PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گوسفندان خوشبخت

javadbabaei
29th October 2011, 01:08 PM
حکايت کرده اند که روزي از روزها « ديوگنس » درشهر « مگارا » گوسفنداني را ديد که چست وچابک درلباس گرم پشم هايشان ، جست و خيز مي کردند ومي چريدند . رها از هر قيد وبند وستمي از فرط خوشبختي بع بع مي کردند . اما بچه ها لخت وپتي در کوچه ها سرگردان بودند ، چشم ها يشان دودو مي زد و نا نداشتند . بعد از تماشاي اين منظره با خود گفت :
ـ گوسفند بودن هزار مرتبه بهتر از پسر يک مگارايي بودن است : چنين عريان وپاپتي !
همين ديو گنس نيز وقتي به شهر کوچک " ميندوس " سفرکرد و دروازه عظيم ورودي اين شهر را ديد ، فرياد برآورد وگفت :
ـ « اي مردم ، دروازه را محکم ببنديد ، مبادا شهر از دست تان بگريزد !»
انبوه نيزه داران وسواراني که جلوي دروازه نگهباني مي کردند به او خنديدند و ديوگنس خم نشين از دروازه گذشت .
دريکي از کوچه ها مرد جواني ، فيلسوف ژوليده را ديد و راه بر او گرفت وبه او گفت :
ـ « ديو گنس حکيم ، مي خواهم اثري بنويسم که تاکنون هيچ کس پيش از من نظير آن را ننوشته باشد و هيچ کس پس از من نيز آن را ننويسد ! بگو ، چه کنم ، اي حکيم ! »
ديو گنس بي معطلي گفت :
ـ « سياهه ي مردگان است را بنويس ! شاهکار غريبي مي شود !»

SaSaMc2
30th October 2011, 06:03 AM
من معنی اینا رو نمیدونم:[bihes]

ديوگنس خم نشين از دروازه گذشت؟

سياهه ي مردگان است را بنويس؟

با تشکر[golrooz]

javadbabaei
4th November 2011, 12:01 PM
ببخشید الان من سوالتون رو دیدم
خم نشین لقبی است که بهش دادند چون خانه او در خمی چوبین شکسته بود لکن حافظ و بعضی از شعرای دیگر این لقب را به افلاطون داده اند.
جز افلاطون خم نشین شراب
سر حکمت بما که گوید باز.
حافظ.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد