PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تست روانشناسی آزمون طلاق عاطفی

نارون1
19th February 2012, 11:47 AM
آزمون طلاق عاطفی

http://img.tebyan.net/big/1390/05/18911718724911911454159198725423532215137216.jpg

یکی از ویژگیهای بارز ازدواج در جوامع ، طلاق عاطفی است.گزارش شده است که آمار طلاق عاطفی در ایران حدود 30درصد است.در طلاق عاطفی زن و شوهر باهم زندگی میکنند ولی همدیگر را در حد لازم دوست ندارند و به دلیل آبرو هراسی و یا به دلیل وجود فرزند و یا ترس از طلاق و جدایی در کنار هم زندگی میکنند و در واقع در کنار هم نفس می کشند نه زندگی(به قول دکتر هلاکویی به دلیل چهار ن باهم زندگی میکنند که عبارتند از=نادانی،ناتوانی،نیازمند و ن چهارم نگرانی).

طلاق عاطفی نتیجه یک رابطه بیمار است که این بیمار(رابطه) درمان نشده است.رابطه مثل یک موجود زنده است که نیاز به مراقبت و محافظت دارد ولی متاسفانه این نکته مهم را اکثر مردم نمیدانند و یا آنرا دست کم میگیرند و بعد از بروز مشکل و خراب کردن پلهای پشت سرشان به فکر چاره بر می آیند که گاه نوش داروی پس از مرگ سهراب آوردی.دکتر رابطه هم روانشناس و مشاور خانواده است(نه روانپزشک که کارش تجویز دارو است).

حال با این مقدمه به سوالات زیر به صورت بله خیر پاسخ دهید و در آخر جمع نمره های بله را یادداشت کنید.در آخر ببینید دچار این عارضه هستید یا خیر.اگر این عارضه(طلاق عاطفی) را داشته اید برای حل مشکل خود به روانشناس متخصص در مشاوره خانواده رجوع کنید.تفسیر پاسخ در انتهای تست آمده است.

========================

-مقیاس طلاق عاطفی

جمله ها را با دقت بخوانید و بر اساس احساس فعلی خود به صورت بله-خیر پاسخ دهید.در انتها تعداد پاسخهای بله را جمع کنید و برای تفسیر آن به آخر همین تست رجوع کنید.

1-ازدواج تنهاتر از آن است که فکر میکردم. بله خیر

2-آنقدرها که دلم میخواست به هم (زن و شوهر) نزدیک نیستیم.بله خیر

3-در این ازدواج احساس خلا میکنم.بله خیر

4-وقتی با هم کاری انجام میدهیم ، احساس بی حوصلگی میکنم.بله خیر

5-حتی وقتی با همیم، احساس بی قراری و اندوه میکنم. بله خیر

6-بیشتر وقتها نمیدانم خودم را چگونه سرگرم کنم. بله خیر

7-گاهی در این ازدواج احساس بی حوصلگی و بیقراری میکنم. بله خیر

8-در حسرت کسی هستم که در کنار او احساس نزدیکی کنم. بله خیر

9-حس تنهایی بسیار آزارم میدهد. بله خیر

10-انگار ازدواجم چیزی کم دارد. بله خیر

11-کاش اطرافیانم بیشتر به من زنگ میزدند. بله خیر

12-اغلب دلم میخواهد کسی را داشتم که در کنارش باشم. بله خیر

13-احساس نمیکنم بخشی از زندگی کسی هستم. بله خیر

14-احساس نمیکنم به کسی تعلق دارم. بله خیر

15-اغلب به لحاظ عاطفی احساس انزوا میکنم. بله خیر

16-در این ازدواج احساس طرد شدگی میکنم. بله خیر

17-کسی را ندارم که به او پناه ببرم. بله خیر

18-اغلب در رابطه با همسرم احساس میکنم فراموش شده ام. بله خیر

19-هیچ کس مرا نمیشناسد. بله خیر

20-هیچ کس مرا درک نمیکند. بله خیر

21-اغلب هیچ کس را ندارم که با او حرف بزنم. بله خیر

22-اغلب نیاز شدیدی به داشتن یک هم صحبت احساس میکنم. بله خیر

23-احساس میکنم در این ازدواج کاملا کنار گذاشته شده ام. بله خیر

24-احساس جدا بودن میکنم(با همسرم). بله خیر

===============

تفسیر نتیجه تست:

بعد از جمع کردن پاسخهای بله ، اگر تعداد آن برابر هشت (8) و بالاتر بود زندگی زناشویی شما در معرض خطر و جدایی قرار دارد و از متخصص کمک بگیرید.

منبع=کتاب موفقیت یا شکست در ازدواج ،نوشته جان گاتمن و ترجمه ارمغان جزایری ،انتشارات خجسته.ص.180تا182.

دکتر دارابی
روانشناس و استاد دانشگاه و مشاور در امور خانواده و ازدواج.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد