PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پلی تیوفن

termah
13th October 2011, 09:50 AM
سلام دوستاران اگه کسی در مورد پلی تیوفن و کاربردهای ان مطلبی داره لطفا برام بزاره که خیلی نیاز دارم. ممنونم

محسن آزماینده
14th October 2011, 02:07 PM
سلام دوستاران اگه کسی در مورد پلی تیوفن و کاربردهای ان مطلبی داره لطفا برام بزاره که خیلی نیاز دارم. ممنونم
سلام
يك مقاله دارم
اگه ايميل لطف كنيد براتون ميفرستم

HANIKO
15th October 2011, 04:02 PM

تیوفن یک ترکیب هتروسیکل آروماتیک است که شامل چهار اتم کربن و یک اتم گوگرد می باشد. آنالوگهای تیوفن شامل فوران و پیرول می باشند که در آنها اتم S جایگزین O و NH شده است . تیوفن بوسیله ویکتور میر (Victor Meyer) در 1883 به عنوان یک جزء باقیمانده در بنزن کشف شد. بعضی از انواع مهم تیوفنها شامل بنزو تیوفن و دی بنزو تیوفن می باشد که به ترتیب دارای یک و دو گروه بنزنی هستند.

خصوصیات تیوفن
تیوفن در دمای محیط مایعی بی رنگ است و بویی مشابه بنزن دارد. تیوفن به عنوان ترکیبی آروماتیک شناخته شده است ولی محاسبات تئوری نشان داده که میزان آروماتیک بودن آن از بنزن کمتر است. سهم جفت الکترون گوگرد در اربیتال pi مشهود می باشد و به خاطر همین خواص آروماتیک تیوفن است که این ترکیب خواصی متفاوت نسبت به تیو اتر از خود نشان می دهد. به عنوان مثال این ترکیب توانایی آلکیل دار شدن توسط متیل یدید را ندارد. همچنین اتم گوگرد در این ترکیب واکنش ناپذیر است. واکنش پذیری بالای تیوفن در برابر سولفوناسیون اساس جداسازی بنزن از تیوفن را تشکیل می دهد. (از آنجایی که تفاوت نقطه جوش بنزن و تیوفن در دمای محیط در حدود 4 °C می باشد جداسازی آنها از طریق تقطیر مشکل می باشد). بنابر این اضافه کردن اسید سولفوریک به مخلوط بنزن و تیوفن در فرایند سولفوناسیون تیوفن باعث تشکیل ترکیب محلول در آب تیوفن سولفونیک اسید می شود.
کاربرد
تیوفنها ترکیبات هتروسیکل مهمی در شیمی آلی به شمار می روند که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف به خصوص در داروسازی دارند. در بعضی موارد حلقه بنزنی توسط تیوفن جایگزین می شود بی آنکه در خواص ترکیب تغییر قابل ملاحظه ای روی دهد.
گوگرد زدایی از این ترکیبات توسط Raney nickel باعث ایجاد مشتقاتی از بوتان با استخلاف در موقعیتهای 1 و 4 می شود. پلیمرهای حاصل از پیوند شدن تیوفن در موقعیتهای 1و 5 پلی تیوفن نامیده می شوند. پلی تیوفنها در اثر اکسایش جزئی دارای خاصیت رسانایی می گردند.
سنتز

تیوفن و مشتقات آن معمولا به همراه مواد نفتی در غلظتهای یک تا سه درصد یافت می شوند. انواع مایعات تیوفنی در صنعت معمولا توسط فرایند هیدرو دسولفوریزاسیون جداسازی می گردد. در این فرایند مایع و یا گاز از روی بستر کاتالیزوری شامل مولیبدنیم دی سولفید و تحت فشار هیدروژن عبور داده شده و ترکیبات گوگردی (از جمله تیوفنها) جداسازی می شوند. تیوفنها تحت فرایند هیدروژن دار شدن قرار گرفته و تشکیل ترکیبات هیدروکربنی و هیدروژن سولفید میدهند. از جمله ترکیباتی که گوگرد زدایی از آنها در صنایع نفتی همواره با مشکلاتی همراه بوده و جداسازی آنها نیاز به صرف هزینه زیاد و یا تکنولوژیهای نوین دارد بنزوتیوفن و دی بنزوتیوفن و مشتقات آنها می باشد که در حال حاضر ارتقای روشهای گوگرد زدایی از این ترکیبات موضوع بسیاری از تحقیقات را در صنایع نفتی تشکیل می دهد.
sulfur.nigc.ir

توضیحات بیشتری خواستید بفرمایید

termah
16th October 2011, 04:39 PM
مهندس بي نهايت از توضيحاتتون ممنونم اما شما خصوصيات تيوفن رو نوشتيد تيوفن يك تركيب هتروسيكل هست اما من دنبال اطلاعات در مورد پلي تيوفن هستم يعني ژليمر تيوفن كه كلا با تيوفن متفاوت هست. ممنونم

HANIKO
16th October 2011, 08:09 PM
مهندس بي نهايت از توضيحاتتون ممنونم اما شما خصوصيات تيوفن رو نوشتيد تيوفن يك تركيب هتروسيكل هست اما من دنبال اطلاعات در مورد پلي تيوفن هستم يعني ژليمر تيوفن كه كلا با تيوفن متفاوت هست. ممنونم

سلام
شما دقیقا بحثتون در مورد pt یا pth؟

termah
17th October 2011, 07:44 AM
سلام
شما دقیقا بحثتون در مورد pt یا pth؟

كارم و سمينارم در مورد poly thiophen هست.ممنونم

HANIKO
20th October 2011, 03:12 PM
كارم و سمينارم در مورد poly thiophen هست.ممنونم

تیوفن منومری است حلقوی با چهار اتم کربن (درست چیزی مشابه پیرول یا فوران منتها بجای نیتروژن در پیرول و اکسیژن در فوران، در این منومر اتم گوگرد وجود دارد). این منومر بعد از پلیمریزه شدن دارای باندهای دوگانه کونژوگه (یک درمیان) خواهد بود بنابراین با دوپ کردن آن ( چه بصورت مثبت (یعنی گرفتن الکترون از اربیتالهای پی آن) و چه بصورت منفی (یعنی دادن الکترون به اربیتالهای پی آن)) می توان این پلیمر را رسانا نمود. بنابراین کاربردهایی هم بصورت روکشهای آنتی استاتیک برای وسایل الکتریکی (که موجب تخلیه الکتریسیته ساکن می شوند) و هم بعنوان ماده ای رسانا در تهیه قطعات الکترونیکی، باطریها، سلهای خورشیدی و امثالهم کاربرد دارند. این پلیمر خواص نوری جالبی نیز دارد.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد