PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تولید انرژی با دست یاد قدیما به خیر...

zolfa
31st October 2011, 10:16 PM
در نگاه اول شبیه به یک میله پلاستیکی بسیار ساده است که شاید توجهی به آن نکنید اما اینطور نیست. برای اینکه نور داشته باشید کافیست این میله را بین دستان خود بمالید.

http://jamnews.ir/Images/News/Smal_Pic/9-8-1390/IMAGE634556941149648750.jpg (http://jamnews.ir/Images/News/Smal_Pic/9-8-1390/IMAGE634556941149648750.jpg)

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز به نقل از البرز نیوز، اجداد ما برای اینکه آتش روشن کنند دو تکه چوب را آنقدر به هم مالش می دادند تا بر اثر اصطکاک و در نتیجه گرمای بیش از اندازه آتش بگیرند. آتشی که یکی از مهمترین اکتشافات تاریخ بشریت به حساب می آید.

http://jamnews.ir/NewsJam/Images/News/Editor/image/fgd.jpg

در نگاه اول شبیه به یک میله پلاستیکی بسیار ساده است که شاید توجهی به آن نکنید اما اینطور نیست. برای اینکه نور داشته باشید کافیست این میله را بین دستان خود بمالید. شتاب سنجی که درون این گجت کار گذاشته شده مشخص می کند که سرعت دست شما برای تولید انرژی کافیست یا خیر. انرژی دست شما که بر اثر اصطکاک به میله منتقل می شود تبدیل به انرژی الکتریکی برای روشن کردن LED موجود در میله می باشد. هر 1 ثانیه مالش برابر با 10 ثانیه روشنایی. در واقع نسبت مالش به روشنایی 1 به 10 می باشد. 3 ثانیه مالش 30 ثانیه نور تولید می کند. هنوز جزییات بیشتری در باره جنس میله و نحوه عملکرد آن منتشر نشده است.

حسین متقی
31st October 2011, 11:56 PM
خیلی جالبه!!!
شاید با کریستالای پیزو کارکنه؟
یا شایدم با اینرسی سکون و حرکت کار میکنه
یعنی یه وزنه توشه که به شفت موتور وصله و....

عرفان سلیم زاده
3rd November 2011, 08:12 PM
فکر کنم یه خازن ظرفیت بالا داره که با یه سری مواد ترموالکتریکی شارژ میشه! منتها واسه اینکه ولتاژ رو بالا ببرند از یه سری مبدل های ولتاژ استفاده می کنند! با یه رگلاتور ولتاژ موازی هم ال ای دی ها رو شورشن می کنند!
البته راندمان چراغ بالاست وگرنه خود مبدل از اختلاف گرما برق تولید میکنه که مربوط به ترمودینامیک میشه!که راندمانش از 50 درصد بیشتر نمیشه!
راستی بدنه اش باید سرامیکی باشه وگرنه گرمای زیادی رو نمیشه رد و بدل کرد نه؟

محسن آزماینده
3rd November 2011, 10:23 PM
خیلی جالبه!!!
شاید با کریستالای پیزو کارکنه؟
یا شایدم با اینرسی سکون و حرکت کار میکنه
یعنی یه وزنه توشه که به شفت موتور وصله و....

خاصیت پیزو الکتریسته برای تولید برق از فشار است
فکر کنم منظور دوستمون خاصیت پیرو الکتریسیته باشه

البته تولید برق با این روش یا هر روش دیگری کار ساده ای است
ولی نکته ای که اینجا مهم است افزایش ولتاژ و ذخیره سازی آن است که در نوع خود کار بی نظیری انجام شده است

حسین متقی
5th November 2011, 12:34 AM
خاصیت پیزو الکتریسته برای تولید برق از فشار است
فکر کنم منظور دوستمون خاصیت پیرو الکتریسیته باشه

البته تولید برق با این روش یا هر روش دیگری کار ساده ای است
ولی نکته ای که اینجا مهم است افزایش ولتاژ و ذخیره سازی آن است که در نوع خود کار بی نظیری انجام شده است
افزایش ولتاژ خیلی مسئله ای نداره و راحت قابل حله (با دیود یکسو ساز خازن)
اما تولید برق خیلی سخته اونم در مقیاس به این ظریفی
البته منظور من دقیقا پیزو الکتریک بود روی سطح خارجی بایه روکش لاستیکی

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد