PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی 9 اشتباه رايج درباره تيروئيد

poune
29th September 2011, 09:59 AM
غده تيروئيد، يك غده‌ي كوچك و پروانه‌اي شكل است كه در انتهاي قسمت جلوي گردن شما واقع شده است. هورمون‌هاي مترشحه از غده‌ي تيروئيد تاثير گسترده‌اي بر سلامت ما دارد و بر تمام جنبه‌هاي متابوليسم بدن موثر است.

1- اگر تيروئيد من مشكل دارد، پس چرا گواتر ندارم؟

چون بيشتر بيماراني كه تيروئيدشان مشكل دارد، گواتر (بزرگي غير طبيعي تيروئيد) ندارند.

2- من گواتر دارم، پس تيروئيدم يا كم‌كار است يا پركار.

نه! خيلي از موارد گواتر در بيماراني ديده مي‌شود كه تيروئيدشان نه كم‌كار است، نه پركار. ولي به هر حال، گواتر علامت مهمي است و براي شناخت علت و درمانش بايد هر چه زودتر نزد پزشك رفت.

3- من تيروئيدم كم‌كار است، پس نمي‌توانم وزن كم كنم.

واقعيت اين است كه اگر تيروئيدتان كم‌كار باشد، به آساني نمي‌توانيد وزن كم كنيد. ولي كار، نشد ندارد. اگر مشكل تيروئيدتان درمان شود و با نظر پزشكتان رژيم بگيريد و تحركتان را بيشتر كنيد، روز به روز اوضاع تيروئيدتان بهتر مي‌شود و اضافه وزنتان كمتر.

4- من تيروئيدم پركار است، پس وزنم زياد نمي‌شود.

اين حرف هم مثل قبلي، اشتباه است. تازه، تمام آن‌هايي كه تيروئيدشان پركار است، كاهش وزن پيدا نمي‌كنند؛ مثلاً بعضي از سالمندان مبتلا به پركاري تيروئيد، نه تنها كاهش وزن پيدا نمي‌كنند، بلكه وزنشان بيشتر هم مي‌شود.

5- من مشكل تيروئيد دارم، پس بايد تا آخر عمرم دارو بخورم.

بستگي به اين دارد كه مشكل تيروئيدتان چه باشد. خيلي‌ها مشكل تيروئيدشان موقتي است و طبيعتاً درمانشان هم كوتاه مدت است؛ مثلاً بعضي خانم‌ها بعد از حاملگي دچار التهاب تيروئيد مي‌شوند و بعد از يك درمان موقت، حالشان خوب مي‌شود و ديگر نيازي به مصرف دارو ندارند.

6- من در تيروئيدم توده‌اي لمس مي‌كنم، پس به احتمال زياد سرطان تيروئيد گرفته‌ام.

اين‌طور نيست. فقط بين 5 تا 10 درصد بيماراني كه توده‌اي در تيروئيدشان لمس مي‌شود، توده‌شان سرطاني است. اين كه آيا جنس آن توده، سرطاني هست يا نه، بايد پزشكتان با نمونه‌برداري از توده تشخيص دهد.

7- بيماري‌هاي تيروئيد مختص خانم‌هاي مسن است.

اين‌طور نيست. البته احتمال بروز مشكلات تيروئيد در زنان بالاي 60 سال، بين 20 تا 25 درصد است، ولي بقيه در امان نيستند.

8-‌ بيماري‌هاي تيروئيد، واگيردارند؟

نه! مي‌دانيد اين باور اشتباه از كجا آمده؟ ريشه‌اش اين است كه بيشتر مشكلات تيروئيد، مادرزادي است و طبيعتاً احتمال اين كه يك مشكل تيروئيدي را بين اعضاي يك خانواده ببينيم، زياد مي‌شود. ضمن اين كه اگر در منطقه‌اي، دسترسي به يد كم باشد، احتمال بروز مشكلات تيروئيدي بين ساكنان آن منطقه نيز زياد مي‌شود. اين جور مسائل، بعضي‌ها را به اين اشتباه انداخته كه بيماري‌هاي تيروئيدي بين اعضاي يك خانواده يا بين ساكنان يك منطقه، از يكي به ديگري، سرايت مي‌كند. ولي خيالتان راحت. پزشكان قاطعانه مي‌گويند بيماري‌هاي تيروئيد واگير ندارند.

9- تا وقتي خودم هيچ مشكلي حس نمي‌كنم، قطعاً تيروئيدم هم هيچ مشكلي ندارد.

مطمئن نباشيد. خيلي‌ها تيروئيدشان مشكل دارد، ولي خودشان هيچ مشكلي ندارند. براي اين كه از سلامت تيروئيدمان مطمئن شويم، بهترين كار اين است كه از سن 35 سالگي به بعد، هر 5 سال يك‌بار آزمايش خون بدهيم تا هورمون‌هاي تيروئيدمان چك شود و معلوم شود تيروئيدمان مشكلي دارد يا نه.

كودكان تيروئيدي تحمل گرما را ندارند

دكتر آريا ستوده، فوق تخصص غدد و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت:

كودكان مبتلا به نوعي اختلال پركاري تيروئيد موسوم به بيماري گريوز (Graves)، تحمل گرما را ندارند و دماي هوايي كه براي عموم مردم متعادل تلقي مي‌شود، براي آنان گرم است.

بيماري «گريوز» شايع‌ترين علت پركاري غده تيروئيد به دليل مشكلات ايمني بدن است. در اين بيماري، غده تيروئيد از حد طبيعي بزرگ‌تر مي‌شود و بيش از اندازه هورمون ترشح مي‌كند. گاهي غده تيروئيد آنچنان بزرگ مي‌شود كه موجب اختلال در بلع غذا مي‌شود.

كودكان مبتلا به گريوز دچار كمبود وزن همراه با اشتهاي فراوان مي‌شوند.

تغييرات رفتاري شامل بي قراري و تمركز نداشتن، بد خوابي، خستگي، خواب آلودگي و افت درسي از جمله نشانه‌هاي بروز بيماري گريوز در كودك هستند. گاهي والدين، كودكان مبتلا به بيماري گريوز را با علايم بيش فعالي و تمركز نداشتن نزد متخصصان مي‌برند. اين‌گونه كودكان بايد به متخصصان غدد مراجعه كنند. تپش قلب، اگزوفتالمي (بيرون‌زدگي چشم)، لرزش، عرق، اسهال، بي قراري و خستگي از علايم ابتلا به بيماري گريوز است.

بيماري گريوز با داروهاي ضد تيروئيد، كنترل و غده تيروئيد به تدريج كوچك‌تر مي‌شود.

روش درماني استفاده از «يد راديواكتيو» در كودكان بيش از 10 سال استفاده مي‌شود، اما اين روش درماني، غده تيروئيد را به طور كامل از كار مي‌اندازد و چون هورمون تيروئيد براي سلامت بدن لازم است، كودك ناگزير به استفاده از هورمون تيروئيد تا آخر عمر خواهد شد.

روش جراحي نيز براي درمان بيماري گريوز به كار گرفته مي‌شود، اما استفاده از اين روش براي كودكان به دليل داشتن عوارضي مانند از كار افتادن غده پاراتيروئيد، اختلال خون‌رساني در غده پاراتيروئيد و گرفتگي صدا، توصيه نمي‌شود.

منبع: سایت نبض فردا

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد