PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی وقتي حمايت مي‌شويم که بازار کار براي اختراع وجود داشته باشد

عرفان سلیم زاده
10th January 2012, 07:04 PM
http://www.khorasannews.com/NewsImage.aspx?id=278281&filename=5s3.jpg

گروه دانشگاه: وقتي ۹۰ درصد يک کار پژوهشي يا اختراع انجام شد و مسئولان و نهادهاي مربوط تشخيص دادند که بازار کار در آن زمينه خوب است، حمايت مي کنند.اين جمله را «مرتضي بهرام پور» دانشجوي ۲۲ ساله رشته پرستاري دانشگاه آزاد اسلامي بيرجند که مسئوليت پژوهشکده علمي پژوهشي شهيد رجايي دانشگاه خود را بر عهده دارد بيان کرد و با اشاره به نقطه شروع کارش از دوران راهنمايي گفت: اولين اختراعم سوخت جامد با حرارت زياد و بدون دود بود.

وي با بيان اين که در دوره هاي متعدد جشنواره خوارزمي شرکت کرده و با ديدن کارهاي ديگران، انگيزه بيشتري براي اختراع و کار بهتر در من به وجود آمده است، ادامه داد: مهم ترين عاملي که باعث کار بيشترم شد دلگرمي هايي بود که اطرافيان به من مي دادند و بحث حمايت و امکانات در مرحله بعد قرار دارد. به گفته وي، ويژگي شرکت در جشنواره ها اين است که فرد مشتاق مي شود در موارد ديگر هم طرح هايي ارائه دهد و کار کند بنابراين من هم سعي کرده ام در بيشتر گرايش ها اين راه را پيگيري کنم و بتوانم در شاخه هاي مکانيک، پزشکي، کشاورزي و نظامي اختراع داشته باشم.

فعاليت در زمينه نانو از ۳ سال پيش
بهرام پور اضافه کرد: از حدود ۳ سال پيش به دليل اهميت نانو و پزشکي توانستم طرح هاي خوبي ارائه کنم که ۲ مورد از آن ها در حال توليد است، به علاوه برانکاردي با ويژگي هاي منحصر به فرد طراحي کردم که ۶ ماه توسط استادان و صاحب نظران دانشگاه علوم پزشکي بررسي شد و پس از تاييد قول دادند با توجه به کاربردي بودن آن در توليد حمايت کنند. وي با اشاره به ارائه کافت رگ گيري مورد استفاده براي وارد کردن انجوکت که در پنجمين جشنواره منطقه اي بنياد ملي نخبگان پذيرفته شد گفت: کار توليد انبوه آن را ادامه مي دهم و در حال حاضر در پارک علم و فناوري مستقر هستيم تا بتوانيم با پيگيري هاي لازم دراستان اشتغال آفريني کنيم.

وي افزود: با ارائه طرح برانکارد تاشو با قابليت حمل آسان، رتبه ششم کشوري يازدهمين دوره جشنواره جوان خوارزمي در سال ۸۸ را به دست آوردم. اين مخترع جوان در ادامه به کسب عنوان برتر استاني در جشنواره خوارزمي سال هاي ۸۵ و۸۶ براي ارائه چند طرح شيمي و دستگاه تغذيه نوزاد اشاره کرد و گفت: چندين عنوان ديگر در سال هاي مختلف کسب کرده ام و در خراسان جنوبي سال هاي ۸۸ و ۸۹ دانشجوي منتخب وامدادگر نمونه استاني شناخته شدم. وي با بيان اين که در کشور ما قانون ثبت اختراع سخت شده است، اظهار داشت: اختراعات و طرح هاي زيادي دارم که با توجه به قانون کنوني فقط بخش محدودي(۱۵ مورد) از آن ها را توانسته ام ثبت کنم.

مخترعان از ثبت جهاني اختراع غافل هستند
وي گفت: اختراعات ما درون مرزي است و به همين دليل نمي توانيم جلوي اختراع ديگر کشورها را بگيريم و کنترل کنيم بنابراين بايد اختراعات ما ثبت جهاني شود که سخت تر است و مشکل بزرگ مخترعان هم همين است که فکر مي کنند با ثبت اختراع در کشور کار تمام مي شود و از ثبت جهاني اختراع خود غافل هستند، اين کار در جهان بيش از ۴۰ ميليون ريال و در ايران ۵ ميليون ريال هزينه دارد. به گفته وي، يک مخترع قبل از هرچيز بايد يک پژوهشگر خوب باشد يعني تمرين داشته باشد و مطالعه کند و نسبت به محيط خود آگاه باشد. در اختراع هم هرچه کار کند تجربه اش بيشتر مي شود و اين روند هميشه صعودي خواهد بود واختراع بعدي بي ترديد بهتر از قبل است و مشکلات قبلي را نخواهد داشت. وي ادامه داد: امسال هم به عنوان مخترع برتر و برگزيده در نمايشگاه علم تا عمل پارک علم و فناوري، بنياد ملي نخبگان در جشنواره اختراعات استان هاي خراسان، سازمان ملي جوانان و بسيج دانشجويي استان شناخته شدم.

از اختراع ها حمايت چنداني نمي شود
اين جوان مبتکر، خاطرنشان کرد: در ايران حمايت ها موقعي شروع مي شود که کار را بسازيم، ثبت کنيم، تاييديه بگيريم و نمونه اختراع مورد آزمايش قرار بگيرد و کار کند و در واقع ۹۰ درصد کار را انجام دهيم آن موقع اگر تشخيص دهند بازار کار خوبي خواهد داشت براي توليد مورد حمايت قرار مي گيرد. به گفته وي، بنياد ملي نخبگان اگر تشخيص دهد طرح ارائه شده صددرصد خوب است طرح مورد داوري قرار مي گيرد ولي در وزارت دفاع اين گونه نيست و بيشتر به ايده هاي ارائه شده اهميت مي دهند.

وي با بيان اين که اگر يک مخترع منتظر پشتيباني باشد پيشرفتي نخواهد داشت، اظهار داشت: از طرف ديگر يک فرد بايد هدف برايش مهم باشد و براي رسيدن به آن تلاش کند. وي افزود: حدوديک سال است که حمايت مي شوم و ۱۰ سال اول را بدون حامي کار مي کردم و يکي از علت هاي پيشرفتم مشاوره بود و با افرادي در ارتباط بودم که باتجربه بودند. در پايان وقتي پوشه مدارکش را نگاه مي کردم فقط حمايت برخي اداره ها و نهادها در حد اهداي لوح، تقديرنامه و عکس هاي يادگاري بود و ديگر هيچ.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد