PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا دعاهایمان مستجاب نمی‌شود!

kamanabroo
30th June 2012, 04:12 PM
http://www.hawzahnews.com/uploads/8_98161.jpg

یک سئوال از امام سجاد(ع) چرا دعاهایمان مستجاب نمی‌شود

وقتى به حضور امام سجاد (عليه السلام ) رسيدند پرسيدند: اى امام بزرگوار، خدمت رسيده ايم تا بدانيم علت قبول نشدن دعاهاى مان چيست .

سرویس علمی و فرهنگی خبرگزاری حوزه/ حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محدثی محقق و پژوهشگر حوزه علمیه با نقل حکایتی از عصر امام سجاد(ع) راز عدم استجابت دعا را در بیان زینت عبادت‌‌کنندگان این گونه قلمی کرده است.

به حرفش گوش كن !

- كم كم دارم از رحمتش مأيوس مى شوم و در وجودش شك مى كنم .
- مرد حسابى ، چرا كفر مى گويى ، مگر چه شده ؟

- اين قدر زارى مى كنم ، دعا مى كنم ، التماس مى كنم ، اما صدايم از سقف خانه هم بالاتر نمى رود، چه رسد به آسمان ها و خدا.
- مگر خدا كجاست كه صداى تو به او نمى رسد؟

- حال و حوصله شوخى ندارم ، رهايم كن .

- نه ، قصد شوخى ندارم ، فكر مى كنى خدا آن بالا بالاهاست كه صدايت به او نمى رسد، اشتباه نكن برادر، خدا در نزديكى من و تو است ، ما توانايى ديدن و حس كردن او را نداريم ، خدا در قرآن مى فرمايد:« وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ»(ق 16) ؛ ما از رگ گردن به انسان نزديك تريم. با اين حال پيشنهاد مى كنم برويم و داناى شهر سؤ ال كنيم و علت را از او بپرسم ، او امام است و به منبع غيب الهى متصل ، حتما جواب را مى داند.

- فكر خوبى است موافقم ، برويم .

وقتى به حضور امام سجاد (عليه السلام ) رسيدند پرسيدند:

اى امام بزرگوار، خدمت رسيده ايم تا بدانيم علت قبول نشدن دعاهاى مان چيست .
- آرى ، مخصوصا من ، هر چه دعا مى كنم به جايى نمى رسد، مگر خدا نگفته ادعونى استجب لكم پس چرا هر چه از او مى خواهم مستجاب نمى شود... مى ترسم عقيده ام سست شود و بى دين از دنيا بروم .

امام زين العابدين عليه السلام نگاه عميقى به آن دو نفر كرد و به شمردن انواع گناهان و تاثيرات آنها در زندگى افراد پرداخت ، سپس فرمود: آيا شما با دوستانتان يك رو هستيد و بد گمان نيستيد؟

نمازتان را سر وقت مى خوانيد و به ، تاخير نمى اندازيد؟ با كار نيك و صدقه به فقرا خود را به خدا نزديك مى كنيد؟

در گفتارتان ناسزا و دشنام وجود ندارد؟
آيا شهادت دروغ نمى دهيد؟
زكات مى دهيد و قرض خود را ادا مى كنيد؟
با سنگدلى دست رد به سينه فقرا نمى زنيد و به يارى يتيمان مى شتابيد...؟

امام همين طور مى شمرد و مى گفت تا اين كه طاقت نياوردم و كلامش را قطع كردم و گفتم : يا على بن حسين ، متأسفانه اهل هيچ كدام از فرمايشات شما نيستيم . امام لبخندى زد و گفت :

پس از خدا چه انتظارى داريد؟

اين كارها علاوه بر اين كه در آخرت گريبان گير مى شود، در دنيا نيز آثارى دارد كه قبول نشدن دعا يكى از آنهاست ، به حرف خدا گوش كنيد تا خدا هم به حرفتان گوش دهد.

zahra gharib
1st July 2012, 10:45 PM
[tashvigh]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد