PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاریخ را با علم باستان شناسی چطور و چگونه بشناسیم؟!

nezamehadafmand
23rd March 2012, 11:15 PM
تاریخ را با علم باستان شناسی چطور و چگونه بشناسیم؟!

nezamehadafmand
23rd March 2012, 11:45 PM
درس های تاریخ عبارتند از: عبرت از گذشته، اصلاح حال و امید به آینده.

nezamehadafmand
24th March 2012, 10:08 PM
باستان شناسي مهم ترين وسيله شناخت گذشته ، از هزاره هاي دور تا امروز ، به عنوان يكي از ساختارهاي بنيادين هويت فرهنگي بشمار مي آيد. اين شناخت، درك جامعه امروز را ممكن ساخته به طراحي آينده اي درست مي انجامد. از اين ديدگاه باستان شناسي جايگاه علمي ـ نظري و كاربردي ممتازي دارد. باستان شناســـــي با رهيافتي علمي و ميان رشته اي بر پايه آثار مدفون در دل خاك و آب و چه آثار مشهود ـ به بازسازي رفتار فرهنگي از دوران پيش از تاريخ تا به امروز مي پردازد. در اين راستا يك اثر و يا يك پديده و موضوع نه به تنهايي ولي در ارتباط با آثار و پديده هاي ديگر معني پيدا مي كند و در قالب يك مجـموعه براي بازسازي پديده هاي ناشي از رفتار فرهنگي بار مطالعاتي به خود مي گيرد. بازسازي فرهنگ مادي به درك فن آوري و سير تحول آن در زمينه هاي متعدد و مختلف زندگي انسان مثل كشاورزي، صنعت، آبياري و آبرساني، شكار، دامپروري، تغذيه، ارتباطات، مهاجرت، حمل و نقل، تجارت، معماري و عمران و موارد بسيار ديگر منجر مي شود و در نهايت به بازسازي روند اقتصادي ، سياسي، اجتماعي، مذهبي، فرهنگي و غيره مي انجامد.

بدين ترتيب گستره حوزه پژوهش هاي باستان شناختي، اين رشته پويا ، درواقع به همان گستردگي ابعاد مادي و معنوي زندگي انساني است، در تمام جهان و از آغاز زندگي او تا به امروز. باستان شناسي به عنوان دانشي نوين، از يك قرن و نيم پيش تحولي بس چشمگير داشته و همگام با پيشرفت سريع علوم ديگر بخصوص علوم پايه و علوم تجربي و طبيعي هر روز به چشم اندازهاي جديد دست مي يابد. وسعت سرزمين ايران، قدمت فرهنگي و تمدني چند هزار ساله آن و در نتيجه تعدد و تنوع فرهنگ ها و محوطه هاو آثار فرهنگي اين سرزمين ايجاب مي كند كه باستان شناسي ايران از توان بالقوه بسيار بالايي برخوردار باشد. گروه باستان شناسي دانشگاه تهران با وقوف بر اين مسأله تمامي توان خود را به كار گرفته است تا همگام با تحولات عظيم و شگرف و پرشتاب در اين رشته، و با توجه خاص به توسعه كيفي آن، تحولي بنيادي پديد آورده و در راستاي پيشرفت متوازن همه علوم و بخصوص علوم انساني كه بي ترديد تعادل فرهنگي جامعه بدان بستگي دارد گام بردارد.

دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران (http://literature.ut.ac.ir)

1=1+1
30th March 2012, 09:30 PM
همش تو گذشته باشی
اصلنم جالب نیس
به جای پیشروی پس رویی کنی
من ترجیع میدم اینده تصور کنم تا گذشته پیدا کنم
چون گذشته ها گذشته
[tafakor]

*alien*
30th March 2012, 11:17 PM
درسته نباید تو گذشته بود ولی با نگاه دقیق به گذشته میشه عبرت گرفت و اینده بهتری داشت

باستان شناس
31st March 2012, 12:30 AM
همش تو گذشته باشی
اصلنم جالب نیس
به جای پیشروی پس رویی کنی
من ترجیع میدم اینده تصور کنم تا گذشته پیدا کنم
چون گذشته ها گذشته
[tafakor]

سلام دوست عزیز

همیشه ادمیان به اصلیت خودشان باز خواهند گشت و هرگز نمیشه گفت گذشته رفته و تموم شده این نظریه درست نیست.

تا ما از اصل وجودی خودمون از نیاکان و اجدادمون اگاهی نداشته باشیم هرگز نمیتونم به اینده نظری هر چند موقت داشته باشیم.

گذشته ما ...تاریخ ما ....یک دور نمایی مهم برای اینده ماست....

مطمنا تا شما ندانی از گذشته خانواده خودتون چطوری میتوانید اینده خانواده خودتون رو ترسیم کنید ؟

باستان شناس
31st March 2012, 12:32 AM
تاریخ را با علم باستان شناسی چطور و چگونه بشناسیم؟!

جناب حسینی نظر خودتون و یا راهکار خودتون در این مورد چیه ؟

bitaroos
31st March 2012, 12:35 PM
در دنيا سه طبقه مردم وجود دارند؛ گروه اول از تجارب خود مي آموزند و اينها خردمندانند، گروه دوم از تجربه ديگران مي آموزند و اينها سعادتمندانند و گروه سوم نه از تجربه خود و نه از تجربه ديگران چيزي نمي آموزند و اينها بينوايانند.

حفظ و به کار گيري تجربه، رمز پيروزي است.
حضرت علي(ع)

اگر آرزومنديد که به سعادت برسيد، پيش از آنکه عبرت ديگران شويد، از ديگران عبرت بگيريد.
حضرت علي (ع)

شخص عاقل دو بار از يک سوراخ گزيده نمي شود.
حضرت محمد (ص)

آنانکه گذشته را به خاطر نمي آورند، محکوم به تکرار آنند.
جرج سانتاياپا

---------------------------------------------------

همه این جمله ها که از بزرگان هستن بیانگر تحقیق و تفکر در گذشتگان دور و نزدیکه، حتی توی قرآن سوره های زیادی اومده که داستان گذشتگان رو آورده.
همه ی اینا نشون دهنده ی اهمیت این موضوعه، یه آیه هم هست که مربوط سفر کردنه که بی ربط به این موضوع نیست.
متن عربی آیه درست یادم نیست یه چیزی تو این مایه ها بود: فسیرو فی الارض و نظرو کیف کان عاقبت المکذبین
یعنی در زمین سفر کنید و ببینید عاقبت تکذیب کنندگان چکونه بوده است.

نظر شخصیه من اینه که یکی از بزرگ ترین مشکلات جامعه ی ما، تحقیق نکردن در گذشتگانه، در آداب و رسومه و ......
اینجوری میشه که یه مراسمی باستانیِ شادِ معنوی مثل چهارشنبه سوری به این روز میوفته که .......

به نظرم یکی از عوامل عقب افتادگی ما، همین ندونستن گذشتمونه، ندونستن اینکه بیگانه ها تو گذشته چه جور ازمون سوء استفاده می کردن و هنوزم همونجور دارن مردم رو فریب می دن و همه رو بازیچه ی دست خودشون کردن.
اونا رو گذشته ی ما خیلی تحقیق کردن ولی ما ......

بلدرچین
2nd April 2012, 07:33 PM
ممنونم.باید از گذشته عبرت بگیریم و با قدرت به اینده پیش بریم...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد