PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال صحبت با نامحرم

babrmahy
2nd February 2012, 07:28 AM
صحبت با نامحرم در اتاقي كه در بسته باشد هر چند به قصد مشاوره يا درمان باشد از نظر شرعي چگونه است؟ خواهشمند است علت هم بيان شود.[soal]

kamanabroo
5th February 2012, 07:47 AM
صحبت با نامحرم در اتاقي كه در بسته باشد هر چند به قصد مشاوره يا درمان باشد از نظر شرعي چگونه است؟ خواهشمند است علت هم بيان شود.[soal]
سلام
صحبت کردن با نامحرم فقط در صورتی حرام هست که فساد و گناهی داشته باشه.
مثلا به قصد لذت یا مقدمه برای انجام گناه باشه
اما برای امور کاری و ضرورت های زندگی و اجتماعی (بدون قصد لذت) اشکالی نداره.
در یک اتاق بودن زن و مرد نامحرم هم به خودی خود اشکالی نداره، آنچه که این مسئله رو سخت می کنه اینه که زمینه گناه بیشتر هست.
و علت این هم که نهی شده از این تنهایی زن و مرد با هم در یک مکان خلوت، اینه که در روایت هست هر جا زن و مردی با هم تنها شدند سومی آنها شیطان هست.

در هر صورت نفس در یک اتاق بودن زن و مرد برای اموری مثل درمان، مشاوره و موارد ضرورت اشکالی ندارد. تنها باید نسبت به مسئله گناه و ریبه دقت شود که پیش نیاید..

pymn_nzr
6th June 2012, 12:40 AM
اضافه میکنم:
صحبت کردن با نامحرم بیشتر از 7 کلمه کراهت دارد.

NameEly
6th June 2012, 12:44 AM
با سلام به دوستان عزیز و مخصوصا این دوستی که بیان کردن بیش از 7 کلمه کراهت دارد

در جامعه ی امروزی در اجتماعی که زن و مرد تفاوت ندارن ( در بحث کار و امثال ان ) یک بخش جدا نشدنی است صحبت کردن مرد و زن نامحرم با هم پس باید چشم ها رو شد و با منطقی بیشتر به قضایا نگاه کرد

با تشکر

SaSaMc2
6th June 2012, 02:55 AM
اضافه میکنم:

سلام...

به چي اضافه ميكني؟

به نظرات مدير و كارشناس تالار مذهبي؟

SaSaMc2
6th June 2012, 03:01 AM
سلام...[golrooz]

يه سوال هم من دارم با اجازه:

اين كراهت محدوده داره؟

منظورم اينه كه يعني كم كراهت يا پر كراهت داريم...

مثلا ما به افرادي كه زير 300 هزار تومن درامد دارن ميگيم زير خط فقر...

حالا يكي 250 داره يكي 150 يكي 50 هزار تومن درامد...

و نتيجه زير خط فقر بودن براي همشون يكسان نيست...

homeyra
6th June 2012, 09:29 AM
اگه صحبت با نامحرم بیشتر از 7کلمه ایراد داره پس همه تو جهنمن دیگه. مثلا من وقتی با استاد دانشگام حرف میزنم نمیشمرم که چندتا کلمه گفتم؟یعنی اگه بیشتر از 7تا شد حرفمون نصفه قطع کنیم،بریم؟

pymn_nzr
6th June 2012, 02:56 PM
اگه صحبت با نامحرم بیشتر از 7کلمه ایراد داره پس همه تو جهنمن دیگه. مثلا من وقتی با استاد دانشگام حرف میزنم نمیشمرم که چندتا کلمه گفتم؟یعنی اگه بیشتر از 7تا شد حرفمون نصفه قطع کنیم،بریم؟

میدانید کراهت یعنی چه؟

مکروه : عملی که ترک آن از انجام دادن آن بهتر است ولی ارتکابش گناه و عذاب ندارد...

homeyra
6th June 2012, 05:24 PM
میدانید کراهت یعنی چه؟

مکروه : عملی که ترک آن از انجام دادن آن بهتر است ولی ارتکابش گناه و عذاب ندارد...

بله،بنده معنی کراهت را میدونم و این روهم میدونم که حرف زدن بانامحرم جایز نیست ولی با قصد و غرض....این رو از قلم انداخته بودید.....
موفق باشید[golrooz]

kamanabroo
7th June 2012, 06:18 PM
اضافه میکنم:

میشه بگید که از کجا این مطلب رو شنیدید یا منبعش کجاست؟

سلام...[golrooz]

يه سوال هم من دارم با اجازه:

اين كراهت محدوده داره؟

منظورم اينه كه يعني كم كراهت يا پر كراهت داريم...

مثلا ما به افرادي كه زير 300 هزار تومن درامد دارن ميگيم زير خط فقر...

حالا يكي 250 داره يكي 150 يكي 50 هزار تومن درامد...

و نتيجه زير خط فقر بودن براي همشون يكسان نيست...
[tafakor]

نه صحبت کردن با نامحرم ربطی به 7کلمه و .. نداره . حتی اگه یک کلمه باشه و قصد حرام توش باشه حرامه.
و اگر قصد ریبه و حرام توش نباشه اشکالی نداره.

بله توصیه دین این است که اگر واقعا ضرورتی نداره ارتباط بین زن و مرد نامحرم به حداقل برسه بهتره.

SaSaMc2
7th June 2012, 06:55 PM
سلام...[golrooz]

منظورم اينه كه مثلا ما سر يه دوراهي گير كرديم...

هر دو مسير هم كراهت داره...

ولي به ناچار از يكي بايد رد بشيم...

همينطور كه توي گناه مثلا ميگن گناه كبيره...

آيا در كراهات هم طبقه بندي زياد و كم وجود داره؟

كه ما بتونيم مثلا راه كم كراهت تر رو انتخاب كنيم؟

kamanabroo
7th June 2012, 09:22 PM
سلام...[golrooz]

منظورم اينه كه مثلا ما سر يه دوراهي گير كرديم...

هر دو مسير هم كراهت داره...

ولي به ناچار از يكي بايد رد بشيم...

همينطور كه توي گناه مثلا ميگن گناه كبيره...

آيا در كراهات هم طبقه بندي زياد و كم وجود داره؟

كه ما بتونيم مثلا راه كم كراهت تر رو انتخاب كنيم؟

بله این صورتی که می گید قابل تصور هست
اما الان مصداقی براش توی ذهنم ندارم

ارغنون
7th June 2012, 10:45 PM
سلام
من هم یک سوال دارم از حضورتون.
اگه اشتباه نکنم خوندم که یک کلمه شوخی با نامحرم هزار سال عذاب دارد.
من تو شب شعرهای طنز در یک جمعیت حدود 100 نفری از آقایون یک شعر طنزی می خونم و اونا هم می خندن!
الان من چند سال می رم جهنم؟
اینا رو از تبیان کپی کردم:

میثم ومپایر
1439 بحث
‏1389/11/19‏ - 0 تشکر 280971
عاقبت شوخی با زن نامحرم

1- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

هر کس با یک زن نامحرم دست بدهد، روز قیامت در غل و زنجیر به محشر وارد میشود و خداوند دستور میدهد که او را به آتش جهنم بیفکنند، و هر کس با یک زن نامحرم شوخی کند ، در مقابل هر کلمة حرامی که به او گفته است، هزار سال حبس خواهد شد.

2- امام صادق در حدیث مناهی فرمود: «رسول خدا فرمان داده بود که زن مسلمان با مردان نامحرم بیش از پنج کلمه – که آن هم در موضوعات ضروری باشد- سخن نگوید».

3- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

النّظّر سهم من سهام ابلیس فمن ترکها خوفاً من الله اعطاه الله ایماناً یجد حلاوته فی قلبه؛ نگاه به نامحرم، تیری از تیرهای شیطان است هر کس آن را از خوف خدا ترک کند خداوند حلاوت ایمان را به او می چشاند.

4- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: «عفُّوا عَن نساء الناس تَعِفَّ نُساءَکم؛

در مورد زنان مردم عفت بورزید تا دیگران نیز در مورد زنان شما عفت بورزند و زنان شما از تعرض نامحرمان در امان بمانند».

5- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: تمام چشمها در روز قیامت گریان خواهد شد، مگر چشمی که از خوف و عظمت خدا بگرید، و چشمی که از حرام بسته شود، و چشمی که در راه خدا شبها بیدار بماند و شب زنده داری کند.

6- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: «هر کس چشمان خود را از نگاه به زن نامحرم پرکند (و با خیال راحت به این نگاه خود ادامه دهد)، خداوند متعال در روز قیامت میخهای آتشین به چشمان او فرو خواهد برد و بعد از رسیدگی به کار مردم، دستور خواهد داد که او را به آتش جهنم بیندازند»

7- یکی از راویان می گوید در کوفه به زنی قرآن می آموختم، روزی با او شوخی کردم، بعد به دیدار امام باقر (علیه السلام) شتافتم، فرمود: آن که ( حتّی) در پنهان مرتکب گناه شود خداوند به او اعتنا و توجّهی ندارد، به آن زن چه گفتی؟ از شرمساری چهره ام را پوشاندم و توبه کردم، امام فرمود: تکرار نکن.

8- حضرت علی (علیه السلام) : اختلاط و گفتگو مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد ، و دلها را منحرف میسازد.

9- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:هر خانمی که خود را معطر و خوشبو کند ( عطر بزند ) و سپس از خانه خارج شود ، همواره مورد لعنت خدا و ملائکه خواهد گرفت ، تا وقتی که به خانه برگردد ، هرچند برگشتش به خانه طول بکشد.

10- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: شیطان به حضرت موسی (ع) گفت : ای موسی ! با زنی که به تو محرم و یا حلال نیست خلوت مکن ( تنها مباش ) ، به خاطر آنکه هیچ مردی با زن نامحرمی خلوت نمی کند ، مگر این که من همراه آن دو هستم. ( و خودم شخصا آن دو را برای گناه و رابطه نامشروع تحریک و وسوسه می کنم )

11- امام صادق علیه السلام فرمود : هر کس نامحرمی را دید و چشم خود را به طرف آسمان بلند کرد یا بست، خداوند در بهشت، حورالعین بهشتی را به عقدش درمی‌آورد.

12-امام باقر علیه السلام: سخن گفتن با زن نامحرم ، از دامهای شیطان است.

م.محسن
7th June 2012, 11:36 PM
سلام
من هم یک سوال دارم از حضورتون.
اگه اشتباه نکنم خوندم که یک کلمه شوخی با نامحرم هزار سال عذاب دارد.
من تو شب شعرهای طنز در یک جمعیت حدود 100 نفری از آقایون یک شعر طنزی می خونم و اونا هم می خندن!
الان من چند سال می رم جهنم؟
اینا رو از تبیان کپی کردم:

تو این زمینه وقتی که سراغ احکام اسلام میریم باید از احکام به روز شده اون استفاده کرد.
وقتی که خانمها در جامعه حضور دارند نمیشه اون ها رو نادیده گرفت فقط به این دلیل که نباید با اون ها بیش از 5 کلمه صحبت کرد. این یه بی احترامی محض تلقی میشه.

نارون1
8th June 2012, 12:47 PM
فکر کنم اقتضای زمانی تو بعضی احکام وجود داره .......اینطور نیست ؟ [tafakor]

Majid_GC
11th June 2012, 10:40 AM
فکر کنم اقتضای زمانی تو بعضی احکام وجود داره .......اینطور نیست ؟ [tafakor]

تو فقه شیعه اقتضای زمانی در مورد بعضی از احکام وجود دارد

اما احکامی که در این باب رابطه با نامحرم هستند در فقه شیعه شامل این اقتضای زمانی نیست

و مطابق با همان احکام اولیه هستـــــــ ...[golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد