PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : باشگاه اندیشه معیارهای تفکر انتقادی

ارغنون
4th December 2011, 07:04 PM
سلام سلام
باشگاه اندیشه این دفعه یک کم با قبلیا فرق داره.
از چند لحاظ
یکی این که من همکارش نیستم و هیچ تعهدی هم ندارم[nishkhand][cheshmak] یعنی میتونم با َآرامش دعوا کنم!

دوم هم موضوعش
موضوع این هفته فقط یه جور نظرخواهی و یافتن یه دید کلی از انتظارات و دید افراد شرکت کننده است.

در مورد کسایی که نظر میدن که هیچی دستشون درد نکنه.

ولی کسایی که فقط میان و تشکر میزنن.لطفا پست رو بخونن بعد تشکر بزنن.[asabani]

حالا سوالای کلی بحث:

1.شما به چه تفکری میگین انتقادی؟

2.منتقد کیه؟

3.اصلا انتقاد خوبه؟

4.کی باید انتقاد کرد؟

5.انتقاد میتونه شامل تعریف کردنم باشه؟

6.انتقاد مساله ی فلسفی یعنی چی؟

فعلا همینا
متشکریم.قبلا & قلبا[golrooz]

از کسایی هم که بحثای قبلی رو یاری کردن من جمله جناب محسن آزماینده مرسی!

Joseph Goebbels
4th December 2011, 07:36 PM
<p>
تفکر</p>

Joseph Goebbels
4th December 2011, 07:44 PM
شما به چه تفکری میگین انتقادی؟
به نظر من در جواب یک کار یا فکر اشتباه میشه گفت که یک تفکر انتقادی شده .

منتقد کیه؟

از نظر من ، رابطه منتقد و انتقاد شده ؛ مثل رابطه راننده و سرنشین را دارد . یعنی یه رابطه دو سویه . یه نفر کار اشتباهی می کنه و دیگری در نقش یه منتقد از کار اشتباه وی ، انتقاد می کند .

.اصلا انتقاد خوبه؟

بله . انتقاد خوبه . یه مثال ، ایا همه باکتری ها مضرند ؟ در جواب میشه گفت خیر ! در ماست باکتری هایی هستند که مفیدند . تا کار اشتباهی نباشه ، هیچ چیزی درست نمیشه . مثل این می مونه که بگوییم باید ظلمی باشه تا عدالتی بوجود بیاد . پس انتقاد خوبه .

.کی باید انتقاد کرد؟

این سوالتان نامفهوم هست . منظورتان اینه که چه کسی باید انتقاد کرد ؟ یا چه موقع باید انتقاد کرد ؟

.انتقاد میتونه شامل تعریف کردنم باشه؟

بله . هر نوع گفتاری که بتونه در جهت درست شدن یک کار یا یه تفکر اشتباه باشه ؛ انتقاد به حساب میاد .

.انتقاد مساله ی فلسفی یعنی چی؟

انتقاد مساله فلسفی ؟! یعنی اینکه از راه فلسفی بشه یه موضوعی رو انتقاد کرد . بعضی از مطالب را از راه منطقی ، بعضی از مسایل را از راه فلسفی و .... میشه انتقاد کرد . یه موضوع دیگه فلسفه و منطق با هم محسوب میشه . پس این یکی یه موضوع پیچیده به حساب میاد .

منتظرم تا اگه اشتباهی چیزی گفتم ، ایراد بفرمایید .

Maani Parvaz
4th December 2011, 08:09 PM
با سلام و تشکر از جناب ارغنون بخاطر بحث خوبی که قرار دادند!
جواب سوال ها از نظر من:
1- تفکر انتقادی یعنی اینکه ما وقتی مسئله ای را میبینیم با پیدا کردن نقاط ضعف و حل آن سعی در بهتر کردن اون مسئله باشیم, ولی اگر با مسئله مخالف هستیم.......بهتر است که اختلاف مسئله را با عقاید خودمان مقایسه کنیم و نتیجه را به طرف مقابل محترمانه ابراز کنیم.

2- کسی کار بالا را که ذکر کردم به درستی و با ادبیات درست بیان کند!

3- به همان صورت که در مورد یک ذکر کردم خوبه! چراکه باعث میشه یا کاری پیشرفت کنه یا تفاوت اعتقادها رو کشف کنیم.

4- پس از اتمام مبحث میتوانیم با علم به موضوع اعتقاد کنیم! هیچ وقت از رو نادانی انتقاد نکنیم!
5- تعریف جای خود را دارد! اما انتقاد صرفا بیان نقاظ ضعف یا بیان تفاوتهای اعتقادی است.

6- مورد شش فکر کنم کسی که به این موضوع علم داشته باشه بهتر در موردش بگه!

ارغنون
4th December 2011, 09:19 PM
مرسی از شرکتتون تا الان

راستی منظورم از تفکر انتقادی critical thinking میباشد.

کی باید انتقاد کرد هم یعنی چه وقتی میتونید اجازه بدید به خودتون که انتقاد کنید.

بازم میگم این تفکر انتقادی با نقد خیلی فرق داره.

سرچ نکنیدا فقط نظر خودتون.

سپاس

fsohrabi
4th December 2011, 09:33 PM
فکری که به دنبال نقد و بررسی مسائل باشه و به دنبال این باشه که یک مسئله یا هر چیزی چه نقاط قوت و ضعفی داره یه فکر انتقادی هستش.یعنی به دنبال نقده و کسی که از بیرون به اون مسئله نگاه میکنه و تمام جوانبش رو در نظر میگیره و مسئله رو تحلیل میکنه و راجع به اون نظر میده میشه منتقد.
100 درصد انتقاد خوبه چون با انتقاد نقاط قوت قویتر میشن و نقاط ضعف توی یک امر(هر چیز دیگه) به نقاط قوت تبدیل میشن و ممکنه که ما راجع به یک مطلب کاملا اشتباه فکر کنیم که با همین انتقاد کردن و پرسیدن نظر دیگران افکارمون رو درست کنیم.
وقتی که مسئله ای برامون مطرح شد یا ازمون خواستن که نقد کنیم باید انتقاد کنیم.بعضی وقتا نمیشه انتقاد کرد!!
انتقاد از نقد میاد که یعنی بررسی کردن.انتقاد میتونه شامل تعریف کردنم باشه چون در نقد ما هم به نقاط ضعف توجه داریم و هم به نقاط قوت.که میتونیم از اون نقاط قوت تعریف و تمجید کنیم.
آخریشم نمیدونم!!!

reza_kh
4th December 2011, 10:01 PM
سلام به نظر من انتقاد خوبه. ولی اول باید میزان انتقاد پذیری طرف رو بسنجی. انتقاد سازنده خوبه. جوابم میده[golrooz]

ارغنون
4th December 2011, 10:06 PM
فکری که به دنبال نقد و بررسی مسائل باشه و به دنبال این باشه که یک مسئله یا هر چیزی چه نقاط قوت و ضعفی داره یه فکر انتقادی هستش.یعنی به دنبال نقده و کسی که از بیرون به اون مسئله نگاه میکنه و تمام جوانبش رو در نظر میگیره و مسئله رو تحلیل میکنه و راجع به اون نظر میده میشه منتقد.
100 درصد انتقاد خوبه چون با انتقاد نقاط قوت قویتر میشن و نقاط ضعف توی یک امر(هر چیز دیگه) به نقاط قوت تبدیل میشن و ممکنه که ما راجع به یک مطلب کاملا اشتباه فکر کنیم که با همین انتقاد کردن و پرسیدن نظر دیگران افکارمون رو درست کنیم.
وقتی که مسئله ای برامون مطرح شد یا ازمون خواستن که نقد کنیم باید انتقاد کنیم.بعضی وقتا نمیشه انتقاد کرد!!
انتقاد از نقد میاد که یعنی بررسی کردن.انتقاد میتونه شامل تعریف کردنم باشه چون در نقد ما هم به نقاط ضعف توجه داریم و هم به نقاط قوت.که میتونیم از اون نقاط قوت تعریف و تمجید کنیم.
آخریشم نمیدونم!!!
سلام
از شرکتتون در بحث بسی ممنون
ولی زیاد موافق نیستم با اینکه انتقاد 100 درصد خوبه
به هر حال دنیای ما همواره نسبیه و هیچی همیشه خوب نیست.

با ما باشین تا اتمام بحث

ارغنون
4th December 2011, 10:07 PM
سلام به نظر من انتقاد خوبه. ولی اول باید میزان انتقاد پذیری طرف رو بسنجی. انتقاد سازنده خوبه. جوابم میده[golrooz]

متشکر از حضور

در مورد تفکر انتقادی نظری نبود؟

Maani Parvaz
4th December 2011, 10:55 PM
تفکر انتقادي شايد به معني ارزيابي مسئله باشد! ميتواند شامل ارزيابي اعتبار مسئله و عقلاني بودن باشد. در بحث تفکر انتقادي چند مورد هم بايد رعايت شود:
1- بي تعصبي
2- تفاوت بين احساس و منطق
3- بحث کردن از روي علم و آگاهي
4- همانگونه که جناب ارغنون گفتند وجود احتمال که در هيچ چيزي قطعيت نيست.

farzadsw
4th December 2011, 11:12 PM
تفکری که اولا با دید منطقی به تحلیل یک موضوع می پردازه و ثانیا بیشتر به دنبال یافتن نقاط ضعف (یا منشاء مسئله) هست .
به عنوان مثال جمله ی : "من از طرز لباس پوشیدن شما خوشم نیماد " رو نمیشه یک انتقاد محسوب کرد ولی جمله ی "این طرز لباس پوشیدن شما مناسب شخصیت شما نیست چون ... " یک انتقاد هست . چون اولی از دید احساسی هست و دومی با بیان دلیل.

2.منتقد کیه؟

هرکسی که موضوعی رو درست نقد می کنه منتقد هست و ویژگی های یک منتقد ، دانش کافی در اون زمینه و داشتن قدرت استدلال بالا هست.

3.اصلا انتقاد خوبه؟

انتقاد صحیح ( با استدلال و منطقی) به خودی خود کار مفیدی هست . اما هر کار مفیدی لزوما نتیجه خوبی نخواهد داشت . مثلا انتقاد از یک بزرگتر در یک جمع خانوادگی دارای اثرات جانبی نامطلوبی هست که باعث میشه برایند کار خوب نباشه.

4.کی باید انتقاد کرد؟

زمانی که احساس شود انتقاد شنیده خواهد شد و اثرات جانبی نامطلوب کمی در پی داشته باشد !

به طور کلی خیر ! به عبارت دیگر انتقاد به طور مستقیم قصد تعریف کردن را ندارد .

البته فکر کنم منظورتون انتقاد یک دیدگاه فلسفی باشه . که در اون صورت یعنی تجزیه و تحلیل یک دیدگاه برای پیدا کردن نقاط ضعف در دیدگاه و بررسی صحت آن .

SaSaMc2
5th December 2011, 02:49 AM

به تفكر سازنده كه بر مبناي علمي قابل اثبات باشد...

2.منتقد کیه؟

كسي كه به جوانب مختلف مبحث مورد انتقاد آگاهي داشته باشه...

3.اصلا انتقاد خوبه؟

99%...

4.کی باید انتقاد کرد؟

بعد از انعقاد نيمي از تفكرات...

انتقاد يعني نقد نه اشكال گيري...

يعني توجيح...

نميدونم...!!!

شايدم تمام نظراتي كه دادم اشتباه باشه...!!!

ارغنون
5th December 2011, 08:33 PM
نميدونم...!!!

شايدم تمام نظراتي كه دادم اشتباه باشه...!!!

ممنون شرکت کردین مهم اینه گه نظر دادین

فقط توجیه نه توحیح:دی

SaSaMc2
6th December 2011, 03:55 AM

ممنونم [golrooz]

دقيقاً شما از من يك ايراد املايي گرفتين...

ولي من رو نقد نكردين...

از نظر من تعريف انتقاد در جامعه ي ما...

مثل 90 درصد از تعاريف ديگه اشتباه تفهيم شده...

و اين تعاريف اشتباه يكي از درد هاي اصلي اين جامعه است...

انتقاد به هيچ وجه به معني اشكال گيري نيست...

..............................................

گه نه كه...

توحيح نه توجيح... :اسفند [nishkhand]

ارغنون
6th December 2011, 07:44 AM
ممنونم [golrooz]

دقيقاً شما از من يك ايراد املايي گرفتين...

ولي من رو نقد نكردين...

از نظر من تعريف انتقاد در جامعه ي ما...

مثل 90 درصد از تعاريف ديگه اشتباه تفهيم شده...

و اين تعاريف اشتباه يكي از درد هاي اصلي اين جامعه است...

انتقاد به هيچ وجه به معني اشكال گيري نيست...

..............................................

گه نه كه...

توحيح نه توجيح... :اسفند [nishkhand]

اینا رو که کلا برای شوخی گفتم.
از غلط گیری هم ممنون همه محتاج تذکریم.
---------------------------------------------------------------------------------------------

اما یه اشتباهی که بعضی وقتا تو تفکر انتقادیمون داریم اینه که تا یکی یه ایراد ازمون میگیره سعی میکنیم اون ایراد رو یه جوری به خود طرف مقابل نسبت بدیم.

در این مورد یه سوال پیش میاد:

آیا منتقد خود باید در اون صفت کامل باشه؟

ارغنون
6th December 2011, 07:51 AM
با اجازتون یک کم به تبیین تفکر انتقادی یا کریتیکال تینکینگ میپردازم:

تفکر انتقادی یه قابلیته برای مرتبط و منطقی فکر کردن.

تفکر نقادانه شامل چند مورد کلی میشه:

فهم ارتباطات منطقی بین ایده ها و نظرات

ساختن هویت دادن و ارزیابی استدلالها

شناسایی ناهماهنگی و اشتباه های رایج در استدلالها

حل مشکلات و مسائل به صورت سیستماتیک

اولویت بندی و یافتن میزان اهمیت ایده ها

بازتاب توجیهات و عقاید و معیارها

ارغنون
6th December 2011, 08:02 AM
کسی که قابلیت تفکر انتقادی رو داره:و منتقد محسوب میشه:

روشنفکر و آگاه از جنبه های مختلف(آپشن)

اشتیاق داره که که آگاهی کامل و صحیح داشته باشه بنابرین معمولا بیشترین آگاهی رو داره

اعتبار همه ی منابع و اطلاعات رو می سنجه

دلایل فرضیات و نتایج رو بررسی و ارزشیابی میکنه

سوالات اختصاصی برای روشن شدن قضیه میپرسه(این مورد رو در اکثر نظراتتون دیدم[esteghbal])

اینا رو داشته باشین ادامه داره!

Maani Parvaz
6th December 2011, 09:47 AM
خب b A h A r خانم این توضیحات آخرتون رو خوب میپسندم!
اون قسمت که میگه: حل مشکلات و مسائل به صورت سیستماتیک! و بازتاب توجیهات و عقاید و معیارها!
میشه دوستان بیشتر نظر بدهند و توضیح داده بشه؟[shaad]

ارغنون
6th December 2011, 01:56 PM
تفکر سیستماتیک یکی از روشهای حل مساله یا مشکله:

1.اول مشکل یا مساله را آنالیز کنید بعد بپرید توش!

2.راه حل های مختلفی رو تدبیر کنید.

3.از معیارها آگاهی داشته باشید.

4.جسور باشید و تصمیم نهایی رو اتخاذ کنید.
...............................

پنج تا راه برای کمک به بهبود تفکر سیستماتیک وجود داره که الان بحثمون نیست.

ولی اگه بخواین اون ها رو هم میگم...

esg
6th December 2011, 03:11 PM
تفکری انتقادیه که شخصی که داره انتقاد میکنه اولا بدونه چیزی که در موردش انتقاد میکنه , بدونه درست هست یا نه . یعنی نمیشه در هر موردی از دیگران انتقاد کرد زمانی میشه انتقاد کرد که در مورد موضوع انتقاد شده صاحب علم و یا اطلاعات باشی .
منتقد کسی هست که در موردی که وارد به کار هست و از همه مهمتر دارای علم انتقاد هست میاد و بحث انتقادی میکنه.
این که انتقاد خوبه یا نه بحث خیلی مفصلیه . ولی به طور کل اگه بحثی باشه که جای انتقادداشته باشه و واقعا نیاز به انتقاد باشه خوبه .
انتقاد زمانی وارد میشه که فرد واقعا دارای تفکر اشتباه باشه یا رفتاری داشته باشه که موجب نقد هست یعنی باید شرایط زمان و مکان رو سنجید . ولی بهترین زمان انتقاد موقعی هست که هر دو طرف آمادگی انتقادشوندگی و یا انتقاد کنندگیو داشته باشن و بخاطر این از هم دیگه انتقاد کنن که بتونن به یه نتیجه خوب برسن.
انتقاد صور گوناگونی داره میتونه به صورت تعریف هم باشه مثلا در مورد مدیریت یک سازمان یه کسی میاد از مدیریت یه برداشت غیر علمی میکنه و بعدش طرف انتقادکننده میاد با یه تعریف از مدیریت سازمان از رفتار و یا تفکر فرد انتقاد شونده انتقاد میکنه .
در مورد انتقاد مساله فلسفی نظری ندارم ( با عرض پوزش چون نمیدونم دقیقا چیه )

mahz
6th December 2011, 06:33 PM
سلام
1/من فکر میکنم فکری که بتونه ادم رو عصبانی کنه انتقادیه
اگه نشد بدونید انتقادی نبوده
البته الان اینجوریه
شاید قبلا بصورت دیگه ایی بوده
2/منتقد کسی که از از موضوع نفعی نبرده زی نفع نبوده[entezar2]
ببخشید اگه نظرم با نظرتون یکی نیست

ارغنون
7th December 2011, 03:47 PM
سلام
1/من فکر میکنم فکری که بتونه ادم رو عصبانی کنه انتقادیه
اگه نشد بدونید انتقادی نبوده
البته الان اینجوریه
شاید قبلا بصورت دیگه ایی بوده
2/منتقد کسی که از از موضوع نفعی نبرده زی نفع نبوده[entezar2]
ببخشید اگه نظرم با نظرتون یکی نیست

خواهش میکنم
ممنون از حضورتون
با ما باشین تا پایان بحث....

آرمانگرا
8th December 2011, 02:30 PM
اول سلام و ممنون بابت بحثی که راه انداختیداما جواب سوالا
.شما به چه تفکری میگین انتقادی؟به تفکری که واقع بینانه به جزئی ترینها هم توجه کنند تا بهترینها رو با دیدگاه سازنده اشون عالی ترین کنند
2.منتقد کیه؟هرکسی می تونه یه منتقد توپ باشه به شرطی که بی طرفانه انتقاد کنه

3.اصلا انتقاد خوبه؟ع.ا.ل.ی.ه معرکه اس هیچ کلمه شایسته ای واسه تتعریف ازش پیدا نمی کنم

4.کی باید انتقاد کرد؟وقتی که گوشی واسه شنیدن و پذیرفتن باشه

5.انتقاد میتونه شامل تعریف کردنم باشه؟انتقاد از نقد میاد نقد تعریف کردن نیست نقد پیراستنه اما تعریف آراستنه

6.انتقاد مساله ی فلسفی یعنی چی؟یعنی از یک مبنای فکری برخورداره و یک پشتوانه عمیق فکری داره

ستاره صبح امید
9th December 2011, 01:36 AM
سلام
ممنون از دعوتتون..
سپاسگذارم...[golrooz]

BaAaroOoN
17th December 2011, 08:35 AM
[tafakor]به نظر من فقط به کسی که با موضوعی مخالفت داشته باشه منتقد نمیگن.بلکه منتقد کسیه که یه موضوعو از جهات مختلف بررسی کنه.منتقد میتونه هم نظر موافق بده هم مخالف.

ایده پرداز
19th December 2011, 09:10 AM
با سلام

نظرکلی درباره انتقاد

1-درباره کسانی که از آنها انتقاد می شود که به نظر من باید ظرفیت انتقاد پذیری داشته باشند مثل انتقادی که من از شما در ارتباط با آواتار نمودم

2-درباره کسانی که انتقاد می کنند باید انتقاد آنها سازنده باشد نه تخریب کننده و جای خود را به تهمت و بهتان ندهد

با تشکر

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد