PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حذف نام ایران و خلیج فارس از کتاب یونسکو!

باستان شناس
26th June 2012, 05:56 PM
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ تير ۱۳۹۱
خبرگزاری الف
کد مطلب ...161211

سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی درحالی اکنون در روسیه درحال برگزاری است که در کتابی که از سوی سازمان جهانی یونسکو با عنوان " میراث جهانی در حوزه خلیج" منتشر شده نه تنها نامی از ایران برده نشده بلکه کلمه فارس
از عبارت خلیج فارس نیز حذف شده است.

به گزارش مهر،

کتابی با عنوان World Heritage in the Gulf Region توسط سازمان جهانی یونسکو به چاپ رسیده است که به معرفی میراث جهانی ثبت شده در کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عمان، قطر، کویت، امارات و ... می پردازد این درحالی است که نام ایران به عنوان مهمترین کشور حوزه خلیج فارس با داشتن ۱۳ اثر جهانی در این کتاب لحاظ نشده و نام خلیج فارس به عبارت جعلی خلیج تغییر یافته است.

در این باره، آرش نورآقایی، محقق گردشگری به خبرنگار مهر گفت:

"میراث جهانی در حوزه‎ خلیج" کتابی جعلی و شرم‎آور است، هم به دلیل استفاده از کلمه خلیج به جای خلیج فارس و هم اینکه نام ایران را که ببیشترین تعداد میراث جهانی را در بین کشورهای عربی داراست به عنوان کشور حوزه خلیج فارس معرفی نکرده است.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/06/814889_orig.jpg

وی افزود:

ایران ۱۳ میراث جهانی ثبت شده در فهرست یونسکو دارد اما عربستان تنها دو میراث جهانی، عمان چهار و بحرین یک میراث جهانی دارند. عراق سه میراث جهانی، امارات متحده عربی یک میراث جهانی و کویت و قطر هم هیچ میراث جهانی ندارند. بنابراین تعداد آثار جهانی این کشورها روی‎هم رفته به اندازه تعداد آثار تاریخی ایران نیست.

نورآقایی گفت:

تا کنون هیچیک از مسئولان گردشگری و میراث فرهنگی ایران نسبت به این موضوع واکنشی نشان نداده اند از سوی دیگر اکنون سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی درحال برگزاری است و قرار است دو پرونده دیگر از ایران با عنوان مسجد جامع اصفهان و گنید قابوس نیز ثبت جهانی شود بنابراین اکنون بهترین فرصت برای اعتراض مسئولان اعزامی میراث فرهنگی ایران به این اقدام است.

سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو از چهارم تیرماه شروع شده و تا ۱۶ تیر ماه امسال با حضور نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی ایران برای بررسی ثبت جهانی گنبد قابوس استان گلستان و مسجد جامع اصفهان هم اکنون در شهر سنت پترزبورگ روسیه در حال برگزاری است.

Joseph Goebbels
26th June 2012, 06:38 PM
حمایت از ادم های عربی واجبتر از مملکت خودمون هستند . اصل اینه که انقلاب مصر پیروز شه نه اینکه اسم خلیج ما پارس باشه !

elinaaa
26th June 2012, 08:01 PM
به به...چشم ما ایرانی ها روشن...چشم مسئولین روشنتر...

kamanabroo
26th June 2012, 09:50 PM
حمایت از ادم های عربی واجبتر از مملکت خودمون هستند . اصل اینه که انقلاب مصر پیروز شه نه اینکه اسم خلیج ما پارس باشه !

من هم مثل شما از این واقعه ناراحت میشم
اما دلیل نمیشه که چیزهایی که به این موضوع در ارتباط نیستند بکشونم وسط
یه مقدار که فکر کنیم می بینیم هیچ ربطی بین این دوتایی که گفتید نیست

البته ببخشید اما واقعا تعجب کردم وقتی این حرف شما رو خوندم

م.محسن
26th June 2012, 09:59 PM
تو ثبت ارگ بم به عنوان یه میراث جهانی اینقدر تعلل شد که آخرش یه زلزله اومد و بعدش دیگه هیچ.
از این مسئولین میشه انتظار داشت که برای آثار جهانی این مملکت بخوان انرژی بذارن؟!!
من که چشمم آب نمی خوره.

ایده تا پدیده
26th June 2012, 10:04 PM
ذوستان 1 حرفی میزنم شما از م به یادگار داشته باشین

اینا فقط بلدن شعار بدن . نشد ما عمل به شعار ... ببینیم

SaSaMc2
27th June 2012, 12:49 AM
لعنت به اسكندر . . .

پاسارگاد2
27th June 2012, 01:14 AM
کاملا موافقم نه تنها حمایت از آدمهای عرب بلکه حمایت از فرهنگ عرب که هرچی فک می کنم نمی فهمم داره یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟ خوب این جور مسایل طبیعتا پیش می یاد. از دل آدم خون می چکه [negaran][negaran][negaran][negaran]

من در سرزمینی زندگی می کنم که زبانش پارسی است اما به آن فارسی می گویند چون عرب "پ" ندارد؟؟؟؟

سونای
27th June 2012, 12:37 PM
به این فکر میکردم که من چقدر گله میکنم! بجز گله کردن دیگه چه چیزی بلدم!!! که حداقل یه کاری واسه این قضیه انجام بدم! نمیشه خب خودم کاری نکنم بعد گله هم کنم!

خب چی بلدم؟!!؟؟!!.......

آیا من میدونم که کدوم قانون ثبت شده توو کدوم کتاب قانون میتونه جلوی این کارو بگیره؟ ؟ نه ! نمیدونم ! ولی اینو میدونم حتما یه قانونی باید باشه دیگه!!؟؟ حداقل میتونم با کسی که حقوق خونده مشورت کنم یا اینو واسش بفرستم اون یه کاری کنه
آیا من میتونم یه کاریکاتوری متنی چیزی درست کنم که خیلی خلاصه این کار شرم آور و بچه گانشونو توو یه تصویر بصورت طنز( اون طنزایی که به جای خندوندن اشکتو در میارن) نشون بدم ؟ بعد اینو سریع دست به دست تو کل دنیا پخش کنم تا از اعتبار این سازمان با توجه به عملکردش کم کنم تا دیگه از این .. نکنه؟ و وقتی کسی این کتابو میبینه سریع یادش بیاد که یه همچین چیزی توش رعایت نشده پس قابل تکیه کردن بهش تو کسب اطلاعات نیست! , و تقاضا کم میشه و خود به خود این کتاب به فراموشی سپرده میشه تنها فایدشم نشون دادن چهره ی واقعی این سازمانه
نه اینم نمیتونم؟!!!!
خب دیگه میتونم ترجمش کنم و بفرستم!!! نه؟! نمیدونم باید فکر کنم وقت گیره !!
خب پس این متنو کپی پیس کنم و واسه یکی از دوستام بفرستم شاید اون واسه بقیه فرستادو یکی یه کاری کرد....

باستان شناس
27th June 2012, 09:16 PM
از میهن پرستی همتون خیلی تشکر میکنم خیلی خوشحالم به این موارد موضوع حساسیت دارید ...

ولی در واقع کار نشد نداره یعنی مطمنا راهی هست برای جبران مکافات اینکه خلیج پارس دیگه خلیج پارس نباشه !

گلایه منم از همه مسولین درجه یک مملکت اینه که میشه خیابان های سفارت های عربستان - قطر - امارت - یمن - عراق - لبنان - مخصوصا کلیه کشورهای عربی به نام زیبای خلیج پارس مزین بشه و تغییر نام بدهد و یا استان بوشهر بشه استان خلیج پارس ( این راه های کاملا بدون خرج ولی پرفایده هست ) ولی من نمیدونم چرا این راه ها رو هرگز امتحان نمیکنیم !

و اینو مطمنا مصداق این وضعیت کشور هست در مقابل خلیج همیشه پارس

خود کرده رو تدبیر نیست .....یعنی ..اینکه ما هی این اقایون اعراب ( مخصوصا بن فهد) گفت خلیج عربی ...باز ما هیچی نگفتیم خیال کردن ما هم قبول داریم ...باز تو اپک ( وزارت نفت جهانی) گفت خلیج عربی باز هیچی نگفتیم .....الان خودمون در عمل انجام شده قرار گرفتیم دیگه و متاسفانه تدبیری هم برای تغییرش نداریم !

و

از ماست بر ماست ....یعنی ...خودمون اینقدر در دفاع از ناموس ( ناموس همیشه خانواده نیست وطن و میهن قبل از خانواده هست ناموس ما خلیج پارسه و تنگه هرمز و استان بوشهر و جزایر ایرانی خلیج پارس هست ولی هیچ کاری حتی برای ابادانی اونا هم انجام ندادیم ...فقط تو کیش چهار پاساژ ساختیم خیال کردیم شده گلستان ! ایا غیر اینه ؟؟؟

الان دیگه معنای دو تا ضرب المثل رو میدانیم...

م.محسن
28th June 2012, 02:02 AM
الآن اینقدر داریم ناز عربا رو میکشیم که یه شبکه زدیم که 24 ساعت فیلم های خودمون رو براشون پخش می کنیم اونم با دوبله و زیر نویس و ...
نکته جالب تو این شبکه اینه که علاوه بر ...کیف شدن عربا از نمایش فیلم ها و سریال های ایرانی، تموم پیغام ها (اعم از اسم فیلم و ... ) اول به عربی نمایش داده میشه و بعد به فارسی.
دیگه قضاوت با خود شما...

Joseph Goebbels
28th June 2012, 08:12 AM
الان دیگه معنای دو تا ضرب المثل رو میدانیم...

منظورتون همون 2 ، 2 تا 16 تاست دیگه ؟

7raha7
28th June 2012, 04:46 PM
بعنوان یه بی تجربه ... چیزی نمیتونم بگم... در جمعی که دوستان هستن... ولی دلم پره.حقیقتش مشکل اساسی که ما داریم انتقاد ناپذیر بودنمونه.
من حین دیدن اخبار کشورای اروپایی تظاهراتهایی رو میبینم... که در اعتراض به یک مصوبه از مجلس یا پارلمان کشورشون، اعتراض به پایمال شدن حقی... از انسان گرفته تا حیوان(سازمانای فعال حمایت از حیواناتشون...) به خیابونا میریزن. زنان عرب برای نشون دادن اعتراضشون به ممنوعیت رانندگی زنان فیلم میگیرن... (حالا هی بگید عربا چین . فلانن ...)
راهپیمایی هایی که خودجوشه. توش آسایش کسی نادیده گرفته نمیشه... امکانات عمومی از بین نمیرن. هرگز نمیگن مرگ بر(اسم یه کشور)
بله. این مدل تظاهرات فقط در ما ایرانی هاست.
مایی که فقط برای زنده نگهداشتن یه انقلابی که حالا دیگه پوسیده به خیابونا میریزیم... یا برای نشون دادن اعتراضمون لاستیک آتش میزنیم.
کی بخاطر این مسائل ... پیرامون صلح جهانی... یا حقوق حیوانات... یا حفاظت از جاذبه های گردشگریمون ما تظاهراتی داشتیم؟
ریختن به سفارت یه کشور دیگه رو افتخار میدونیم درحالیکه همین کار به اندازه ی بی حرمتی به خاک اون کشوره(این تو قوانین ثبت شده)
تنها راهپیمایی جالبی که سراغ دارم بخاطر خشکی دریاچه ارومیه بود... که اونم پیگیری بیشتری نشد دنبالش.
ما کی اراده آدمای وال استریتو داریم؟
ما حتی حوصله خودمونم نداریم...
حیف که فقط17 سالمه... بزرگتر که بشم... سعی میکنم حرفمو بزنم. امسال تو مسابقات کاریکاتور رتبه آوردم. واسه مرحله استانی موضوع جهاد اقتصادی بود. بماند که چی کشیدم ولی بالاش نوشتم جهاد اختلاسی!
فک میکنید چی شد؟ از دور مسابقات حذف شدم... نزدیک بود کارم به جاهای باریک بکشه. اگر عیب ملت خودمو به خودشون نگم به کی بگم؟
مث خود فروخته های رسانه ای باید جلوی غریبه ها فریادش بزنم؟
موقع انتقادم اینجوری آدمو پس میزنن....

پاسارگاد2
28th June 2012, 07:24 PM
دقیقا موافق پیشنهادت هستم باستان شناس عزیز. یه جا رو می شناسم که اسم یه بلوار ازملاصدرا به نماز تغییر پیدا کرد. بلدیم اسم بلوارها و کوچه ها رو خیلی عجیب و غریب عوض کنیم ولی؟؟؟؟؟

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد