PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال تولید برق با توربو شارژر؟

عرفان سلیم زاده
1st February 2012, 04:05 PM
سلام خدمت اساتید.
من یه سوال برام پیش اومده!
معمولا استفاده توربو شارژر ها برای تولید هوای مورد نیاز موتور در دور های بالا هستش.
میشه یعنی امکانش هست که با دستکاری این توربو شارژر ها به جای کمپرسور هوا یک دینام گذاشت؟
کاربردشم فرض کنین که بخواد جای دینام اصلی و موتور کولر رو بگیره و راندمان حرکتی موتور رو بالا ببره!
اصلا حد توان خروجی از توربو ها چقدره؟ به 5 کیلو وات میرسه؟[tafakor]
شنیدم دور توربو شارژر به 150 هزار دور در دقیقه هم میرسه که دو ونیم برابر سانتریفیوژ های غنیسازی اورانیومه![nishkhand]
Aysajoon
1st February 2012, 07:03 PM
سلام خدمت اساتید.
من یه سوال برام پیش اومده!
معمولا استفاده توربو شارژر ها برای تولید هوای مورد نیاز موتور در دور های بالا هستش.
میشه یعنی امکانش هست که با دستکاری این توربو شارژر ها به جای کمپرسور هوا یک دینام گذاشت؟
کاربردشم فرض کنین که بخواد جای دینام اصلی و موتور کولر رو بگیره و راندمان حرکتی موتور رو بالا ببره!
اصلا حد توان خروجی از توربو ها چقدره؟ به 5 کیلو وات میرسه؟[tafakor]
شنیدم دور توربو شارژر به 150 هزار دور در دقیقه هم میرسه که دو ونیم برابر سانتریفیوژ های غنیسازی اورانیومه![nishkhand]
سلام

صحبتتون راجع به دور turbo charger ها درسته !

در مورد میزان افزایش توان موتور با افزودن تربو هم به صورت عدد و رقم اطلاع ندارم !

تا اون جایی که من مدونم با دستکاری توربو شارژ ( که نمیدونم چه طور میخواین این کار رو انجام بدین چون توربو شارژ یه سیستم پره داره که با استفاده از فشار گاز خروجی از اگزوز پره ی خودشو میچرخونه و سوخت بیشتری به سیلندر می رسونه و قدرت بیشتر میشه همین ) نمیشه به هدفی که شما عنوان کردین دست یافت و بشه به جای یه متراکم ساز یا همون کمپرسور در داخل تربو یه دینام گذاشت که اصلا اساس کار متفاوتی دارن !!!!!!

همون طور که میدونید تربو از 2 قسمت کمپرسور و توربین درست شده که با یه شفت (shaft) به هم وصلن و دینام نمیتونه هیچ گاه و با هیچ تغییراتی جای کمپرسور رو که از لحاظ شباهت کاری نامربوط به همند رو بگیره البته من این طوری فکر میکنم .

قابل توجه دوستان :

توربو شارژر ( turbo charger ) وسیله ای است که می تواند بدون آنکه وزن موتور را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد ، قدرت موتور را بسیار بالا ببرد !

به بیان دقیق توربوشارژر نوعی سیستم دمنده است که هوا را با فشار زیاد به درون سیلندر می دمد که هر چه فشار هوا بیشتر باشد مقدار مولکولهای هوا بیشتر خواهد بود و باتبع مخلوط هوا و سوخت بیشتری در سیلندر جای خواهد گرفت . هر چه سوخت بیشتر باشد ، قدرت ناشی از احتراق هم بیشتر خواهد بود که در حالت عمومی گفته میشه توربو شارژر یا سوپر شارژر تكنیكهایی از پرخورانی موتور هستند .

عرفان سلیم زاده
2nd February 2012, 12:53 PM
سلام

صحبتتون راجع به دور turbo charger ها درسته !

در مورد میزان افزایش توان موتور با افزودن تربو هم به صورت عدد و رقم اطلاع ندارم !

تا اون جایی که من مدونم با دستکاری توربو شارژ ( که نمیدونم چه طور میخواین این کار رو انجام بدین چون توربو شارژ یه سیستم پره داره که با استفاده از فشار گاز خروجی از اگزوز پره ی خودشو میچرخونه و سوخت بیشتری به سیلندر می رسونه و قدرت بیشتر میشه همین ) نمیشه به هدفی که شما عنوان کردین دست یافت و بشه به جای یه متراکم ساز یا همون کمپرسور در داخل تربو یه دینام گذاشت که اصلا اساس کار متفاوتی دارن !!!!!!

همون طور که میدونید تربو از 2 قسمت کمپرسور و توربین درست شده که با یه شفت (shaft) به هم وصلن و دینام نمیتونه هیچ گاه و با هیچ تغییراتی جای کمپرسور رو که از لحاظ شباهت کاری نامربوط به همند رو بگیره البته من این طوری فکر میکنم .

قابل توجه دوستان :

توربو شارژر ( turbo charger ) وسیله ای است که می تواند بدون آنکه وزن موتور را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد ، قدرت موتور را بسیار بالا ببرد !

به بیان دقیق توربوشارژر نوعی سیستم دمنده است که هوا را با فشار زیاد به درون سیلندر می دمد که هر چه فشار هوا بیشتر باشد مقدار مولکولهای هوا بیشتر خواهد بود و باتبع مخلوط هوا و سوخت بیشتری در سیلندر جای خواهد گرفت . هر چه سوخت بیشتر باشد ، قدرت ناشی از احتراق هم بیشتر خواهد بود که در حالت عمومی گفته میشه توربو شارژر یا سوپر شارژر تكنیكهایی از پرخورانی موتور هستند .
سلام مرسی از پاسخ
راستش من فقط میخواستم که راندمان حرکتی موتور رو بالا ببرم!
یکی از مشکلات موتور اینه که بیشتر نیاز مندی های موتور(برق برای کل ماشین،زمان بندی هایی که با بادامک ها انجام میشه،پمپ رادیاتور،خنک سازی رادیاتور و هزار تا چیز دیگه) از از میلنگ گرفته میشه و اون انرژی مفیدی رو که فقط باید طرف حرکت بشه رو حروم میکنه!
من گفتم حالا که همچین پکیج هایی هست چرا به جای افزایش هوای ورودی برق مورد نیاز برای تمام اجزای ماشین رو ازش تامین نکنیم؟
یه سوال مهم هم داشتم!
میشه بدون تغییر در ساختار توربو شارژر و فقط ساختن یک محفظه احتراق یک موتور جت ساخت؟
فرض کنین که محفظه احتراق به صورت اماده تهیه بشه!
این یکی جدا از ماشین هستش(میخوام ببینم میشه از پیشرانه اش استفاده کرد؟)

حسین متقی
2nd February 2012, 01:54 PM
سرعت سانتریفیوژهای غنی سازی 2تا5 هزار دور بر ثانیه هست البته اینجوری که من شنیدم
و به همین دلیل بلبرینگ نداره و از بالشتک مغناطیسی استفاده میکنن
من قبلا بهش فکر کردم
مشکل هزینهس ماکه پول نداریم بهتره از این......هانکنیم
اما شدنش میشه باید شفتو بلندتر کرد و پره ی گریز از مرکز کمپرسور رو حذف و منیفولدو ازاد کرد
بعد از یه گیربکس مخصوص تبدیل 150 به 1 استفاده کرد که بتونه دور موتور بالارو تحمل بکنه تازه کار اصلی شروع میشه چون باید خیلی سبک هم باشه چون توی اون دور موتور گشتاور قابل توجهی وجود نداره که بتونه گیربکسو حرکت بده اما میشه با گیربکسهایی از جنس crpیا پلاستیک تقویت شده با فیبر و یا با فیبر کربن یه چنین گیربکسی ساخت
بعد هم یه ژنراتور دور بالای مستقیم که هر چه سیمپیچش سبکتر بهتر
اینجوری میشه با کمک یه روکش ترمو الکتریک روی اگزوز برق تولید کرد
راستی موتورهایی با بازده بالا انرژی تلف شده از اگزوزشون هم اندازه و بیشتر از قدرت خروجیه موتوره

حسین متقی
2nd February 2012, 02:06 PM
راجع به موتور جت هم این یکی به فکر من هم نرسیده بود
یه موتور 2000 سی سی توی 8000 دور بر دقیقه 67 لیتر بر ثانیه هوا میخوره
که یه توربو چارج این حجم رو به 90 لیتر بر ثانیه میرسونه
یعنی 90 لیتر بر ثانیه میتونی کمپرسور از خروجیش بگیری که این عدد با وجود فشار موجوده یعنی بدون فشار و با فشار فن کمپرس موتور میتونی تا 100 و 120 لیتر هم بر ثانیه بگیری ازش و با یه سوخت پاش قویه بنزین یا کپسول گاز میشه یه مینی موتور جت هم ساخت اما طراحی موتور جت خیلی سخته اما شدنیه ولی بازده انرژی نداره فقط کلی سوخت مصرف میکنه
مگه اینکه مثل هلیکوپتر تمام انرژیشو صرف چرخوندن یه توربین بکنی و یا ازش سوپرچارج بگیری یا مستقیم ازش استفاده کنی و وصلش کنی به محور اصلیه موتور که خیلی باحال میشه
هیبرید بنزین-گاز-پیستونی درونسوز- جت توربین-

hossien
7th February 2012, 08:41 PM
این یکی جدا از ماشین هستش(میخوام ببینم میشه از پیشرانه اش استفاده کرد؟)

به نظرم می تونید پالس جت را ببینید فقط یک محفظه احتراق داره و یک بار عمل جرقه زنی انجام می گیره

SaSaMc2
8th February 2012, 02:23 PM
انرژي توربو چارژر كه صرف كمپرس كردن هوا ميشه از كجا تامين ميشه؟

عرفان سلیم زاده
8th February 2012, 05:39 PM
انرژي توربو چارژر كه صرف كمپرس كردن هوا ميشه از كجا تامين ميشه؟

از گاز های خروجی محفظه احتراق موتور[golrooz]

SaSaMc2
9th February 2012, 02:10 AM
از گاز های خروجی محفظه احتراق موتور[golrooz]

ممنونم عزيزم [golrooz]

ولي اين كار مگه موجب گرفتن تخليه موتور نميشه؟

يه منبع اگزوز يا كاتاليزور وقتي تاثير بر راندمان داره جذب انرژي كه بايد تاثير بيشتري داشته باشه...!

كلا چرا از توربو چارجر توي همه ي اتومبيل ها استفاده نميكنن؟

حسین متقی
9th February 2012, 03:02 AM
ممنونم عزيزم [golrooz]

ولي اين كار مگه موجب گرفتن تخليه موتور نميشه؟

يه منبع اگزوز يا كاتاليزور وقتي تاثير بر راندمان داره جذب انرژي كه بايد تاثير بيشتري داشته باشه...!

كلا چرا از توربو چارجر توي همه ي اتومبيل ها استفاده نميكنن؟

چون این تاثیر و کاهش سرعت تخلیه و بالطبع کاهش قدرت موتور باعث افزایش فشار ورودی میشه
و افزایش دبیه ورودی هم باعث میشه قدرت موتور به طور چشمگیری افزایش پیدا کنه چون خود موتور منبع تبدیل انرژیه مستقیمه و از افزایش هوای ورودی چند برابر کاهش خروجی قدرت تولید میکنه
برای همین روی همه ی ماشینها نمیزارند چون فشار روی موتور زیاد میشه و طراحی اووردیزاین بیشتری لازم داره
و درضمن گرانتر هم هست
و همه ی خودروها هم نیازی به افزایش قدرت و افزایش مصرف سوخت ندارند
و البته برای اضافه کردن توربو به موتور باید پمپهای سوخت پر فشارتری جایگزین بشوند و.....

SaSaMc2
9th February 2012, 04:14 AM
یکی از مشکلات موتور اینه که بیشتر نیاز مندی های موتور(برق برای کل ماشین،زمان بندی هایی که با بادامک ها انجام میشه،پمپ رادیاتور،خنک سازی رادیاتور و هزار تا چیز دیگه) از از میلنگ گرفته میشه و اون انرژی مفیدی رو که فقط باید طرف حرکت بشه رو حروم میکنه!
من گفتم حالا که همچین پکیج هایی هست چرا به جای افزایش هوای ورودی برق مورد نیاز برای تمام اجزای ماشین رو ازش تامین نکنیم؟

چون این تاثیر و کاهش سرعت تخلیه و بالطبع کاهش قدرت موتور باعث افزایش فشار ورودی میشه
و افزایش دبیه ورودی هم باعث میشه قدرت موتور به طور چشمگیری افزایش پیدا کنه چون خود موتور منبع تبدیل انرژیه مستقیمه و از افزایش هوای ورودی چند برابر کاهش خروجی قدرت تولید میکنه
برای همین روی همه ی ماشینها نمیزارند چون فشار روی موتور زیاد میشه و طراحی اووردیزاین بیشتری لازم داره
و درضمن گرانتر هم هست
و همه ی خودروها هم نیازی به افزایش قدرت و افزایش مصرف سوخت ندارند
و البته برای اضافه کردن توربو به موتور باید پمپهای سوخت پر فشارتری جایگزین بشوند و.....

سلام ممنون گل پسرا @};- @};-

پس ما اينجا با يك معادله توان دار روبرو هستيم...

نيروي خام معمولي = E

نيروي خام سوپر چارجر دار = P

نيروي خروجي معمولي موتور = A = 100

نيروي تلف شده در اگزوز = B = 200

نيروي تبديلي توسط كمپرسور از اگزوز = C = 100

ضريب خفگي بر اثر انسداد = D = 100

منحني سوخت اوليه = H = 10

منحني سوخت ثانويه = G = 2

E = A + B x H

P = E + C - D x G

E = 100 + 200 x 10 = 3000

P = 3000 + 100 - 100 x 2 = 6000

پس به نظر من در صورتي كه ما نيروي توليدي توبو چارجر رو صرف تراكم نكنيم:

سوخت بيشتري مصرف نميكنيم...

پس توليد توان ما ميشه كمتر از اول به علت خفگي...

و اگر اين توليد جديد رو به مصرف برق برسونيم در شرايط تلفات صفر برابر با نيروي اولي ميشيم...

البته الان 5 صبح هست شايد بخوابم بيدار شم نظرم عوض بشه [nishkhand]

حسین متقی
9th February 2012, 04:48 AM
سلام ممنون گل پسرا @};- @};-

پس ما اينجا با يك معادله توان دار روبرو هستيم...

نيروي خام معمولي = E

نيروي خام سوپر چارجر دار = P

نيروي خروجي معمولي موتور = A = 100

نيروي تلف شده در اگزوز = B = 200

نيروي تبديلي توسط كمپرسور از اگزوز = C = 100

ضريب خفگي بر اثر انسداد = D = 100

منحني سوخت اوليه = H = 10

منحني سوخت ثانويه = G = 2

E = A + B x H

P = E + C - D x G

E = 100 + 200 x 10 = 3000

P = 3000 + 100 - 100 x 2 = 6000

پس به نظر من در صورتي كه ما نيروي توليدي توبو چارجر رو صرف تراكم نكنيم:

سوخت بيشتري مصرف نميكنيم...

پس توليد توان ما ميشه كمتر از اول به علت خفگي...

و اگر اين توليد جديد رو به مصرف برق برسونيم در شرايط تلفات صفر برابر با نيروي اولي ميشيم...

البته الان 5 صبح هست شايد بخوابم بيدار شم نظرم عوض بشه [nishkhand]

خب من فکر کنم هم پیش فرضهای عددی و هم معادلاتت رو اشتباه نوشتی
احتمالا به دلیل اینکه الان 5 صبحه یکیمون داره اشتباه میکنه شایدم هردومون
ولی انرژی تلف شده از اگزوز دوبرابر نیروی موتور نیست
و منظور از قدرت بیشتر هم بازده مصرف سوخت نیست
بازده وزن موتوره و قدرت موتور
و با افزایش خفگی فقط یه عددی از قدرت موتور کم میشه
مثل اینکه یه باری بزاری روی موتور یکم سرعت دورانش کم بشه
ولی وقتی داری هوا به ورودی اضافه میکنی داری انفجار قویتری درست میکنی که حداقل 50 درصد نیروی گرفته شده از اگزوز+نیروی اضافه شده بابت افزایش مصرف سوخت در حین بازده برابره البته تقریبی
که این نیروی اضافه شده به اندازه ی 40 درصد قدرت موتوره
پس قطعا بهتره از توربوچارج برای ورود هوا استفاده بکنی به جای تولید برق البته استفاده از تولید برقش برای مواردی خاص که نیازی به اضافه شدن قدرت نیست میتونه مفید هم باشه اگه بتونیم بسازیم چنین گیربکس سبکی برای انتقال قدرتش به دینام
این ایده رو منم قبلا به ذهنم رسیده بود سوم دبیرستان بودم شاید یادم نیست همینجوری حساب کردم دیدم نمیشه بیخیالش شدم اونموقع هم

SaSaMc2
9th February 2012, 09:14 AM
سلام خوب شد تو خوابيدي ساعت 9:45" صبح شد... [golrooz]

منم همين رو گفتم تقريباً...

عداد كه فقط جهت نمايش رند گذاري شده...

در كل اگر انرژي كسب شده از اگزوز جهت پمپاژ هوا نباشه...

نه انفجار قويتر ميشه نه سوخت بيشتري مصرف ميشه و ما منفي ميشيم...

حالا اگر بنا بر معجزه تلفات ما در تبديل و انتقال انرژي دريافتي از اگزوز به انرژي الكتريكي برابر صفر باشه...

تازه همه چي ميشه مساوي...

خب شب بخير [golrooz] [nishkhand]

عرفان سلیم زاده
9th February 2012, 11:18 AM
سلام خوب شد تو خوابيدي ساعت 9:45" صبح شد... [golrooz]

منم همين رو گفتم تقريباً...

عداد كه فقط جهت نمايش رند گذاري شده...

در كل اگر انرژي كسب شده از اگزوز جهت پمپاژ هوا نباشه...

نه انفجار قويتر ميشه نه سوخت بيشتري مصرف ميشه و ما منفي ميشيم...

حالا اگر بنا بر معجزه تلفات ما در تبديل و انتقال انرژي دريافتي از اگزوز به انرژي الكتريكي برابر صفر باشه...

تازه همه چي ميشه مساوي...

خب شب بخير [golrooz] [nishkhand]

سلام
قدرت کم نمیشه![soal]
خود فشار گاز موقع تخلیه حدودا 5 برابر اتمسفره و طبق قانون برنولی این فشار میتونه به سرعت تبدیل بشه و تو فشار جو از اگزوز بیرون بره!
خفگی واسه زمانیه که فشار گاز خروجی از اگزوز کمتر از فشار جو بشه و توی موتور بمونه!
پس قدرت موتور کم نمیشه!
مثلا اگر فکر میکنی که گاز محفظه احتراق ممکنه دیرتر بیرون بره و به پیستون فشار میاره اینطور نیست چون فشار گاز خروجی از اگزوز از فشار اتمسفر کمتر نمیشه به همین خاطر فشار رو احساس نخواهد کرد.[golrooz]

SaSaMc2
9th February 2012, 06:30 PM
سلام.

خب اگه تاثير نداره پس چرا منبع اگزوز يا كاتاليزور ها از قدرت موتور كم ميكنن؟ [nadanestan]

راستي صبح بخير [golrooz][nishkhand]

عرفان سلیم زاده
10th February 2012, 11:07 AM
سلام.

خب اگه تاثير نداره پس چرا منبع اگزوز يا كاتاليزور ها از قدرت موتور كم ميكنن؟ [nadanestan]

راستي صبح بخير [golrooz][nishkhand]

صبح بخیر عزیزم[shaad]
والا اینکه مکانیسمش چطوریه من نمیدونم!
اصلا بزار ایسا خانوم بیاد من مخم نمیکشه![negaran]

عرفان سلیم زاده
10th February 2012, 12:25 PM
اگر هم نشد همون ماژول های ترموالکتریک میزاریم عمرشم بیشتره![golrooz]

SaSaMc2
10th February 2012, 01:53 PM
سلام عزيزم

فكر ميكنم توي استراليا يه دانشگاه چندسال بود روي نانو ترموالكتريك ها براي دريافت انرژي خارج از موتور كار ميكرد...

عرفان سلیم زاده
10th February 2012, 05:41 PM
سلام عزيزم

فكر ميكنم توي استراليا يه دانشگاه چندسال بود روي نانو ترموالكتريك ها براي دريافت انرژي خارج از موتور كار ميكرد...

اره ولی تحقیقاته فعلا!
منظورم ترموالکتریک های تجاری شده است!
فکر کنم الان هر ماژول اش بتونه 14 وات تولید کنه!
دما حد هم 260 درجه است.
ولی خیلی کمه!
دیگه کاهش حجمش به خلاقیت خودمون وابسته است[nishkhand]

SaSaMc2
10th February 2012, 10:09 PM
اره ولی تحقیقاته فعلا!
منظورم ترموالکتریک های تجاری شده است!
فکر کنم الان هر ماژول اش بتونه 14 وات تولید کنه!
دما حد هم 260 درجه است.
ولی خیلی کمه!
دیگه کاهش حجمش به خلاقیت خودمون وابسته است[nishkhand]

آره من براي يه تحقيق در همين مورد سالها پيش...

كل سازمان انزژي اتمي و دانشگاه شريف رو زير و رو كردم به اطلاعات بدرد بخوري دست پيدا نكردم...

خودمم يه ماژول ويژه طراحي كردم ولي هنوزم فرمول مشخصي واسه محاسبه دقيقش ندارم...

براي اثباتش مجبور بودم يه راديو تهيه كنم كه سال 1895 ساخته شده بود...

رفتم و توي خيابون قصردشت اولين تعميركار راديو ايران ( ناصر خسروي يا خسرو ناصري يادم نيست درست ) رو پيدا كردم...

گفت دارم يه دونه، و يك ميليون ميفروشم و توي جيب من 5 هزار تومن بود [gerye]

با هر پرفسوري هم مشورت ميكنم ميگه كلا ترمو الكتريك رو بيخيال شو...

ولي شك ندارم كه ترمو الكتريك ها حتما موفق ميشن...[golrooz]

عرفان سلیم زاده
10th February 2012, 10:16 PM
آره من براي يه تحقيق در همين مورد سالها پيش...

كل سازمان انزژي اتمي و دانشگاه شريف رو زير و رو كردم به اطلاعات بدرد بخوري دست پيدا نكردم...

خودمم يه ماژول ويژه طراحي كردم ولي هنوزم فرمول مشخصي واسه محاسبه دقيقش ندارم...

براي اثباتش مجبور بودم يه راديو تهيه كنم كه سال 1895 ساخته شده بود...

رفتم و توي خيابون قصردشت اولين تعميركار راديو ايران ( ناصر خسروي يا خسرو ناصري يادم نيست درست ) رو پيدا كردم...

گفت دارم يه دونه، و يك ميليون ميفروشم و توي جيب من 5 هزار تومن بود [gerye]

با هر پرفسوري هم مشورت ميكنم ميگه كلا ترمو الكتريك رو بيخيال شو...

ولي شك ندارم كه ترمو الكتريك ها حتما موفق ميشن...[golrooz]

درسته!
چون هم ارزونتر از سلول های خورشیدی هستند
و هم کم حجم تر!
تنها ایرادش اینه که مقاومت داخلیش زیاده!
راستی این ترموالکتریک هایی که میگم فرق میکنه!
نوع جدیدشه!
راندمانش تا 12 درصد زیاد شده!

SaSaMc2
10th February 2012, 10:30 PM
درسته!
چون هم ارزونتر از سلول های خورشیدی هستند
و هم کم حجم تر!
تنها ایرادش اینه که مقاومت داخلیش زیاده!
راستی این ترموالکتریک هایی که میگم فرق میکنه!
نوع جدیدشه!
راندمانش تا 12 درصد زیاد شده!

12 درصد نسبت به انرژي دريافتي؟

يا 12 درصد نسبت به مدل هاي قبلي؟

عرفان سلیم زاده
10th February 2012, 10:33 PM
12 درصد نسبت به انرژي دريافتي؟

يا 12 درصد نسبت به مدل هاي قبلي؟

به انرژی دریافتی
مثل گرمای خورشید

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد