PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهترین نرم افزار طراحی pcb

parisa707
18th November 2011, 03:56 AM
سلام
بنظر شما بهترین نرم افزار واسه طراحی pcb چیه که به صورت اتوماتیکو خوب و راحت مسیر یابی رو انجام میده؟

msd21
18th November 2011, 09:00 AM
نرم افزار های قوی برای طراحی pcb وجود دارند که قوی ترینشون protel هست که شاهکارش هم در سری جدیدش هست با نام altium ولی این نرم افزار ها فقط مخصوص طراحی هستند
اگه شما برای بارهای اوله که میخواین طراحی pcbرو انجام بدین پیشنهاد میکنم که از پروتئوس استفاده کنید
پروتئوس که نرم افزار مخصوص شبیه سازیه قسمت طراحی pcb هم داره و مزیتش برای شما اینه که اول مدارتون رو تست میکنید و خروجی شبیه سازی رو میبینید بعدش طراحی پی سی بی رو انجام میدین و باعث میشه که پایه ها رو حتی به صورت ناخودآگاه هم اشتباه وصل نکنید
پروتئوس امکان طراحی اتوماتیک(غیر دستی) رو هم داره

farzadsw
18th November 2011, 10:50 AM
بهترین نرم افزار همون altium designer هست ، امکاناتش خیلی زیاده و بهترین الگوریتمهای مسیر یابی رو داره (ولی بازم ایده آل نیست) . در ضمن با توجه به اینکه اغلب (تقریبا همه) شرکتهایی که مدار چاپی تولید می کنند ، از شما فایل نرم افزار پروتل (آلتیوم) رو می خوان برای همین یجور توفیق اجباری هست . با پروتئوس هم میشه PCB زد ولی بیشتر برای مدار های کوچیک و ساده مناسبه و بعد از اون هم باید فایلش رو به پروتل تبدیل کنید .

parisa707
18th November 2011, 11:11 AM
بهترین نرم افزار همون altium designer هست ، امکاناتش خیلی زیاده و بهترین الگوریتمهای مسیر یابی رو داره (ولی بازم ایده آل نیست) . در ضمن با توجه به اینکه اغلب (تقریبا همه) شرکتهایی که مدار چاپی تولید می کنند ، از شما فایل نرم افزار پروتل (آلتیوم) رو می خوان برای همین یجور توفیق اجباری هست . با پروتئوس هم میشه PCB زد ولی بیشتر برای مدار های کوچیک و ساده مناسبه و بعد از اون هم باید فایلش رو به پروتل تبدیل کنید .
طراحی شماتیک تو پروتئوس راحت تر از پروتله! نمیشه با پروتئوس شماتیکش رو طراحی کنی و یه جورایی بشه که با پروتل فایلش رو باز کنی و با اون pcb رو انجام بدی؟ یا غیرممکنه و پروتئوس و پروتل واسه شرکت های دیگه ای ان و ربطی به هم ندارن؟
و یه سوال دیگه :
من کلی تو اینترنت هم گشتم پیدا نکردم ، میخوام سنسور cny70 رو تو پروتئوس بیارم! با چه نامی دنبالش بگردم؟ اسمش تو پروتئوس چیه؟

parisa707
18th November 2011, 12:04 PM
altium designer 9 (نرم افزار طراحی شماتیک pcb و آنالیز مدار)
Eplan(طراحی مدارات الکترونیک)
Eplan Electric(طراحی مدارات الکترونیک)
labview(شبیه ساز و آزمایشگاه الکترونیک)
expressPCB(نرم افزار رایگان و سبک برای طراحی شماتیک و pcb مدار )
multisim(شبیه سازی و طراحی مدل)
orcad(طراحی مدارات الکترونیکی و الکتریکی)
protel: 1-protel 99 se sp6 2-protel dxp 2004(نیاز به معرفی نداره )
proteus(آخرین ورژن 7.6) (نیاز به معرفی نداره)

این ها هم چند تا از نرم افزارهای معروف طراحی شماتیک
حالا هرکی اطلاعاتی از کارکرد هرکدوم(مزیت ها و معایب) از اینا دارن بگن تا هم من و هم بقیه استفاده کنن

farzadsw
19th November 2011, 06:29 PM
قبلا گفتم و الان هم باز تکرار می کنم که شما اول و آخر باید فایلتون رو با فرمت پروتل بدید تا براتون چاپ کنند ، به همین دلیل در واقعیت حق انتخاب زیادی ندارید و بهتری کاری که میخواید آخر سر انجام بدید رو همین الان انجام بدید !(با آلتیوم یا پروتل کار کنید)

ولی در هر صورت بین نرم افزار هایی که گفتید :
eplan برای رشته قدرت هست و تا جایی که من میدونم باهاش نمیشه pcb طراحی کرد
labview شبیه ساز و واسط نرم افزاری هست و ربطی به طراحی pcb نداره .
express pcb فرمت مخصوص به خودش رو داره که نمیشه به پروتل هم تبدیل بشه و امکانات نرم افزارش خیلی کمه . یعنی با زحمت بیشتر pcb آماده میشه ولی نمی تونید بدید تا از روش بسازن !
مولتی سیم بیشتر برای شبیه سازی مدارات آنالوگ و دیجیتال استفاده میشه و امکانات خاصی برای طراحی pcb نداره.
orcad یکی از نرم افزار های حرفه ای طراحی pcb هست ولی تو ایران نمی تونید ازش استفاده کنید چون همه شرکتهای تولید pcb تو ایران از آلتویم (protel ) استفاده می کنند.

بین همه این نرم افزار ها تا اونجایی که من اطلاع دارم ، فقط پروتئوس و eagle (که شما از قلم انداخته بودید) رو میشه نسبتا ساده به فرمت protel تبدیل کرد (فایل pcb نه شماتیک) ولی بازم ارزشش رو نداره چون امکانات آلتیوم (پروتل) خیلی بیشتر از این دوتا نرم افزار هست .
در ضمن یکی از معایب پروتئوس همینه که کتابخونه کاملی نداره و ساخت کتابخونه براش سخته ولی پروتل کتابخونه های خیلی بیشتری داره و جدای از اون برای قطعاتی که تو کتابخونه نیست ، شما می تونید به سادگی یه کتابخونه درست کنید .

msd21
19th November 2011, 08:04 PM
بله صد در صد بهترین نرم افزار طراحی pcb همون پروتله(آلتیوم) که هیچ رقیبی در ایران هم نداره ولی از پروتئوس هم استفاده میشه بخاطر راحتی کار و هم چنین انجام شبیه سازی مدار و دیدن نتیجه قبل از طراحی pcb
البته یادم میاد دوستان من قبلا با پروتئوس pcb طراحی کرده بودن و بردن سفارش هم دادن فک کنم بعضی از مغازه ها فایل پروتئوس رو هم قبول میکنن

parisa707
19th November 2011, 11:35 PM
البته دوستان ما نباید زیاد رو این موضوع زوم کنیم که شرکت ها فقط با التیوم (پروتل ) کار میکنن و ...
خیلی ها هستن که با روشهایی که دوستان کشف کردن مثل روش اتو و ... خودشون میشینن و خیلی راحت تو خونه مدار چاپی درست میکنن[khejalat]
ولی اینو قبول دارم که آلتیوم کارش بهتره و کتابخونه اش هم جامع تره
و یه برتری دیگه اینکه تو سایت خود آلتیوم یه قسمت سرچ قطعات داره فقط کافیه اسم قطعه رو اونجا بنویسیم ، انواع مدلهای قطعه رو میاره و میگه تو کدوم کتابخونه هستش و اگه اون کتابخونه رو هم نداشته باشیم میشه از همونجا دانلودش هم کرد
ممنون از پاسخ هاتون من با آلتیوم کارم رو شروع کردم و خیلی هم راضی ام و پیشنهاد من هم همون آلتیوم هستش

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد