PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال میخام یه کوره عایق بندی شده بسازم ؟نظرتون چیه؟

1=1+1
18th June 2012, 08:04 AM
سلام

کارخونه ایزوگام شهر ما برای افزایش کشش و انعطاف پذیری ایزوگام هاش یه ماده جدید میخاد منم . بیشتر ترجیع میده ماده اش بازیافتی باشه مث لاستیک یا پلاستیک
اینو به عنوان طرح تحقیقیم انتخاب کردم
نمونه هایی که استفاده میکنیم باید تا 200 درجه دوام بیارن وذوب نشن
برا تست نمونه ها از کوره استفاده میشه رفتن به کارخونه و تست نمونه ها برام کار سختیه میخام یه کوره کوچیک بسازم

[*=center]نمونه نباید درتماس مستقیم با گرما وسیله گرم کننده باشه
[*=center]حتما باید عایق بندی باشه اتلاف گرما صفر
[*=center]قابل حمل باشه اخه شاید مجبور شم ببرمش دانشگاه پیش استاد
[*=center]حجم نمونه خیلی کمه فقط برا تست مثلا یه تیکه 15 سانتی لاستیک
[*=center]به کنترل دما و چراغ روشن خاموشیش و تایمر و... نیاز دارم

شما نظرتون چیه؟

عرفان سلیم زاده
18th June 2012, 01:34 PM
ساخت کوره های الکتریکی کار سخت و خطرناکیه و یکم به خاطر بخش الکترونیک نمیتونین تنهایی انجامش بدین.
ولی یه راه حل دیگه ای دارم که حداقل ساده تره.
استفاده از تمرکز نور خورشید یا لیزر های گرما زا قابل حمل(فروسرخ)
هر دوی اینها لنز هایی خواهند داشت که با یه تنظیم ساده میشه دمای محل رو باهاش کنترل کرد.
گرمای ایجاد شده بسیار خوب و کل دستگاه امن هست.
اگر هم با خواستین که کوره الکتریکی بسازین باید مراحل زیر رو طی کنین:
1- خرید اجر های نسوز و عایق های نسوز
2-خرید المنت های نیکل کروم فنری 220 ولت 4 تا 8 عدد کافیه
3- کابل های رابط مسی با پوشش تفلونی که در مقابل دمای بالا دوام بیارند.
4- یک فن که هوای داخل رو به جریان بندازه البته نیازی نیست میدونم بعیده همچین چیزی وجود داشته.
5- یک عدد دیمر برای کنترل دمای کوره.
6- پایه اهنی برای جدا کردن کوره از زمین(از همین شومینه ای ها باشه خوبه)
بعد از سرهم کردن اجر ها و پوشاندن انها با عایق های نسوز المنت ها رو از داخل به دیواره ها با پیچ های مخصوص وصل کنین و در اخر همه را به صورت موازی به کابل ها متصل کنین.
دیمر به صورت سری با فازی وصل می شود پس یک سر کابل رو به خروجی دیمر بزنین و یه سر دیگه اش رو به نول بزنین.
بعد از روشن شدن دستگاه 5 دقیقه طول می کشد که دمای کوره به پایداری برسد ولی با حوصله با تغییر درجه دیمر میتونین به کالیبراسیون کوره بپردازین.

حسین متقی
18th June 2012, 05:58 PM
راه حل ساده تری هم داره
1 رشته المنت که توی بازار هم یافت میشه
هرچی قدرتش کمتر بهتر
ماده ی مورد نظرتون رو اگه بدونین ظرفیت گرماییش چقدره بهتره
متناسب با ظرفیت گرمایی ماده مورد ازمایش المنت 220 ولت با قدرت مناسب انتخاب کنین که در مدت زمان مثلا 1 دقیقه 5درجه تغییر دما داشته باشه که بتونین راحت کنترل کنین دمارو
1 دیمر مناسب هم داشته باشین بهتر میشه چون با چند بار امتحان میتونین بهترین درجه دیمر رو برای کارتون پیدا کنین
اجرهای نسوز کوچیک که برای شومینه استفاده میشه رو روی هم بچینین و دورشو میتونین با ملات سیمان یا پشم شیشه عایق کنین زیرشم 1 صفحه چوبی که عایق باشه!!
حالا اگه اینارو کنار هم بزارین 1کوره کوچیک و کاربردی دارین
البته یکم طول میکشه تا به 200درجه برسه ولی جاش دقیق کنترل میشه
البته باید50 درصد بیشتر از ظرفیت گرمایی حساب کنین برای قدرت المنت که تلفات رو هم درنظر گرفته باشین!!
محاسباتشو دیگه مطمئنا خودتون بلدین چون مال 3راهنماییه!!!

hossien
18th June 2012, 07:06 PM
برای اندازه گیری دما استفاده از سنسورهای گرمایی هست که دما را هر لحظه می گن چقدر هست.
البته از لیزر هم استفاده می کنن.

1=1+1
18th June 2012, 11:28 PM
سلام ممنون از نظرات همگیبا اجر یه جوریه میخام قابل انتقال دادنم باشه اینو ببینید فر شیرینی پزی مامانمه مال قرن هجر میخام از این استفاده کنم جنسش از اهن سفید ببخشید عکسا کیفیت ندارن اینم طرح اولیه کوره به صورت تئوری است

حسین متقی
18th June 2012, 11:45 PM
سلام ممنون از نظرات همگیبا اجر یه جوریه میخام قابل انتقال دادنم باشه اینو ببینید فر شیرینی پزی مامانمه مال قرن هجر میخام از این استفاده کنم جنسش از اهن سفید ببخشید عکسا کیفیت ندارن اینم طرح اولیه کوره به صورت تئوری است

المنتهارو داخل کوره بزارین و پایینترین قسمت که گردش هوا داشته باشین
روی المنتها با فاصله کم 1 سینی یا دیواه جدا کننده بزارین به نحوی که 4 طرف سینی باز باشه و گرمااز 4 طرف بالابره
اینجوری خیلی بهتره - نمونه روی سینی به نحوی که خودتون صلاح میدونین(بسته به نمونه داره!!) قرار میگیره
دماسنج هم باید نزدیکترین جا به نمونه یا روی نمونه باشه!!
گرم کردن باید خیلی ارووم باشه که در تمام قسمتهای ماده مورد ازمایش 1دما داشته باشین
راستی اهن سفید میتونه راحت دووم بیاره ولی عایق بیشتری شاید نیاز بشه اضافه کنین چون ممکنه بدنش داغ بشه یا اتلاف زیاد باشه!!

گرچه اگه خود فر سالمه نیاز زیادی به عوض کردن جای المنت نی!

1=1+1
18th June 2012, 11:50 PM
ساخت کوره های الکتریکی کار سخت و خطرناکیه و یکم به خاطر بخش الکترونیک نمیتونین تنهایی انجامش بدین.
هر دوی اینها لنز هایی خواهند داشت که با یه تنظیم ساده میشه دمای محل رو باهاش کنترل کرد.
گرمای ایجاد شده بسیار خوب و کل دستگاه امن هست.اگر هم با خواستین که کوره الکتریکی بسازین باید مراحل زیر رو طی کنین:
1- خرید اجر های نسوز و عایق های نسوز
2-خرید المنت های نیکل کروم فنری 220 ولت 4 تا 8 عدد کافیه
3- کابل های رابط مسی با پوشش تفلونی که در مقابل دمای بالا دوام بیارند.
4- یک فن که هوای داخل رو به جریان بندازه البته نیازی نیست میدونم بعیده همچین چیزی وجود داشته.
5- یک عدد دیمر برای کنترل دمای کوره- 6- پایه اهنی برای جدا کردن کوره از زمین(از همین شومینه ای ها باشه خوبه)
بعد از سرهم کردن اجر ها و پوشاندن انها با عایق های نسوز المنت ها رو از داخل به دیواره ها با پیچ های مخصوص وصل کنین و در اخر همه را به صورت موازی به کابل ها متصل کنین.
دیمر به صورت سری با فازی وصل می شود پس یک سر کابل رو به خروجی دیمر بزنین و یه سر دیگه اش رو به نول بزنین.
بعد از روشن شدن دستگاه 5 دقیقه طول می کشد که دمای کوره به پایداری برسد ولی با حوصله با تغییر درجه دیمر میتونین به کالیبراسیون کوره بپردازین.

داداشم رشتش الکترونیک دست به اختراعشم خوبه سر هم کردنش با اونه

گرمای ایجاد شده بسیار خوب و کل دستگاه امن هست.

عایق بندی هم هس؟؟

- خرید اجر های نسوز و عایق های نسوز

میشه به جای عایق نسوز پشم شیشه و زرورق بزارم

یک عدد دیمر برای کنترل دمای کوره.

این دیمر چه جوریه یعنی باهاش میشه دما تنظیم کرد از این چرخونکام داره؟

بعد از سرهم کردن اجر ها و پوشاندن انها با عایق های نسوز المنت ها رو از داخل به دیواره ها با پیچ های مخصوص

اینجوری نمونه در تماس مستقیم با گرماس باید المنت جوری بزارم که در تماس مستقیم نباشه

مممنون از کمکتون

حسین متقی
19th June 2012, 12:06 AM
داداشم رشتش الکترونیک دست به اختراعشم خوبه سر هم کردنش با اونه

اول ایمنی بعد کار!!!!!

میشه به جای عایق نسوز پشم شیشه و زرورق بزارم

پشم شیشه خوبه چون تا 600درجه سانتیگراد رو تحمل میکنه فویل الومینیومی هم همینطور

این دیمر چه جوریه یعنی باهاش میشه دما تنظیم کرد از این چرخونکام داره؟

1 ولوم - مثل ولوم رادیو میتونه باشه!!!!!
کلید 2حالت داره روشن و خاموش اگه به جاش دیمر بزارین حالاتی بین روشن و خاموش هم اضافه میشه نیمه روشن و ....

اینجوری نمونه در تماس مستقیم با گرماس باید المنت جوری بزارم که در تماس مستقیم نباشه

برای همین من سینی گفتم بزارین

مممنون از کمکتون

راستی ببخشید جات جواب دادم مخفی جان

SaSaMc2
19th June 2012, 05:12 AM
سلام...[golrooz]

حجم كار شما براي چند ليتر مواد هست...

رنج دماي مورد نياز شما چقدر هست؟

چه نوع ماده اي را قرار هست در كوره ذوب كنيد؟

هزينه احتمالي شما براي ساخت كوره چقدر هست؟

1=1+1
19th June 2012, 07:00 AM
راه حل ساده تری هم داره1 رشته المنت که توی بازار هم یافت میشههرچی قدرتش کمتر بهترماده ی مورد نظرتون رو اگه بدونین ظرفیت گرماییش چقدره بهترهمتناسب با ظرفیت گرمایی ماده مورد ازمایش المنت 220 ولت با قدرت مناسب انتخاب کنین که در مدت زمان مثلا 1 دقیقه 5درجه تغییر دما داشته باشه که بتونین راحت کنترل کنین دمارو1 دیمر مناسب هم داشته باشین بهتر میشه چون با چند بار امتحان میتونین بهترین درجه دیمر رو برای کارتون پیدا کنیناجرهای نسوز کوچیک که برای شومینه استفاده میشه رو روی هم بچینین و دورشو میتونین با ملات سیمان یا پشم شیشه عایق کنین زیرشم 1 صفحه چوبی که عایق باشه!!حالا اگه اینارو کنار هم بزارین 1کوره کوچیک و کاربردی دارینالبته یکم طول میکشه تا به 200درجه برسه ولی جاش دقیق کنترل میشهالبته باید50 درصد بیشتر از ظرفیت گرمایی حساب کنین برای قدرت المنت که تلفات رو هم درنظر گرفته باشین!!محاسباتشو دیگه مطمئنا خودتون بلدین چون مال 3راهنماییه!!!

المنت داخل نمیشه بزارم .اخه نمونه نباید در تماس مستقیم با المنت باشه .گرماش مستقیم خرابش میکنه.به نظرم دو لایه باشه.بین دولایه هوا باشه بعد همچی بزارم بین دولایه ..و لایه بیرونی از داخل عایق کنم تا حالت ادیاباتیک باشه

1
..سلام...[golrooz]حجم كار شما براي چند ليتر مواد هست...رنج دماي مورد نياز شما چقدر هست؟چه نوع ماده اي را قرار هست در كوره ذوب كنيد؟هزينه احتمالي شما براي ساخت كوره چقدر هست؟

[/quote]

/////ما یه ماده تست میکنیم اگه تحمل دمایی داشت میریم .برا مراحل بعد .تا الن هرچی نمونه بوده جامد بودن اگه هم توش .اب باشه مث خاک اره .حتما باید ابش تبخیر شه پس واحدش لیتر نیس. و

////////////2.دما از 150 تا 200 به مدت یک ساعتو نیم این دما بهش میدیم..
////////.3.مواد باید بازیافتی باشن برا کارخونه به صرفه نیس مواد بخره. تا الن لاستیک .خاک اره . پلاستیک امتحان شده .یعنی اینا نمونه های خوبن ولی باید بهترش پیدا شه...

////////////.4. هرچی ارزون تر بهتر .دانشجویی حساب کنید

1=1+1
19th June 2012, 07:11 AM
برای اندازه گیری دما استفاده از سنسورهای گرمایی هست که دما را هر لحظه می گن چقدر هست.
البته از لیزر هم استفاده می کنن.

اره خودمم تو فکر سنسور بودم ایا سنسور برا دما 200 پیدا میشه

لیزر چه جوریه؟///

حسین متقی
19th June 2012, 12:36 PM
المنت داخل نمیشه بزارم .اخه نمونه نباید در تماس مستقیم با المنت باشه .گرماش مستقیم خرابش میکنه.به نظرم دو لایه باشه.بین دولایه هوا باشه بعد همچی بزارم بین دولایه ..و لایه بیرونی از داخل عایق کنم تا حالت ادیاباتیک باشه

1

/////ما یه ماده تست میکنیم اگه تحمل دمایی داشت میریم .برا مراحل بعد .تا الن هرچی نمونه بوده جامد بودن اگه هم توش .اب باشه مث خاک اره .حتما باید ابش تبخیر شه پس واحدش لیتر نیس. و

////////////2.دما از 150 تا 200 به مدت یک ساعتو نیم این دما بهش میدیم..
////////.3.مواد باید بازیافتی باشن برا کارخونه به صرفه نیس مواد بخره. تا الن لاستیک .خاک اره . پلاستیک امتحان شده .یعنی اینا نمونه های خوبن ولی باید بهترش پیدا شه...

////////////.4. هرچی ارزون تر بهتر .دانشجویی حساب کنید[/quote]

واسه همین تو چندتا پست قبل گفتم 1 دیواره فلزی بینشون باشه که فقط هوای گرم داخل باشه و جابه جاشه
بیرون بزارین باید 4برابر مصرف کنی تا شاید به 200 برسه دما
اخا اونجوری اول باید خود دیواره رو گرم کنی!!!
دقت هم شدید میاد پایین توی دما نگاری

منظور از لیتر حجم هست نه اینکه حتما مایعه
اون نمونه باید توی 1 ظرف باشه دیگه!!
حجم اون ظرف چقدره؟؟؟؟

1=1+1
19th June 2012, 01:34 PM
واسه همین تو چندتا پست قبل گفتم 1 دیواره فلزی بینشون باشه که فقط هوای گرم داخل باشه و جابه جاشهبیرون بزارین باید 4برابر مصرف کنی تا شاید به 200 برسه دمااخا اونجوری اول باید خود دیواره رو گرم کنی!!!دقت هم شدید میاد پایین توی دما نگاریمنظور از لیتر حجم هست نه اینکه حتما مایعهاون نمونه باید توی 1 ظرف باشه دیگه!!حجم اون ظرف چقدره؟؟؟؟[/quote]_______________________________________________د واره فلزی گذاشتم خب حجمش کمه مثلا حساب کن 15 سانت لاستیک

SaSaMc2
19th June 2012, 01:42 PM
سلام...[golrooz]

حجم گنجايش كوره ها رو با ليتر معرفي ميكنند...

مثل ماكروفر ها كه مثلا از 28 ليتر شروع ميشن تا 42 ليتر...

اين ادیاباتیک ميشه بدون وارد كردن گرما يا بدون تغيير دما؟

الان اگه شما يه قابلمه رو بذاريد روي يه هيتر برقي متغيير چه مشكلي واسه كارتون پيش مياد؟

1=1+1
19th June 2012, 01:46 PM
http://up.isatice.com/images/rpd65fw5v3sux22ecmm5.jpg

1=1+1
19th June 2012, 01:59 PM
سلام...

حجم گنجايش كوره ها رو با ليتر معرفي ميكنند...

مثل ماكروفر ها كه مثلا از 28 ليتر شروع ميشن تا 42 ليتر...

اين ادیاباتیک ميشه بدون وارد كردن گرما يا بدون تغيير دما؟

الان اگه شما يه قابلمه رو بذاريد روي يه هيتر برقي متغيير چه مشكلي واسه كارتون پيش مياد؟

هیتر برقی چیه ؟

ادیاباتیک یعنی مث فلاسک چای /چای توش بریزیم و گرم بمونه و انتقال گرما نداشته باشه /بعد اگه بخایم میتونیم به فلاسک چیز دیگه ای اضافه کنیم /اگه من میخاسم فضای داخل ادیاباتیک کنم مجبور بودم المن بزارم داخلش /اینجوری دیگه گرما مستقیم به ماده ام میخورد و خراب میشه
اگرم جلوی المنت صفحه فلزی بزارم و داخلم باشه /خب راستش نمیدونم بهش فک نکردم !!!!

SaSaMc2
19th June 2012, 02:31 PM
مثل اجاغ گاز تك شعله كه توش المنت هست و صفحه فلزي بالاش گرم ميشه...

اگر در مسير برقش يه ديمر بذاري ميتوني بگي چقدر گرم بشه...

http://www.orado.com/uploadedFiles/ShoppingFiles/3cd2ffd03649451.jpg

در صورتي كه صفحه فلزي مقابل المنت بذاريد دماي صفحه به تعادل با المنت ميرسه و باز هم ميشه حرارت مستقيم...

البته اگر دماي صفحه به التهاب نزديك نشه (سرخ نشه) شما انتقال حرارت تابشي نداريد...

منظور شما از حرارت غير مستقيم انتقال حرارت به وسيله سيال هوا هست؟

عرفان سلیم زاده
19th June 2012, 04:30 PM
چیزی که شما میخوای معمولا تو متالوژی کاربرد داره واسه کریستالیزه کرده الیاژ ها
معمولا هم دو تا هفت روز روشن هستند.
برای کاهش مصرف سعی می کنن که محیط رو از عوامل بیرونی منزوی کنند.
ولی این کار مطالعه می خواد که یک به یک عناصر با هم سازگار باشن.
کلا هزینه اش واسه یه دانشجو زیاده
فکر بکنم استفاده از لیزر هم زیادی پیشرفته باشه
میتونین از هیتر استفاده بکنین؟
همونطور که همکارم sasamc2 گفت هیتر گزینه خوبی میتونه باشه.
هیتر درواقع یه سشواره که هوای خروجی رو تا حد 450 درجه گرم میکنه
البته برای روشن موندن به مدت زیاد طرحی نشدن ممکنه خراب بشه ولی میتونی از وسایل ازمایشگاه طرف استفاده کنی.

عرفان سلیم زاده
19th June 2012, 04:44 PM
راستی عزیزم چرا از تفلون استفاده نمی کنی؟
تمام ویژگی هایی رو که میخوای رو داره
دوام خیلی بالا در دمای 200 درجه!
اصتحکاک خیلی پایین که باعث میشه زمستون ها برف روش جمع نشه
فقط مشکل اینه که کسی نمی تونه روش راه بره چون کله پا میشه!
برای حل این مشکل کافیه روش اسکی برن[nishkhand]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد