PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزشی الیاژ های sma

عرفان سلیم زاده
28th November 2011, 01:54 PM
با سلام به علاقه مندان رباتیک و الکترونیک!
در این تاپیک به صورت مفصل به الیاژ های حافظه دار و نکات کار با انها می پردازیم! سوالی هم بود درخدمتیم[nishkhand]
حتما در خیلی از سایت ها در مورد ساختار و عملکرد این الیاژ ها خوندین! اگر هم چیزی در موردش نمی دونید همینو بگم که عین ماهیچه مصنوعی عمل می کنند! یعنی سیم هایی رو تصور کنین که وقتی بهش گرما میدیم تکون میخورند! اونم هر جور که ما بخوایم!
گرما میتونه هم با برق بهش داده بشه و هم با هر منبع گرمایی که فکرشو بکنین!
از حالا بگم این تاپیک فقط به نکات کار باهاش و طرز تهیه اون می پردازه نه نکاتی که به ما الکترونیکی ها ربطی نداشته باشه!

این سیم ها که اختصارا به ان نایتینول گفته میشه اولین بار تو نیرو دریایی امریکا به صورت اتفاقی کشف شد!
میگن تو یه جلسه که فرمانده ها توش حوصله شون سر رفته بوده یه تیکه نوار الیاژ نیکل تیتانیم هم رو میز افتاده بوده!
بعد یکی از فرمانده ها هم که داشته با فندکش بازی میکرده اتفاقی اتیششو میگیره رو این نوار و متوجه میشه که نواره به ارامی تغییر شکل میده!!!
نوار نایتینول برای تحقیقات بیشتر به ازمایشگاه سپرده می شه و بعد خواض حافظه داری الیاژ نیکل تیتانیم تایید میشه![nishkhand]

تا امروز تو خارج شرکت های زیادی موفق به تولید تجاری این محصول شدند و به قول معروف اونطرف ریخته!
اما چون این قطعه میتونه به راحتی جای میکرو موتور ها رو تو موشک ها بگیره نذاشتن تکنولوژی ساختش تو ایران بیاد![ghahr]
اما مژده بدم که این الیاژ در زمینه ارتودنسی وجود داره! درواقع نسل جدید سیم های ارتودنسی الیاژ های حافظه دار هستند!

خب فعلا سوال نپرسید که برم و بیام عزیزان من!

عرفان سلیم زاده
28th November 2011, 03:07 PM
خب اگه هنوز سوالی در مورد این ماهیچه های مصنوعی دارید دیگه مشکلی نداره میتونید بپرسید!
تو این پست یک نمونه clip میزاریم که برای کار کردن با این قطعات علاقه مند بشین!(خیلی معرکه است!!!)
ببینید برای تهیه این سیم ها فعلا بهترن راه همون سیم های ارتودنسیه که میتونید از فروشگاه های لوازم دندان پزشکی تهیه کنید.
اونجا رفتید بگید سیم ni-ti میخوایم!
وگرنه طرف گیج میشه!
قطرش هم متفاوته فکر کنم تا 1 میل هم باشه!
ولی بیشتر تو میکرومتره! 100 میکرو تا 1000 میکرو متر...
تو پست های بعد به پروژه های مختلف میپردازیم!(کلیپ میزاریم!)

عرفان سلیم زاده
28th November 2011, 03:53 PM
سلام
دوتا پروژه میزارم یکیش مال بازوی رباتیک هستش و اون یکی هم واسه یه موتور دست ساز.
البته خودتون هم میتونید تو اینترنت پیدا کنید منتها اینا کم حجم هاشه:

عرفان سلیم زاده
28th November 2011, 05:06 PM
الیاژ های حافظه دار نایتینول ارتودنسی:
http://www.uc-njavan.ir/images/nqsgo8m9y9qr71np2e4w.jpg
http://www.uc-njavan.ir/images/zkn386o3ny3scf7zvzjl.jpg

عرفان سلیم زاده
28th November 2011, 06:01 PM
یه کلیپ جالب:

عرفان سلیم زاده
28th November 2011, 08:52 PM
بچه ها یه نکته فوق مهم!!!:
در هنگام خرید از فروشگاه های لوازم دندان پزشکی به فروشنده تاکید کنید که از نوع
heat activated(هیت اکتیویتد) بهتون بده نه super elastic (سوپر الاستیک) من سوپر الاستیک گرفتم اصلا خواصش خوب نیست!!!
خودتون ببینید:http://www.uc-njavan.ir/images/fnc8sg9k9a6b5vo9om.jpg

farzadsw
29th November 2011, 04:09 PM
ممنون ، مطلب جالبی هست ! قیمتش چنده !؟

حسین متقی
29th November 2011, 05:36 PM
من که هرچی دانلود میکنم یه سری خط برنامه نویسی میاد
و چیزی بدست نیومد
ولی این الیاز های حافظه دار همونایی نیستن که مثلا اگه باهاش یه فنر بسازی و مچالش کنی
با حرارت سشورار به شکل فنر در میاد دوباره؟؟؟
اینا خیلی هم قدیمین ولی توی ایران نداریم دیگه
بدیش اینه که مثل ماهیچه فقط منقیض میشه و منبسط شدنش با یه قطعه ی جداگانه باید صورت بگیره
دقیقا شبیه ماهیچه
یه طراح بود که برای راحتیه حمل و نقل میخواست خونه هایی رو پیش ساخته با این فلز بسازه و بعد فشردش کنه با یه دستگاه پرس بعد ببره به محل مورد نظر با گرما دوباره اسکلت خونه رو تحویل بده
اینجوری مشکل حمل و نقلش حل میشه
اما این طرحش اینقدر هزینه داشت و .... که تا الان که ندیدم استفادش کنن

عرفان سلیم زاده
29th November 2011, 06:04 PM
ممنون ، مطلب جالبی هست ! قیمتش چنده !؟

والا نوع ارتودنسیش 10 تومانی هست که 10 شاخه 10 سانتی متری هستش![golrooz]

عرفان سلیم زاده
29th November 2011, 06:06 PM
من که هرچی دانلود میکنم یه سری خط برنامه نویسی میاد
و چیزی بدست نیومد
ولی این الیاز های حافظه دار همونایی نیستن که مثلا اگه باهاش یه فنر بسازی و مچالش کنی
با حرارت سشورار به شکل فنر در میاد دوباره؟؟؟
اینا خیلی هم قدیمین ولی توی ایران نداریم دیگه
بدیش اینه که مثل ماهیچه فقط منقیض میشه و منبسط شدنش با یه قطعه ی جداگانه باید صورت بگیره
دقیقا شبیه ماهیچه
یه طراح بود که برای راحتیه حمل و نقل میخواست خونه هایی رو پیش ساخته با این فلز بسازه و بعد فشردش کنه با یه دستگاه پرس بعد ببره به محل مورد نظر با گرما دوباره اسکلت خونه رو تحویل بده
اینجوری مشکل حمل و نقلش حل میشه
اما این طرحش اینقدر هزینه داشت و .... که تا الان که ندیدم استفادش کنن

معمولا با یه فنر تو قطعه به کار میره!
کاربرداش زیادن تو اینترنت بزنیدshape memory alloy

farzadsw
29th November 2011, 06:22 PM
آره دقیقا همونه ! درسته که خیلی قدیمیه ولی الان تازه داره کم کم براش کاربرد پیدا میشه . من بیشتر به فکر همون ماهیچه مصنوعی هستم که با یه میکرو کنترلر میشه کنترلش کرد تا یه بازو مثل دست انسان درست بشه . البته هنوز کاربرد واقعی نداره چون مصرف انرژیش از یه موتور الکتریکی خیلی بیشتره ، سرعتش کمتره و نیروی کمتری هم میده. ولی احتمالا در آینده نزدیک هم جنس آلیاژ رو بهبود میدن و هم روشهای بهتری (شیمیایی) برای گرم کردنش استفاده میکنن و قابل استفاده میشه. البته تا جایی که من میدونم الان دارن روی استفادش در مقیاس میکرو متر کار میکنن.پیزو هم مثل همینه قضیش ، n سال پیش کشف شده ولی الان استفاده های جدیدی براش پیدا کردند .

حسین متقی
29th November 2011, 09:20 PM
من که اون فایلا رو هر کاری میکنم نمیتونم بگیرم ولی فکر کنم باید با ذوب کردن یه شکل بهش بدی بعد اگر هم با چکشکاری تغییرش بدی میشه با گرم کردن به حالت اول برشگردوندحالا ترکیباتش دقیقا چی هست؟؟؟ معلومه؟؟اگه معلوم نیست یه دستگاهی هست میتونه ترکیبات مواد مختلفو کامل به دست بیاره چرا توی ایران تولید نمیشه الیاز حافظه دار پس؟؟ترکیباتشو که میدونیم پس قضیه چیه؟؟روش ساخت مخصوص و خاصی داره؟؟؟ میشه یکی یه توضیح کامل بده؟؟

عرفان سلیم زاده
11th December 2011, 12:47 PM
آره دقیقا همونه ! درسته که خیلی قدیمیه ولی الان تازه داره کم کم براش کاربرد پیدا میشه . من بیشتر به فکر همون ماهیچه مصنوعی هستم که با یه میکرو کنترلر میشه کنترلش کرد تا یه بازو مثل دست انسان درست بشه . البته هنوز کاربرد واقعی نداره چون مصرف انرژیش از یه موتور الکتریکی خیلی بیشتره ، سرعتش کمتره و نیروی کمتری هم میده. ولی احتمالا در آینده نزدیک هم جنس آلیاژ رو بهبود میدن و هم روشهای بهتری (شیمیایی) برای گرم کردنش استفاده میکنن و قابل استفاده میشه. البته تا جایی که من میدونم الان دارن روی استفادش در مقیاس میکرو متر کار میکنن.پیزو هم مثل همینه قضیش ، n سال پیش کشف شده ولی الان استفاده های جدیدی براش پیدا کردند .

سلام بله منم یه همچین نظری دارم[tashvigh]
کنترلش ساده است میشه به روش ماتریسی به طور دقیقی کنترولش کرد.
دارم یه راه کار هایی برای کاهش مصرفش میدم که بهینه تر بشه.
برای افرایش قدرت و سرعتش کافیه که قطرشو بیشتر کنیم...
ولی به هر جهت دیگه نیازی به مغناطیس نخواهیم داشت که خودش تاثیر زیادی تو کاهش نویز تو میکروکنترولر داره!!!
پیزو جاب کار زیادی داره و نمیشه تو حرکت های ماکرو ازش استفاده کرد! یعنی همون نانو مکانیک بکار بره عملکرد بهتری داره!
اما این الیاژ ها یه دوست خوب برای هر الکترونیکی و رباتیکی هستش![golrooz]

عرفان سلیم زاده
11th December 2011, 12:55 PM
من که اون فایلا رو هر کاری میکنم نمیتونم بگیرم ولی فکر کنم باید با ذوب کردن یه شکل بهش بدی بعد اگر هم با چکشکاری تغییرش بدی میشه با گرم کردن به حالت اول برشگردوندحالا ترکیباتش دقیقا چی هست؟؟؟ معلومه؟؟اگه معلوم نیست یه دستگاهی هست میتونه ترکیبات مواد مختلفو کامل به دست بیاره چرا توی ایران تولید نمیشه الیاز حافظه دار پس؟؟ترکیباتشو که میدونیم پس قضیه چیه؟؟روش ساخت مخصوص و خاصی داره؟؟؟ میشه یکی یه توضیح کامل بده؟؟

خب چرا؟ حتما نرم افزارت مورد داره برش داره دوباره نصب کن!
نه بابا چه ذوبی؟ این سیم ها یا کابل ها به صورت اماده میخری!
بعدش اگه خواستی شکل اولیه شو تغییر بدی گرمش می کنی و بعد شکل دلخواهت رو بهش میدی!
بعد سرد شدنش دوباره می تونی تغییر شکلش بدی منتها اگر گرمش کنی دوباره به همون شکل قبلی برمی گرده.
الیاژشم ترکیبی از 49 درصد نیکل و 51 درصد تیتانیم هستش!
بله روش خواصی داره!
باید تو یه محیط خلا و با کوره القایی که برنامه ریزی شده درست بشه!
نکات زیادی داره مثلا اگه ناخالصی واردش بشه خواصشو از دست می ده که کارو سخت می کنه![golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد