PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال صفات متکثر کمالیه(لطفا جواب بدید)

kamran60
5th September 2011, 05:32 PM
سلام
من سوالی دارم که امیدوارم اینجا به جوابش برسم.
ببینید ما برای خدا صفات متکثری در نظر میگیریم حالا ذاتی که محل این صفاته چگونه احدیت داره و کثرت براش تعریف نمیشه؟

ببخشید من بازم سوال دارم.امکانش هست اینجا طرح کنم؟

ارغنون
5th September 2011, 05:39 PM
سلام
ببینید ما دو مفهوم داریم یکی جامع یکی مجموع که با هم فرق دارن
وقتی خدا عین علم و قدرت و حیات باشد دیگه این صفات به صورت خاص در او هستند که دیگه وحدت رو عوض نمیکنه یعنی جامعیت

صفات به او هستند نه به خودشان

یعنی حضرت حق خود عین حیات و علم و قدرت هستند نه این که علم و قدرت و حیات از خود چیز باشند. و خدا مجموع آنها
پس احد احد است و هیچ صفتی او را از احدیتش جدا نمیکنه چون صفات جامعن نه مجموع

برای تقریب به ذهن نور سفید مثلا که در واقع ترکیب رنگهای مختلفه ولی این رنگها به صورت استقلالی نیستند.

Sookoot
5th September 2011, 05:49 PM
ببینید ما برای خدا صفات متکثری در نظر میگیریم حالا ذاتی که محل این صفاته چگونه احدیت داره و کثرت براش تعریف نمیشه؟

پیش درامد:ذات مطلق الهی بعنوان یگانه استثنا واجب الوجود است نه ممکن الوجود

این وجوب وجودی قابلیت کثرت در عین وحدت را دارد بعبارت دیگر موجودیت و ذات خدا یک ذات انحصاری است که محل تلاقی صفات ممتازه و مختلف و در عین حال متضاد است

جمع بین اضداد در ذات نایافته ممکن است شاهد مثال : مهر و شفقت در اوج قهر غضب هم دراوج و...

بنابراین ذات واحد و مستقل کثیر نیست اما دارای وحدت و کثرت توامان است

kamran60
5th September 2011, 05:55 PM
سلام
ببینید ما دو مفهوم داریم یکی جامع یکی مجموع که با هم فرق دارن
وقتی خدا عین علم و قدرت و حیات باشد دیگه این صفات به صورت خاص در او هستند که دیگه وحدت رو عوض نمیکنه یعنی جامعیت

صفات به او هستند نه به خودشان
یعنی حضرت حق خود عین حیات و علم و قدرت هستند نه این که علم و قدرت و حیات از خود چیز باشند. و خدا مجموع آنها
پس احد احد است و هیچ صفتی او را از احدیتش جدا نمیکنه چون صفات جامعن نه مجموع

برای تقریب به ذهن نور سفید مثلا که در واقع ترکیب رنگهای مختلفه ولی این رنگها به صورت استقلالی نیستند.

متشکرم از پاسخگویی سریعتون
ببینید من دانشجوی فلسفه در امریکا هستم.و به فلسفه اسلامی خیلی آگاه نیستم.
سوالاتی از من شده که جواب دادنشون اینطور که جناب سکوت پاسخ دادن امکانپذیر نیست.
چون نیازمند قبول ذات حق به عنوان واجب الوجود هست که اثبات خود این هم سخته

ارغنون
5th September 2011, 06:13 PM
متشکرم از پاسخگویی سریعتون
ببینید من دانشجوی فلسفه در امریکا هستم.و به فلسفه اسلامی خیلی آگاه نیستم.
سوالاتی از من شده که جواب دادنشون اینطور که جناب سکوت پاسخ دادن امکانپذیر نیست.
چون نیازمند قبول ذات حق به عنوان واجب الوجود هست که اثبات خود این هم سخته

خب پس با همون مثال نور جلو بریم.
هر پدیده ای وقتی به عین الوجود نزدیکتر میشه محسوسیتش کمتر میشه.
مثل نور سفید که کمتر از نور قرمز محسوسه
نور چون ماهیت نیست تشکیکیه و اگه نورسفید رو عین در نظر بگیریم نور قرمز مثلا شدید الوجوده
ببینید نور سفید مجموعه ای از نور هاست که در واقع آن قدر آمیخته شده که قابل تفکیک نیست اگر چه اگه با منشور تفکیک شه همون نور قرمز هم دیده میشه که مثلا علم میتونه باشه.
اما هیچکس نمیگه نور سفید چند نوره

kamran60
5th September 2011, 06:19 PM
خب پس با همون مثال نور جلو بریم.
هر پدیده ای وقتی به عین الوجود نزدیکتر میشه محسوسیتش کمتر میشه.
مثل نور سفید که کمتر از نور قرمز محسوسه
نور چون ماهیت نیست تشکیکیه و اگه نورسفید رو عین در نظر بگیریم نور قرمز مثلا شدید الوجوده
ببینید نور سفید مجموعه ای از نور هاست که در واقع آن قدر آمیخته شده که قابل تفکیک نیست اگر چه اگه با منشور تفکیک شه همون نور قرمز هم دیده میشه که مثلا علم میتونه باشه.
اما هیچکس نمیگه نور سفید چند نوره
سپاس فکر کنم گرفتم.
از راهی که دادید ممنون.فکر کنم بتونم ازش استفاده کنم من سعی میکنم امتحانش کنم اگه نتیجه داد یا نداد و برای بقیه سوالات
اجازه هست مجددا مزاحمتون بشم؟

ارغنون
5th September 2011, 06:26 PM
سپاس فکر کنم گرفتم.
از راهی که دادید ممنون.فکر کنم بتونم ازش استفاده کنم من سعی میکنم امتحانش کنم اگه نتیجه داد یا نداد و برای بقیه سوالات
اجازه هست مجددا مزاحمتون بشم؟

خواهش میشه مراحمید
حتما بیاین اگه بضاعت علمیش رو داشته باشیم حتما جواب میدیم
البته من بهتون قول میدم جناب sookoot حتما جواب همه سوالاتون رو میدن.
البته شما هم هوش فلسفی بالایی دارین که توضیح ناقص من رو متوجه شدید.
موفق باشید.

Sookoot
5th September 2011, 06:35 PM
جناب کامران چنانچه زودتر میفرمودی حتما پاسخ متفاوت بود اگرچه واجب الوجودی خدا مورد اتفاق تمامی مکاتب و ادیان الهی است و مختص به فلسفه و کلام اسلامی نیست/
اساسا فلسفه غرب تفاوت ماهوی با فلسفه شرقی و حتی مکاتب فلسفی یونان دارد مثلا فلسفه غرب به ریاضیات خداوند معتقد است همان چیزی که در تثلیث پیروان مسیح معروف است " پدر پسر روح القدس"
ازاین روست که انان معتقد به تکتیر خداوند میباشند!! این عقیده با الهام از تناسخ شکل گرفته یعنی معتقدند همانطور که انسان ها پس از مرگ تغییر ماهیت میدهند و در کالبد دیگری مجدد بدنیا می ایند خداوند نیز مشمول تغییرات و قابل تقسیم است !

برای رد کثرت یک مثال ساده راهگشاست
اینکه کثرت خدا از وحدت او(و یک ذات مستقل)ناشی میشود مانند سرشاخه های مختلف یک جریان اب است که همگی به یک نقطه متصل است واز ان ساده تر مگر ما انسان ها صفات مختلف و در عین حال متضاد نداریم؟
حتما همینطور است! وقتی عشق می ورزیم و یا وقتی عصبانی می شویم و یا وقتی فعل زشتی را مرتکب می شویم همه و همه و در حال / خودمان هستیم

درحالی که تصور عوامانه براین مبناست که مثلا : گاه عصبانیت میگوید ان لحظه خودم نبودم درحالی که چنین نیست خودش بوده و خودمان هستیم !یک ذات و یک موجود مستقل !

kamran60
5th September 2011, 06:44 PM
جناب کامران چنانچه زودتر میفرمودی حتما پاسخ متفاوت بود اگرچه واجب الوجودی خدا مورد اتفاق تمامی مکاتب و ادیان الهی است و مختص به فلسفه و کلام اسلامی نیست/
اساسا فلسفه غرب تفاوت ماهوی با فلسفه شرقی و حتی مکاتب فلسفی یونان دارد مثلا فلسفه غرب به ریاضیات خداوند معتقد است همان چیزی که در تثلیث پیروان مسیح معروف است " پدر پسر روح القدس"
ازاین روست که انان معتقد به تکتیر خداوند میباشند!! این عقیده با الهام از تناسخ شکل گرفته یعنی معتقدند همانطور که انسان ها پس از مرگ تغییر ماهیت میدهند و در کالبد دیگری مجدد بدنیا می ایند خداوند نیز مشمول تغییرات و قابل تقسیم است !

برای رد کثرت یک مثال ساده راهگشاست
اینکه کثرت خدا از وحدت او(و یک ذات مستقل)ناشی میشود مانند سرشاخه های مختلف یک جریان اب است که همگی به یک نقطه متصل است واز ان ساده تر مگر ما انسان ها صفات مختلف و در عین حال متضاد نداریم؟
حتما همینطور است! وقتی عشق می ورزیم و یا وقتی عصبانی می شویم و یا وقتی فعل زشتی را مرتکب می شویم همه و همه و در حال / خودمان هستیم

درحالی که تصور عوامانه براین مبناست که مثلا : گاه عصبانیت میگوید ان لحظه خودم نبودم درحالی که چنین نیست خودش بوده و خودمان هستیم !یک ذات و یک موجود مستقل !

بازم ممنونم.
از توضیحات کاملتون بسیار سپاسگذارم.

Sookoot
5th September 2011, 06:54 PM
بازم ممنونم.
از توضیحات کاملتون بسیار سپاسگذارم.

خواهش عزیزم[golrooz]

B a H a R (http://www.njavan.ir/forum/member.php?u=93986) گرامی پوزش و سپاس [golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد