PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال رفع اشکال

sormeh_6409
25th October 2011, 07:07 PM
سلام.میشه لطفا کمکم کنین
1- مزیت اسپکتروفوتومترهای تکپرتوی به دو پرتوی چیست؟(در کتاب مزیت دو پرتوی بر تک پرتوی ذکر شده شما مزیت تک پرتوی بر دو پرتوی را بگید استادمون گفته)
2- دستگاه های اسپکتروفوتومتر امروزی دارای یک منبع نوری برای تمام گستره نوری 900 الی 1100 نانومتر است این لامپ چیست
و نحوه عملکرد این گونه دستگاه ها چگونه است
3- مگه این دستگاه ها همون دستگا ه های قدیم نیست که گفته دستگاه امروزی؟
4-دستگاههای اسپکتروفتومتر تک پرتوی که امروزه ساخته میشن چه برتری بر دو پرتوی داره که جدیدا تمام آزمایشگا ها دارن به تک پرتوی مجهز میشه به جای اینکه به دو پرتوی مجهز بشه در واقع مگه چطوری ساخته شده که تونسته جایگزین دو پرتوی ها بشه؟

ممنون میشم اگر به هر چهار تاش جواب بدید.

ارغنون
25th October 2011, 07:16 PM
سلام
راستش من با این دستگاه تو ازمایشگاه بیوشیمی کار کردم.
الان که شما پرسیدید مزیت تک پرتو یک کم شک کردم.
اسپکتروفوتومترها به دو دسته تقسیم می شوند: تک پرتو و دو پرتو. اسپکتروفوتومترهای تک پرتو اولین نسل اسپکتروفوتومترها بوده و تمام نور از بین نمونه عبور می کنند. در این نوع برای اندازه‌گیری شدت نور تابشی باید به این نکته توجه داشت. این اسپکتروفوتومترها ارزان تر هستند چرا که بخش های کمتری داشته و سیستم آن‌ها پیچیدگی کمتری دارند. نسل جدیدتر اسپکتروفوتومترها نوع دو پرتو است. در این نوع نور قبل از اینکه به نمونه برسد به دو پرتو مجزا تفکیک می شود که این مسئله یک امتیاز تلقی می‌شود زیرا خواندن منبع و نمونه به صورت همزمان انجام می‌شود. در برخی از اسپکتروفوتومترهای دو پرتوی، دو آشکارساز وجود دارد بدین ترتیب امکان اندازه‌گیری همزمان پرتوهای نمونه و مرجع فراهم می شود. سایر اسپکتروفوتومترهای دو پرتوی که تنها یک آشکارساز دارند از برشگر پرتو استفاده می کنندکه این وسیله در هر لحظه یک پرتو را سد کرده و آشکارساز اندازه‌گیری پرتو نمونه و مرجع را به صورت یک در میان انجام می دهد.‌

اینم از جزوه بیوشیمیم کپی کردم.میشه سوالتون رو بیشتر توضیح بدین؟

محسن آزماینده
25th October 2011, 07:50 PM
منم مثل خانم بهار ميدمونم
در نوع 2 پرتو دقت بيشتري وجود داره
دو پرتو به دليل اينكه قسمتي از نور به صورت مستقيم به دتكتور ميرسه ميتونه نور عبوري از نمونه را با نور اوليه مقايسه كرده و آناليز بهتري انجام دهد
لازم به توضيح است كه در دستگاه اسپكتروفتومتر تاثير محلولها بر امواج اندازه گيري ميشود

sormeh_6409
26th October 2011, 01:22 AM
در کمال تعجب باید بگم دستگاههای تک پرتوی را دارن مثل دو پرتوی می سازند.چرا؟؟؟ تو شیمی تجزیه اولین ملاک پوله که با کمترین هزینه دستگاهی طراحی کنند که با دقت زیاد بهمون جواب بده.من اطلاع دارم که تک پرتوی هایی که جدید می سازند مثل دو پرتوی ها هست اما چطوری نمی دونم اما با هزینه ای که برا ساختش رفته به مراتب کمتر از دو پرتوی ها بوده.حتی اینم می دونم که وقتی نمونه مون رو در دستگاه میذاریم در این دستگاه جدید احتیاجی به بستن در اسپکتروفوتومتر نیست...سوالایی که پرسیدم از شنیده های موثق بوده.من دنبال جزییاتشم که عملکرد و..... چطوریه که باعث این برتری شده...دوستان اگه بتونن در جواب چهار تا سوال بهم کمک کنند ممنونشون میشم

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد