که این دوستمون که این معمارو مطرح کردن میخواستن اطلاعات یک سری از بچه های این سایتو که چیزی از این معما نشنیده بودن بالا ببرن، که این معما برای اونا هم( مثل شما)،تبدیل بشه به یک سوال ساده و قابل حل
مرسی دوست من مونده بودم که چجوری به بعضی از افراد اینو بفهمونم

- - - به روز رسانی شده - - -

مرسی دوست من مونده بودم که چجوری به بعضی از افراد اینو بفهمونم

زهرا قربانی
24th August 2012, 10:22 AM
خب آقا امیر نمیخوای سوال بعدی رو بزاری؟

عرفان سلیم زاده
24th August 2012, 01:36 PM
عزیزانه دلم منم میدونم این قضیه خیلی قدیمیه ولی مطمئن باشید خیلی ها ام نمیدونن من این مطلبو برای اونا گزاشتم.
اما برا کسانی که نظر دادن این مسئله خیلی قدیمیه اگه تونستید مسئله زیر رو حل کنید :[khanderiz]

همه جرم سیاهچاله درون نقطه مرکزی که singularity یا تکینگی نامیده میشه فشرده شده و این یه نقطه ریاضی و بدون بعده یعنی جرم هیچ حجمی اشغال نکرده و چگالی در اون نقطه بی نهایته. در فاصله ای به اندازه R از سیاهچاله افق رویداد قرار گرفته که مثل کره ای دور تا دور نقطه مرکزی رو گرفته. عبور از افق رویداد به منزله وارد شدن به سیاهچاله است و خروجی برای جسم وارد شده به اون متصور نیست. سرعت گریز از افق رویداد برابر با سرعت نوره (هر چند از این نقطه، نور برای گریز کاهش فرکانسی به اندازه بی نهایت رو تحمل خواهد کرد). همچنین سرعت سقوط اجسام به سیاهچاله در افق رویداد برابر با سرعت نوره. اما اجسام برای رسیدن به نقطه مرکزی باید فاصله ای به اندازه R رو هم طی کنند و همین به منزله افزایش شتاب و سرعته. (در لحظه برخورد جسم با نقطه مرکزی شتاب و سرعت بی نهایت خواهد بود). با توجه به اینکه اینشتین ثابت کرده سرعت نور در فضا حد اکثر سرعته،این مسأله چطور توجیه میشه؟

فیزیکدانهای عزیز لطفاً نظرات خودتون رو اعلام کنین!http://www.pic4ever.com/images/112.gif

زمانی که شتاب جاذبه با سرعت نور برابر بشه اجسام با ورود به افق رویداد دیگر زمان رو حس نخواهند کرد.
وقتی که زمان رو حس نکنند اصلا نمی تونند فرار کنند.
در مورد سفر با سرعت نور هم همین موضوع صدق می کنه. اگه با سرعت نور سفر کنیم عین این می مونه که با تله پورت سفر کرده باشیم.
نه پیر میشیم و نه احساس می کنیم که همچین مسافتی رو طی کردیم. با یک چشم به هم زدن تمام میشه.
جرم و زمان در سقوط دخالت می کنند تا سرعت جسم از نور بیشتر نشه.
در حالت سقوط، جرم به سمت بی نهایت میل می کنه و زمان به سمت صفر.
وقتی سرعت به نور برسه و جرم به بینهایت و زمان به صفر،جاذبه جرم باعث تکینگی جسم خواهد شد.
و یک سیاه چاله خواهیم داشت.
در واقع بعد از طی افق رویداد حتی نیازی به برخورد ماده به سطح سیاه چاله نیست و در میانه راه یک سیاه چاله ایجاد میشه...
بعدش زمان صفره نمی تونم توصیفش کنم...

kahrupay
24th August 2012, 03:03 PM

خب باید بگم براساس فرمول اثبات شده ی انشتین هیچ شتابی که به شتاب نور افزوده نمی شه و در حرکت با سرعت نور زمان به صفر می رسه بنابراین سرعت بیشتر معنی پیدا نمی کنه.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد