PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشاوره در امر شروع یاد گیری ربات

actioncut
25th December 2011, 10:36 PM
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم سایت؛
از شما راهنمایی میخوام برای شروع برنامه نویسی میکروکنترل با این اوصاف؛
من به الکترونیک و ساخت ربات علاقه دارم. الکترونیک را در حد نسبتا خوب بلدم (تعمیرات رادیو و تلویزیون, برنامه ریزی ریسیور, تعمیر موبایل و...)؛
برنامه نویسی را تازه شروع کرده ام (میشه گفت در نقطه ی صفر یا یه اپسیلون مثبت؛
قصد دارم اصولی و از پایه شروع کنم و مثلا اونجوری که تا الان متوجه شده ام. بهترین نوع برنامه نویسی برای میکروکنترل برای حصول به سرعت زیاد و استفاده از حداکثر ظرفیتشان, زبان اسمبلی پیشنهاد میشه؛ ( اگر غیر از اینه بگید)؛

و در نهایت, تشکر از شما که با صبر و حوصله پاسخ می دهید.

hadi elec
25th December 2011, 11:22 PM
سلام----------خب اینکه شما الکترونیک رو بلدی خوبه ولی ایا مدار الکترونیکی هم میتونی تحلیل کنی؟ منظورم تحلیل خیلی دقیق و پیچیده نیست ولی کاربرد های مقاومت و خازن و .... رو میدونی؟-----------چون اینا توی طراحی روبات خیلی به کارت میان-----------بعد درسته که زبان اسمبلی زبان خوبی هست ولی کار کردن و برنامه ساختن باهاش پیچیدگیه بیخودی داره و انرژیتو الکی مسوزونه به نظرم----------------برای میکرو ها دو زبان بیسیک و سی زیاد استفاده میشه من شخصا با زبان سی کار میکنم و خیلی هم راضی هستم برنامه کامپایلرشم راحت در دست درس هست(code vision) ----------حالا اگر میخوای روبات درست کنی باید یه روبات بریا خودت انتخاب کنی و شروع به تحقیق درباره نحوه ساخت بکنی و یواش یواش بسازی(اینجور موقع ها همه روبات مسیر یاب رو انتخاب میکنن چوت ساده هست. روبات مسیر یاب:روباتی هست که یه خط مشکی رو روی زمینه سفید میتونه دنبال کنه) بعد با میکرو کنترلر avr کار کنی بهتره چون یاد گیریش اسون تره و 1001 اموزش هم تو نت ازش هست-----------------پس پیشنهاد من برای میکروکنترلر avr هست برای برنامه زبان سی و برای روبات روبات مسیر یاب--------------ایشاللا که موفق باشی

actioncut
26th December 2011, 01:58 PM
خب اینکه شما الکترونیک رو بلدی خوبه ولی ایا مدار الکترونیکی هم میتونی تحلیل کنی؟ منظورم تحلیل خیلی دقیق و پیچیده نیست ولی کاربرد های مقاومت و خازن و .... رو میدونی؟-----------چون اینا توی طراحی روبات خیلی به کارت میانآره اینا را هم بلدم. کتاب مبانی مدارات ترانزیستوری و یه سری کتاب راجع به مدارات الکترونیک خونده ام. با مدارچاپی و بردبورد آشنا هستم. میتونم یه سری مدارات را خودم طراحی کنم. بعنوان نمونه؛ یه ماشین درست کردم که وقتی به دیوار نزدیک میشد به کمک مادون قرمز مانع را تشخیص میداد و مسیر حرکتش را عوض میکرد البته در آن فقط از مدارات ترانزیستوری استفاده شده بود که خودم طراحی کرده بودم. یا مثلا به کمک درایو سیدی, یه همزن درست کردم که از مدار ترانزیستور پل برای تغییر جهت موتورش استفاده میشد. و یک مدار زنگ درب موزیکال که از مونو استابل استفاده میکرد و پس از فشردن کلید, برای چند ثانیه زنگ میزد. و از این قبیل.
من شخصا با زبان سی کار میکنم و خیلی هم راضی هستم برنامه کامپایلرشم راحت در دست درس هست(code vision)
برای برنامه نویسی؛ شما کدویژن را پیشنهاد میکنید یا avr-studio؟؟

پس پیشنهاد من برای میکروکنترلر avr هست برای برنامه زبان سی و برای روبات روبات مسیر یاب--------------ایشاللا که موفق باشیمتشکرم. ایشالا شما هم موفق باشید.
منتظر شنیدن نظرات دیگر دوستان و اساتید نیز هستم.

عرفان سلیم زاده
26th December 2011, 06:22 PM
سلام برای اشنایی با فلسفه ربات و ربات مسیر خط این کتاب ها رو بخونید:
http://www.njavan.com/forum/showthread.php?109529-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%DB%8C%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7-avr
http://www.njavan.com/forum/showthread.php?109526-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%B9-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%D A%A9
تشکر[golrooz]

hadi elec
26th December 2011, 08:55 PM
آره اینا را هم بلدم. کتاب مبانی مدارات ترانزیستوری و یه سری کتاب راجع به مدارات الکترونیک خونده ام. با مدارچاپی و بردبورد آشنا هستم. میتونم یه سری مدارات را خودم طراحی کنم. بعنوان نمونه؛ یه ماشین درست کردم که وقتی به دیوار نزدیک میشد به کمک مادون قرمز مانع را تشخیص میداد و مسیر حرکتش را عوض میکرد البته در آن فقط از مدارات ترانزیستوری استفاده شده بود که خودم طراحی کرده بودم. یا مثلا به کمک درایو سیدی, یه همزن درست کردم که از مدار ترانزیستور پل برای تغییر جهت موتورش استفاده میشد. و یک مدار زنگ درب موزیکال که از مونو استابل استفاده میکرد و پس از فشردن کلید, برای چند ثانیه زنگ میزد. و از این قبیل. برای برنامه نویسی؛ شما کدویژن را پیشنهاد میکنید یا avr-studio؟؟ متشکرم. ایشالا شما هم موفق باشید. منتظر شنیدن نظرات دیگر دوستان و اساتید نیز هستم. خب اینایی که میگی خیلی خوبه ولی باید بصورت دیجیتال کار کنی روبات انالوگ هم حجم مدارش زیاد میشه هم هزینش ولی اگر دیجیتالی کار کنی خیلی دستت باز تره کد ویژن برنامه ایه که برنامه نویسیتو توش انجام مدیدی و با اون ای سی رو پروگرم میکنی استودیویی که گفتی برنامه شبیه ساز کد ویژن هست یعنی برنامه رو تو کدویژن بنویس بعد فابل خروجیشو بگیر و توی استودیو اونو شبیه سازی کن تا ببینی عملکرد برنامت چجوریه حالا باید بری سمت اموزش های میکرو و یاد گرفتن برنامه نویسی ای سی بعد از اون میتونی توی طراحی و ساخت روبات خیلی راحتتر کار کنی

actioncut
27th December 2011, 06:54 PM
ضمن تشکر از شما
کامپایلر bascom-avr دستورات ساده تری نسبت به زبان c داره. نظر شما در مورد شروع کار با بیسکام چیه؟؟ با c شروع کنم یا بیسیک؟ البته بیسیک را تا حدودی بلدم چون با qbasic سطح مقدماتی را گذرانده ام.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد