PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خبر تحلیل‌گر: آل سعود باید به امور حقوق بشر در این کشور بپردازد

داداشی
30th July 2012, 11:37 PM
خاندان سلطنتي و غيرمنتخب سعودي در حالي که فعالانه ‌در ناآرامي‌هاي سوريه نقش دارد و فرياد حقوق بشر براي مردم اين کشور سر داده است، خود آشکارا حقوق مدني مردم عربستان و بحرين را نقض مي‌کند.

رژيم سعودي نيروهاي نظامي خود را در کشور کوچک حاشيه خليج فارس ،بحرين، مستقر کرده است و به رژيم آل خليفه در سرکوب جنايت‌بار خيزش مردم بحرين کمک می کند؛ با آن همدست است و اکنون نيز موج بيداري اسلامي در داخل را با سرکوب پاسخ می دهد.

شبکه پرس تي‌وي در اين رابطه با کمال وزني، تحليل‌گر سياسي از بيروت، پايتخت لبنان مصاحبه‌ کرده است که متن آن در زير مي‌آيد:

پرس تي‌وي: آقاي وزني اين امر که دامنه اعتراضات در عربستان به رياض و مکه هم رسيده است، چقدر اهميت دارد؟

وزني: خب قانوني بودن مسأله حاکي از اين است که اين مسأله شرق عربستان نيست بلکه در واقع مسئله مربوط به کل کشور است.

سياست خاندان سلطنتي مدت‌هاست که در راستاي برآوردن نيازهاي مردم نبوده است و اکنون با توجه به مسائل جاري در منطقه، اين نيازها و مشکلات نمايان شده‌اند.

فکر مي‌کنم فساد گسترده‌اي در نظام پادشاهي عربستان وجود داشته باشد. مي‌دانيم که خانواده‌هاي سلطنتي، شاهزاده‌ها بخش عمده پول فروش نفت را به بهاي فقر مردم عربستان در اختيار مي‌گيرند. به نظر من ‌اين جنبش (اعتراضي) با مطالبات حقيقي به خوبي در جامعه عربستان ادامه پيدا کرده است.

(اين جنبش) در آغاز با دستگيري شيخ نمر النمر از شرق عربستان آغاز شد. ما همچنان بايد از جامعه جهاني بخواهيم تا خواستار آزادي فوري وي شود چرا که اين روحاني حقوق مدني خود را که بر اساس هنجارهاي بين المللي مجاز هستند، ابراز کرد. به نظر من کنترل اين مسئله در حال خارج شدن از دست رژيم سعودي است و اين براي خاندان سعودي که مدت‌هاست تلاش کرده از اين وضعيت اجتناب کند، مشکل ساز خواهد شد.

ميزان تبعيضي که در بخش شرقي عربستان وجود دارد در واقع در حال گسترش است و ديگر مسائل مربوط به حقوق افراد در حال مطرح شدن است و اين مسئله به اين جنبش جان می دهد.

من فکر مي‌کنم مقامات سعودي نبايد اين تظاهرات را سرکوب کنند و دولت و پادشاهي عربستان بايد با دقت زياد به آن چه در حال رخ دادن است، توجه کرده و شروع به رسيدگي به نيازهاي مردم کند، تمام زندانيان سياسي را آزاد کند، رفتار غيرانساني با زندانيان به ويژه شيخ نمر النمر را که به گفته خانواده وي مورد ضرب و جرح قرار گرفته است، متوقف کند زيرا اين سطح و ميزان از عنادورزي نبايد در ماه مقدس رمضان يا هر زمان ديگري در سال انجام شود.

پرس تي‌وي: آقاي وزني، به نظر شما هيچ نشانه‌اي وجود دارد که پادشاهي سعودي چيزهايي را که شما ذکر کرديد، رعايت کند؟ مانند رعايت حقوق زندانيان سياسي و آزاد کردن شيخ نمر النمر.

وزني: فکر نمي‌کنم اين مهم به زودي رخ دهد. به نظر من نوعي فرار از واقعيت وجود دارد يعني رژيم سعودي همچنان در مرحله انکار به سر ميý‌برد و هنوز از حمايت امريکا برخوردار است.

دستورها از سوي دولت امريکا همچنان بر ادامه سرکوب تظاهرکنندگان صلح جو استوار است؛ همان طور که امريکا دستور سرکوب تظاهرات در بحرين را نيز داده است. به نظر من در حالي که سعودي‌ها از يک طرف به دنبال پيشبرد بخت و اقبال خود در سوريه هستند و از آن چه که در اين کشور رخ مي‌دهد، حمايت مي‌کنند، بايد به مسائل جاري در عربستان نيز رسيدگي کنند.

پادشاهي عربستان بايد به مسائل سياسي، اقتصادي و اجتماعي اين کشور نگاه کند؛ به نظر من سطح تظاهرات احتمالا افزايش پيدا خواهد کرد و همانطور که قبلا گفتم اين يک جنبش واقعي است و مقامات سعودي اگر به مسئله واقعي رسيدگي نکنند، از عظمت اين جنبش شگفت زده خواهند شد.
جنبشي که نيازمند توجه جهان آزاد است و به نظر من رژيم سعودي با تصور اين که مي‌تواند با سرکوب به آن پايان دهد، اين روند (فراگير شدن جنبش) را کوتاه کرده است.

اکنون جمعيت زيادي در حال ورود به صحنه هستند و خواستار تغييري که در عربستان سعودي بايد صورت گيرد.

PressTV

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد