PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله خنده بازار انتقاد یا ...؟

Majid_GC
24th August 2011, 07:23 PM
پس از سبک اکشن بی شک طنز طرفداران بسیار زیادی دارد.
طنز هم همانند بسیاری از پدیده های دیگر محدوده و ضوابط خود را می طلبد چرا که در صورت فراتر رفتن از طنز وارد مقوله های دیگری می شویم.
هر طنز را می توان از نظر محتوا به سه دسته تقسیم کرد.
طنزی که صرفا جهت خنداندن مخاطب ساخته می شود ، طنزی که جهت توهین و مسخره کردن عقاید و افراد صورت می گیرد ، و در آخر طنزی که جهت انتقاد و نقد ساخته می شود.
بی تردید طنزی که از نظر محتوا ارزشمند خواهد بود طنز دسته سوم است که در پشت خنده تفکرات روشنفکرانه به دنبال دارد.
همان طور که در دوره ی مظروطه شاهد وارد شدن سبک طنز در نوشته های نوسندگانی همچون علامه دهخدا و... هستیم به دلیل اعتراض به اوضاع اجتماعی سیاسی و اجتماعی کشور.
از عاملی که باعث پیشرفت کردن عقاید و افکار می توان به نقد و انتقد اشاره کرد. نقد و انتقادی که حتی در علوم گوناگون به عنوان شک در حقایق علمی مطرح می شود.
نقد و انتقاد هم قوانین خود را می طلبد چرا اگر نقدی بر پایه ی منطق صورت نگیرد به تهمت زدن تبدیل می شود.
همه ی این ها مقدمه ای بود برای نقد مجموعه طنز خنده بازار که در حال حاضر از دیدگاه جامعه مجموعه ای منتقد محسوب می شود و مخالفان را با پرچسب بی جنبه رو به رو می کند.
استفاده از طنز برای انتقاد کردن کاری بسی ارزمند است همانند نمونه های که ذکر گردید اما اتفاقی که در این مجموعه اتفاق افتاده این است که از انتقاد استفاده می شود برای ساختن یک مجموعه طتز و طنز کردن برنامه که پیامد آن چیزی نیست جز اینکه نقد های صورت گرفته بر پایه ی منطق و مدرک نیست و در بسیاری از موارد دیگر حصار های طنز برداشته می شود و منجر به توهین و مسخره کردن اشخاص حقیقی و واقعی می شود.

منبع: خودم[nishkhand]
سایت علمی نخبگان جوان

H37
24th August 2011, 07:31 PM
چه جالب من که نمی دونستم.[shaad]به نظر من اگر در رشته ی ادبیات ادامه تحصیل بدی بهتره.[nishkhand][golrooz]

Majid_GC
24th August 2011, 08:06 PM
آدم اگر توی هرچیزی اطلاعات داشته باشه زندگی شیرین تری خواهد داشت...[shaad]

طلیعه طلا
24th August 2011, 08:14 PM
نمی دونم ،بچه های این دوره زمینه ، به خاطر هوش نسبتا بالایی که دارند یا به خاطر کنجکاوی شون ،و یا ...
به هر علم و هنر یه ناخنکی زدن.
امیدوارم نتیجه خوبی داشته باشه .

amin_745
24th August 2011, 08:26 PM
از رضا عطاران بازیگر وگارگردان سریالهای طنز شنیدم که میگفت(نقل به مضمون) "ما باهر قشری شوخی میکنیم بهشون برمیخوره میرن شکایت واسه همین رفتیم سراغ قشر محترم اموات و معتادین عزیز!"
دیگه خودتون به عمق فاجعه پی ببرید!!

عرفان سلیم زاده
24th August 2011, 10:21 PM
این نیز بگذرد!
کلا این نسل های قبلی(منظور مال دوره مزوزوییک است!) که ظرفیت شون...... اما امیدوارم نسلهای بعدی کمی باظرفیت تر بشن...

Majid_GC
24th August 2011, 10:34 PM
بله دقیقا مشکل ما همین جاست که قشر رو اشتباه معنی می کنیم و به جای اون افراد حقیقی رو جایگزین می کنیم//
یکی از اصول های اصلی نقد این هست که هدف گرا باشد ، یعنی بدونی برای چی نقد میکنی ، چه چیز رو نقد میکنه و انتظار نتیجه هم صد درصد داشته باشی .
آیا واقعا ادای علی دایی را در آوردن ، مسخره کردن برنامه ی هفت ، ادای قهوه ی تلخ رو در آوردن : برای چی ، چه چیز رو و نتیجه اش چیه؟
اگر هدف واقعا نقد هست بهتر هست به جای این دلقک بازی به طور جدی مشکلات مون رو نقد کنیم.
اگر هدف اشاعه ی فرهنگ انتقاد هست راه های خیلی بهتری هست برای بالا بردن ظرفیت نقد تا این دلقک بازی!
یه چیز جالبه دیگه چرا این نوع طنز ها باید فقط ابتکار ایرانیها باشه و فقط هم همین جا طرفدار داشته باشه!؟

reza.nori87
25th August 2011, 04:01 AM
مجید جون شاید چنان چه شما میگویید باشد ولی باور کن که از فیلم روح و شیطان و طلبکار و زندان خیای برتر است. پس بیخیال

XXehsanXX
25th August 2011, 02:52 PM
به نظر من کار طنز خیلی سخته [negaran]

علایی-فروزان
26th August 2011, 09:48 AM
به نظد من باید باهم راحت تر باشیم وصمیمی[bamazegi]

m.g.s.t.r
26th August 2011, 09:06 PM
البته تهیه کننده این برنامه در یه گفتگوی تلویزیونی گفت که این برنامه طنز نیست وتنها هدفش افزایش ظرفیت نقدپذیری مسئولان هست

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد