PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پهنای لاستیک چقدر در نگه داشتن سریع تر خودرو موثر است؟

behnam-soft
12th February 2012, 08:58 PM
سلام
به نظر شما اگر بر فرض مثال ما دو جفت لاستیک با پهنای 20 سانتی متر داشته باشیم (یعنی سطح تماس لاستیک با آسفالت 20 سانتی متری باشه) و این لاستیک ها خودرو رو با سرعت 120 کیلومتر در ساعت در طول 20 متر نگه دارن، اگر پهنای لاستیک ها رو 2 برابر کنیم (یعنی لاستیک های پهن تر 40 سانتی متری بندازیم زیر ماشین) آیا متراژ توقف خودرو هم نصف خواهد شد؟

Easy Bug
12th February 2012, 09:21 PM
سلام
به نظر شما اگر بر فرض مثال ما دو جفت لاستیک با پهنای 20 سانتی متر داشته باشیم (یعنی سطح تماس لاستیک با آسفالت 20 سانتی متری باشه) و این لاستیک ها خودرو رو با سرعت 120 کیلومتر در ساعت در طول 20 متر نگه دارن، اگر پهنای لاستیک ها رو 2 برابر کنیم (یعنی لاستیک های پهن تر 40 سانتی متری بندازیم زیر ماشین) آیا متراژ توقف خودرو هم نصف خواهد شد؟

سلام ؛

نظر من :کمتر میشه ، ولی نه در حد اینکه بخواد به نصف مسافت اولیه برسه .............
مثلاً میشه 16 متر .

موفق باشید

حسین متقی
12th February 2012, 09:50 PM
اینجوری نمیشه حساب کرد
و فقط با افزایش پهنای چرخ نمیشه ترمز رو سریع تر کرد
خیلی عوامل وجود داره
چرخی که پهنتر باشه سنگینتره و انرژی جنبشیش انقدر بالا میره که ترمز دیرتر میگیره
و تازه وقتی سطح رو میبری بالا فشار کم میشه و بسته به جنس لاستیک اصطکاک کم و زیاد میشه که ممکنه باعث کاهش سرعت ترمز بشه
و خیلی عوامل دیگه که باید تناسبی بینشون برقرار بشه
جدیدا از ترمزهای هوایی هم استفاده میشه برای ترمزهای ناگهانی

عرفان سلیم زاده
13th February 2012, 11:42 AM
افزایش اصتحکاک باعث افزایش ذخیره نیرو در لاستیک میشه و حتی اگر هم ترمز کامل بگیرید چون لاستیک رو جاده سر نمی خوره فشار زیادی به لنت ها میاره!
در کل باید یک تعادل بین پهنای لاستیک و نیروی وارد اومده به چرخ باشه!
یعنی برابر باشند[golrooz]

behnam-soft
16th February 2012, 05:04 PM
اینجوری نمیشه حساب کرد
و فقط با افزایش پهنای چرخ نمیشه ترمز رو سریع تر کرد
خیلی عوامل وجود داره
چرخی که پهنتر باشه سنگینتره و انرژی جنبشیش انقدر بالا میره که ترمز دیرتر میگیره
و تازه وقتی سطح رو میبری بالا فشار کم میشه و بسته به جنس لاستیک اصطکاک کم و زیاد میشه که ممکنه باعث کاهش سرعت ترمز بشه
و خیلی عوامل دیگه که باید تناسبی بینشون برقرار بشه
جدیدا از ترمزهای هوایی هم استفاده میشه برای ترمزهای ناگهانی
با تشکر از پاسخ شما، باید بگم که اگر شما با روش دیگه ای هم آشنایی دارید ممنونم میشم مطرح کنین.
اما اینکه می فرمایین " با افزایش پهنای لاستیک انرژی جنبشی لاستیک اینقدر بالا میره که دیرتر ترمز می گیره " رو من فکر می کنم خیلی برای ما نگرانی ایجاد نکنه چرا که درصد بالایی از خودرو ها ، اگه اشتباه نکنم از چیزی به اسم بوستر ترمز استفاده می کنن که به نظرم فشار کافی رو برای ترمز کردن خودرو ایجاد می کنه.
شما می فرمایین که " تازه وقتی سطح رو میبری بالا فشار کم میشه و بسته به جنس لاستیک اصطکاک کم و زیاد میشه که ممکنه باعث کاهش سرعت ترمز بشه "خب من تا حدودی با شما موافقم اما اگر قرار باشه افزایش پهنای لاستیک به ضرر ما باشه، پس اگه بیاییم پهنای لاستیک رو به 1 سانتی متر ! کاهش بدیم پس بیشترین فشار و کارایی رو خواهیم داشت که این به نظر من خیلی درست نیست. من فکر می کنم این فشار یه حدی داره که اگر بیشتر از اون حد بشه، باعث می شه تا لاستیک سر بخوره و خودرو مسافت بیشتری برای ایست کامل لازم داشته باشه.اما اگر پهنای لاستیک زیاد باشه، ما می تونیم از فشار وارد شده نهایت استفاده رو بکنیم و خودرو رو زودتر به حالت ایست کامل برسونیم.

محسن آزماینده
16th February 2012, 05:39 PM
سلام

سوال خوبي مطرح فرموديد وميتونه حتي موضوع پايان نامه باشه

بهتره اول ببينيد آيا تغييرات متراژ توقف نسبت به پهناي لاستيك خطي است يا نه؟؟؟

اين كار نياز به تحقيق ميداني و آزمايش دارد

براي لاستيك هاي مختلف با يك مدل ماشين و يك سرعت مشخص انجام بشه بهتره،البته من پيشنهاد ميكنم براي سرعت هاي مختلف با لاستيك ثابت هم انجام بشه

اينطوري ميشه يك فرمول تجربي براي محاسبه پهناي لاستيك و سرعت ارائه كرد

ممنون

حسین متقی
16th February 2012, 07:32 PM
با تشکر از پاسخ شما، باید بگم که اگر شما با روش دیگه ای هم آشنایی دارید ممنونم میشم مطرح کنین.
اما اینکه می فرمایین " با افزایش پهنای لاستیک انرژی جنبشی لاستیک اینقدر بالا میره که دیرتر ترمز می گیره " رو من فکر می کنم خیلی برای ما نگرانی ایجاد نکنه چرا که درصد بالایی از خودرو ها ، اگه اشتباه نکنم از چیزی به اسم بوستر ترمز استفاده می کنن که به نظرم فشار کافی رو برای ترمز کردن خودرو ایجاد می کنه.
شما می فرمایین که " تازه وقتی سطح رو میبری بالا فشار کم میشه و بسته به جنس لاستیک اصطکاک کم و زیاد میشه که ممکنه باعث کاهش سرعت ترمز بشه "خب من تا حدودی با شما موافقم اما اگر قرار باشه افزایش پهنای لاستیک به ضرر ما باشه، پس اگه بیاییم پهنای لاستیک رو به 1 سانتی متر ! کاهش بدیم پس بیشترین فشار و کارایی رو خواهیم داشت که این به نظر من خیلی درست نیست. من فکر می کنم این فشار یه حدی داره که اگر بیشتر از اون حد بشه، باعث می شه تا لاستیک سر بخوره و خودرو مسافت بیشتری برای ایست کامل لازم داشته باشه.اما اگر پهنای لاستیک زیاد باشه، ما می تونیم از فشار وارد شده نهایت استفاده رو بکنیم و خودرو رو زودتر به حالت ایست کامل برسونیم.

خب اینجوری نمیشه گفت
باید یه ماشین مشخص کنید وزن قدرت موتور حجم و فشار بوستر(هیچ ماشینی بدون بوستر ترمز نیست دوست من)
باید مرکز ثقلش مشخص باشه نوع ترمزش و چند پیستونه هست ترمزش؟
و عکس العمل (سرعت )ترمزش چقدره
جنس و ابعاد و شکل لاستیک
یه جنس پایه برای ازمایش استاندارد سطح حرکت
شکل و وزن چرخ رینگ - انتقال قدرت - کلاچ- و خلاصه باید کلی اطلاعات داشت که بشه حساب کرد
و اگر هم اطلاعات کافی نبود از ازمایش استفاده میکنیم فقط با اطلاعات و محاسبات ناقص
ولی همینجوری عمرا نمیشه گفت
راستی من گفتم فشار تغییر میکنه و بسته به جنس لاستیک اصطکاک تغییر میکنه و ممکنه بر عکس عمل کنه
من نگفتم با کم شدن پهنای تایر اصطکاک زیاد میشه که شما اون نتیجه رو گرفتی؟؟!؟!!!!!!!

MANE1371
16th February 2012, 08:47 PM
سلام
خیر!
هیچ تآثیری نداره.یعنی یک سانت هم توقف کم نمیشه.(اگه شرایط جاده تغیر نکنه)
طبق قانون نیوتون به نیروی اصطکاک بستگی داره.
که درماشین دو مورده
1_جرم ماشین:مثلآدو نفر به سرنشین های خودرو اضافه شود.
2_جنس لاستیک:مثلآیک لاستیک با ضریب اصطکاک بالاتر نه لزومآ پهنای بیشتر.
البته اگر لاستیک پهن تر،اگه سنگین تر باشه( اگه جرمش بیشتر باشه) در اندازه ی توقف تآثیر داره اما تاثیرش محسوس و چشمگیر نیست.

محسن آزماینده
17th February 2012, 03:06 PM
خیر!
هیچ تآثیری نداره.یعنی یک سانت هم توقف کم نمیشه.(اگه شرایط جاده تغیر نکنه)
طبق قانون نیوتون به نیروی اصطکاک بستگی داره.
که درماشین دو مورده
1_جرم ماشین:مثلآدو نفر به سرنشین های خودرو اضافه شود.
2_جنس لاستیک:مثلآیک لاستیک با ضریب اصطکاک بالاتر نه پهنای بیشتر.
البته اگر لاستیک پهن تر،اگه سنگین تر باشه( اگه جرمش بیشتر باشه) در اندازه ی توقف تآثیر داره اما تاثیرش محسوس و چشمگیر نیست.

طبق قوانين فيزيك حرف شما رد ميشه

تغيير در ابعاد لاستيك باعث تغيير در فشار وارده به زمين ميشه كه اونم باعث تغيير در نيروي عمودي تكيه گاه ميشه

از اونجايي هم كه جناب نيوتن اثبات كردند،نيروي اصطكاك رابطه مستقيمي با نيروي عمودي تكيه گاه ميشه

ممنون

حسین متقی
17th February 2012, 04:23 PM
ب این حرف که اشتباهه اقای1371
ولی بحث بی مورد دیگه کافیه
همونطور که توضیح دادم نمیشه با یه متغییر توجیهش کرد پس اگه به جواب سوال نیاز دارید تمام اطلاعاتی که خواسته شده رو وارد کنید تا جواب بگیرید

MANE1371
17th February 2012, 05:43 PM
طبق قوانين فيزيك حرف شما رد ميشه

تغيير در ابعاد لاستيك باعث تغيير در فشار وارده به زمين ميشه كه اونم باعث تغيير در نيروي عمودي تكيه گاه ميشه

از اونجايي هم كه جناب نيوتن اثبات كردند،نيروي اصطكاك رابطه مستقيمي با نيروي عمودي تكيه گاه ميشه

ممنون

خوب نیومدی به نیروی عمودی تکیه گاه بسگی داره که همون(Mg) که g ثابته و به جرم که متغیره برمیگرده . ربطی هم به فشار نداره.
ولی در کل با حرف حسین مت تقریبآ موافقم .[cheshmak]
چون این موضوع متغیرهای دیگری هم داره.

محسن آزماینده
18th February 2012, 10:54 AM
خوب نیومدی به نیروی عمودی تکیه گاه بسگی داره که همون(Mg) که g ثابته و به جرم که متغیره برمیگرده . ربطی هم به فشار نداره.
ولی در کل با حرف حسین مت تقریبآ موافقم .[cheshmak]
چون این موضوع متغیرهای دیگری هم داره.

اصلا حواسم نبود[sootzadan]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد