PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یهودیت در دنیای باستان

Majid_GC
21st August 2011, 01:29 PM
یهود
اقوامی که به صورت کوچ نشین و چادر نشین2100 سال پیش از میلاد از سومر به کنعان مهاجرت کردند. نظام اجتماعی آنها قبیله ای بوده و شیوخ قبیله مدیریت آن را بر عهده داشتند. در تصمیم گیریهای بزرگ و پراهمیت مانند اختلاف میان تیره های مختلف قوم یهود با انتخاب انتخاب قاضی از هر قبیله و تشکیل هیئت داوری برای رهبری در مورد اختلافها تصمیم می گرفتند.
با گذشت قرنها و قرنها در حالی که تمدن آکاد و سومر(نارام سین و شارکلیشاری) رو به سلطنت و دیکتاتوری نهاده بود قوم یهود همچنان به دموکراسی نخستین وفادار بود. حال چه شد که پس از این مدت به سلطنت کشید؟
در اینجا نکته ای نهفته است و آن اینکه ورود مذهب یکتا پرستی گرچه مانند دمیدن روحی تازه در کالبد این قوم بود و باعث تمایز آنها از دیگر اقوام و همسایگانشان شد اما به همان میزان باعث اعتیاد آنها به پیروی از کسانی شد که ادعای پیامبری در قوم یهود را داشتند و با بهره گیری از باورهای قوم به قدرت و ثروت دست یافتند که نمونه آن همان پیغمبران پادشاه ( سلیمان و داوود) هستند. در زمان همانها شکاف طبقاتی
( هجوم بابلیها به فرماندهی بخت النصر و اسارت قوم یهود)
جالب است که در بخشهای نخستین تورات که تاریخ آن به پیش از سلیمان و داوود می رسد قوم یهود از پذیرفتن سلطنت نهی شده اند. (کتاب اول ساموئل فصل هفتم. در این فصل انتخاب سلطان هر چند هم عادل باز هم منع شده)
اما پیغمبران پادشاه که به تقلید از همسایگان و با اتکا به باورهای مذهبی مردم انحرافهایی را در تورات ایجاد کردند و داوود به اتکا همین سلطنت را در خاندان خود موروثی می کند. کاخها و قصرهای باشکوه برای پیغمبران پادشاه از جیب قوم یهود برپا می شود. به این ترتیب تورات به خدمت دربار در می آید. بین قوم یهود به حد بالا بروز یافت و جامعه یهود را به قهقرا برد تا جاییکه در برابر هجوم خارجی از هم پاشید

مسافر007
21st August 2011, 01:46 PM
مرسیییی.جالب بود.کلا علاقه دارم در مورد ادیان دیگه اطلاعات داشته باشم. ممنون[golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz]

I♥Mathematics
21st August 2011, 03:39 PM
منبع معرفی کن دوست عزیز، تو این زمونه قبول کردن خیلی چیزا مشکله! اونم با منبع! چه برسه به اینکه یه چی نوشتی و دوست داری قبول کنیم!

Majid_GC
21st August 2011, 06:22 PM
من انتظار قبول کردن از شما ندارم ، من هم مثل شما مخاطب هستم.
شما از من انتظار چه منبعی رو دارید؟ کتاب ، مقاله ؟ تاپیک های موجود در ادیان با توجه به نگرش های درونی معرفی شده پس نمیشه برای منبع گفت که برید کتابش رو بخرید و مطالعه کنید.

reza.nori87
22nd August 2011, 04:35 AM
مطالب خوبی بود.[tashvigh]
باید درباره اش مطالعه کنم.

مریم6868
23rd August 2011, 12:56 AM
نميدونم واستون جالبه بدونيد يا نه ولي كساني كه در قوم يهود باعث ب وجود اومدن اين ديدگاه شدن و ورود يكتا پرستي رو الكي بهانه كردن و يهود امروزي رو بوجود آوردن، كاباليست ها بودند كه به طور پنهاني با قوم يهود از نيل رد شدن و تا امروز هم ادامه دارشتن، البته به نام فراماسون ها!

NAFAS313
23rd August 2011, 02:55 PM
دوست عزيز...سعي كن تاپيكي كه ميذاري از يه منبع اونم معتبرش باشه... اينكه نشد هر حرفي بزنيم و افكار رو بيهوده صرف مطالب نا معتبر كنيم

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد