PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقیاس اضطراب کتل

نارون1
7th November 2011, 04:40 PM
در این پرسشنامه 40 سوال مطرح می شود که اکثر مردم در زندگی خود با آنها روبرو می شوند . به همه سوالها با صداقت کامل پاسخ دهید .

در مقابل هر سوال سه پاسخ و زیر هر پاسخ یک مربع وجود دارد . سوال را به دقت بخوانید و پاسخی را که با وضعیت شما بیشتر سازگاری دارد با علامت × در داخل مربع مشخص کنید . برای آشنایی ، دو سوال نمونه ذکر شده است .

مثال اول : من قدم زدن را دوست دارم . بلی خیر گاهی

[مثال دوم : من ترجیح می دهم عصرها . . .
الف : باکسی گپ بزنم .
ب : به سینما بروم . تلاش کنید که کمتر از پاسخ وسط استفاده کنید

به همه سوالها پاسخ دهید . برای هر سوال تنها یک پاسخ انتخاب کنید . پاسخ های شما محرمانه خواهد ماند .
وقت خود را به تردید و دو دلی نگذرانید . پس از آن که سوال را خواندید ، بلافاصله بر اساس آن چه حالا فکر یا احساس می کنید ، پاسخ دهید . نه بر اساس آن چه که هفته گذشته فکر می کردید و یا معمولاً فکر می کنید .
اکثر افراد در 5 دقیقه و تعداد کمی نیز در مدت 10 دقیقه به این سوالها پاسخ می دهند.

1- علاقه من به مردم یا سرگرمی ها خیلی زود عوض می شود . درست ؟ غلط

2- حتی اگر اشخاص نظر خوبی به من نداشته باشند ، آرامش کامل خود را از دست نمی دهم . درست ؟ غلط

3- قبل از اظهار نظر تأمل می کنم تا مطمئن شوم آنچه می گویم درست است . درست ؟ غلط

4- تمایل دارم حسادت کنم . گاهی بندرت هرگز

5- اگر قرار باشد زندگیم را دوباره از سر بگیرم :

الف : آن را به گونه ای متفاوت سازمان می دادم .
ب : دلم می خواست همین زندگی را داشته باشم . الف ؟ ب

6- در همه مسایل با والدینم مشورت می کنم . بله ؟ خیر

7- اگر پاسخ نه بشنوم ناراحت می شوم ، حتی اگر بدانم آنچه می خواهم غیر ممکن است . درست ؟ غلط

8- در صداقت افرادی که با من رفتاری دوستانه تر از حد انتظار دارند ، تردید می کنم . درست ؟ غلط

9- والدینم ( یا کسانی که مرا بزرگ کرده اند ) هر وقت دستور می دادند و می خواستند که من از آن ها اطاعت کنم :

الف : همیشه منطقی بودند .
ب : اغلب غیر منطقی بودند . الف ؟ ب

10- به نظر می رسد که نیاز من به دوستان ، بیشتر از نیاز آن ها به من است . گاهی بندرت هرگز

11- مطمئن هستم که می توانم در مقابل یک مشکل ناگهانی مقاومت کنم . بندرت گاهی اغلب

12- وقتی بچه بودم از تاریکی می ترسیدم . اغلب گاهی هرگز

13- گاهی دیگران می گویند که من هیجان خود را به آسانی اعمال و گفتار نشان می دهم. بله ؟ خیر

14- اگر مردم از محبت و مهربانی من سوء استفاده کنند

الف : ناراحت می شوم و کینه به دل می گیرم .
ب : به زودی فراموش می کنم و می بخشم . الف ؟ ب

15- انتقاد های مردم ، بیشتر از آن چه به من کمک کنند ، ناراحتم می کنند . اغلب گاهی هرگز

16- برایم اتفاق می افتد که خیلی زود علیه مردم عصبانی می شوم . بله ؟ خیر

17- درست مثل زمانی که چیزی را بخواهم و ندانم که چه می خواهم ، احساس نگرانی می کنم . بندرت گاهی اغلب

18- گاهی از خود می پرسم که آیا مردم واقعاً به آنچه می گویم علاقمندند ؟ درست ؟ غلط

19- هرگز دچار احساس های نامعلوم مثل درد های مبهم ، اختلالات هاضمه ، شنیدن صدای قلب و غیره نشده ام . درست ؟ غلط

20- در موقع بحث با برخی مردم ، آن قدر ناراحت می شوم که به زحمت حرف می زنم. گاهی بندرت هرگز

21- وقتی کاری انجام می دهم ، بیشتر از دیگران انرژی صرف می کنم ، چون با اضطراب کار می کنم . درست ؟ غلط

22- شیوه ای به کار می برم که حواس پرتی نداشته باشم و جزئیات را فراموش نکنم . درست ؟ غلط

23- موانع و دشواری ها هرچه باشد ، همیشه پشتکار نشان می دهم و اولین هدفهای خود را دنبال می کنم . بله ؟ خیر

24- در موقعیت های دشوار برانگیخته می شوم و راه خود را گم می کنم . بله ؟ خیر

25- گاهی خواب های آشفته می بینم . بله ؟ خیر

26- وقتی خود را در مقابل یک مشکل می بینم ، همیشه احساس می کنم که به قدر کافی انرژی دارم . بله ؟ خیر

27- گاهی احساس می کنم که به اجبار و بدون دلیل و قانع کننده ای باید چیزهایی بشمارم . درست ؟ غلط

28- اکثر مردم ذهن عجیب و غریبی دارند ، هر چند که دوست ندارند آن را قبول کنند درست ؟ غلط

29- وقتی در میان جمع مرتکب یک رفتار ناشیانه می شوم ، می توانم آن را به زودی فراموش کنم . بله ؟ خیر

30- احساس می کنم که بد اخلاق هستم و نمی خواهم کسی را ببینم :

الف : به مناسبت هایی
ب : اغلب الف ؟ ب

31- وقتی کارها خوب پیش نمی رود ، گریه ام می گیرد . هرگز بندرت گاهی

32- حتی در میان جمع ، گاهی احساس تنهایی و بی ارزشی می کنم . بله ؟ خیر

33- نصف شب بیدار می شوم و به علت اشتغالات ذهنی ، به دشواری می توانم دوباره بخوابم . اغلب گاهی هرگز

34- دشواری ها هر چه باشد ، معمولاً ظاهر امر را حفظ می کنم . بله ؟ خیر

35- گاهی بدون علت احساس گناه یا احساس پشیمانی می کنم . بله ؟ خیر

36- اعصاب من به قدری خراب است که برخی صداها ، مثل صدای غرچ و غروچ کردن در ، برایم غیر قابل تحمل می شود و ناراحتم می کند . اغلب گاهی هرگز

37- اگر به علتی ناراحت شوم ، معمولاً خیلی زود آرامش خود را باز می یابم . بله ؟ خیر

38- وقتی به یاد یک کار دشوار می افتم که باید انجام دهم ، معمولاً لرزه بر اندامم می افتد یا عرق می کنم . بله ؟ خیر

39- وقتی می خواهم بخوابم ، معمولاً خیلی زود به خواب می روم ، در عرض چند دقیقه . بله ؟ خیر

40- وقتی به چیزهایی فکر می کنم که قبلاً و به مدت خیلی کم به آنها علاقمند بودم ، گاهی حالت اضطراب یا برانگیختگی بیش از حد به من دست می دهد . بله ؟ خیر

نارون1
7th November 2011, 05:09 PM
نتایج :

بر اساس جدول به پاسخهای خود نمرات 0 ، 1 ، 2 می دهید . مجموع نمرات 20 سوال اول ، مجموع نمرات 20 سوال دوم و مجموع کل نمرات را به دست می آورید .
مجموع 20 سوال اول ، اضطراب پنهان و پوشیده ، مجموع نمرات 20 سوال دوم ، اضطراب آشکار و مرضی و مجموع کل نمرات ، اضطراب کلی را نشان می دهد .

با در دست داشتن جمع کل نمرات و مراجع به جدول شماره 2 ، می توانید میزان اضطراب خود یا میزان اضطراب هر فرد دیگری را که به آزمون پاسخ داده است تعیین کنید .

جدول شماره 1

نوع پاسخ ونمره آان
شماره سوال
نوع پاسخ ونمره آان
شماه سوال

پاسخ چپ
؟
پاسخ راست
پاسخ چپ
؟
پاسخ راست

2
1
-
11
-
1
2
1

-
1
2
12
2
1
-
2

-
1
2
13
2
1
-
3

2
1
-
14
-
1
2
4

-
1
2
15
-
1
2
5

-
1
2
16
2
1
-
6

2
1
-
17
-
1
2
7

-
1
2
18
-
1
2
8

2
1
-
19
2
1
-
9

-
1
2
20
2
1
-
10

نوع پاسخ ونمره آن
شماره سوال
نوع پاسخ ونمره آن
شماره سوال

پاسخ چپ
؟
پاسخ راست
پاسخ چپ
؟
پاسخ راست

2
1
-
31
-
1
2
21

-
1
2
32
2
1
-
22

-
1
2
33
2
1
-
23

2
1
-
34
-
1
2
24

-
1
2
35
-
1
2
25

-
1
2
36
2
1
-
26

2
1
-
37
-
1
2
27

-
1
2
38
-
1
2
28

2
1
-
39
2
1
-
29

-
1
2
40
2
1
-
30

نارون1
7th November 2011, 05:17 PM
جدول 2 : درجه بندی نمره کل اضطراب آزمودنیهای تقریبا 20 تا 30 ساله

مردان .............. زنان .........................تفسیر تقریبی نتایج

10- 0 ............. 14- 0 ..................... مستعد برای تحمل وظایفی که در لحظه های بحرانی و فشار روانی پیش می آید .

14-11 ............. 18-15......................مستعد برای تحمل وظایفی که در لحظه های بحرانی و فشار روانی پیش می آید .

19- 15..............23- 19.................... احتمالا خونسرد و بدون انگیزه . مستعد برای تحمل وظایفی که در لحظه های بحرانی و فشار

روانی پیش می آید.

23- 20 .............27- 24 ...................طبیعی از نظر اضطراب

27-24 ............... 31 - 28 ................طبیعی از نظر اضطراب

32- 28 ............... 36- 33 ...............طبیعی از نظر اضطراب

36- 33................ 40- 37 ...............طبیعی از نظر اضطراب

40- 37 ............... 44- 41 ...............نوروتیکهایی که اضطراب کمی دارند . طبیعی از نظر اضطراب .

45- 41 .............. 49- 45 ................اضطراب متوسط . نمره میانگین نوروتیکها

49- 46 .............. 53- 50 ................اضطراب شدید . نیاز به مشاوره یا روان درمانی

80- 50 .............. 80- 54 ................اضطراب خیلی شدید . اضطراب نوروتیک

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد