PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث برای بچه های مهندسی پزشکی - بیو مکانیک !!!

Aysajoon
24th January 2012, 03:37 PM
مهندسی پزشکی - گرایش‌ بیومکانیک‌ :

با سلام خدمت تمام کاربران و همکاران عزیز تالار مکانیک که در رشته ی مهندسی پزشکی گرایش بیو مکانیک در حال تحصیلند و همچنین افرادی که تمایل به قبولی در این رشته و ادامه ی تحصیل در این فیلد تخصصی رو دارند !

در این تاپیک قصد دارم تا با کمک شما عزیزان در مورد دروس تخصصی این رشته ، دانشگاه هایی که در مقاطغ مختلف این رشته رو ارائه میدن ، آزمون دانشگاهی این رشته ، بازار کار اون در کشور و . . . بحثی رو داشته باشیم که کمکی به دوستان بیو مکانیکیمون باشه !

امیدوارم در این بحث شرکت کنید و نظراتتون رو با بقیه قسمت کنید !

با تشکر [golrooz]

Aysajoon
24th January 2012, 03:40 PM
یه توضیح مختصر و مفید راجع به این رشته میدم که ابتدای بحثمون یه دید کلی داشته باشیم !

دانشجوی‌ مهندسی‌ پزشکی‌ گرایش‌ بیومکانیک‌ با به‌ کارگیری‌ مفاهیم‌ مکانیکی‌ در زمینه‌های‌ پزشکی‌ آشنا می‌شود .

اهمیت‌ این‌ رشته‌ زمانی‌ آشکار می‌شود که‌ بدانیم‌ جلوه‌های‌ مختلف‌ انسانی ،‌ جنبه‌های‌ مکانیکی‌ قوی‌ دارد .

مثلاً در ساخت‌ دست‌ یا پای‌ سیبرنتیکی‌ و قلب‌ مصنوعی‌ باید یک‌ متخصص‌ بیومکانیک‌ در مورد نحوه‌ حرکت‌ اندام‌های‌ یاد شده‌ نظر بدهد .

همچنین‌ در زمینه‌ سازگاری‌ محیط‌ صنعتی‌ و غیرصنعتی‌ با بدن‌ انسان‌ علم‌ بیومکانیک‌ نقش‌ مهمی‌ را ایفا می‌کند .

Aysajoon
24th January 2012, 03:42 PM
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بیومکانیک‌ :

دینامیک‌ و ارتعاشات‌ در مهندسی‌ پزشکی‌ ، خواص‌ مواد مهندسی‌ ، مقدمه‌ای‌ بر کاربرد مواد مهندسی‌ در پزشکی‌ ، مکانیک‌ سیالات‌ ، کینزیولوژی‌ و بیومکانیک‌ مقدماتی‌ ، ارتز و پروتز ، طراحی‌ اجزاء ، دینامیک‌ ماشین‌ ، ترمودینامیک‌ و انتقال‌ حرارت‌ ، طراحی‌ و تولید به‌ کمک‌ کامپیوتر ، شیمی‌ عمومی‌ ، بیوشیمی‌ .

Aysajoon
24th January 2012, 03:48 PM
شایان به ذکر است که در دانشگاه های ایران این رشته ی مهندسی پزشکی از مقطع کارشناسی تا دکتری در چهار گرایش بیو الکترونیک ، بیو مواد ، بیو مکانیک و بالینی ارائه می گردد که دانشگاه هایی همچون :

دانشگاه صنعتی امیر کبیر (بیو الکترونیک ، بیومواد ، بیومکانیک ) ، دانشگاه سهند تبریز ( بیوالکترونیک ) ،دانشگاه شاهد (بالینی) ، دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای علوم و تحقیقات (بیو الکترونیک ، بیومواد، بیومکانیک، بالینی) مشهد و دزفول در مقطع کارشناسی دانشجو می پذ یرند .

* لازم به ذکر است که در مقطع کارشناسی ارشد بیومتریال فقط در حال حاضر سه دانشگاه امیر کبیر ، علم و صنعت و علوم و تحقیقات دانشجو می پذیرند

Aysajoon
24th January 2012, 03:58 PM
دوستان همون طور که میدونید :

بیومکانیک به استفاده از مکانیک کلاسیک در زمینه های مهندسی پزشکی و بررسی حرکت تغییرات مواد جریان های درون بدن و طرح آنها و انتقال مواد شیمیایی در محیط می پردازد .

پیشرفت در این شاخه به ساخت قلب مصنوعی ، دریچه های قلب ، مفاصل مصنوعی ، درک بهتر از عملیات و کارکرد قلب ، ریه ، شریان ها ، مویرگ ها ، استخوان ها ، غضروف ها ، تاندون ها ، دیسکهای بین مهره ای و پیوندهای سیستم اسکلتی-عضلانی بدن شده است .

yas-90
24th January 2012, 05:22 PM
سلام دوست عزیز
لطف میکنید بگید چه رشته هایی میتونن ارشد در این رشته امتحان بدن؟؟؟؟؟

Aysajoon
24th January 2012, 06:20 PM
سلام دوست عزیز
لطف میکنید بگید چه رشته هایی میتونن ارشد در این رشته امتحان بدن؟؟؟؟؟

سلام

خواهش میکنم

تا اون جایی که من میدونم رشته ی مهندسی پزشکی جزء گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته های : مهندسی مکانیک ( بیو مکانیک) ، مهندسی برق ( بیو الکتریک) ، مهندسی مواد( بیو مواد) ، مهندسی پزشکی ( افرادی که لیسانس مهندسی پزشکی دارند ) و رادیولوژی هست .

Aysajoon
24th January 2012, 06:53 PM
چكيده آيين نامه دوره كارشناسي ارشد بيومكانيك دانشكده مهندسي مكانيك - دانشگاه صنعتي شريف

عنوان دوره : كارشناسي ارشد مهندسي مكانيك - گرايش بيومكانيك

طول دوره: حداكثر دو سال مي باشد. براي دانشجوياني كه داراي بيش از ٨ واحد دروس جبراني باشند يك نيمسال به مدت مزبور افزوده خواهد شد.

تعداد كل واحدهاي دوره (به جز واحدهاي جبراني) حداقل ۳۲ واحد بشرح زير ميباشد:

الف - دروس عمومي اجباري: ۶ واحد
ب - دروس تخصصي اجباري : ۶ واحد
ج – دروس تخصصي اختياري : ۱۲ واحد
د - سمينار: ۲ واحد
ه – پروژه: ۶ واحد

الف- دروس عمومي اجباري :

-رياضيات پيشرفته i
- مكانيك محيطهاي پيوسته ( هر کدام 3 واحد )

ب- دروس تخصصي اجباري :

-ابزار دقيق پزشكي
- بيومكانيك عمومي ( هر کدام 3 واحد )

ج - دروس تخصصي اختياري (ارزش هر درس سه واحد) :

حداقل چهار درس از مجموعه دروس ضميمه بايد اخذ گردد .

دانشجويان بايد ترجيحا" دروس خود را در زمينه پروژه تحقيقاتي مورد نظر اخذ نمايند.

د- سمينار ( 2 واحد ) :

سمينار اجباري ميباشد و كليه دانشجويان موظفند كه در نيمسال دوم (بدون احتساب نيمسال جبراني) دوره
كارشناسي ارشد براي آن ثبتنام نمايند.

ه- پروژه ( 6 واحد ) :

لازم است دانشجويان تا پيش از پايان نيمسال اول تحصيلي (بدون احتساب نيمسال جبراني) موضوع كلي پروژه و استاد راهنماي اصلي خود را (از استادان گروه بيومكانيك) انتخاب نمايند . همچنين لازم است دانشجويان پيش از پايان نيمسال دوم تحصيلي (بدون احتساب نيمسال جبراني) ، تعريف پروژه خود را از طريق استاد راهنما به تصويب گروه بيومكانيك رسانده باشند، در غير اين صورت از ثبتنام آنها در نيمسال سوم جلوگيري خواهد شد.

و- دروس جبراني :

براي دانشجوياني كه با مدرك كارشناسي مهندسي وارد دوره كارشناسي ارشد بيومكانيك مي شوند، گذراندن دروس جبراني زير الزامي است :

۱- فيزيولوژي آناتومي ۱ و ۲ ( 6 واحد)

۲- الكترونيك كاربردي و آزمايشگاه ( ۴ واحد)

۳- آشنايي با تجهيزات پزشكي و كارآموزي ( ۳ واحد)

ز- دانشجوياني كه برخي از دروس اختياري يا اجباري دوره كارشناسي ارشد را در دوره كارشناسي گذرانده اند، نميتوانند آن دروس را مجددا" در دوره كارشناسي ارشد اخذ نمايند و يا به عنوان دروس دوره كارشناسي ارشد محسوب نمايند .

ح- به دانشجوياني كه با مدرك كارشناسي مهندسي مكانيك وارد دوره ميشوند توصيه ميشود كه از الگوي آموزشي زير پيروي نمايند :

*- نيمسال جبراني (پائيز) : فيزيولوژي و آناتومي 1 و 2 (6 واحد) ، الكترونيك كاربردي (3 واحد) ، آزمايشگاه الكترونيك كاربردي (1 واحد) ، رياضيات پيشرفته1 (3 واحد ) .

*- نيمسال اول (بهار) : مكانيك محيطهاي پيوسته1 (3 واحد ) ، ابزار دقيق پزشكي (3 واحد) ، بيومكانيك عمومي (3 واحد ) ، يك درس انتخابي (3 واحد) .

*- نيمسال دوم (پاييز) : سه درس اختياري (9 واحد) ، سمينار (2 واحد ) .

*- نيمسال سوم (بهار) : پروژه (6 واحد) .

*- نيمسال چهارم (پاييز) : پروژه (صفر واحد) .

Aysajoon
24th January 2012, 07:14 PM
در حال حاضر بازار كار هيچ رشته اي در کشور در حد ايده آل نيست و اين شامل حال رشته مهندسي پزشكي نيز مي شود اما بدون شك وضعيت فارغ التحصيلان اين رشته ، نسبت به رشته هاي مهندسي ديگر ، مطلوبتر است .

چون ارزش اقتصادي وسايلي كه مهندسين پزشكي طراحي ، تعمير ، نگهداري يا خريداري مي كنند ، بسيار بالا است .

براي مثال اگر يك كامپيوتر يك يا دو ميليون تومان قيمت دارد ، يك دستگاه پزشكی بطور متوسط ده ها ميليون تومان مي ارزد . براي همين مسؤولان بيمارستانها بطور نسبي براي حفظ و نگهداري آنها اهميت بسياري قائل اند .

اين امر باعث شده تا خيلي از فارغ التحصيلان ما حتي دانشجويان ترم هاي آخر جذب بازار كار شوند ، بويژه اگر فارغ التحصيل اين رشته اصراري نداشته باشد كه در تهران كار كند ، مي تواند در شهرستانها جذب بيمارستانها ، سازمان تامين اجتماعي و مراكز متعدد ديگر شود .

فارغ التحصيلان هم چنين مي توانند در مراكز تحقيقاتي از قبيل موسسه استاندارد ، بنياد مستضعفان و جانبازان ، مركز تحقيقات وزارت دفاع و ساير مراكز تحقيقاتي مشغول كار شوند .

وزارت بهداشت ، وزارت فرهنگ و آموزش عالي ، وزارت صنايع ، سازمان تامين اجتماعي ، بيمارستانهاي دولتي و خصوصي و ... از ساير محلهايي هستند كه مهندس پزشكي مي تواند در آنجا مشغول شود .

در ضمن عزیزانی که دوست دارند که در این رشته تحصیل کنند برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین برای گفتگو با دانش آموختگان این رشته میتوانند که درخواست خودشون را در همین تاپیک اعلام کنند .

baran888
22nd July 2014, 02:34 PM
سلام یه سوال دارم من ترم اخر مکانیک-ساخت وتولید هستم..برای ارشد میخوام ظرفیت ونام هر دانشگاه که گرایش بیومکانیک روداره بدونم خیییلی لطف میکنید اگر کمک کنید ودر عین حال رنج قبولیش با چه رتبه هایی هست؟
بی نهایت سپاس برایتان[golrooz]

saeid mehri
20th November 2014, 02:18 PM
سلام خدمت شما دوست عزیز،
مطالب بسیار آموزنده وکاربردی بودن،بابت همشون تشکر می کنم
بنده دانشجوی کارشناسی مکانیکم ومی خوام برای ارشدبیومکانیک بخونم،امسالم آزمایشی شرکت کردم واز الان میخام شروع کنم برا سال آینده.از شما خواهش دارم در مورد منابع آزمون وبازار کارو...واطلاعاتتون در این رشته بیشتر راهنمایی کنید.
خیلی ممنون

homeyra
27th November 2014, 01:02 PM
سلام خدمت شما دوست عزیز،
مطالب بسیار آموزنده وکاربردی بودن،بابت همشون تشکر می کنم
بنده دانشجوی کارشناسی مکانیکم ومی خوام برای ارشدبیومکانیک بخونم،امسالم آزمایشی شرکت کردم واز الان میخام شروع کنم برا سال آینده.از شما خواهش دارم در مورد منابع آزمون وبازار کارو...واطلاعاتتون در این رشته بیشتر راهنمایی کنید.
خیلی ممنون

سلام
کتاب وینتر و پنجابی برای درس بیومکانیک یک و دو
برای زبان تخصصی هم که کتاب زبان عمومی و کتاب زبان تخصصی در مهندسی پزشکی خوانده شود.(ضریب زبان 3 است)
اگر منبع برای درس و واحد خاصی مدنظرتون هست،بفرمایید تا اگه اطلاع داشتم در اختیارتون قرار بدم

saeid mehri
28th November 2014, 01:57 PM
سلام،خیلی ممنون از حسن توجهتون
اگه امکانش هست در مورد منابع پزشکی بیومکانیک(دروس پايه پزشكي شامل فيزيولوژي و آناتومي و فيزيك پزشكي)راهنمایی کنید.
به نظر شما برای ارشد،منابع پارسه بهتره یامنابع مدرسان؟

حسینی00
5th November 2015, 05:43 PM
سلام.
رشته ی من فیزیک هست و دوست دارم بیومکانیک بخونم.من گرگان زندگی میکنم و از اونجایی که این رشته تو شهر ما نیست نمیشه کتاباشو اینجا گیر آورد.من کتاب های این رشته رو از کجا میتونم فراهم کنم.اگه شماره ای از اون کتاب فروشی ها لطف کنید بدید ممنون میشم.برای درس بیو مکانی چه کتاب هایی رو معرفی میکنید که به من که هیچی از این کتاب نمیدونم تا حد ارشد .چون من میخوام دکتری شرکت کنم لطفا راهنماییم کنید

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد