PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونه فیلسوف شویم؟

ارغنون
15th September 2011, 04:40 PM
سلام

منبع اصلی این مطلب ترجمه از سایت /www.wikihow.com/Become-a-Philosopher خواهد بود به اضافه اندکی تجربیات...

خیلی ها دوست دارن دکتر شن یا مهندس یا خلبان ولی تا حالا فکر کردید شما هم میتونید مثل ارسطو(ملاصدرا) باشید.

من این مطالب نکات و گامها رو هر چند وقت یه بار اضافه میکنم امیدوارم به کمک تفکر فلسفیتون بیاد.

ارغنون
28th September 2011, 03:34 PM
گــــــــــــــــــــــــ ــــام اول:

باید این باور رو داشته باشید که یک راه مشخص برای فیلسوف شدن وجود نداره.
هرگونه فکر کردن به محدودیت جلوی فکر باز رو میگیره.
و شاید کنار گذاشتن تعصب مهم ترین مسئله باشه.
این سخن از ابن سیناکه گفته بشنو آنگاه نپذیر یه مسئله ی قابل تامله.همیشه راههای ورودی رو باز نگه دارید.
فلسفه دانان اعلب کسایی هستن که دنیا را از چشم یک کودک میبینن.به نقاط مختلف سفر میکنن و با نظرات فرهنگ سایر مردم آشنا میشن.
تو یه جمع راجع به چی صحبت میکنید؟
امتحان کنید و از چرایی یه مطلب سوال کنید و اطلاعات کسب کنید.

گــــــــــــــــــــــــ ــام دوم:

بعضی وقتا ممکنه یه فیلسوف از جیزی جانب داری نامتقاارن و شاید نا معقول کنه.این کار بد نیست به شرط اینکه حتی تو اون مدت عقاید دیگه رو هم در نظر گرفت.

تعصب قابل قبول مثلا در مورد فلسفه شرق و غرب کاملا درسته و مطمئننا هیچ فلسفه دان شرقی تسلیم عقاید فلسفه غرب نمیشه و پافشاری میکنه.

در مورد انتقاد و جانب داری پافشاری روی یک عقیده خاص و نقد سایر عقاید به هر روشی حتی سفسطه به رشد دید فلسفی کمک میکنه.

ارغنون
28th September 2011, 03:46 PM
گــــــــــــــــــــــــ ـــــام سوم

فکر کنید در مورد زندگی مرگ جهان اطراف و هر چیز دیگه ای که معنی مشخصی نداره .منبع تعصبات و نظریات خودت باش.چون همیشه برای خودت در دسترسی
خوندن عقاید دیگران شاید نوعی آشنایی با روش فلسفی باشه اما کمکی به فیلسوف شدن نمیکنه.بدونید که هزاران نفر با مکاتب فلسفی اشنا شدن اما از هیچکدومشون هیچ اثری و خلاقیتی با قی نمونده پس سازنده باشید نه پیرو.
همواره بپرسید که چرا چیزی رو باور دارید و چرا به عقیده ای بیشتر نزدیکید.

گــــــــــــــــــــــــ ــــــام چهارم
تفکراتتون رو بنویسید.مخصوصا چیزی هایی که دوست ندارید بنویسید چون به نحوی فکر میکنید به نظر بقیه احمقانه است.
نوشتن باعث میشه عقایدی که صرفا از ذهن میگذرن توسط خود شما بازبینی شن و یک ایده ی احمقانه در وهله ی اول به یک ایده ی تما م و کمال تبدیل شه

hyper neo
29th September 2011, 12:29 AM
مطالب خیلی جالبه.عاشق فلسفه ام.مرسی[tashvigh]

Akhsham
1st October 2011, 06:22 PM
سلام و مرسي
1. تعصب و پافشاري بر عقيده 2تا موضوع كاااااملا جدا از همه و حرفت كاملا درسته
2. كي گفته فكر كردن در مورد پيدايش دنيا، خير شر، اختيار يا اجبار و.... براي همه خوبه؟ خيلي ها ؛ خيلي خيلي از آدم ها بهتره دنباله رو عقايد باشن...هم واسه خودشون راحت تره هم بقيه عذاب نمي كشن!
3. اينايي كه گفتيد شرطه براي آدم بودن... يا بهتره بگم آدم شدن! مراحل خيلي بعدش يكي ميشه فيلسوف... البته به تعريف آدم از فلسفه هم بستگي داره...
به هر حال ممنون كامياب باشي

ارغنون
1st October 2011, 07:42 PM
سلام و مرسي
1. تعصب و پافشاري بر عقيده 2تا موضوع كاااااملا جدا از همه و حرفت كاملا درسته
2. كي گفته فكر كردن در مورد پيدايش دنيا، خير شر، اختيار يا اجبار و.... براي همه خوبه؟ خيلي ها ؛ خيلي خيلي از آدم ها بهتره دنباله رو عقايد باشن...هم واسه خودشون راحت تره هم بقيه عذاب نمي كشن!
3. اينايي كه گفتيد شرطه براي آدم بودن... يا بهتره بگم آدم شدن! مراحل خيلي بعدش يكي ميشه فيلسوف... البته به تعريف آدم از فلسفه هم بستگي داره...
به هر حال ممنون كامياب باشي

سلام
اول اینکه این مطلب ترجمه است میتونید به اصل مطلب در لینک داده شده مراجعه کنید.
ثانیا این برای کسایی که دوست دارن تفکر فلسفی داشته باشن نه خیلی از آدما
و ثالثا آدم شدن عبارت قشنگی نیست همه انسانن و شعور دارن مخاطبای این جا و مردم ایران.
خوشحال میشم تعریف شما رو از فلسفه بدونم.
متشکر از ارسال نظر و انتقاد

ارغنون
1st October 2011, 08:03 PM
نکات:

1.چطور در مورد يك مساله فكر كنيم؟
در فلسفه شما مي توانيد هر نظري را كه دوست داريد، داشته باشيد تا زماني كه بتوانيد با استدلالي محكم از آن دفاع كنيد. ديويد لوييس در كتاب «درباره كثرت جهان ها»(1986) به نحو درخشاني به دفاع از اين ديدگاه پرداخت كه اين جهان تنها يكي از جهان‏هاي ابدي است. پل چرچلند هم به دفاع از اين ديدگاه پرداخت كه به عكس ديدگاه رايج و فهم مشترك آدميان، هيچ كس به هيچ چيز نه اعتقاد دارد و نه ميل، زيرا چيزي به نام اعتقاد و ميل وجود ندارد.

ارغنون
1st October 2011, 08:04 PM
نکات
2. زندگي و مرگ
اگر فلسفه به ما كمك نمي كرد كه بدون خيانت به ارزش هايمان، زندگي كنيم و بي واهمه بميريم، برايمان نفعي نداشت. براي مثال ديوژن، سقراط و ولتر، سازش برسر ارزش هايشان را انكار مي كردند. گفته مي شود اسكندر مقدوني قاتل و جنگ افروز از ديوژن مي پرسد كه اگر كمك مي خواهد به او كمك كند. ديوژن كه در حال گرفتن حمام آفتاب بود، اين گونه پاسخ او را مي دهد: «از جلو آفتاب برو كنار.» بسياري از فلاسفه بدون ترس مردند. نمونه باستاني آن سقراط است كه با خونسردي و بعد از يك بحث فلسفي، جام شوكران را سر كشيد. در ميان فلاسفه مدرن هم مي توان از متانت ديويد هيوم در هنگام مرگ نام برد كه موجب خشم بدگويان كليسايي شد. من هر روز عليه مصالحه و سازش مبارزه مي كنم، اما در اين آزمايش موفق نمي شوم. فلسفه را امتحان كن.
منبع: philosophy now

Akhsham
5th January 2012, 09:42 PM
سلام
اول اینکه این مطلب ترجمه است میتونید به اصل مطلب در لینک داده شده مراجعه کنید.
ثانیا این برای کسایی که دوست دارن تفکر فلسفی داشته باشن نه خیلی از آدما
و ثالثا آدم شدن عبارت قشنگی نیست همه انسانن و شعور دارن مخاطبای این جا و مردم ایران.
خوشحال میشم تعریف شما رو از فلسفه بدونم.
متشکر از ارسال نظر و انتقاد
شرمنده که دیر جواب میدم...
اولا اینکه، من به اون منبع مراجعه نمی کنم چون من مسئول چیزاییم که میبینم! نمیتونم جلوشو بگیرم اما میتونم انتخابش کنم[cheshmak]
ثانیا عذر میخوام تفکر فلسفی یعنی چی؟! شاید منظورتون فلسفی بودنه! مثل شاعرانه زندگی کردن که هیج سنخیتی به شاعر بودن نداره... ثانیاتون رو در مورد خیلی از آدمها میتونم قبول کنم.
ثالثا آدم شدن زیباترین عبارتیه که میتونیم بشنویم! بهتره بگیم انسان شدن... آره اینجوری بهتره... اونی که شما میگید اسمش بشره نه انسان... تعریف آدما از "انسان" توی دوره های مختلف متفاوت بوده..." انسان اونیه که رو دوتا پا راه میره بعد شد حیوانی که حرف میزنه و بعدش شعور داره" ... اما الان به این میگن بشر... شعور دلیلی بر انسان بودن نیست.
جداً؟ اکی تعریف من اینه: فلسفه مثل یه کتاب خیلی قطوره با میلیاردها صفحه... هر آدم تو این کتاب یه صفحه داره... تو این صفحه هر کی نظرشو، توجیهش از پدیده هایی که در طول زندگیش دیده، نظرش در مورد روابط، اقتصاد، هنر، جنگ، خلقت و خلاصه هرچی که به نوعی مربوط به چالش کشیدن انسان بودن آدم میشه رو، میتونه بنویسه... بعضیا فقط یه کلمه میتونن بنویسن... بعضیا یه جمله قصار از یه بزرگی که بعد از سالها زندگی تازه بهش رسیدن... بعضیا مثل من کلا صفحه رو خالی میذارن... بعضیا هم مثل شما صفحه رو پر میکنن... بعضیا هم مثل فیلسوفها نه تنها پر میکنن صفحشونو بغل نویسو پاورقیو... هم میکنن...
حالا خوشحال شدین؟!
این انتقاد نبود فقط خواستم از یه دید دیگه هم به قضیه نگاه کنیم همین.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد