PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال کمیات فزونور و نافزونور

Aysajoon
3rd November 2011, 11:49 PM
سلام به همگی

کمیات فزونفر (extensive properties) کمیاتی هستند که به سایز و مقدار ماده ی موجود در سیستم مورد بررسی ما بستگی دارند مثل حجم ، جرم و ... در حالی که کمیات نافزونفر ( intensive properties ) مستقل از سایز و مقدار ماده ی موجود در سیستم مورد بررسی ما هستند مثل فشار و دما و چگالی و ...

حالا سوال من این جاست که مفهوم دقیق این عبارت یعنی چی ؟
Note that the ratio of two extensive properties that scale in the same way is scale-invariant, and hence an intensive property.

پیشاپیش مرسی

Rez@ee
4th November 2011, 10:45 AM
اگه منظورتون ترجمه متنه،

توجه داشته باشید که نسبت دو کمیت فزونفر ونا فزونفر بایک مقیاس ،ناورداست.

اگه مفهومش مد نظرتونه باید بگم کاملا تخصصیه ومن نمی تونم کمکی کنم .
دوستان دیگه اگه در این زمینه اطلاعات دارید بشتابید.............

Aysajoon
4th November 2011, 06:34 PM
سلام
من ترجمه ش رو میدونم " توجه داشته باشید که نسبت دو تا کمیت فزونور که به شیوه ی واحدی مقیاس شوند ناوردای مقیاسی است و بنابراین یک کمیت نافزونور است " منظورشو از این تیکه " two extensive properties that scale in the same way " متوجه نمیشم که میخواد بگه مثلا " حجم و جرم که هر 2 کمیات فزونوری هستند اگر در یک سیستم در نظر بگیریم و نسبتشون یعنی V/M رو مد نظر قرار بدیم به شرطی که در اندازه گیری مقدار اینها ( حجم و جرم ) دستگاهمون رو عوض نکنیم و مقیاسمون برای اندازه گیری هر کودوم رو در کل اندازه گیری هامون ثابت نگه داریم نسبتشون یه مقدار ثابت و ناوردایی میشه درست مثل کمیات نافزونور " ؟؟؟؟؟ یا چیز دیگه ای مد نظرشه ؟

Aysajoon
4th November 2011, 06:46 PM
یه سوال دیگه هم داشتم که آیا توی فیزیک دقیقا به مقدار چشم داشتی ، لفظ مقدار میانگین و مقدار انتظاری گفته میشه ؟ و معادل های انگلیسی این واژه ها

expected /expectation / mean / mathematical expectation / first moment ) value ) تفاوتی با هم ندارن و همگی به یک مفهوم هستن ؟

ببخشید که سوالام زیاد شد !

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد