PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تقلید

مهدی عباسزاده
2nd March 2012, 01:49 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

سوال: آیا میشود از مرجع میت تقلید کرد؟

التماس دعا

م.محسن
4th March 2012, 03:15 PM
با سلام و درود.
طبق شنیده ها اگه قبل از فوت مرجع تقلید فرد مقلد اون مرجع باشه بلامانعه ولی اگر بعد از فوت مرجع تقلید این اقدام بخواد صورت بگیره، اشکال داره و قابل انجام نیست.

مهدی عباسزاده
4th March 2012, 03:50 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

با تشکر از شما (بالاخره یکی پیدا شد جواب ما رو بده [shaad]) اما آیا میشود در این مسئله به این مهمی به شنیده ها اکتفاء کرد؟

التماس دعا

مهدی عباسزاده
4th March 2012, 04:20 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

یعنی این سایت که مثلا مرکز نخبگان است اینقدر بچه هاش باید از دین بی خبر باشند؟ این چه جور نخبه بودن هست؟ یا این که کلا توی این سایت یه سوال بعد از 1 سال جواب داده میشه؟

التماس دعا

عرفان سلیم زاده
4th March 2012, 04:25 PM
ما هم همینطور که minak گفتند اینو شنیدیم.
یعنی اگه قبل از فوتش مرجعت بوده فکر نکنم مشکلی باشه.
ولی اگه بعد از فوتش میخوای تازه انتخابش کنی نمیشه.
اگه اینطور بود منم پیامبر اسلام رو میکردم مرجع تقلیدم.[nishkhand]
موفق باشید[golrooz]

نارون1
4th March 2012, 04:27 PM
سلام

اگه اون مرجع قبل از فوتش قید کنه که بعداز فوت نباید از او تقلید کرد و باید به یک مرجع دیگه روی آورد ، نباید ازش تقلید کرد.........

من اینو زمانی که آیت الله لنکرانی فوت کرده بودم شنیدم که ایشان قید کرده بودن که بعد از فوت من از یکی دیگه تقلید کنند...........

مهدی عباسزاده
4th March 2012, 04:28 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

اگه اینطور بود منم پیامبر اسلام رو میکردم مرجع تقلیدم.

واقعا اگر شما یقین داشتید که مثلا کتابی هست به اسم فتواهای پیامبر و باز هم یقین داشتید که دست تحریف بهش نرسیده آیا ازش در مسائل نماز و روزه و ... تقلید نمیکردید؟

التماس دعا

مهدی عباسزاده
4th March 2012, 04:32 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

اگه اون مرجع قبل از فوتش قید کنه که بعداز فوت نباید از او تقلید کرد و باید به یک مرجع دیگه روی آورد ، نباید ازش تقلید کرد.........

اولا این بحث بقاء بر میت هست که تا حدودی سخن شما عقلانی به نظر میرسد! اما اگر دقیق بشوید باز این سوال پیش می آید که اگر بعد از موت ایشان تقلید از ایشان جایز نبوده پس در همان مسئله هم جایز نبوده پس چگونه این دور را میشود توجیه کرد به عبارت واضح تر اگر شما میتوانستید از میت تقلید کنید که پس در همه مسائل میشود تقلید کرد و اختصاص به مسئله خاصی نداره اما اگر نمیشود از میت تقلید کرد که پس در همان مسئله هم نباید تقلید کرد.
ثانیا سخن اصلی ما بر تقلید ابتدایی میت است شما فرض کنید که یک مرجعی الآن میت شده اما نظرش این است که تقلید ابتدایی از میت اعلم واجب است حال وظیفه ما چیست؟

التماس دعا

عرفان سلیم زاده
4th March 2012, 05:08 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

واقعا اگر شما یقین داشتید که مثلا کتابی هست به اسم فتواهای پیامبر و باز هم یقین داشتید که دست تحریف بهش نرسیده آیا ازش در مسائل نماز و روزه و ... تقلید نمیکردید؟

التماس دعا

نه چون مراجع تقلید من این کارو قبلا کردند.
ببینید اینکه بخواین خودتون با تحقیق در کتب زمان پیامبر برای خودتون احکام تعیین کنید که نمیشه[soal]
چون مرجع و عالم دینی نیستید و ممکنه حتی به راه خطا برید!
خیلی ها کتک زدن زنها رو دستور قران میدونن در حالی که تنها یک اعراب باعث شده "ترک کردن" رو با "کتک زدن" اشتباه بگیرن!
پس بهتره حتما یه مرجع تقلید داشته باشید
موفق باشید.
در ضمن دانش هم یه نوع عبادته پس فکر نکنین که بچه های این سایت خدایی نکرده کافرند[nadidan]

عرفان سلیم زاده
4th March 2012, 05:11 PM
سلام ببخشید ایشون خودشون طلبه هستند من عذر خواهی میکنم
ایشون رو نمی شناختم[golrooz]
مرسی

مهدی عباسزاده
4th March 2012, 05:24 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

ببینید اینکه بخواین خودتون با تحقیق در کتب زمان پیامبر برای خودتون احکام تعیین کنید که نمیشه
چون مرجع و عالم دینی نیستید و ممکنه حتی به راه خطا برید!

چون ما همچنین کتابی نداریم(کتابی که یقین به عدم تحریف آن از سوی پیامبر بودن آن در مورد تمام احکام) مقلد میشیم و الا واقعا آیا ما جز وظیفه تقلید از پیامبر رو داریم؟فوقش در مسائل روز نیاز به تقلید از مرجع زنده پیدا میکنیم

مگه نداریم که الكافي ج 1 ص 58
عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى بْنِ عُبَيْدٍ عَنْ يُونُسَ عَنْ حَرِيزٍ عَنْ زُرَارَةَ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الْحَلَالِ وَ الْحَرَامِ فَقَالَ حَلَالُ مُحَمَّدٍ حَلَالٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَ حَرَامُهُ حَرَامٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ لَا يَكُونُ غَيْرُهُ وَ لَا يَجِي‏ءُ غَيْرُهُ وَ قَالَ قَالَ عَلِيٌّ ع مَا أَحَدٌ ابْتَدَعَ بِدْعَةً إِلَّا تَرَكَ بِهَا سُنَّة

خلاصه این که حلال پیامبر حلال است تا روز قیامت و حرامش حرام است تا روز قیامت.صلی الله علیه و آله

خیلی ها کتک زدن زنها رو دستور قران میدونن در حالی که تنها یک اعراب باعث شده "ترک کردن" رو با "کتک زدن" اشتباه بگیرن!

النساء : 34 الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ فَالصَّالِحاتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلْغَيْبِ بِما حَفِظَ اللَّهُ وَ اللاَّتي‏ تَخافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَ اهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلا تَبْغُوا عَلَيْهِنَّ سَبيلاً إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلِيًّا كَبيراً

برادر من اگر شما قائل به تحریف قرآن هستید باید در موردش با هم بحثی جداگانه بکنیم.

گذشته از آیه فوق آیه سوره ص هم هست : وَ خُذْ بِيَدِكَ ضِغْثًا فَاضْرِب بِّهِ وَ لَا تحَْنَثْ إِنَّا وَجَدْنَاهُ صَابِرًا نِّعْمَ الْعَبْدُ إِنَّهُ أَوَّابٌ(44)

که خطاب به ایوب است برای زدن همسرش.

در ضمن دانش هم یه نوع عبادته پس فکر نکنین که بچه های این سایت خدایی نکرده کافرند

کدام دانش؟ آیا به نظر شما عقلانی است که انسان قبل از تهیه آب و غذا برود دنبال کارهای دیگر؟ به نظر شما دین شناسی غذای روح نیست؟

سلام ببخشید ایشون خودشون طلبه هستند من عذر خواهی میکنم
ایشون رو نمی شناختم

ای کاش مثل شما مخفی بودم[shaad] و نمیگفتم طلبه ام تا این عذرخواهی رو نمیشنیدم عزیز بنده در این جور مسائل طلبه و غیر طلبه نداره همه باید بدونن و همه باید در بحث شرکت کنن خیلی بده که بچه ها از شرکت کردن در مسائل به این مهمی طفره میرن انشاء الله همه ما به راه درست هدایت شیم

التماس دعا

MANE1371
4th March 2012, 06:53 PM
یکی از شرایط مرجع این است که زنده باشد و در صورتی که مرجع ما فوت کرد باید از شخص دیگر تقلید کنیم ولی در صورتی که مرجع جدید اجازه ی تقلید از مرجع قبلی را بدهد و ما هم تمایل تقلید ازمرجع قبلی را داشته باشیم می تونیم از همان مرجع قبلی تقلید کنیم.

مهدی عباسزاده
4th March 2012, 07:00 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

یکی از شرایط مرجع این است که زنده باشد و در صورتی که مرجع ما فوت کرد باید از شخص دیگر تقلید کنیم ولی در صورتی که مرجع جدید اجازه ی تقلید از مرجع قبلی را بدهد و ما هم تمایل تقلید ازمرجع قبلی را داشته باشیم می تونیم از همان مرجع قبلی تقلید کنیم.

بنده حالتی رو عرض کردم که مرجع میفرماید تقلید ابتدایی از میت اعلم واجب است و واقعا هم اعلم ایشونه اونوقت وظیفه چیست؟

اصلا یه سوال دیگه : شما فرض کنید یک زن فتوا بده که مرجع میتواند زن باشد و تقلید از زن اگر اعلم و اتقی باشد واجب است آنوقت اتفاقا این زن اعلم و اتقی از باقی مراجع باشد آن زمان وظیفه ما چیست؟

اصلا سوال اساسی بنده که ضمنی مطرح کردم این هست که آیا در شرایط مرجع تقلید هم میتوان تقلید کرد یا باید مانند اعتقادات حتما تحقیقی باشد؟

التماس دعا

MANE1371
4th March 2012, 08:02 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

بنده حالتی رو عرض کردم که مرجع میفرماید تقلید ابتدایی از میت اعلم واجب است و واقعا هم اعلم ایشونه اونوقت وظیفه چیست؟

اصلا یه سوال دیگه : شما فرض کنید یک زن فتوا بده که مرجع میتواند زن باشد و تقلید از زن اگر اعلم و اتقی باشد واجب است آنوقت اتفاقا این زن اعلم و اتقی از باقی مراجع باشد آن زمان وظیفه ما چیست؟

اصلا سوال اساسی بنده که ضمنی مطرح کردم این هست که آیا در شرایط مرجع تقلید هم میتوان تقلید کرد یا باید مانند اعتقادات حتما تحقیقی باشد؟

التماس دعا

1_از همان مرجع اول تقلید کنیم(البته اکثرمراجع این موضوع را بیان نکردن به جز محمد تقی.ب)
2_زن نمیتواندمرجع باشد نهایتآمجتهد است.
3_خیر،بایدتحقیقی باشه.
محتاجیم به دعا شما

مهدی عباسزاده
4th March 2012, 08:13 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

_از همان مرجع اول تقلید کنیم

از کدام مرجع ؟ از همانی که الآن میت هست؟ اگر این رو قبول کنیم باید قبول کنیم که حی بودن در مرجع تقلید شرط نیست درسته؟

_زن نمیتواندمرجع باشد نهایتآمجتهد است

اثبات کنید!منتظریم چرا که خودتون فرمودید :

_خیر،بایدتحقیقی باشه.

پس باید بتونید اثبات کنید که مرجع تقلید باید مرد باشه و ....

التماس دعا

مهدی عباسزاده
4th March 2012, 10:41 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

تقلید کار اشتباهیه
خدا به آدم عقل داده

یعنی شما تمام کارهاتون رو خودتون انجام میدید با عقل خودتون؟ هم مهندسی هم پزشکی هم روانشناسی هم دینی هم .....

آیا انسان میتونه توی همه اینها متخصص باشه هم مغز و اعصاب هم قلب هم ....

نه!

پس باید از کسی تبعیت کنه که احسن القول برای اونه.

الزمر : 17 و 18 فَبَشِّرْ عِبادِ * الَّذينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِكَ الَّذينَ هَداهُمُ اللَّهُ وَ أُولئِكَ هُمْ أُولُوا الْأَلْبابِ
پس بشارت ده بندگان (مخصوص) مرا (همان) کسانی که گفتار(ها) را گوش میدهند و بهترینش را پیروی میکنند اینها همان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرد و ایشان همان دارای مغزهای عقل هستند

پس تقلید صرف کور کورانه رو اسلام هم قبول نداره اما اظهار نظر در غیر تخصص رو هم ممنوع میدونه!

جمع بین این دو سخن آن است که همه باید در یه حداقلی از قرآن و احادیث سر رشته داشته باشن که سرشون کلاه گشادی نره(اگر بعضی جاها یه کوچولو رفت خدا میبخشه) به همین دلیل در اسلام تقلید در عقاید جایز نیست. و طبق استدلال ما تقلید در احکام تقلید هم جایز نیست بلکه تحقیق باید و الا مستلزم دور است.

التماس دعا

MANE1371
4th March 2012, 11:20 PM
تقلید کار اشتباهیه
خدا به آدم عقل دادهsmilee_new2 (4)
دوست من لفظ تقلید شاید یکم گمراه کننده باشه،و ظاهرآ معنی واکس زدن رو بده ولی خدایش یه جور رجوع به متخصصه در امور دینیه(مثلآ کسی ازاینجا میخواهد بره به فرانسه در مسیر چگونه نماز خود را به جا بیاره و...................).

hyper neo
4th March 2012, 11:31 PM
دوست من لفظ تقلید شاید یکم گمراه کننده باشه،و ظاهرآ معنی واکس زدن رو بده ولی خدایش یه جور رجوع به متخصصه در امور دینیه(مثلآ کسی ازاینجا میخواهد بره به فرانسه در مسیر چگونه نماز خود را به جا بیاره و...................).
تازه با این آقایان شوخی نکن یه وقت خوندهم حلال میکنن.

همینه دیگه!!!
تا انتقادی هم میشه خونت حلاله
واسه همین تفکراته که از هیچکس تقلید نمیکنم...

ببخشید اگه باعث ناراحتیه کسی شدم.
احتراما این بحث رو ادامه نمیدم که خدایی نکرده تو تایپیک ایجاد تشنج نشه
هرکس اعتقاداتی داره و من به اعتقاد همه احترام میذارم و قرار نیست من یا شخص دیگه افکارشو به دیگران تحمیل کنه
موفق باشید[golrooz]

MANE1371
4th March 2012, 11:45 PM
همینه دیگه!!!

هرکس اعتقاداتی داره و من به اعتقاد همه احترام میذارم و قرار نیست من یا شخص دیگه افکارشو به دیگران تحمیل کنه
موفق باشید[golrooz]
من به شخصه به اعتقادات شما احترام میذارم.
ولی توکه جنبد خوب بود با یه شوخی اینقدر دس رو تورفتی چرا، حالا بیا بابا.[khande]
من خودم طاقت شنیدن دشنام از دشمنم هم دارم.
اگه هم ناراحت شدی خیلی خیلی ازت عذر می خوام.

hyper neo
4th March 2012, 11:56 PM
من به شخصه به اعتقادات شما احترام میذارم.
ولی توکه جنبد خوب بود با یه شوخی اینقدر دس رو تورفتی چرا، حالا بیا بابا.[khande]
من خودم طاقت شنیدن دشنام از دشمنم هم دارم.
اگه هم ناراحت شدی خیلی خیلی ازت عذر می خوام.

قربان تو دوست محترم[shaad]
ناراحت نشدم که.آخه حرفت بی راه هم نبود
بحث رو جمع کردم یه وقت این وسط بی احترامی نشه
بلاخره بقیه هم این تایپیک رو میبینن و نظر میدن
ممنون که تایپیکو به حاشیه نکشوندی
موفق باشی[golrooz]

aliiiiiiiii
5th March 2012, 12:14 AM
سلام آقامهدی
شما گفتیید تقلید از میت،
من در جواب شما میگم اگر شما قبل از مرگ مرجع تقلید اون رو انتخاب کنید بعد از فوت باید باتوجه به رساله مرجع قبلی مرجع جدید را انتخاب کنید وعلت اون هم بخاطر اینه که اگر بخای از اون تقلید کنید در مورد مسائل روز جامعه مرجع مرده که نمی تونه فتوا بده
یه مثال ساده برات میزنم در زمان امام خمینی مسئله روز جامعه جنگ و حفظ اسلام بود اما با خون شهدا پس امام خمینی بیشتر صحبت هاشو در مورد و پیرامون اون موضوع قرار میداد اما در این دوره شرایط حاکم شرایط جنگ نرم است ونمی توان از آن فتوا ها استفاده کرد پس باید کسی باشد مرجع ما که در مقابل شبهه هایی که ایجاد می شود متناسب با ذهن و درک مردم آن دوره وزمانه صحبت کند مثلا پیامبر در دوره ی خود برای مجاب کردن مردم بنحوی حرف میزد که مردم آن زمان بفهمند اما اگر همان حرف بخواهد در قرن 21 گفته شود طبیعتا نحوه ی بیان آن باید طوری باشد که عموم مردم بفهمند ومجاب شوند...

aliiiiiiiii
5th March 2012, 12:18 AM
[shaad][shaad][shaad]
با لبخند همه ی مشکلات حل میشه...

مهدی عباسزاده
5th March 2012, 06:59 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

برادر عزیز اولا تا حدود زیادی بهتون حق میدم الآن توی حوزه خون من تا حد حلال بودن رفته اصلا نگران نباش چیز جدیدی نیست هر کی انتقاد کنه ممکنه براش پیش بیاد اما این مسئله جزو اون مسائل حلال کننده خون نیست

راستی بنده ربط بالا و پایین رو نفهمیدم!!

اشتباه شما همینجاست اصلا وجود نظر مخالف باعث پیشرفت اعتقاد آدم میشه تشنج زمانی به وجود میاد که بی احترامی در میان باشه.

در هر صورت اگه خواهش و تمنّای من باعث میشه برگردی به بحث و تا به یه نظر خوب مارو نرسوندی تنهامون نذاری خوشحال میشم. استدلال جوابش استدلال هست فرار نکنید از جواب دادن ضررش برای خودتونه توی جهل میمونید.

استدلال بنده برای آگاهی داشتن از هر مسئله دو راه میتونم تخیل بکنم : 1. خودت بری تحقیق کنی 2. سخن کسی که تحقیق کرده و بهش اطمینان داری بهت تا حدودی آگاهی بده

پر واضحه که اگه راه اول باشه عالیه مثلا شما در مسئله جاذبه و مقدارش خودتون آزمایش کنید و در مورد فلان اشعه خودتون و در مورد دندون خودتون ....... اما عملا در مورد همه مسائل غیر ممکنه چون عمر انسان اقضای چنین چیزی رو نمیکنه به همین دلیل اکثر دانشمندا همه چیز رو خودشون امتحان نمیکنن بلکه به حرف دانشمندای دیگه اعتماد میکنن

مثلا آیا بنده خودم روی سیگار تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که ضرر های بسیار زیادی داره یا تقلید کردم؟ جواب : تقلید کردم

اما اون عرض بنده در مورد همه علوم بود به گونه ای که علم پیدا کنی اما در مقام عمل یک گزینه هم اضافه میشه اونم احتیاطه یعنی شما دو عالم سراغ دارید که میگن سیگار خیلی ضرر داره و دو عالم منکر ضرر هستند ولی ادعا هم ندارند که فایده هایی داره که قابل جبران با غذا و .... نیست

اگه شما انسان محتاطی باشید سعی میکنید سیگار نکشید چرا که احتمال این که ضرر داشته باشه هست.

حالا اگه میشه شما به سخن بنده انتقاد کنید اگر هم تایید میکنید بفرمایید که مورد قبولتون هست نه این که با وجود سوال از بحث طفره برید اگه سوالی دارید بپرسید شما که نخبه هستید میدونید که جهل خیلی بدتر از سوال کردنه.

ادامه دارد ......

مهدی عباسزاده
5th March 2012, 07:09 AM
........ ادامه

بحث رو جمع کردم یه وقت این وسط بی احترامی نشه
بلاخره بقیه هم این تایپیک رو میبینن و نظر میدن
ممنون که تایپیکو به حاشیه نکشوندی
موفق باشی

برادرم احترام و بی احترامی دست خود آدمهاست ببینید از اول تا حالا آیا من بی احترامی به شما کردم؟ با این که باهاتون بحث کردم. پس بحث بسیار خوب هست از جهت دینی هم این آیه رو مطالعه بفرمایید:

النحل : 125 ادْعُ إِلى‏ سَبيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَ جادِلْهُمْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبيلِهِ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدينَ

به بهترین وجه بحث کنیم چه ایرادی داره با کمال احترام و با عقل(به قول خودتون خدا به ما عقل داده)

پس بنده منتظر جواب (حالا یا تایید یا رد) از طرف شما هستم چشم براه نذارید مارو

من در جواب شما میگم اگر شما قبل از مرگ مرجع تقلید اون رو انتخاب کنید بعد از فوت باید باتوجه به رساله مرجع قبلی مرجع جدید را انتخاب کنید وعلت اون هم بخاطر اینه که اگر بخای از اون تقلید کنید در مورد مسائل روز جامعه مرجع مرده که نمی تونه فتوا بده

آفرین یه دلیل مردونه آوردید اما از ردش ناراحت نشید علی جون:
ببینید مسئله روز رو میشه به مرجع زنده مراجعه کرد اما چه لزومی داره در مسائل غیر روز از مرجع زنده تقلید کرد؟ مثلا نماز نماز هست و روزه روزه . اینها احکام ثابتی دارن . در اصل کلا احکام ثابت هست مگر آن که موضوعات تغییر بکنه اونوقت حکم هم بر موضوع جدید باید بار بشه.

مثلا شما فرض کنید که در رساله مفروض پیامبر نوشته شده است رکوع به این شکل است آیا در زمان ما رکوع شکلش عوض میشود؟

یا فرض کنید در رساله هست که اگر توانایی دارید بچه دار شید واجب است بر شما! اون وقت آیا این حکم تغییر میکند؟

یا ....

خلاصه در اصل اگر همچنین رساله ای در کار بود تقریبا رجوع به مرجع زنده نیازی نبود اما حالا که نیست فرض میکنیم که یه مرجعی احکام رو به طریق درستش بیان نکرده اونوقت در مسائل روز باید به مرجع زنده رجوع کرد.

چرا؟ چون اصل رسیدن به احسن القول است در مسائل گذشته احسن القول دست مرجع میت اعلم و اتقی است در مسائل روز احسن القول دست حی(زنده) اعلم و اتقی است

پس باز هم اشکال ما سر جایش باقی است و حل نشده

التماس دعا

BaAaroOoN
5th March 2012, 09:25 AM
ببینید،تا اونجا که من میدونم بچه ها درست میگن،اگر شما قبل از فوت مرجع تقلید ازش پیروی میکردید بعد از فوتشونم میتونید از همون مرجع خط مشی بگیرید.دیگه توضیحی ندارم
والسلام!!!

ساناز فرهیدوش
5th March 2012, 05:22 PM
دوستان عزیز سوال کننده و پاسخ دهنده توجه کنید : در قالب سوال اصلی پاسخ بدید . اظهار نظر شخصی نفرمایید .
مسئول پاسخ پرسش های تخصصی جناب کمان ابرو هستند و دوستان هم زیر نظر ایشان و قوانین پاسخ بدهند .
چرایی و فلسفه عقاید دیگران رو تفتیش نکنید لطفا .
پست های چالش برانگیز ی که برای سایت مشکل ساز باشند بی درنگ حذف خواهند شد .

مهدی عباسزاده
5th March 2012, 09:57 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

دوستان عزیز سوال کننده و پاسخ دهنده توجه کنید : در قالب سوال اصلی پاسخ بدید . اظهار نظر شخصی نفرمایید

عزیز بنده شما تا حالا مباحثه علمی کردید؟؟ این تاپیک رو اصلا راه انداختم که بچه ها اظهار نظر بکنن. اونوقت میفرمایید اظهار نظر شخصی نکنند؟ پس اظهار نظر غیری بکنند؟

به نظر بنده نخبگان باید بتونن این مسائل رو که اولیات دینشون هست درک بکنند و الا هزاری هم که رتبه یک کنکور بشن یک قرون به درد آخرتشون نمیخوره داداش.

مسئول پاسخ پرسش های تخصصی جناب کمان ابرو هستند و دوستان هم زیر نظر ایشان و قوانین پاسخ بدهند

اولا جناب کمان ابرو هنوز نظری بیان نکردند دوما دوستان آیا قرار است اول از ایشون اجازه بگیرند و بعد جواب بدن؟؟(عجب حرفای عجیب غریبی!!) سوما بنده ندیدم کسی خلاف قوانین عمل کنه البته تازه قوانین رو به طور کامل خوندم اگر شما فکر میکنید خلاف قوانین بوده لطفا قانونش رو هم بیان کنید.

چرایی و فلسفه عقاید دیگران رو تفتیش نکنید لطفا

عقیده = چرایی. اگر عقیده ای چرایی نداشته باشه به درد نمیخوره میشه تقلید کورکورانه. اما اگر کسی اظهار عقیده میکنه حتما باید چراییش روهم بگه والا نباید اظهار عقیده میکرده.

مثلا یکی از دوستان فرمودند تقلید نکنید چرا؟ چون ما عقل داریم. خوب اگه دلیلش رو نمیگفت که گفتن جمله تقلید نکنید سودی نداره.

پست های چالش برانگیز ی که برای سایت مشکل ساز باشند بی درنگ حذف خواهند شد

منظور از چالش برانگیز چیه؟ یعنی اگه کسی یه سوال ریاضی بذاره که کسی از علمای نخبه سایتتون نتونه حلش کنه حذفش میکنید؟(چه روشن فکر!!)

تا سوال چالش برانگیزی مطرح نشه و مسائل اساسی زیر سوال نره جواب درست درمونی هم بهش داده نخواهد شد فرض کنید (با این دیدگاه که گالیله اولین کسی بود که گفت زمین دور خورشید میچرخه) گالیله این سوال رو مطرح نمیکرد!! اونوقت میشد به این نتیجه بزرگ رسید؟

اونوقت احتمالا اگر گالیله مانندی بیاد توی این سایت مسئله چالش برانگیزی(هر چند که درست باشه) مطرح کنه باید حذفش کرد؟(چه روشن فکر تر!!)

آیا ........(بیخیال)

التماس دعا

مهدی عباسزاده
5th March 2012, 10:04 PM
سلام مجدد

ببینید،تا اونجا که من میدونم بچه ها درست میگن،اگر شما قبل از فوت مرجع تقلید ازش پیروی میکردید بعد از فوتشونم میتونید از همون مرجع خط مشی بگیرید.

سوال بنده خیلی عمیقتر از این ها هست

گفتم که شما فرض کنید که تازه به سن تکلیف رسیدید!!!(توی سن تکلیف هم بحث هست اما فعلا میگذریم) و میخواید مرجع انتخاب کنید. بنده و یک انسان خبره دیگه میگیم فلانی که مرده اعلم(عالمتر) از تمام مراجع زنده هست و ایشون نظرش این هست که تقیلد از اعلم(عالمترین)هر چند که میت باشه واجبه.

آیا شما واجب است از ایشون تقلید کنید یا حرام است؟

البته این سوال در واقع برای به ظهور رسوندن این مطلب هست که در مسئله تقلید و شرائط مرجع تقلید،تقلید جایز نیست بلکه تحقیق باید کرد.

aliiiiiiiii
5th March 2012, 11:33 PM
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام آقا مهدی گفتین اگر رساله از زمان پیامبر به ما می رسید
من یه سوال دارم مگر رساله را در زمان عدم وجود ولی خدا از طرف کسی که به عنوان عالم از طرف ولی یا در زمان غیبت بر اساس شرایطی که از روایات انستنباط کردند انتخاب نمی کنند؟
پس در زمان پیامبر رساله ای از ایشان نبوده فقط سخنان ایشان در قالب روایات به ما رسیده اما در زمان پیامبر اگر کسی در جایی دور زندگی می کرد که توان استفاده از پیامبر را برای رفع مشکلات خود نداشت پیامبر فردی را به عنوان جانشین خود انخاب می کرد و دیگران از گفته های او تقلید می کردند که اکنون در زمان غیبت به آن مرجع تقلید می گویند
و در مورد اطاعت از مرجع تقلید عالم تر از بقیه اما مرده ، تقلید از او حرام است زیرا عالم بودن تحت شعاع زنده بودن است یعنی اگر کسی در قید حیات نباشد دیگر عالم نیست و علت آن این است که هدف از عالم بودن منظور علم او نیست بلکه منظور این است که فرد در تجزیه وتحلیل وقایع وبرسی کردن آن براساس آیات و روایات از دیگر افراد برتر است و اکنون اگر نباشد نمی تواند مسائل روز را تجزیه وتحلیل کندپس دیگر عالم تر از بقیه نیست و آن زمان کسی عالم است که در این امر از بقیه برتر باشد...

مهدی عباسزاده
5th March 2012, 11:56 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

من یه سوال دارم مگر رساله را در زمان عدم وجود ولی خدا از طرف کسی که به عنوان عالم از طرف ولی یا در زمان غیبت بر اساس شرایطی که از روایات انستنباط کردند انتخاب نمی کنند؟
پس در زمان پیامبر رساله ای از ایشان نبوده فقط سخنان ایشان در قالب روایات به ما رسیده اما در زمان پیامبر اگر کسی در جایی دور زندگی می کرد که توان استفاده از پیامبر را برای رفع مشکلات خود نداشت پیامبر فردی را به عنوان جانشین خود انخاب می کرد و دیگران از گفته های او تقلید می کردند که اکنون در زمان غیبت به آن مرجع تقلید می گویند

برادر من این که رساله ای نیست که درش حرفی نیست ما فرض گرفتیم!!(میدونید که فرض محال محال نیست)

شما سندی برای این تعیین جانشین دارید؟

و در مورد اطاعت از مرجع تقلید عالم تر از بقیه اما مرده ، تقلید از او حرام است زیرا عالم بودن تحت شعاع زنده بودن است یعنی اگر کسی در قید حیات نباشد دیگر عالم نیست و علت آن این است که هدف از عالم بودن منظور علم او نیست بلکه منظور این است که فرد در تجزیه وتحلیل وقایع وبرسی کردن آن براساس آیات و روایات از دیگر افراد برتر است و اکنون اگر نباشد نمی تواند مسائل روز را تجزیه وتحلیل کندپس دیگر عالم تر از بقیه نیست و آن زمان کسی عالم است که در این امر از بقیه برتر باشد...

اولا شما بفرمایید جانشین بودن مراجع رو اثبات کنید ثانیا بالفرض که جانشین هستند مراجع باز هم این سوال مطرحه که در مسائل گذشته آیا علمش چطوری زیر سوال میره؟(گفتیم که در مسائل روز باید به اعلم زنده رجوع کنه)
مثلا در علم طب ما هنوز هم به گفته های ابو علی سینا اعتقاد داریم با این که این همه سال از حیاتش میگذره

پس علمش با خودش میمرد!!!

التماس دعا

BaAaroOoN
6th March 2012, 09:28 AM
من باز هم میگم که نمیشه.به قول دوستمون مخفی،اگه اینطوره پیامبر که از همه اعلم تره،بریم از ایشون تقلید کنیم...![shaad]

مهدی عباسزاده
6th March 2012, 11:18 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

من باز هم میگم که نمیشه.به قول دوستمون مخفی،اگه اینطوره پیامبر که از همه اعلم تره،بریم از ایشون تقلید کنیم...!

بله اگر شما میتونستید نظرات پیامبر رو بدونید آیااین عاقلانه ترین کار نیست؟

التماس دعا

amin_mahabad
6th March 2012, 02:20 PM
بابا اين حرفا چيه بهترين كار پيروي از سنت پيامبر و قرآن است كه باسه هركسي آسون ازش استفاده كنه

مهدی عباسزاده
6th March 2012, 02:38 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

بابا اين حرفا چيه بهترين كار پيروي از سنت پيامبر و قرآن است كه باسه هركسي آسون ازش استفاده كنه

در مورد قرآن لااقل باید عربی خوبی داشته باشیم اما در مورد سنت مطمئنید که آسونه؟؟

التماس دعا

ساناز فرهیدوش
6th March 2012, 09:26 PM
یه مسائلی به عنوان چارچوب وجود دارند که باید در دین از آ ن ها پیروی کرد و در آن شکی نیست .مثل نماز .
شما در علم ریاضی هم باید اصولی رو بپذیرید جمع 2 با 2 چهار می شود .
حال در دین مسائلی هم وجود دارند که به روز باید مورد بررسی قرار گرفته و مطابق تغییرات روز از آ ن ها بهره برد . مثل میزان فطریه . خمس . سایر
حال با توجه به چنین تغییراتی کسی که متخصص علوم مذهبی باشد عالم باشد باید ایشان را پذیرفت .
مراجع به قرآن . سنت و سیره پیامبران و امامان . عقل و مشورت نیز از ارکانی هست که می توان از ان ها بهره جست .
در عین حال که در فرقه های مختلف قران کریم به عنوان مبنا و برای تفسیر مسائل روز و مورد نیاز مرجع زنده و حاضر می باید نظر بدهند .

مهدی عباسزاده
7th March 2012, 09:20 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

مثل میزان فطریه . خمس .

مثالتون اشتباهه فطریه میزانش مشخصه 3 کیلو از برنج یا گندم(بستگی داره که چی خورده باشه البته فکر میکنم در این مورد هم اختلاف نظر هست!! که هست مثلا مرحوم میلانی گویا احتیاط داده اند که هر قوت غالبی که داشته باشه باید بپردازه و لسان المحققین آیة الله العظمی صادقی تهرانی فتوا به این مسئله داده اند حالا خواه قوت غالبشون گوشت باشه یا ...)

در مورد خمس هم مقدارش مشخصه یک پنجم است :
الأنفال : 41 وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِي الْقُرْبى‏ وَ الْيَتامى‏ وَ الْمَساكينِ وَ ابْنِ السَّبيلِ إِنْ كُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَ ما أَنْزَلْنا عَلى‏ عَبْدِنا يَوْمَ الْفُرْقانِ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ وَ اللَّهُ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ

یک پنجم از هرچه انسان به دست آورد برای این دو قسمت است.

به طور کلی مثالتون در مورد مسائل روز به نظرم اشتباه بود باید میفرمودید مثلا در مورد تغییر جنسیت که قدیم نبوده و حال حکم جدید میطلبه و ....

و اینها قلیل هستند آنچنان زیاد نیستند و میشود در این مسائل به مرجع زنده رجوع کرد.

حال با توجه به چنین تغییراتی کسی که متخصص علوم مذهبی باشد عالم باشد باید ایشان را پذیرفت .
مراجع به قرآن . سنت و سیره پیامبران و امامان . عقل و مشورت نیز از ارکانی هست که می توان از ان ها بهره جست .
در عین حال که در فرقه های مختلف قران کریم به عنوان مبنا و برای تفسیر مسائل روز و مورد نیاز مرجع زنده و حاضر می باید نظر بدهند

ببخشید باقی سخنان گرانقدرتون رو خوب نفهمیدم بالاخره شما نظرتون اینه که میشه در مسائل گذشته به مرجع میت اعلم اتقی رجوع کرد یا خیر؟

التماس دعا

ساناز فرهیدوش
7th March 2012, 04:34 PM
یه فردی رو مد نظر بگیرید که روزه به هر دللیلی نگرفته نمی داند که یک کیلو گندم چه قدر می شه اخر گندم نمی خوره !
دانش و توانایی تشخیص رو نداره هرچند تو رشته خودش دکتر باشد . پس نیاز به کسی دارد که او را راهنمایی کند .
یک مرجع عالم و در قید حیات .
در عین حال اگر کسی که بنا بر دلایلی امکاان دسترسی ندارد و مجبور باشد می تواند از دستورات فرد فوت شده استفاده کند تا زمانیکه با تحقیق به تقلید فرد جدید بپردازد .

مهدی عباسزاده
7th March 2012, 05:13 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

روزه گرفتن یا نگرفتن تاثیری روی فطریه اش نداره بعدش هم قیمت یک کیلوگرم گندم رو باید از بازار پرسید نه از مرجع!!!

همونطور که بنده این مطلب رو از نظر دو مرجع از دنیا رفته هم نقل کردم پس میشود از نظر کسی که از دنیا رفته هم پیروی کرد و محال نیست مگر در مسائل روز!

پس ما میایم مسائل رو به دو دسته تقسیم میکنیم :

1. مسائلی که قبلا اتفاق افتاده و مرجع اعلم و اتفی میت(که از زنده ها هم اعلم است) اون رو بیان کرده(مثل اون مسائلی که در مورد زکات فطره گفته شد)

2. مسائل مستحدثه امروزی که مرجع اعلم و اتقی میت اون رو بیان نکرده بود .

در مورد اول به همون مرجع اعلم اتقی میت مراجعه میکنیم و در مورد دوم به اعلم از زنده ها که اتقی از زنده ها هم هست رجوع میکنیم.

التماس دعا

مهدی عباسزاده
9th March 2012, 08:53 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

ببخشید کسی حرفی نداره؟ اگه کسی حرف جدیدی نداره من میخوام یه مطلب دیگه در مورد تقلید شروع بکنم.

رکسانا 65 و باقی دوستان با این مطلب موافقید:

تمامی مسائل تقلید (اعم از شرائط مرجع تقلید و چگونگی شناختش و شناخت موارد جواز تقلید و ....) همه باید تحقیقی باشد(مثل عقائد) نه تقلیدی چرا که مستلزم دور میشود. و دور باطل است.
معنای دور: مثلا کسی بگوید جهان خودش خودش رو خلق کرده این دور است چرا که باید اول جهان بوده باشه که بتونه خودش رو خلق کنه در این مورد هم اگر ما بخواهیم در مورد مسائل تقلید تقلید کنیم باید اول مقلد اون شخص باشیم تا بتونیم در مسائل تقلید ازش تقلید کنیم که در این صورت شما قبلا مقلد شدید و انتخاب مرجع تقلید معنا پیدا نمیکند!!

اگر موافقید و حرفی ندارید بنده میخوام موضوع جدیدی رو شروع کنم.(نمیدونم اینجا تشکر رو شما به چه معنا میگیرید ولی من در بحث تشکر نکردن رو خلاف ادب بحث کردن میدونم چون به هر حال چه درست و چه غلط طرف مقابل هم زحمت کشیده مطلبی نوشته و باید ازش تشکر کرد)

التماس دعا

مهدی عباسزاده
11th March 2012, 06:37 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

اما این سخن:

درزمينه تقليداز يك مرجع مرحوم بايدعرض كنم اين رو هم مراجع زنده مطمئنا بهتر از ما ميدونندكه در چه مسائلي نميشه از مرجع مرحوم بهره برد ونهايتا بايداز مراجع زنده تبعيت كرد.پرسش از مراجع زنده براي بقا بر ميت به ما اجازه واطمينان ميده كه بايد براي چه مسائلي دوباره به مرجع زنده فعلي خودمون حتما رجوع بكنيم

جواب شما اینه که ما فقط در مورد چیزهایی که نمیدانیم باید تقلید کنیم نه در مورد چیزهایی که میدانیم. پس وقتی ما میدانیم که فلان مرجع از مراجع زنده اعلم و اتقی است و باز هم میدانیم که فلان مسئله حکمش تغییر نکرده و نمیکند پس دیگر جایی برای عدم تقلید از میت باقی نمیماند.

نماز مسئله ای نیست که بخواهد با شرایط روز تغییر بکند در طول قرنها بوده و هست و تقریبا تمام مسائل عبادی اینطوری است وقتی اتفاق جدیدی میفته جواب جدیدی هم میطلبه. مثلا شما براتون سوال پیش میاد که توی حج که قربونی انجام میدن الآن باعث اسراف میشه حالا ترک اسراف بالاتره یا انجام این فریضه به همون شیوه قبلی. خوب این مسئله مثلا جدیده کاملا مثل روز مشخصه اما حالا اگه این شرایط به وجود نیامده بود حکم قبلی اصلا تغییر نمیکرد و نیاز به سوال هم نداشت کاملا مسائل مثل روز مشخصه پس توی این که کدوم مسئله به روزه و کدوم مسئله قدیمیه هم نمیشه تقلید کرد.(چون معلومه و تقلید در مورد غیر معلومه)

مثال دیگر هم کشتن مرغ با دستگاه است که قبلا نبوده ولی کشتن مرغ با دست همیشه همون حکم قبلی خودش رو داره و حکم جدیدی نیست.

التماس دعا

312
11th March 2012, 07:52 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

اما این سخن:

جواب شما اینه که ما فقط در مورد چیزهایی که نمیدانیم باید تقلید کنیم نه در مورد چیزهایی که میدانیم. پس وقتی ما میدانیم که فلان مرجع از مراجع زنده اعلم و اتقی است و باز هم میدانیم که فلان مسئله حکمش تغییر نکرده و نمیکند پس دیگر جایی برای عدم تقلید از میت باقی نمیماند.

نماز مسئله ای نیست که بخواهد با شرایط روز تغییر بکند در طول قرنها بوده و هست و تقریبا تمام مسائل عبادی اینطوری است وقتی اتفاق جدیدی میفته جواب جدیدی هم میطلبه. مثلا شما براتون سوال پیش میاد که توی حج که قربونی انجام میدن الآن باعث اسراف میشه حالا ترک اسراف بالاتره یا انجام این فریضه به همون شیوه قبلی. خوب این مسئله مثلا جدیده کاملا مثل روز مشخصه اما حالا اگه این شرایط به وجود نیامده بود حکم قبلی اصلا تغییر نمیکرد و نیاز به سوال هم نداشت کاملا مسائل مثل روز مشخصه پس توی این که کدوم مسئله به روزه و کدوم مسئله قدیمیه هم نمیشه تقلید کرد.(چون معلومه و تقلید در مورد غیر معلومه)

مثال دیگر هم کشتن مرغ با دستگاه است که قبلا نبوده ولی کشتن مرغ با دست همیشه همون حکم قبلی خودش رو داره و حکم جدیدی نیست.

التماس دعا
[tashvigh]ولي احتراما با تمام نظر تون موافق نيستم:به واسطه اهميت منابع 4 گانه (قرآن ، سنت ، اجماع و عقل)و تحت توجه به روند تكاملي عقل ومتعاقبا اجماع در طول زمان بايد نتايج بهتري از نتايج تاريخي قبلي بدست بياد.پس جوازدادن براي اقناع از دريافت احكام جديد درمورد مسايل قبلا حل شده صحيح به نظر نميرسه.يعني درست نيست كه بواسطه اينكه قبلا درباره يك مساله اي يك حكمي توسط يك مرجع (فعلا مرحوم) داده شده ما مجاز باشيم كه تاييديه براي صحيح بودن اون حكم براي زمان فعلي از مجتهدحاضرزنده نگيريم.
صدور احكام بواسطه شرايط زماني ميتوننددستخوش مصلحت بيني مجدد قراربگيرند.اگر قراربود به دستور حضرت رسول(ص) اكتفا ميشد ديگه توجيهي نداشت كه حضرت علي(ع) به اسبها هم زكات ببندند.مصلحت عقلي وارتقاي سطح اجماع باعث نياز به تداوم ارتباط با مرجع زنده براي كسب آخرين احكام حتي براي احكام تشريح شده ماقبل هستند.
اينكه بنده عرض كردم بايد از مرجع زنده پرسيدكه (نظر مرجع مرحوم رو در يك موردخاص شما هم الان تاييدميكنيديانه؟)بواسطه احاطه بيشتر مرجع زنده به جوانب مساله در حال حاظر نسبت به سطح آگاهي ما مقلدين نسبت به جوانب اون حكم قبلي هست.
اگر كسي بتونه تشخيص بده كه در چه مواردي خودش ميتونه تكليف شرعيش رو بفهمه كه ديگه ميتونه بدون تقليداز مرجع خودش عمل به احتياط بكنه وبه نظرم شماهم بيخبر نيستيدكه اين كارراحتي نيست.ومعمولا به ريسكش نمي ارزه.
به عقل ناقص ما كه اينها رسيد.تا نظر شما چي باشه

مهدی عباسزاده
12th March 2012, 07:37 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

ولي احتراما با تمام نظر تون موافق نيستم:1.به واسطه اهميت منابع 4 گانه (قرآن ، سنت ، اجماع و عقل)و تحت توجه به روند تكاملي عقل ومتعاقبا اجماع در طول زمان بايد نتايج بهتري از نتايج تاريخي قبلي بدست بياد.پس جوازدادن براي اقناع از دريافت احكام جديد درمورد مسايل قبلا حل شده صحيح به نظر نميرسه.يعني درست نيست كه بواسطه اينكه قبلا درباره يك مساله اي يك حكمي توسط يك مرجع (فعلا مرحوم) داده شده ما مجاز باشيم كه تاييديه براي صحيح بودن اون حكم براي زمان فعلي از مجتهدحاضرزنده نگيريم.
2.صدور احكام بواسطه شرايط زماني ميتوننددستخوش مصلحت بيني مجدد قراربگيرند.اگر قراربود به دستور حضرت رسول(ص) اكتفا ميشد ديگه توجيهي نداشت كه حضرت علي(ع) به اسبها هم زكات ببندند.مصلحت عقلي وارتقاي سطح اجماع باعث نياز به تداوم ارتباط با مرجع زنده براي كسب آخرين احكام حتي براي احكام تشريح شده ماقبل هستند.
3.اينكه بنده عرض كردم بايد از مرجع زنده پرسيدكه (نظر مرجع مرحوم رو در يك موردخاص شما هم الان تاييدميكنيديانه؟)بواسطه احاطه بيشتر مرجع زنده به جوانب مساله در حال حاظر نسبت به سطح آگاهي ما مقلدين نسبت به جوانب اون حكم قبلي هست.
4.اگر كسي بتونه تشخيص بده كه در چه مواردي خودش ميتونه تكليف شرعيش رو بفهمه كه ديگه ميتونه بدون تقليداز مرجع خودش عمل به احتياط بكنه وبه نظرم شماهم بيخبر نيستيدكه اين كارراحتي نيست.ومعمولا به ريسكش نمي ارزه.
به عقل ناقص ما كه اينها رسيد.تا نظر شما چي باشه

ببینید بنده یه مثالی رو عرض کردم و یه بحثی رو کردم اگه دقت کرده باشید بنده به نتیجه این که بالاخره باید از مرده یا زنده تقلید کرد کاری نداشتم بلکه به این کار داشتم که مسئله تقلید نمیتونه تقلیدی باشه.
همین که شما دارید استدلال میارید که باید از زنده تقلید کرد خودش اثبات حرف بنده است وبس. اما برای تنویر افکار عمومی بعضی قسمتها رو یه جواب کوچکی میدم.

جوابها رو توی پاراگرافهای مختلف میدم:
1. توی این که عقل خودش میتونه منبع استدلال باشه یا خیر حرف هست پس استدلال شما منوط به قبول این مسئله است در ضمن کسانی هم که قبول دارند عقل هم میتونه منبع استدلال باشه طبق تقریر علامه مظفر توی اصولشون آنچنان فراگیر نیست مثلا به حسن عدل و قبح ظلم عقل میتونه نظر بده که آنچنان مثل این که در احکام تاثیر چندانی نداره!
2. در مورد زکات هم ما زمان پیامبر نبودیم و اون مسئله رساله هم پیش نیومده پس ممکنه رسول هم نظرشون این بوده که باید به اسب هم زکات تعلق بگیره ولی چون زمان ایشون هیچ مسلمونی آنچنان اسب نداشت که بخواد زکات بهش تعلق بگیره این مسئله ظهور پیدا نکرده. یعنی ممکنه اگر کسی از ایشون میپرسید که زکات به چه چیزهایی تعلق میگیره ایشون میگفتن که به همه اموال به دلیل عمومیت آیه انفقوا مما رزقناکم یعنی از هر آنچه روزیتان دادیم انفاق کنید.
3. این بند رو متوجه نشدم اگه مایلید برام توضیح بدید.
4. اشتباه است مسائلی مثل نماز مشخص است که قدیمی است. مسائل روز هم مشخص است. مثلا محرم و نامحرم مثلا حرمت ازدواج و حلیتش اینها مشخص اند و نیازی نیست که بگیم به روز باید باشه.

پس در کل همین استدلال کافیست در اثبات این که :

تمامی مسائل تقلید (اعم از شرائط مرجع تقلید و چگونگی شناختش و شناخت موارد جواز تقلید و ....) همه باید تحقیقی باشد(مثل عقائد) نه تقلیدی چرا که مستلزم دور میشود. و دور باطل است.

التماس دعا

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد