PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : من تنها هستم، دوستي ندارم

نارون1
23rd November 2011, 12:46 PM
نویسنده : دكتر هربرت فنسترهايم
مترجم: عباس چيني

http://salamdoostan.persiangig.com/image/2mrslrd.gif
«من تنها هستم» … «دوستي ندارم» … «نمي‎دانم چگونه با افراد جديد برخورد كنم» … «افراد جديد را ملاقات مي‎كنم، اما نمي‎توانم به آن‎ها نزديك شوم».

افسرده هر روز جملاتي مانند جملات فوق را به من مي‎گويند. اغلب آنان عدم شركت در زندگي اجتماعي را مربوط به واقعه‎اي مي‎دانند كه در كودكي در ضمير ناخودآگاه جا گرفته است. شايد اين گونه باشد؛ اما من راه حل را در برگشت به گذشته نمي‎دانم، بلكه در كمك كردن به آنان براي پيوستن به شبكه‎ي ارتباط اجتماعي در زمان حال، تشخيص مي‎دهم.
گوشه‎گيري كامل فقط افراد نادري را راضي مي‎كند. هر فردي نياز به انواع مختلف ارتباط با مردم ديگر دارد. به هر حال نوع دقيق شبكه‎ي ارتباط اجتماعي براي هر كس بستگي به هدف‎ها و نيازمندي‎هاي او دارد. آن چه براي يكي خوب است، امكان دارد براي ديگري درست نباشد.

شبكه‎ي ارتباط اجتماعي رضايت بخش

همه‎ي شبكه‎هاي ارتباط اجتماعي رضايت بخش با وجود خصوصيات مختلف، مشخصات معين و كلي دارد.

1- شبكه‎ي ارتباط اجتماعي به عنوان تكيه گاهي امنيتي، سودمند است. شما احساس تعلق داشتن مي‎كنيد. افرادي كه شما را مي‎شناسند و قبولتان دارند، آن چه را مي‎توانيد از يكديگر انتظار داشته باشيد درك مي‎كنند. مي‎دانيد وقتي كه بيمار مي‎شويد چه كسي به ديدن شما مي‎آيد، چه كسي گل برايتان مي‎فرستد، چه كسي تلفن مي‎كند، و تا زمان به دست آوردن مجدد سلامتي چه كسي خود را نشان نمي‎دهد؟

2- شبكه‎ي ارتباط اجتماعي شامل انواع روابط است. از ارتباط سطحي گرفته تا ارتباط بسيار نزديك. دوستي وجود دارد كه علاقه‎منديد با او به ماهيگيري برويد، ولي هرگز درباره‎ي خريد با او صحبت نمي‎كنيد يا دوستي داريد كه علاقه‎منديد او را دوبار در سال ملاقات كنيد و دوستي كه هفته‎اي دوبار مشكلات خود را با او در ميان مي‎گذاريد. اميد است شبكه‎ي شما داراي دو يا سه نفري باشد كه بتوانيد و بخواهيد مسائل بسيار شخصي خود را با آنان در ميان بگذاريد.

3- شبكه‎ي ارتباط اجتماعي شما متناسب با نيازهاي ويژه‎ي شما است. اگر از نظر اخلاقي فرد برون‎گرايي هستيد ممكن است به يك شبكه‎ي فعال دايمي كه شامل افراد بسياري است، نياز داشته باشيد. از دوستان كم و شب‎هاي آرام كه درون‎گرا را راضي مي‎كند حوصله‎تان سر مي‎رود. مواظب باشيد خيلي يكنواخت نباشد. بزرگ‎ترين برون‎گراها هم نياز به لحظات آرام با دوستان نزديك دارند. بزرگترين درون‎گراها نيز ممكن است گه گاه، شركت در يك جشن را دوست داشته باشند.

4- شبكه‎ي ارتباطي شما دايماً تغيير مي‎كند، چون در جريان زندگي، شما هم تغيير مي‎كنيد. همكار شغلي شما ممكن است دوستي نزديك يا فرد كسالت‎آوري شود كه مجبور به دوري از او شويد. ممكن است علاقه‎مندي به ماهيگيري را از دست بدهيد و دوستدار بازي بريج بشويد. ممكن است غني‎تر يا فقيرتر بشويد، كارتان را تغيير دهيد، ازدواج كنيد، طلاق گرفته يا بيوه شويد، بچه‎دار شويد، به شهر ديگري منتقل شويد يا گرفتار تغييرات ديگري كه در زندگي پيش مي‎آيد، بشويد. هر يك از اين موارد نيازها يا امكانات مختلفي پيش مي‎آورد و شما بايد شبكه‎ي اجتماعي خود را تغيير دهيد.

شبكه‎ي ارتباط اجتماعي غير رضايت بخش

افرادي كه داراي شبكه‎هاي اجتماعي غير رضايت بخش هستند به پنج طبقه تقسيم مي‎شوند.

1- فرد تنها:

زن يا مردي كه در تنهايي زندگي مي‎كند. شايد داراي فاميل باشد، ولي ارتباط با والدين، خواهر و برادرها، عموزاده‎ها و خاله‎زاده‎ها، كم، سطحي، يا بد است. فرد تنها با همكار، مغازه‎دار صحبت مي‎كند، ولي نه بيش‎تر از آن. اين افراد هر چه بيش‎تر به اين وضع ادامه دهند مهارت اجتماعي آنان كم‎تر مي‎شود و بيش‎تر از تماس‎هاي اجتماعي دوري مي‎كنند.
2- فردي كه داراي شبكه‎ي ارتباط اجتماعي نيست ولي ارتباطاتي (معمولاً به ندرت) با افراد ديگر دارد: براي مثال فرد مجردي كه گاهي اوقات با فرد ديگري دوستي مي‎كند، ولي اغلب چون نمي‎توانند نيازهاي يكديگر را برآورند روابطشان قطع مي‎شود.

3- زوج‎هايي كه از مردم دورند:

اين دسته زن و شوهري هستند كه از بقيه‎ي دنيا جدا شده‎اند. هر يك از آن دو انتظار دارد كه همسرش تمام نيازهاي او را برآورد، ولي چون اين كار براي زماني طولاني غير ممكن است، تنش‎ها و رنجش‎هايي به وجود مي‎آيد كه اغلب سبب مشكلاتي در زندگي زناشويي مي‎شود.

4- شخصيت مسدود شده كه نمي‎تواند مسائل دروني و خصوصي خود را با ديگران در ميان بگذارد:

دكتر آرنولد لازاروس در كتاب خود به نام «رفتار درماني و ماوراي آن» يك شخصيت مسدود شده را به صورت تصويري نشان مي‎دهد. او مي‎تواند روابط سطحي E-D-C برقرار كند، اما هرگز نمي‎گذارد كه افراد به حوزه‎ي A او برسند، به همين دليل از ارتباط نزديك محروم است. خارجي‎ترين سطح، نماينده‎ي سطحي‎ترين روابط اجتماعي است كه ممكن است بگوييد «نام من … است» … «كيك شكلاتي را خيلي دوست دارم» … «از فيلم ديشب تلويزيون لذت بردم».

دروني‎ترين سطح (A) نشان دهنده‎ي شخصي‎ترين مسائلي است كه مي‎توانيد احتمالاً درباره‎ي خود بگوييد. اين شامل احساسات عميق و ايده‎هايي است كه شما را آسيب‎پذير مي‎كند.
سطوح B-D نماينده‎ي يك رشته سطوح ارتباطي است كه چندان مطابق محتواي گفته‎هاي پر اهميت شما نيست. سطح D شما ممكن است سطح B براي ديگري باشد. به هر حال افراد به ندرت در برقراري ارتباطات خود در سطح مناسب مشكل دارند.

در داوير متحدالمركز قسمت چپ دايره‎ي نسبتاً كوچك A نشان مي‎دهد كه سطح منحني متناسب با سطوح ارتباطي ديگر است.
در دواير متحدالمركز وسط A بزرگتر شده ديوار محكمي به دورش كشيده مي‎شود، بدين معني كه فرد چيزهاي كمتري براي در ميان گذاشتن دارد و ديواري به دور ارتباط خود كشيده است كه نمي‎تواند افكار و احساسات خود را به راحتي، در روابط نزديك آشكار سازد.

سومين دواير متحدالمركز اوج پيشرفت شخصيت مسدود شده را نشان مي‎دهد. ديواره ضخيم‎تر و محكم‎تر شده است و حالا شخص در ابراز هر موضوع شخصي و مفهوم دار با خودش مشكل بزرگي دارد. مهم نيست كه ظاهر او چگونه است، او فقط مي‎تواند روابط سطحي با ديگران داشته باشد و اغلب از احساسات و افكار و آرزوهاي خود آگاه نيست.

5- شخص بي‎تفاوت كاملاً نقطه‎ي مقابل شخصيت مسدود شده است:

وي فاقد حصارهاي احساساتي و درك سطوح ارتباطي و درجات مختلف خصوصيتي است كه لازمه‎ي موقعيت‎هاي مختلف است. در مقابل فرد مسدود شده كه ممكن است، تماس زياد بدون ارتباط نزديك داشته باشد. فرد بي‎تفاوت به سوي ديگران رفته، اجازه نمي‎دهد ارتباط‎ها رشد كنند. وقتي كه ديگران به افشاگري خصوصيات وي در اولين برخورد پاسخ نمي‎دهند، احساس مي‎كند كه از او دوري مي‎جويند. دايماً در حال رنجش است. اگر بدون توجه احساسات عميق خود را به غريبه‎ها ابراز كنيد بعضي آن را به ضرر شما به كار مي‎برند.

http://www.psychoalachigh.com

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد