PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خبر سوال و جواب مربوط به اموزش c و کدویژن

hadi elec
27th January 2012, 12:55 PM
با سلام

دوستان با توجه به اموزش زبان c و کدویژن در این تاپیک (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?113639-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-c-%D9%88-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%AF%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%86&p=312919#post312919) لطفا تمام سوالت خود را در این تاپیک مطرح کنید تا نظم مطالب اموزی از بین نرود

جواب سوالات دوستان در همین تاپیک با نقل قول داده خواهد شد

عرفان سلیم زاده
31st January 2012, 05:38 PM
با سلام

دوستان با توجه به اموزش زبان c و کدویژن در این تاپیک (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?113639-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-c-%D9%88-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%AF%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%86&p=312919#post312919) لطفا تمام سوالت خود را در این تاپیک مطرح کنید تا نظم مطالب اموزی از بین نرود

سلام
میخوایتم بپرسم که حتما باید اون جدول معرفی انواع متغیر ها رو حفظ کنیم؟ به چه دردی میخوره؟
مورد دیگه هم اینه که برای ایجاد یک حلقه مهمه که از کجای برنامه ایجاد بشه؟ یا از هر جایی از برنامه میشه دستور ایجاد یک حلقه رو داد؟

ممنون[golrooz]

hadi elec
31st January 2012, 09:21 PM
سلام
میخوایتم بپرسم که حتما باید اون جدول معرفی انواع متغیر ها رو حفظ کنیم؟ به چه دردی میخوره؟
مورد دیگه هم اینه که برای ایجاد یک حلقه مهمه که از کجای برنامه ایجاد بشه؟ یا از هر جایی از برنامه میشه دستور ایجاد یک حلقه رو داد؟

ممنون[golrooz]

سلام
ممنون
خب نه نیازی به حفظش نیست من برای اطلاع داشتنتون اینو گفتم
بعضی هاش خیلی کاربرد ندارن ولی بعضیاش مثلا int & char& bit پر کاربرد هستن
فقط همینکه بدونی چند نوع هستن و به چه دردی میخورن کافیه بعدا تو برنامه های مختلف خودت احساس نیاز میکنی بهشون

خب اینجا منظورت از حقله چجور حلقه ای هست؟
اگر منظورت حلقه بی نهایت هست که خب اره باید اول برنامه وقبل از هر نوع دستوری نوشته بشه همون طوری که قبلا گفته شده
و اگر هم منظورت حلقه های معمولی هست که ممکنه توی برنامه نیاز باشه ، نه هیچ فرقی نمیکنه که کجا بیاد
حالا وقتی به توضیحات دستورات رسیدیم خودت متوجه میشی

hadi elec
12th February 2012, 06:41 PM
سلام
اگه ممکنه اطلاعاتی در مورد انواع و کارایی هدر فایل ها در c++ میخواستم
ممنون میشم پاسخ بدید

سلام
من بیشتر تمرکزم روی قسمتهایی از c++ هست که به درد ic میخوره
و خیلی به جزییاتش اشنا نیستم
اما سعی میکنم جوابتو بدم
منظورت از هدر فایلها کدوماس؟
فایلهای کتابخونه ای رو میگی؟

mohsen_s20
12th February 2012, 11:08 PM
سلام
اگه ممکنه اطلاعاتی در مورد انواع و کارایی هدر فایل ها در c++ میخواستم
ممنون میشم پاسخ بدید
[golrooz]

mohsen_s20
13th February 2012, 03:34 PM
سلام
ممنون که پاسخ دادید
بله فایل هایی مثل
coin.h
stdio.h
و....
کارایی و بقیه هدر هایی که لازمه.

بانوثریا
13th February 2012, 07:13 PM
هدر فایل ها یا فایل های کتابخانه ای به خاطر این تعریف میشن چون که در بدنه برنامه اصلی شما از دستوراتی استفاده میکنید که به اصطلاح معرفش هدرفایل ها هست مثلا برای استفاده از دستورprintباید شما stdioرا تعریف کنید و همینطور موارد مشابه

بانوثریا
13th February 2012, 07:14 PM
هدر فايل ها ،فايل هايي متني هستند ،مانند همان هايي كه با برنامه هاي ويرايشي يا محيط توربو C توليد مي كنيد.اين فايل ها را قبل از كامپايل مي توان به برنامه ضميمه كرد همان طور كه مي دانيم هدر فايل ها داراي پسوند .h بوده و در شاخه \include قرار دارند.

اين امكان وجود دارد كه در ليست برنامه بتوان دستوراتي اضافه كردكه بصورت برنامه نباشد
اين پيام ها كه راهنما هاي كامپايلر ناميده مي شوند، مي توانند به كامپايلر دستوراتي نظير تعريف لغات يا عباراتي كه در برنامه بكار مي روند ، ابلاغ كنند.درهدر فايل ها دستورات پيش پردازنده با يكديگر تركيب شده اند و قبل از آن كه برنامه به كامپايلر ارسال شودمي توانند در كد اصلي برنامه ضميمه شوند.

بانوثریا
13th February 2012, 07:15 PM
فايل هاي كتابخانه اي گروهي از روال هاي از قبل كامپايل شده هستند ،كه براي انجام اعمال خاص در نظر گرفته مي شوند.به عنوان مثال يك برنامه نويس تابعي نظير printf را براي چاپ عبارتي روي صفحه نمايش استفاده مي كند، اما برنامه اي كه اين عمل را انجام مي دهد در يك فايل كتابخانه اي قرار گرفته است.هر فايل كتابخانه اي داراي يك شاخص منحصر به فرد است:در اين فايل ها تنها بخش هاي مورد نياز به برنامه ضميمه مي شوند بنابراين هنگامي كه يك فايل كتابخانه اي –كه شامل تمام توابع مربوطه است-به يك برنامه ضميمه مي شود، فقط بخش هايي از آن كه براي نسخه اجرايي برنامه شما مورد نياز است الحاق مي شوند.

زبان C از لحاظ تنوع و تعداد توابع كتابخانه اي بسيار غني است.اعمال بسیاری که در زبان های دیگر برای تعریف زبان ساخته می شود(نظیر فرمان های ورودی/خروجی)در زبان C توسط توابع کتابخانه ای ، در دسترس قرار دارند.توابع کتابخانه ای روال های از پیش کامپایل شده ای هستند که توسط الحاقگر به برنامه اضافه می شوند.
پنج فایل کتابخانه ای وجود دارند که عبارت اند از: cs.lib ، cc.lib ، cl.lib ، cm.lib وch.lib . با این حال فقط یک فایل کتابخانه ای توسط یک برنامه استفاده می شود چرا این همه فایل کتابخانه ای وجود دارد؟توربو C این قابلیت را دارد که برنامه هایی با بیش از شش مدل حافظه مختلف تولید کند.در مدل کوچک برنامه شما می تواند تا 64KB حجم داشته باشدو تا 64KB می توان داده ذخیره کرد.در مدل متوسط ،که برنامه می تواند از محدودیت 64KB گذشته ، اما فضای داده ها هنوز به 64KB محدود می شود.سایر مدل ها که مدل ریز،فشرده،بزرگ و عظیم نامیده می شوند بازه های مختلفی از حافظه را عرضه می کنند.

هر مدل حافظه (بجز مدل ریز)فایل های کتابخانه ای مربوط به خود را دارد،بنابراین فایل cs.lib وقتی استفاده می شود که شما مدل حافظه کوچک را به کار برده باشیدو الی آخر.

بانوثریا
13th February 2012, 07:15 PM
علاه بر افزودن یک فایل کتابخانه ای ، هر برنامه باید به یک فایل کتابخانه ای زمان اجرا نیز الحاق شود.به ازای هر مدل حافظه یک فایل زمان اجرا نیز وجود دارد.
این فایل ها عبارت اند از :cos.obj , coc.obj , و ...از آنجا که آنها پسوند .lib ندارند ، در حقیقت فایل های کتابخانه ای نیستند ؛ بلکه فایل های شی بوده و به برنامه الحاق می شوند.
این فایل ها دارای کدی هستندکه بعد از اجرای برنامه ، اعمال مختلفی مانند تفسیر آرگومان های خط فرمان را انجام می دهند.

بانوثریا
13th February 2012, 07:16 PM
اگر قصد دارید محاسبات اعشاری در برنامه خود انجام دهید ، نیازمند مجموعه دیگری از فایل های کتابخانه ای با عنوان های maths.lib ، mathc.lib و ... خواهید بود.
تعداد این کتابخانه ها پنج عدد می باشد.برای هر مدل حافظه یک کتابخانه وجود دارد و مدل حافظه ریز به طور اشتراکی از مدل حافظه کوچک استفاده می کند.هنگام کار با فایل های کتابخانه ای ، IDE با توجه به مدل حافظه مشخص شده فایل مناسب را انتخاب می کند(مدل کوچک پیشفرض است).
برای محاسبات اعشاری نیازمند فایل fp87.lib یا فایل emu.lib نیز هستید.اگر یک کمک پردازنده8087 یا 80287 بر روی کامپیوتر شما نصب شده باشد فایل fp87.lib مورد استفاده قرار می گیرد و اگر چنین کمک پردازنده ای نداشتید فایل emu.lib به کار رفته و شما می توانید یکی از این دو گزینه را به طریق زیر مورد استفاده قرار دهید.
از منوی options گزینه compiler را انتخاب کنید ، از زیر منوی compiler گزینه code generation advance و از این منو گزینه fast floating point را انتخاب کنید.خوشبختانه ، emu.lib انتخاب پیشفرض است و در صورت وجود یا عدم وجود کمک پردازنده ریاضی کار خواهد کرد بنابراین ، نیازی نیست کار خاصی انجام دهید

بانوثریا
فایل های .cpp که در محیط tc++ ایجاد می شوند ، فایل های .obj که کامپایلر
آنها را تولید می کند ، و فایل های .exe که توسط الحاقگر تولید می شوند تماما در شاخه \tc\bin مقیم می شوند . فایل های دیگری نیز وجود دارند ولی فایل های فوق متداولترین آنها می باشند.

بانوثریا
من کمی هم برنامه نویسی avrکارکردم اگه کمک خواستید در خدمتم

maedeh_r
14th May 2012, 12:16 AM
با سلام

با او
سلام
میخوام کدویژنو دوباره نصب کنم باید قبل رو پاک کنم؟؟
چه جوری؟
خیلی وقته که نصبش کردم.
اون چیزی که میبینم فقط یه فایل shortcut روی دسکتاپه.همونو پاک کنم درسته؟؟
بعد دوباره نصب کنم؟!

hadi elec
14th May 2012, 04:12 AM
با او
سلام
میخوام کدویژنو دوباره نصب کنم باید قبل رو پاک کنم؟؟
چه جوری؟
خیلی وقته که نصبش کردم.
اون چیزی که میبینم فقط یه فایل shortcut روی دسکتاپه.همونو پاک کنم درسته؟؟
بعد دوباره نصب کنم؟!

شما برای پاک کردن نرم افزاری نمیتونی فقط شورتکات رو پاک کنی که
باید بری تو کنترل پنل
قسمت add or remove اونجا برنامه رو انتخاب کنی و پاک کنی
نرم افزار با delet کردن و پاک کردن شورتکات پاک نمیشه
بایدuninstal بشه

saeed_shabihi
19th May 2012, 04:34 PM
با سلام خدمت همه دوستان عزیز
چطوری باید برنامه یه کنترل کننده pidرو در میکرو کنترلر نوشت.
ممنون میشم راهنماییم کنید

maedeh_r
8th June 2013, 12:14 PM
بسم الله
سلام

سوالم مربوط به پست 28 در صفحه سوم تاپیک آموزش زبان c است

#define led PORTB.2

این خط برای چی هست؟

maedeh_r
8th June 2013, 01:08 PM
همش رو خوندم.خیلی خوب بود.ممنون

آموزش رو ادامه نمی دید؟؟!!!

من برنامه اخری رو نتونستم بنویسم.سخت شد

hadi elec
8th June 2013, 09:57 PM
بسم الله
سلام

سوالم مربوط به پست 28 در صفحه سوم تاپیک آموزش زبان c است

#define led PORTB.2

این خط برای چی هست؟

سلام
برای اینه که مثلا ما یه led رو به یه پورت وصل میکنیم
بعد تو برنامه میخوایم لامپ رو روشن و خاموش کنیم
دیگه هی اسم پورت رو ننویسیم تا بعد گیج نشیم وسط برنامه که این ادرس واسه چیه
و ادرسای بعدی واسه چی هستن
وقتی میخوایم پورت رو مقدار دهی کنیم یه راست مینویسیم led=1
یا led=0
دیگه خود برنامه میفهمه منظورمون همون پورت مشخص هست

zahraza
21st January 2015, 10:01 AM
سلام.
دوستان عزیز کسی میتونه تو نوشتن برنامه های زیر کمک کنه؟؟؟؟؟
برنامه ای که یه سون سگمنت داره و اول اعداد زوج و بعد اعداد فرد را نشان بدهد با کلید و زبان c و میکروکنترلرAtmega16 در کد ویژن و پروتیوس!
و
برنامه ای میخوام که ابتدا بر روی سطر اول رشته ثابت “lcd test” را نمایش داده و سپس بر روی سطر دوم رشته ثابت “At mega16″ را نمایش دهد و انتهای سطر اول رفته و کاراکتر* را نمایش دهد و فرمان چشمک زدن مکان نما را ارسال کنیم و این کاراکتر بعد از نمایش هیچی نشون نده و فقط کاراکتر ستاره را از سطر اول و ابتدا تا پایان سطر اول و سطر دوم یعنی * چشمک زن دور صفحه Lcd نمایش داده شود. با زبان c
lممنون میشم راهنمایی کنید.
ایمیل: zahra9631@yahoo.com

amiri630
17th October 2015, 08:26 AM
با سلام و عرض خسته نباشید : دوستان شرمنده، تازه میخوام برنامه نویسی را یاد بگیرم، کلی گشتم بفهمم این کدهای (0x) که قرمز شده زیر را چطوری و از کجا بدست میاریم و اینجا می نویسیم؟ روش نوشتن این کدها چطوریه ؟ دوستان میشه راهنمایی بفرمایید. با تشکر
ADCSRA=0x86;
ADCSRA|=0x40;
while ((ADCSRA & 0x10)==0);
ADCSRA|=0x10;
return ADCW;
}
void main(void){
PORTC.0=0X01;
DDRC.1=0X01;
DDRC.2=0X01;
DDRC.3=0X01;
PORTC.1=0X00;
PORTC.2=0X00;
PORTC.3=0X00;
DDRB=0X00;
PORTB=0X00;
DDRD=0XFF;

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد