PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مصاحبه جنجالی با آقای سدیم عنصر شرور!! یا مفید

reza-1369
25th July 2012, 10:05 PM
مصاحبه با عنصر سدیم (http://shimidoc.persianblog.ir/post/142/)

مصاحبه جنجالی با آقای سدیم عنصر شرور!! یا مفید
گزارشگر:سلام آقای سدیم فکر کنم در ابتدا بهتره از تولدتون برامون بگید ؟
Na: با عرض سلام خدمت شما گزارشگر و تمامی دانش پژوهان ودوستداران علم شیمی ،من برای اولین بار در سال 1807 توسط دانشمند دیوی وتوسط

گزارشگر:سلام آقای سدیم فکر کنم در ابتدا بهتره از تولدتون برامون بگید ؟
Na: با عرض سلام خدمت شما گزارشگر و تمامی دانش پژوهان ودوستداران علم شیمی ،من برای اولین بار در سال 1807 توسط دانشمند دیوی وتوسط الکترولیز هیدروکسید سدیم بدنیا امدم
گزارشگر:میشه کمی از خصوصیات شخصیتی خودتون صحبت کنید؟
Na: من مانند دیگر ساکنین فلزات قلیایی نرم سبک وزن سفید مایل به نقره ای و واکنش دهنده میباشم و از این جهت هرگز به صورت آزاد نمیتونید منو تو طبیعت پیدا کنید. خیلی زود رنج و حساسم طوری که حتی چاقو نیز براحتی باعث ایجاد جراحت در من میشه
وقتی تنها هستم از ارتباط با دیگران خود داری میکنم طوری که برای آرام بودن همیشه در استخری از نفت غوطه ور میشوم
واگر آب یا هوا ویا اسید بخواهند سر به سر من بگذارند خیلی عصبانی میشوم وهیدروژن رو بیرون میکنم وخودم به سدیم هیدروکسید تبدیل میشم
ترکیبات من رنگ شعله رو زرد نارنجی میکنند
راستی من در هنگام برخورد با آب اونقدر عصبانی میشم که علاوه بر طرد هیدروژن با ایجاد گرمای زیاد باعث اشتعال هیدروژن خارج شده نیز میشم
گزارشگر:یعنی شما تا این حد بدجنس و شرورید (به بیرون کردن هیدروژن اکتفا نمی کنید واون رو میسوزونید)؟
Na: خدا از شما بگذره،درسته که من کمی عصبی هستم ولی اونقدرها هم که شما میفرمایید شرور و بد جنس نیستم
فکر کنم بهتره برای اثبات حرفهام کمی از کارها و خدمات ارزنده ام توی صنعت براتون بگم
مثلا یکی از تر کیبات من به نام سدیم هیدروکسید که فکر کنم شما به عنوان یه علاقه مند شیمی خوب با این ترکیب آشنا باشید در تولید برخی مواد شیمیایی ومواد تمیز کننده وهمچنین تولید کاغذ کاربرد داره
ویا سدیم کربنات که در ساخت شیشه و صابون نقش داره وهمچنین سدیم سیانید که برای خالص سازی طلا ونقره کاربرد داره
واصلا چرا راه دور بریم همین نمک طعام که شما روزانه مصرف میکنید فکر کن اگه غذات بی نمک بود چقدر بد مزه میشد و آیا این ضرب المثل معروف رو نشنیدی که میگه :هر چه بگنددکلرید سدیم ش میزنند
واگه بخواید باز هم از خوبیام براتون بگم حرفی ندارم
گزارشگر: ولی تا اونجا که یادمه شما متهم اول در بیماری فشار خون هستید ،در این مورد حرفی برای گفتن دارید؟
Na: این بیماری گناه من نیست .نشنیدی میگن نه افراط ونه تفریط ،جسم انسان روزانه حداکثر 5گرم نمک احتیاج داره واگر شخصی بیش از این مقدار نمک رو به دلیل بد غذائی توی روز مصرف کنه و بعدا دچار فشار خون بالا بشه این وسط گناه من چیه؟ واین شمایید که متهم ایجاد این بیماری هستید وباید الگوی غذایی خودتون رو تصحیح کنید نه من

و باید این مطلب رو هم در اینجا اضافه کنم که در قدیم در قاره آفریقا اعراب الماس و طلا رو با نمک مبادله میکردند
گزارشگر: ولی هر چقدر هم توی این موارد از خودتون دفاع کنید نمیتونید شرور بودن خودتون رو تبرئه کنید مثلا فکر کردی چرا من با شما دست هم ندادم
Na: معلومه به خاطر اینکه پوستتون آسیب میبینه و این یکی از خصوصیاتی است که من به اون افتخار میکنم واز اینکه کسی سعی نمیکنه به من دست بزنه خوشحالم چون براحتی نمی تونید سر به سرم بزارید

گزارشگر:( حالا خوشحالی و میگی من بدجنس نیستم) . بگذریم میشه در مورد رابطه خودتون با هم بلوکیتون یعنی پتاسیم بگید
Na: ما از نظر خیلی از خصوصیات مثل همیم ولی چون اون از من بزرگتره از من سر حالتره وهمیشه با نشاط تر از منه و خیلی از جاها بیشتر دوست دارن با اون ارتباط برقرار کنندتا من مثلا در تهیه باروت
راستش گاهی وقتا به اون حسودیم میشه ولی زیاد کاری بهم نداریم وهر کی زندگیه خودش رو داره
گزارشگر:.میشه بفرمایید نقش شما در بدن موجودات زنده چیه؟
Na: به این میگن یه سوال درست وحسابی صحبت کردن در مورد نقش من در بدن موجودات زنده میتونه تا حدی وجهه ی من رو در مقابل خوانندگان عزیز بهتر کنه و اما هنر نمایی من در بدن شما:

در جلوگیری از ناتوانی در گرما و آفتاب زدگی مؤثرم
عمل اعصاب و عضلات را تقویت میکنم, در منقبض شدن عضلات مؤثرم
آب بدن را تنظیم می کنم، در نتیجه با افزایش یا کاهش مصرف آب ، بدن دچار تورم یا خشکی نمی شود.
به هدایت امواج عصبی کمک می کنم.
با وجود من میزان ثبات اسیدی - بازی بدن حفظ می شود یا به عبارتی من در تنظیم PH بدن مؤثر م
من در استخوان ها نیز یافت میشوم

به طور کلی من حدود 92 گرم وبه شکل سدیم کربنات در بدن انسان یافت میشوم ،کبد،قلب و کلیه ها از اعضایی هستند که من به وفور در آنجا یافت میشوم راستی میدونی بدون من شما نمی تونستید غذا رو هضم کنید
گزارشگر: ببخشید جناب سدیم ولی بنظر من شما دارید مبالغه میکنید
Na: نه اصلا مبالغه نیست بلکه یک حقیقت علمی ثابت شده است. یک نقش جالب من این است که موجب جذب بهتر قندهای ساده و اسیدهای آمینه که اجزاء تشکیل دهنده مواد نشاسته ای و پروتئین ها هستند، می شوم
من در شیره های گوارشی که موجب هضم غذا می شوند، وجود دارم.
همچنین من به تشکیل HCl که نقش اساسی در هضم پروتئین در معده داره کمک میکنم
گزارشگر: راستی سدیم جان من شنیدم شما خیلی مورد علاقه ساکنین گروه هفده یعنی هالوژنها هستید.
Na: اوه اره ،اونها علاقه زیادی به من دارند و من رو خیلی دوست دارند ولی من ترجیح میدم دوستی محکم و قوی رو که با جناب کلر دارم رو حفظ کنم . ما خیلی هوای همدیگر رو داریم .و توی مشکلات شریک هم هستیم .کلر دوست خیلی خوبیه و با همدیگه میتونیم خیلی راحتتر بر مشکلات غلبه کنیم
گزارشگر: ولی من شنیدم با هم که باشید خیلی راحت توی آب از هم جدا میشید
Na: متا سفانه بله ، مولکولهای آب به دلیل علاقه وافرشون به ما خیلی زود اطراف ما رو میگیرند و ما رو از هم جدا میکنند
ولی ما دیگه شنا گرهای ماهری شدیم و حتی میتونیم جریان الکتریکی رو هم توی آب انتقال بدیم البته توی این حالت به ما میگن یون
گزارشگر: تا حالا شده دلتون بخواد مثل کس دیگه ای باشید ؟
Na: اره کسی هست که من به اون علاقه زیادی دارم واون الگوی من تو زندگیه
گزارشگر: اوه علاقه مند شدم اون شخص رو بشناسم ، ممکنه کمی در مورد اون برامون صحبت کنید؟
Na: متاسفانه اون در طبقه هشتم شهر ما زندگی میکنه وخیلی ازمن دوره
گزارشگر: ممکنه خواهش کنم اسمش رو بگید؟
Na: اون نه فقط الگوی زندگی منه بلکه هدف من توی زندگیهخیلی دلم میخوات مثل اون باشم اسم اون نئون هست بنظر شما عنصر جالبی نیست آیا من حق ندارم اینقدر به او علاقمند باشم . من سعی میکنم توی تمام مراحل زندگی پا جای پای اون بزارم مثل اون به کمال برسم و آرامش اون رو داشته باشم

میدونید چیه اون یه چیز خیلی مهم به من یاد داد .
واون اینه که راه رسیدن به کمال همیشه بدست اوردن چیزی نیست گاهی برای اینکه به کمال برسی باید کمی بخشنده باشی واز عزیزترین چیزهات بگذری
ومن یاد گرفتم که تا از عزیز ترین داراییم که همون الکترونه نگذرم به کمال نمی رسم
گزارشگر: واقعا جمله قشنگییه امیدوارم خوانندگان عزیز هم به این نکته مهم دقت کنند که :
گاهی برای رسیدن به کمال باید گذشت کرد
میشه یه تر فند کوچولو از کاراتون برامون بگید :
Na: یه کوچولو؛ باشه مثلا میتونید یه ظرف پر از آب تهیه کنید یه بشر بزرگ بد نیست کمی فنل فتالئین توش بریزید حالا اگه منو توی آب رها کنید میتونم حرکات نمایشی خیلی جالبی رو از خودم نشون بدم و دنبال خودم خطوط ارغوانی رنگ جا میذارم

گزارشگر: اوه خیلی جالبه فکر کنم معلما میتونن این کارو سر کلاس برای دانش آموزاشون انجام بدن

Na: حالا که حرف معلما شد و چون من خیلی به اونها علاقه دارم یه ترفند کو چولوی دیگه هم بهشون آموزش میدم .
میتونند تکه های کوچکی از من رو زیر خاک اره قایم کنند وخاک اره رو به دانش آموزانشون نشون بدن
حالا میتونن از لیوان پر از آبی که خودشون ازش آب نوشیدن روی خاک اره بریزند واتفاق جالب اینجاست که اونها توستن خاک اره رو با آب شعله ور کنن

گزارشگر: خیلی خیلی جالب بود خیلی استفاده بردیم اگه حرف دیگه ای ندارید بهتره با خواننده هامون خداحافظی کنیم
نه حرف دیگه ای ندارم فقط بهتره آدرس محل سکونتم رو بگم شاید کسی علاقمند باشه برام کارت پستال بفرسته

Na:من ساکن کوی فلزات قلیایی واقع در خیابان اول و دوره سوم در خانه شماره 11 میباشم وازشما وتمامی علاقه مندان به شیمی تشکر میکنم

ممنون از حضور گرم شما جناب سدیم عزیز

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد