PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونه سفسطه کنیم ؟

Majid_GC
2nd February 2012, 05:39 PM
سفسطه (استدلال غلط) به طرق مختلف میتواند انجام بشود:

تقدم و تاخر زمانی: برقرار کردن رابطه علت و معلولی نادرست؛تلاش برای متقاعد کردن دیگران که چون یک اتفاق بعد از دیگری رخ داده است، بین آنها رابطه علت و معلولی وجود دارد.
مثال نادرست: اثبات منظور با ذکر مثالی که هر چند شباهت هایی با موضوع دارد، ولی در واقع قابل تطبیق کامل با آن نیست.
بازی با کلمات: شروع استدلال با کلمه ای که همگان بر مفهوم آن توافق دارند، سپس ادامه استدلال بر پایه کلمه دیگری که هر چند نزدیک به کلمه اول است، ولی دارای مفهوم متفاوتی است.
مستندات گمراه کننده: ارائه آمار جهت دار، فقط ذکر کردن آمارهایی که به نفع یک طرف بحث هستند، انجام نظر سنجی از گروهی خاص و تعمیم دادن نتایج آن به تمام جامعه.
نکات انحرافی: استفاده از موضوع خاصی که نظر خوانندگان را از بحث اصلی منحرف کند.

هدف گرفتن مخاطی: به جای ذکر دلایل منطقی، تلاش برای تحریک کردن عواطف خوانندگان.

هدف گرفتن یک فرد: به جای استدلال منطقی، حمله ی شخصی کردن به یک فرد خاص مرتبط با بحث.
آهنگ دسته جمعی: تلاش برای متقاعد کردن خوانندگان که همه این گونه فکر میکنند، پس شما هم باید این گونه فکر کنید.
تعمیم بیش از حد: ارائه کردن فرضیات به گونه ای که گویی حقایقی اثبات شده هستند و از عباراتی استفاده کردن نظیر:«بدیهی است که، قطعا، واضح و مبرهن است که، بی شک، همگان میدانند که، بر کسی پوشیده نیست که» و حتا عبارت به ظاهر بی ضرر «برخی از مردم معتقدند که».
یا این، یا آن: بیش از حد ساده کردن یک موضوع، به گونه ای که گویی این موضوع تنها دو جنبه دارد.
استدلال دایره ای: اثبات یک امر با استناد به خود آن امر!
منبع:
Anderson, C. M. and Schwegler, R. A. 1998, The Longman handbook for writers and readers, Addison-Wesley Educational Publishers Inc. , New York.

حسین متقی
2nd February 2012, 06:02 PM
همه ی دوستام و کسایی که باهاشون بحث میکنم میگن تو سفسطه میکنی
ولی من نمیدونم سفسطه یعنی چی
وقتی ندونم چجوری سفسطه کنم[nadanestan][sootzadan]

حسین متقی
2nd February 2012, 06:08 PM
من معمولا دلایلی میارم که از جهاتی قابل بررسی هستن ولی در عمل بی ربط هستن ولی تفاوتشون توی بحث به چشم نمیاد
و شنونده توی دلایل و استدلالی که میکنم گیر میفته و با تضاد در استدلال من و نظر خودش روبه رو میشه
و به خودش میگه :شایدمن اشتباه میکنم
ومحکم حرف زدن و اوردن دلایل زیاد از کم ربط تا مربوط به بحث به این شک قدرت میبخشه
بعد اون یک لحظه که داره فکر میکنه اشتباه میکنه و سرد میشه زمان تیر خلاصه
((((دیدی درست میگم))))---(((((حالا متوجه شدی)))))-(((منظورمو فهمیدی))))البته سومیو توصیه نمیکنم چون ممکنه بگه نه نفهمیدم

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد